Készült: 2024.09.23.11:53:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  17-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:   13-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő napirend előtti felszólalásra Gyurcsány Ferencnek, a DK frakcióvezetőjének adom meg a szót.

GYURCSÁNY FERENC (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az Európai Unió új vezetőinek megválasztásával, illetve a Bizottság leendő vezetőinek jövő heti megválasztásával egy időre legalábbis lezárult egy hosszú és fontos vita. Ez a vita arról szólt, hogy Európa népei milyen világot szeretnének. Régen vonzott egy európai uniós választás ennyi választót, és hívott a választóurnákhoz. Az ok nagyjából jól érthető és nyilvánvaló. Először az Unió történelmében kialakult egy nagyon világos, nyílt vita: azt szeretnénk-e, hogy közelebb lépjenek egymáshoz Európa nemzetei, hogy egyre több ügyet közösen oldjanak meg, hogy egymásra találva erősebb Európát és erősebb nemzetállamokat hozzanak létre, vagy ebben az együttműködésben inkább veszélyeket és fenyegetést látnak?

A szereplők jól ismertek. Fontos, hallható szerepet játszott ebben a vitában a magyar kormányfő is. Azt mondta, hogy az európai együttműködés helyett erősebb nemzetállamot kíván, az európai fővárosok együttműködése és Brüsszel inkább veszélyt hordoz magában, és az Európára leselkedő különböző kihívások közül nagyjából egyetlenegyet nevezett meg - egyébként ez egy létező kihívás , ez a menekültkérdés. A vita eldőlt. Európa népeinek túlnyomó többsége nem ezt az értelmezést adja, megtartották Európát a szabadság földrészének, azt mondták, hogy nem félni akarnak, nem távolságot kívánnak tartani egymástól, hanem keresik az együttműködés lehetőségét. Azt mondták, hogy nem igaz az az állítás, hogy Európát elsősorban a már egyébként valóban lecsillapodott menekültnyomás fenyegeti, hanem egy sor más kérdés: tartósan vannak mélyszegénységben, reménytelenségben Európában tíz- és százmilliók, igenis létezik az a fajta klímakihívás, amiről nagyon sokan, köztük egyre többen fiatalok azt mondják, hogy ez az igazi probléma, és akarunk egy élhető világot hagyni majd a saját unokáinkra, és azt mondják, hogy abból a fajta politikai kereszténységből, amire sokan, köztük a magyar kormányfő is hivatkozik, nem kérnek. Szekuláris Európát akarnak, ahol a hit a legszentebb magánügy, és ha a keresztény hagyományokra hivatkozunk a politikában, akkor leginkább az irgalmasságra, a nyitottságra, az elesettek felé való fordulásra, arra igen; de arra nem, hogy az állam hitbéli kérdésekben pálcát törjön állampolgárai feje fölött, és elmondja, hogy szerinte milyen hit szerint kell élni. Szerintem ez így van rendben.

Ha végignézünk a megválasztott vezetők során, akkor azt látjuk, hogy csak olyan vezetőt választottak meg eddig, akiknek eddigi politikai tevékenységük, mondataik  önök ezeket jól ismerik  élesen szemben állnak a magyar kormányfő gondolataival. Én ezt határozott, jelentős politikai győzelemnek látom ezen az oldalon, és vereségnek a kormányfő és pártja oldalán.

Ezzel együtt hozzá kell még tennünk valamit. Sokan  köztük a kormánypárti többség  örülnek az úgynevezett csúcsjelöltek bukásának. Én ezt nagyon aggályosnak gondolom; nem azért, mert egyik vagy másik jelöltet feltétlenül támogatni kell. Persze, lehet kritika. De azt mondtuk a magyar embereknek is, és az európai embereknek is, hogy azok lesznek Európa vezetői, akiknek a pártcsaládja a legtöbb támogatást fogja kapni. Szerintem, akik most ünnepelnek, azok becsapják Európa embereit.

Ez így nincsen rendben. Nem lehet végigkampányolni hónapokat, vezetőt ajánlani az embereknek, és a végén azt mondani, hogy bocsánat, nem ők lesznek. Ki kell hogy fejezzük ezzel kapcsolatos ellenérzésünket és elutasításunkat, mert Európa csak akkor fog győzni, ha tiszteletben tartja a polgárait, márpedig ez nem az mód, ahogy... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Köszönöm szépen. (Taps a DK és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! A kormány az európai választási kampányban világosan elmondta, hogy a nemzetek Európájában hisz, a nemzetállamok Európájában, és így kapta meg a szavazatok többségét. Azt mi tudjuk, hogy Európa-szerte nagy vita van arról, amiről ön beszélt, de azt is tudjuk, hogy a magyar állampolgárok, a magyar választók mit szeretnének, és ez az üzenet egyébként világos.Egy dologban furcsamód egyetértünk: szerintünk is lezárult egy szakasz, mert volt egy hosszú szakasz a magyar közéletben, amikor ön viszonylag háttérbe vonult, és bár a háttérből mozgatta a szálakat, de a politikai értelemben vett napfényre ritkán jött ki. Ennek most vége, mert az EP-választással jól láthatóan egy rohamot indítottak annak érdekében, hogy bekebelezzék az egész baloldalt, sőt egyébként még a Jobbikra is szemet vetettek (Arató Gergely közbeszól), és az a helyzet, hogy nincs olyan eszköz, amit ebben a küzdelemben ne vetnének be. Elég, ha arra gondolunk, hogyan szúrták hátba Karácsony Gergelyt, aki még ezek után is képes önben megbízni (Kunhalmi Ágnes: Ne aggódjál emiatt! Más miatt aggódjál!), ami azért nem egy életbiztosítás.

S amikor ön visszatér, az a helyzet, hogy az nemcsak a baloldal és az ellenzék belügye, mert amikor Gyurcsány Ferenc visszatér, akkor a magyarellenes politika is visszatér. Nézzük meg, hogy mit csináltak múlt héten Brüsszelben! (Dr. Vadai Ágnes: Mit csináltak? Mit csináltak?) Erről nem ejtett szót. Pont azt, amire mi figyelmeztettünk a kampányban: a brüsszeli érdekcsoportok nevében fúrták a magyarokat. Amit bemutattak, az nettó magyarellenes politika.

Amikor eleinte azt hallottuk, hogy az ön felesége, Dobrev Klára belengette, hogy majd megakadályozza, hogy kormánypárti képviselőket válasszanak bizonyos tisztségekre, akkor azt gondoltuk, hogy ez egy politikai blöff, egyfajta feltűnési viszketegség és egyfajta elhúzódó szövődménye a választási kampánynak. De nem! De nem! Az ellen szavazott az ön felesége és az egész delegáció, hogy Járóka Lívia az Európai Parlament alelnöke legyen. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Szégyen!) Ezzel felrúgták a frakciók közötti megállapodást, felrúgták a több évtizedes szokásjogot, és megpróbálták felülírni a választók akaratát, mert az Európai Parlamentben, miképp itt, ebben az Országgyűlésben is a felek általában arra törekednek, hogy a választások eredménye a vezetők összetételében is tükröződjön. Önök erre is nemet mondtak.

A magyarok többsége a Fideszre szavazott, és önök ezt vették semmibe. Ennyit arról, hogy önök mennyire demokraták. (Arató Gergely: Annyira tisztelte a választókat, hogy be se írta, hogy fideszes!)

ELNÖK: Arató úr, fékezze magát, legyen szíves! (Közbeszólások a DK és az MSZP soraiban.)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Ehhez a szégyennel kibélelt kampányhoz egyébként az újramaszkírozott SZDSZ is csatlakozott, a momentumosok is arra használták a friss EP-helyüket, hogy a magyarok ellen kampányoljanak, és ez nem minden, mert ők még azzal a Cioloș nevű román politikussal is vígan szelfizgettek, aki a magyarellenes akcióiról híres. Tehát úgy áll a dolog, hogy a magyarellenes román politikust megszavazzák frakcióvezetőnek, de a magyar politikus, Járóka Lívia ellen nyíltan kampányoltak. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Szégyen!) Mekkora érzéketlenség ez már! Mekkora SZDSZ! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ha jól nézzük a nyilatkozataikat, önök ezután is hasonló politikát folytatnának. Most éppen a szakbizottsági tisztségviselő-választásokat szemelték ki, és kampányolni akarnak a magyar jelöltek ellen. (Arató Gergely: A fideszes jelöltek ellen!) A színfalak mögött valószínűleg már megkezdték a furkálódást.

Tisztelt DK-s képviselők  már amennyiben a tisztelt szó itt egyáltalán indokolt (Dr. Vadai Ágnes: Elnök úr, kérem, ez hogy van rendben?!) , amit csinálnak, az nem csak a szokásos belpolitikai helyezkedés és könyöklés része; amit csinálnak az a brüsszeli magyar érdekképviselet tudatos gyengítése, amit művelnek, az egy szabotázsakció Magyarország ellen. (Gréczy Zsolt: Ez a felelős hazafias politika…)

Bárcsak az államadósságot fúrták volna úgy, mint most a magyar érdekeket és a magyar jelölteket! (Közbeszólás a DK soraiban.) Nincsen egyetlen érdemi javaslatuk arra, hogy hogyan küzdjünk a hazánkért nemzetközi színtéren, nincsen gondolat, így maradt az aknamunka és az, hogy szégyenérzet nélkül beállnak azok mögé, akik rendszeresen két lábbal szállnak Magyarországba.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Mindez azt is jelenti, hogy a jelek szerint az, amit az elmúlt években önöktől láttunk Brüsszelben, kismiska ahhoz képest, ami majd ezután jön (Arató Gergely: Ebben biztos lehetsz!), nem véletlenül kampányoltak önök az európai egyesült államokért, úgy látom, hogy önöknek ez az ország, a mi hazánk már nem sokat jelent (Arató Gergely: Szégyelld magad!), mert ha jelentene, akkor nem dolgoznának ellene rendszerszinten.

Az elmúlt éveket azzal töltötték, hogy a határon túli magyarokat támadták, most annyi van változóban, hogy határon túlról támadják a magyarokat. Ne gondolják, hogy mi ezt szó nélkül fogjuk hagyni! Lelkük rajta! (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiban.) De ami minket illet, mi nem fogjuk hagyni, hogy szemkilövetők és hazugsággyárosok oktassanak minket európaiságból és demokráciából. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Gréczy Zsolt: Téged bármikor kioktatnálak bármiből…  Taps a kormánypártok soraiban.)

(12.00)




Felszólalások:   13-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai