Készült: 2024.09.23.07:53:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2018.06.12.),  77-87. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 12:13


Felszólalások:   69-77   77-87   88-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Gurmai Zita képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétperces felszólalásra és további képviselői felszólalásra senki nem jelentkezett. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztő államtitkár urat, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az „Egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Grúzia között a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodásnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozása figyelembevétele céljából történő módosításról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/412. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Mosóczi László államtitkár úrnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztés célja az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Grúzia között a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodásnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozása figyelembevétele céljából történő módosításáról szóló jegyzőkönyv kihirdetése. Az Európai Unió és tagállamai, valamint Grúzia közötti légi közlekedési megállapodást 2010. december 20-án írták alá. A megállapodás közös légteret hoz létre, amelynek célja a felek piachoz való hozzáférése és az egyenlő versenyfeltételek biztosítása. A megállapodást Magyarországon a 2011. évi IV. törvény hirdette ki. Az Európai Unióba 2013-ban belépő Horvátország vállalta, hogy csatlakozik a tagállamok és az Európai Unió által harmadik országokkal kötött megállapodásokhoz. Ezek a csatlakozások egyszerűsített eljárás keretében, jegyzőkönyv megkötésével történnek meg.

Az Európai Unió és tagállamai, valamint Grúzia között létrejött légi közlekedési megállapodáshoz Horvátország a 2014. november 26-án aláírt jegyzőkönyvvel csatlakozott, amely jegyzőkönyv tartalmazza a megállapodás horvát nyelvű szövegének hitelességéről szóló rendelkezést, valamint a jegyzőkönyv jóváhagyásáról, hatálybalépéséről szóló rendelkezéseket. Tekintve, hogy a jegyzőkönyv szerves részét képezi a megállapodásnak, így a jegyzőkönyvet törvényben kell kihirdetni. A fentiekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslat elfogadását szíveskedjen támogatni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Balla Mihály képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

BALLA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ebben az esetben is arról van szó, hogy Horvátország csatlakozásával az Európai Unióhoz szükségessé vált az Európai Unió által Grúziával, helyesebben Georgiával kötött, a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodás módosítása a jegyzőkönyv aláírásával. Az Európai Unió és Georgia között a közös légtér létrehozására aláírt megállapodás célja szintén olyan közös légtér létrehozása, amely a felek számára kölcsönös piacra jutást tesz lehetővé egyenlő versenyfeltételek biztosítása mellett. Emellett a környezetvédelem és a fogyasztóvédelem is hangsúlyosan jelenik meg.

Magyarország támogatta a Georgiával aláírt társulási és vízummentességi megállapodást. Az EU csak akkor tudja növelni versenyképességét, ha minél több külső szövetségest, stratégiai partnert tud szerezni. Georgia igyekszik kihasználni a keleti partnerség kínálta lehetőségeket, így fontos mérföldkő volt a társulási megállapodás és annak részét képező szabadkereskedelmi megállapodás aláírása. Georgia az Európai Unióval való együttműködést elsősorban a kiberbiztonság, energiabiztonság, határvédelem, terrorizmus elleni küzdelem és stratégiai kommunikáció terén szeretné előmozdítani. Georgia végső célja a teljes jogú EU- és NATO-tagság elérése.

Magyarország következetesen támogatja Georgia európai és euroatlanti integrációs törekvéseit. Rendszeresek a felső szintű találkozók és üzleti fórumok a két ország között. A jó politikai kapcsolatok mellett most az a cél, hogy a gazdasági, kereskedelmi együttműködés is intenzívebbé váljon. Ezt szolgálja az is, hogy az Eximbank 85 millió eurós hitelkeretet nyitott a magyar és grúz vállalatok együttműködésének ösztönzésére. A két ország között van közvetlen légi járat, Budapest-Kutaiszi útvonalon, ami szintén elősegíti a kapcsolatok, valamint a turizmus fejlődését.

A megállapodást módosító jegyzőkönyv aláírásával, illetve kihirdetésével Horvátország is részesévé válik a közös légtérre vonatkozó megállapodásnak. Kérem a tisztelt Házat, a képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Balla Mihály képviselő úr. Megadom a szót Varga-Damm Andrea képviselő asszonynak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. VARGA-DAMM ANDREA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én maradok a Grúziánál, nekem az tetszik, és osztom a (Balla Mihály közbeszól.) Magyar Tudományos Akadémia álláspontját ebben a kérdésben. (Balla Mihály: Ez nem álláspont kérdése!)Ez az egyezmény is egy technikai jellegű kiegészítő jegyzőkönyv, amely tulajdonképpen a többi javaslattal együtt csak a Horvát Köztársaság EU-tagsága miatt kiegészíti a korábbi jegyzőkönyveket. 2010. december 2-án írt alá az EU Grúziával egy légtérhasználati megállapodást, és 2014. november 26án írták alá ezt a jegyzőkönyvet az Európai Unióban.

(11.40)

2018. március 29-én terjesztette be az illetékes miniszter a Házhoz ratifikációra ezt a jegyzőkönyvet, amely három és fél évvel későbbi, mint az aláírás. E vonatkozásban is tisztelettel szeretném kérni a kormány képviselőit, hogy igyekezzenek a nemzetközi viszonylatainkban különösen az ilyen jellegű feladatainkat jóval korábban előmozdítva segíteni.

Természetesen a Jobbik képviselőcsoportja támogatja a jegyzőkönyv ratifikációját. De  mint ahogy a korábbi felszólalásaimban is, és azért, mert nagyon sok honfitársunk nézi a közvetítéseinket  fontosnak tartom, hogy ha már nemzetközi viszonylatról, ráadásul egy Magyarország számára kedves országról van szó, akkor pár szót ejtsünk a kultúrájukról, történelmükről.

Grúzia legjelentősebb terméke, amivel mindenki azonosítja ezt az országot, a bor, és tulajdonképpen a nemzetközi színtéren is a legnagyobb kereskedelmi eredményt ebből érik el. Már a Krisztus előtti VI.-tól IV. századig egy úgynevezett kaukázusi Ibériai Királyság működött a területén, a görög-perzsa háborúk feldúlták, majd aztán Nagy Sándor alatt virágzott, és azt követően szétesett. Ez a terület állandó küzdelem tárgya volt a Perzsa, majd a Római, később pedig a Bizánci és az Oszmán Birodalom között. A XIII. századtól a török, orosz és perzsa háborúk sora zajlott a területén, és a XIX. század végétől pedig az orosz birodalom szerezte meg.

1991. április 9e óta független, de tulajdonképpen az oszétiai és az abháziai területek állandó idegen országbeli követelése miatt soha nincs nyugalom, és egy folyamatos tűzfészek ezen ország ezen két területe. Azt remélem, hogy az ilyen nemzetközi partnerségi viszonyokban egy esetleges jövőbeni, Európai Unióhoz való csatlakozás következtében Grúzia ezen problémái is majd meg fognak szűnni. Köszönöm a képviselőtársaim figyelmét. (Taps a Jobbik és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Varga-Damm Andrea képviselő asszony. Az ülést levezető elnök kénytelen azt a megjegyzést tenni, hogy tiszteletben tartjuk az Akadémia állásfoglalását az ország elnevezésével kapcsolatban, de tiszteletben tartjuk az ország vezetőinek kérését, hogy Georgia néven illessük, és ezért én is elnézést kérek, hogy a felvezetőben nem használtam mindkét nevet esetleg.

Megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, Gurmai Zita képviselő asszony. Kettő percre megadom a szót Balla Mihály képviselő úrnak, Fidesz.

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr, és elnézést kérek, hogy szót kértem és húzom az időt, csak Varga-Damm Andrea képviselő asszonynak a megjegyzésére szeretnék röviden reagálni. Az szép, szép, hogy mi jobban szeretjük a Grúzia megnevezést, vagy ahogy ön mondta, hogy ön jobban szereti, de az országban ma a Georgia nevet szeretnék használni, akárhogy is van ez a Google keresőben vagy a Wikipédiában.

Másrészt pedig tény és való, hogy Oszétia és Abházia nem egy konfliktusterület, hanem jelenleg megszállás alatt van, tehát én azt gondolom, hogy ha esetleg megpróbáljuk egymást valamilyen szinten kioktatni, akkor talán a tényekkel is pontosabban tisztában kellene lenni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.  Cseresnyés Péter: Így van!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Balla képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! További kétperces hozzászólásra jelentkező nevet a képernyőn nem látok. Képviselői felszólalásokra sem jelentkeztek. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Az államtitkár úr jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Egy rövid technikai szünetet tartunk, megvárjuk a Miniszterelnökség államtitkárát, hogy jelen legyen a további vitában. Köszönöm.

(Szünet: 11.44  11.54

Elnök: Lezsák Sándor

Jegyző: Gelencsér Attila)




Felszólalások:   69-77   77-87   88-104      Ülésnap adatai