Készült: 2024.09.20.04:01:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  144-150. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:   138-143   144-150   150-151      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr az államtitkári választ elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Bősz Anett független képviselő interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Miért áll a budapesti kórházak fejlesztése?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.

BŐSZ ANETT (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetekben többször is érdeklődtem az „Egészséges Budapest” programmal kapcsolatban, azonban az önök válaszai nem oszlatták el az aggodalmaimat.A budapesti kórházakkal és egészségügyi ellátással kapcsolatban szinte mindennap hajmeresztő tények látnak napvilágot. Az orvoshiány miatt a nyári hónapokban Budapesten az összeomlás határára került a sürgősségi ellátás. Különösen súlyos a helyzet a többszörösen sérültek esetében, ahol a rendes kapacitásnak csak a 75 százalékát tudják teljesíteni.

Egész osztályok mondanak fel egyik napról a másikra a lehetetlen munkakörülmények, a túlórák és az alacsony megbecsültség miatt. Az egyik kórházban a radiológusok hiánya miatt a sebészeti osztály sem tudja tisztességesen ellátni a feladatát. A mentősök azért szállítanak életveszélyes sérülteket egyik kórházból a másikba, mert a kórházak nem tudják vagy nem akarják fogadni ezeket a betegeket. Folyamatosan maradnak el műtétek, betegek halnak meg a fejetlenség, a szervezetlenség és a forráshiány miatt.

Budapesten a legkritikusabb a helyzet. Miközben a fővárosiak életszínvonala magasabb az EU-átlagnál, a V4-ek között nálunk a legegészségtelenebbek az emberek. Ebben pedig nagy szerepe van annak is, hogy lezüllesztették az egészségügyi ellátást.

Szeretném megkérdezni az államtitkár urat, igaze, hogy hónapok óta áll az „Egészséges Budapest” program. Szeretném megtudni, hogy az idei évre előirányzott közel 42 milliárd forintos keretből eddig mennyit használtak fel, és egészen pontosan mi valósult meg az eredetileg elképzelt tervekből. Aziránt is érdeklődnék, hogy a kormány végül miért nem járult hozzá az „Egészséges Budapest” program fejlesztését koordináló nonprofit gazdasági társaság megalakításához Tóvizi Attila vezetésével. Emiatt a szervezőmunkáknak továbbra is az Állami Egészségügyi Ellátó Központ közalkalmazotti keretei közt kell folynia. Amennyiben a minisztérium Tóvizi Attila kinevezését azzal indokolja, hogy menedzserszemléletű vezetésre van szükség, ez az intézmény bizonyosan nem az, ahol a kormánybiztos e tapasztalatát kamatoztatni tudja, ugyanis itt elsősorban közigazgatási és szakmai tapasztalatokra van szükség, amivel Tóvizi Attila bevallottan nem rendelkezik.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem önt, nyugtassa meg a budapestieket, hogy nem hagyják, hogy a fővárosi egészségügyi ellátás színvonala még mélyebbre süllyedjen. Kérem, adjon magyarázatot arra, miért áll a budapesti kórházak fejlesztése. Hány betegnek kell még meghalnia, hány embernek kell szenvednie, hogy végre történjen valami? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Gréczy Zsolt és Kocsis-Cake Olivio tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ön előtt is ismeretes, hogy évtizedek óta nem volt ilyen nagymértékű fejlesztés a központi régióban. A 2017-ben indult és 2026-ig tartó, 700 milliárd forint értékű „Egészséges Budapest” program keretében négy centrumkórház jön létre a fővárosban, továbbá 11 országos gyógyintézetben és 13 társkórházban  köztük 4 egyházi fenntartású intézményben  és 32 szakrendelőben valósul meg fejlesztés.A négymillió embert ellátó fővárosi és Pest megyei intézményhálózat korszerűsítési programjára az Orbán-kormány 2017-ben 40 milliárd forintot biztosított. Ezen belül 21,7 milliárd forintból orvostechnológiai eszközök beszerzése valósult meg, 18,3 milliárd forintból pedig megkezdődött az építészeti tervezés. A 2018. évi költségvetésben további 30 milliárd forint, az idei büdzsében pedig 41,9 milliárd forint jut az „Egészséges Budapest” programra.

A program rendületlenül halad előre. 2019 eddig eltelt időszakában több mint 35 milliárd forint összegben történt kötelezettségvállalás a folyamatban levő beruházások, orvostechnológiai és informatikai eszközfejlesztések kapcsán. 2019. január elején írták alá annak a műszerbeszerzési csomagnak a szerződéseit, amelynek keretében összesen 19 nagydiagnosztikai és terápiás eszköz kerül beszerzésre, köztük MR, CT, lineáris gyorsító, digitális röntgen és mammográf. Az eszközök telepítése és üzembe állítása részben már megtörtént, és 2019 őszéig be is fejeződik. A fejlesztés eredményeként a közép-magyarországi régió diagnosztikai vizsgálati kapacitása közel 10 százalékkal nő.

Az „Egészséges Budapest” koordinálásával kapcsolatban a kormány úgy döntött, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ keretein belül a lehető leghatékonyabban végezhető ez a feladat. A munkát főigazgató-helyettesként Tóvizi Attila irányítja, akinek menedzseri képességeit ön a korábban ön által is hivatkozott második írásbeli kérdésében már nem is vitatta. Tájékoztatom képviselő asszonyt, hogy az ilyen menedzseri képességek megléte az ÁEK-ben nemcsak evidencia, de garancia is arra, hogy az olyan nagy volumenű programok, mint az „Egészséges Budapest” program, hangsúlyozom újra, melyhez fogható évtizedek óta nem volt a központi régióban, tervszerűen megvalósuljon. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérem bal oldalon a jobbikos képviselőtársaimat, szíveskedjenek helyet foglalni. Államtitkári válasz hangzott el. Köszönöm megértésüket.Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

BŐSZ ANETT (független): Köszönöm a szót, elnök úr. A választ nem tudom elfogadni, bár köszönöm, hogy válaszolt ilyen részletesen, államtitkár úr. Én azt gondolom, hogy évek óta látjuk azt, hogy komplett kórházakat kell kimenekíteni az ágyi poloskáktól. Ismerjük azokat a kórházi felvételeket, amelyekben lisztkukacokat találnak a zuhanyzótálcákban, leszakadt mosdók. Volt olyan, amikor azt kellett kérdeznünk a kormányzattól, hogy vajon vane arra bármi esély, hogy legalább kézfertőtlenítő eljusson minden budapesti kórházba.

(16.10)

Úgyhogy én azt gondolom, a nagyarányú fejlesztések ugyan meglehet, hogy elindultak, de sem a betegek, sem a kórházi dolgozók nem azt tapasztalják, hogy bármifajta érdemi előrelépés történt volna az egészségügyben. Úgyhogy még egyszer mondom: az államtitkári választ nem tudom elfogadni. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 101 igen szavazattal, 21 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációk tárgyalásának végére értünk. Most az azonnali kérdésekkel folytatjuk munkánkat. Megkérem azon képviselőtársaimat, akik halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt hagyják el az üléstermet, tegyék ezt csendben és lehetőleg minél gyorsabban. Köszönöm. (Számos képviselő távozik az ülésteremből.  Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Jakab Péter, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Meddig él még vissza a Kormány az emberek türelmével?” címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszterelnök úrtól kéri a választ.




Felszólalások:   138-143   144-150   150-151      Ülésnap adatai