Készült: 2024.09.22.13:41:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  40-43. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:27


Felszólalások:   36-39   40-43   44-47      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Hollik István következik. Parancsoljon!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban nem túlzás azt állítani, hogy Európa és benne Magyarország is hadban áll, az ellenség láthatatlan ugyan, de azt most már látjuk, hogy rendkívül veszélyes. A nemzetállamok mindenhol felvették a harcot a koronavírus ellen, ki-ki teszi azt, amit a legjobbnak lát. Nálunk a kormányzat  helyesen  az emberi élet védelmét tette, éppen ezért a elsődleges cél most nem is lehet más, mint a járvány terjedésének a lassítása, illetve a legveszélyeztetettebbek, az idősek és az immunhiányos betegek megvédése, és ez hatalmas erőfeszítést és rengeteg áldozatot követel minden magyar honfitársunktól. Ezért én is szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, az orvosoknak és a nővéreknek elsősorban, akik a frontvonalban küzdenek az emberi életek megmentéséért, a tanároknak is  róluk talán ma még nem esett szó , akik rendkívül kreatívan és gyorsan kezdték meg gyermekeink digitális oktatását. De emellett köszönet illeti a vállalatokat, a Magyarországon működő vállalatokat, hogy vállalták a súlyos intézkedéseket, tudván, hogy ez rendkívül nagy gazdasági terhet fog jelenteni számukra. És köszönet minden magyarnak, aki betartja a hatóságok utasításait. Emellett pedig köszönettel tartozunk azoknak is, akik önszerveződő módon segítik idős ismerőseiket, a rokonaikat, gyűjtéseket szerveznek, önkéntesként jelentkeznek az önkormányzatoknál, az ő munkájuk is felbecsülhetetlen.

Az emberek, a vállalatok, a hivatásrendiek is teszik tehát a dolgukat, de teszi a dolgát a kormány is, amely veszélyhelyzetet hirdetett meg, és ennek értelmében lezárta a határokat, bevezette a rendezvények tilalmát, korlátozta az üzletek nyitvatartását, és gazdasági intézkedéseket jelentett be a múlt héten, amelyek körét pedig újabb hat ponttal bővítette ma. Na most, abba inkább bele se gondoljunk, hogy mi lett volna, hogyha az országot egy ilyen veszélyhelyzet olyan állapotban éri, mint amilyen állapotban volt az ország a Gyurcsány-kormány ideje alatt! Akkor a hírek ma valószínűleg nem gazdasági intézkedésekről, munkahelyvédelemről szólnának, hanem az állam fizetőképtelenségéről és arról, hogy az IMF dörömböl Magyarország ajtaján. (Dr. Varga-Damm Andrea: Mi köze ennek a koronavírushoz?!) Látható tehát, hogy az egészségügy, a rendvédelem, a civil szféra és a kormányzat is minden eszközzel igyekszik segíteni a magyar embereken, éppen ezért itt az ideje, hogy végre az Országgyűlés is tegye a dolgát.

Kedves Képviselőtársaim! Az utóbbi tükrében ejtenünk kell pár szót az Országgyűlés felelősségéről is. Ilyen krízishelyzetben egyszerűen nincs idő arra, hogy a kormány kivárja a törvényalkotás normál, hetekig tartó menetét, itt azonnal cselekedni kell, hiszen emberéletekről van szó. Ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy egy ilyen kialakult veszélyhelyzetben a kormányt ne korlátozza a döntéshozatalban senki  az alkotmányos keretek között természetesen. Emberéletek múlhatnak azon, hogy azonnal, pár percen belül képese a kormány megtenni mindent. Ezt a cselekvőképességet garantálhatja a koronavírus-törvény elfogadása.

Éppen ezért még mindig a felelősség mezsgyéjén fel szeretném hívni a figyelmet az alábbi tényekre: a kormány 15 napra hirdetheti ki a veszélyhelyzetet, az 26-án lejár, meg kell tehát hosszabbítanunk a veszélyhelyzet állapotát; ha ez nincs, akkor fennáll az a veszély, hogy meg kell nyitni a határokat, megnövekszik a kitettség, a fertőzések száma meredeken emelkedni fog. (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.) Én azt gondolom, hogy ezt a felelősséget senki nem vállalhatja fel. Mivel senki nem tudja megmondani, hogy mikor lesz vége a koronavírus-járványnak, nem tehetjük meg, hogy konkrét időpontig adunk érvényes felhatalmazást.

Azoknak, akik diktatúrát vizionálnak, ajánlom figyelmükbe a törvényjavaslat szövegét, ezt az államtitkár urak is részletesen ismertették már. Azt mondja: a kormány a humán járvány megelőzése, kezelése és felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetve elhárítása céljából gyakorolhatja ezt a hatalmat. Ez nem korlátlan! Éppen ezért vagyok szomorú, amikor azt hallom Jakab Pétertől, hogy korlátlan idejű felhatalmazásról beszél.

Visszafogott leszek, mert most nem a pártpolitikai csatározások ideje van itt (Az elnök csenget.), de visszafogottan megkérdezem: aki korlátlan idejű felhatalmazásról beszél, az normális? (Közbeszólások és taps a kormánypártok soraiból.  Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.) Mert azt gondolom, hogy nem. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Völner Pál államtitkár úré a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Jól emlékszünk a miniszterelnök úr múlt heti felszólalására, amelyre az ellenzéki frakciók reagáltak, egyöntetűen egyetértettek abban, hogy a jelen helyzetben minden felelősség a kormányé, minden felelősség a miniszterelnökön van, és le lehetett vonni a következtetést, azt, hogy ha a felelősség a kormányon van, akkor a döntéseket is a kormánynak kell meghoznia. Amiről ma beszélünk, az egy házszabálytól eltérés, ahol az ellenzéki pártoknak van felelősségük abban  és itt megjelenik az ő felelősségük is , hogy a kormányt, illetve a kormánytöbbséget alkotó képviselőket olyan helyzetbe tudjáke hozni, hogy a holnapi napon tudjanak dönteni arról, hogy elfogadjuk egyrészt a kormány által eddig hozott intézkedéseket, amelyek jó részét, ahogy itt hallhattuk a mai napon is, úgy tűnik, az ellenzéki pártok javasolták, tehát nagyon nem érthető az a kitétel, hogyha ezt ők nem tudnák elfogadni; a másik része pedig, hogy a kormánypártok meg tudják szavazni azt a fajta lehetőséget a kormánynak, hogy a veszélyhelyzet alapján továbbra is operatív módon, gyors döntéseket hozzon.

(16.00)

Néhány képviselőtársam itt a napirend előtti felszólalásokban is említette, hogy a parlament is meg tudta volna hozni ezeket a döntéseket, meg tudta volna szavazni akár az ellenzéki pártok részéről is ezeket a határozatokat, amelyek kormányrendeletekben szerepelnek, kezdve a határok lezárásától a távoktatásig az iskolák tekintetében, ugyanakkor nem veszik figyelembe, hogy a házszabály szerint a törvényalkotás jelenleg normál menetrendben egy körülbelül hathetes folyamat.

Hol tartottunk hat héttel ezelőtt, hol tartunk most, és hol fogunk tartani hat hét múlva? Ha ezt valaki felelősen végiggondolja, akkor beláthatja, hogy nem valós dolgokról beszél. S aki azt állítja, hogy a kormány visszaél a hatalmával, nézzék meg az elmúlt időszakot, vane olyan intézkedése a kormánynak, amely nem a járványügyi helyzettel kapcsolatban született volna, terveze a kormány olyan intézkedést, amely nem ezzel kapcsolatban merülne fel, nézzék meg az operatív törzs működését, az általuk kidolgozott javaslatokat! (Zaj.  Az elnök csenget.)

Miniszterelnök úr ma is beszámolt arról, hogy milyen polémiák zajlanak, milyen lehetséges lépések lehetségesek, amikor a járványhelyzet fokozódik. Valamint abban a törvényjavaslatban, amelyik előttünk áll, abban is benne van, hogy attól függetlenül, hogy a kormánynak van egy ilyen jogköre, hogy rendeleti úton tud eltérni a jelenlegi szabályozásoktól, rendszeresen beszámol a kormány az Országgyűlés előtt arról, hogy milyen tevékenységet végez  tehát ma is megjelent miniszterelnök úr, és elmondta, hogy hol tartunk és mik történtek az elmúlt egy hétben , s az is, hogy amennyiben az Országgyűlés nem ülésezik, akkor az Országgyűlés elnökének és a képviselőcsoportok vezetőinek számol be a kormányzat arról, hogy hol tartunk.

A törvényjavaslat azt is tartalmazza, hogy a veszélyhelyzet lejárása előtt dönthet úgy az Országgyűlés, hogy megváltoztatja ezt a helyzetet. Tehát ahogy miniszterelnök úr is említette a napirend előtti felszólalásában, az Országgyűlés kezében valamennyi jogkör mindvégig megmarad. Tulajdonképpen az a döntés, amit most hozunk, az arról szól, hogy a kormány valóban azokat a rendeleteket, amelyek a mai napon is meg fognak jelenni, ez elképzelhetetlen lenne parlamenti keretek között, hogy óráról órára reagáljon a helyzetre. Hogyan képzeljük el, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek között például közbeszerzési és egyéb szabályokat betartva (Zaj.  Az elnök csenget.), milliárdokért rendeljünk orvosi berendezéseket, védőeszközöket külföldről? (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Ez a baj! Nem most kell rendelni!)

Megjegyzem egyébként, hogy a protokoll szerint az egészségügyben azok a felszerelések, amelyek a normál működéshez szükségesek voltak, mindvégig jelen voltak, s azok a beszerzések pedig, amelyek a jelen járványügyi helyzet méretéhez igazodnak, azok korábban is folytak, most is folynak, s ahogy a járványügyi helyzet rosszabbodik, látható, hogy egyre több felszerelés kerül be az országba, s ezeknek az elosztása is megtörténik, mivel most már nemcsak a járványügyi kórházak kapnak ezekből a felszerelésekből, hanem azok az intenzív osztályok is, amelyek az országban a többi kórházban megtalálhatók, és remélhetőleg a holnapi napon már ezen a területen is mindenki meg tud nyugodni.

Tehát valóban igaza van képviselőtársamnak, kérjük az ellenzéki pártokat, hogy éljenek a lehetőséggel, adják át a felelősséget a kormányzatnak (Dr. Varga-Damm Andrea: Aha!  Dr. Brenner Koloman: Gratulálok!), hogy ebben a helyzetben tudjon dönteni operatív kérdésekben, és megadatott önöknek az a lehetőség, hogy akár a távolmaradásukkal, akár a döntésükkel ezt elősegítsék. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   36-39   40-43   44-47      Ülésnap adatai