Készült: 2024.09.26.00:12:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2018.06.12.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. „Miért csak a fideszes oligarchák profitálhatnak a napelem-támogatásból?” címmel jelentkezett napirend előtti felszólalásra Schmuck Erzsébet, az LMP képviselő asszonya. Öné a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A környezet ügye eddig nem nagyon érdekelte a kormányt és sajnos Orbán Viktor miniszterelnök urat sem. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2010-ben megszüntették a Környezetvédelmi Minisztériumot, a környezetvédelem intézményrendszerét pedig rettentően meggyengítették. Nem véletlenül, mert csak így lehet a rövid távú gazdasági érdekeket mindig előbbre sorolni, mint az emberek egészségét védő környezetvédelmet. Kivétel persze akad, mint most is, de csak azokban az esetekben, amikor pénzről, sok pénzről van szó. Így talált a kormány új területet magának, ahol tovább gazdagíthatja a Fideszhez közel álló üzleti köröket, oligarchákat. Kár, hogy ezzel az elmaradott napenergia-szektorunk csapdába került. Magyarország az az ország, ahol a kedvező napenergia-adottságok ellenére kevesebb napelem működik, mint a borongós, ködös Skóciában. Magyarországon az egyszerű állampolgár napelemadóba, rekordmagas áfába és bonyolult adminisztrációba ütközik, amikor a háztetőre napelemet szeretne szerelni. Pedig okkal elvárhatnánk, hogy a kormány minden akadályt elhárítson a zöldenergia alkalmazása elől. Egyrészt azért, mert 2010-ben a választási programjukban ezt megígérték, másrészt pedig, ha energiafüggetlenséget, klímavédelmet, olcsó és tiszta energiatermelést szeretnénk, akkor a nemzetközi tapasztalatok szerint nincs jobb megoldás a megújuló energiánál.

A kormányzat célja viszont láthatóan nem az ország biztonságos és környezetkímélő energiaellátásának biztosítása, hanem sajnos a kormányhoz közel állók és a családtagok további gazdagítása. Csak ez ad magyarázatot arra a képtelen esetre, hogy közvetlenül a választások előtt, március 9-én egy korábban már felfüggesztett uniós támogatású napenergia-pályázatot egyetlen napra váratlanul újra megnyitottak, majd egy nappal később, 10-én le is zártak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Aki járatos a hasonló pályázatok világában, pontosan tudja, hogy a sikeres pályázást hosszas előkészületek előzik meg. Önmagában a pályázati eljárásrend 87 oldalnyi volt, a megfelelő pályázati dokumentáció összeállítása hónapokat igényel. Ez egy mindössze egyetlen napig élő pályázat esetében ki is zárja mindazokat, akik informális csatornákon nem értesültek előre arról, hogy egyszer majd eljön az a nap, amikor majd be lehet nyújtani az előre elkészített pályázatokat.

Érdemes megnézni, hogy kik részesültek támogatásban a cinikus módon kkv-energiahitelnek nevezett pályázaton. A cél, amit az Európai Unió az európai adófizetők pénzéből, hogy támogatást adjon ilyen pályázatokra…  nyilvánvalóan nem az, hogy a NER milliomosainak és milliárdosainak a vagyona tovább nőjön. Az EU a kis- és középvállalkozások számára szeretne tartósan olcsó és tiszta energiaforrásokat biztosítani. Sajtóinformációk szerint ez nálunk másképpen alakult, támogatáshoz jutott a furcsa pályázaton Tiborcz István, a miniszterelnök vejének egyik üzleti partnere, Pócs János fideszes országgyűlési képviselő családja, Szíj László, Mészáros Lőrinc jobbkezének egyik üzlettársa, valamint egy állami cég vezérigazgatója. Mindez még a magyar előírások szerint is szabálytalan volt, nemcsak a nyilvánvalóban bennfentes információk miatt, hanem azért is, mert a vonatkozó kormányrendelet szerint „a benyújtási lehetőség felfüggesztése vagy a felhívás lezárása csak az erről szóló döntés közzétételét követő harmadik naptól lehetséges”.

Ki a felelős ezért a botrányos pályázati programért? Első körben nyilván az azt kiíró nemzetgazdasági miniszter, aki akkor Varga Mihály volt, valamint a végrehajtó, a Magyar Fejlesztési Bank. De a valódi felelős természetesen az Orbán-kormány, amely az uniós támogatási lehetőségeket a megújuló energiaforrások használatának elterjesztése helyett a klientúrájának finanszírozására használja. A valódi kkv-k nem igazán érdeklik a kormányt, amit az is bizonyít, hogy az elmúlt hetekben módosították a megújuló energia kötelező átvételéről szóló rendeletet, gyakorlatilag kizárva az 500 kilowatt alatti naperőműveket az engedélyeztetésből. Ez azért is elfogadhatatlan, mert sok tízezer önmagát és környezetét energiával ellátni képes család erős építőköve a stabil hazai gazdaságnak és társadalomnak. Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Schmuck Erzsébet képviselő asszony. A kormány nevében Fónagy János államtitkár úr fog válaszolni az elhangzottakra.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kormányiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A magyar kormány elkötelezett abban, hogy kiemelten támogassa a kis- és közepes vállalkozásokat. Jól mutatja ezt a szándékot, hogy a 2014-2020-as fejlesztési ciklusban a rendelkezésre álló fejlesztési források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kívánjuk fordítani. Célunk, hogy a magyar tulajdonban lévő vállalatok minél nagyobb hozzáadott értéket képviseljenek, hiszen minél biztosabb ez az alap, annál biztosabb az építmény, annál erősebben áll ellen esetleges negatív gazdasági fordulatoknak, válságoknak, kríziseknek. A Fidesz-KDNP-kormány nemcsak adó- és járulékcsökkentéssel, valamint az adminisztrációs terhek csökkentésével segítette és segíti a vállalkozásokat és így a magyar családokat, hanem például azzal is, hogy olcsó energiához segíti a fejlődőképes és innovatív vállalatokat. Az ipari rezsicsökkentés következtében a kormány eddig is mind az energiaárak tekintetében, mind az iparvállalatok energiahatékonyságát illetően fontos intézkedéseket hajtott végre.

(9.30)

Gondolok arra, hogy a kisvállalatok esetén 50 százalékos, középvállalatok esetén 40 százalékos, nagyvállalatok esetén pedig 30 százalékos társaságiadó-kedvezményt biztosít energiahatékonysági beruházások végrehajtásához. Uniós forrásból pedig jelentős vissza nem térítendő támogatást biztosít a kis- és közepesek számára energiahatékonysági beruházásokhoz és a megújuló energia alkalmazásához.

Ezt a célt szolgálja az ön által előbb leszólt „GINOP KKV energia hitel” című pályázat is, amelynek keretösszege több mint 55 milliárd forint. A felhívás kiemelt célja, hogy a finanszírozási forrásokhoz nem vagy nem megfelelő mértékben hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességét növeljük a korszerű termék- és szolgáltatásfejlesztési képességek megteremtésével. A hitelprogram olyan beruházásokat támogat, amelyek megújuló energiaforrás felhasználásával villamos energiát állítanak elő hálózatra termelés céljából.

A pályázatot 2016. december 7-én hirdettük meg, ettől az időponttól nyilvánosak a pályázati feltételek, amelyek az érdeklődő vállalkozások rendelkezésére álltak a www.palyazat.gov.hu, valamint a www.mfb.hu honlapokon. Az MFB-pontok hálózatát üzemeltető két konzorcium jelezte, hogy a programot a már rögzített kérelmeken túl továbbra is jelentős érdeklődés kíséri, az érdeklődők arra számítanak, hogy a már beérkezett kérelmek elbírálását követően lehetőség lesz újabb igények benyújtására.

A program sikere szempontjából nagyon jó visszajelzés volt, hogy az újranyitás során is várakozásokon felül rögzítettünk új kérelmeket. A 2014. december 15-i keretemelésről szóló döntést követően a közvetítő partnerek folyamatos tájékoztatást kaptak a várható újranyitást illetően, így minden olyan vállalkozás, amely érdeklődött a hitelprogram iránt, az MFB-pontokon megkaphatta az ezekről szóló információkat. A vállalkozások ennek megfelelően felkészülten, előre kidolgozott kérelmekkel várták a program újranyitását.

A rendelkezésre álló több mint 12 milliárd forintos keretösszeg terhére 147 projekt kapcsán összesen 23,7 milliárd forint összegű forrásigény érkezett be, ezért a kerettúllépés miatt 2018. március 10-én a programot felfüggesztettük. Erről az érdeklődők tájékoztatást kaptak, a palyazat.gov.hu fejlesztéspolitikai osztályon.

Tisztelt Képviselő Asszony! Mindezzel együtt bátran kijelenthetjük, hogy Magyarországon van az EU-n belül az egyik legjobban támogatva a szaldóelszámoláson keresztül az 50 kilowatt alatti megújulóenergia-termelés. Ezzel a lehetőséggel a kormány kiemelten elősegíti a helyi önellátást a zöldáramtermelés tekintetében. A szaldóelszámolást igénybe tudják venni mind a kkv-k, mind az önkormányzatok, mind a lakosság. A statisztikai adatok szerint ezzel a lehetőséggel az elmúlt években az érintettek éltek is, hiszen a háztartási méretű kiserőművek száma és a beépített teljesítőképessége ugrásszerűen megnövekedett.

Köszönöm szépen a kérdését és a figyelmét. Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai