Készült: 2024.09.20.21:41:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tóth Bertalan frakcióvezető úr, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy miniszterelnök úr napirend előtti felszólalását követően tisztáztuk a felelősségi viszonyokat, de szeretném még egyszer megerősíteni, hogy a kormány tud olyan döntéseket hozni, amelyek ennek a járványnak a kezelésében a leghatékonyabbak tudnak lenni, tehát a felelősség is leginkább a kormányé. De az ellenzéknek is van felelőssége, mégpedig abban, hogy az emberek védelme, egészsége és megélhetésének védelme és biztonsága is ugyanolyan fontos számunkra. Ezért az MSZP frakciója a mai napon egy ötpontos védelmi csomagot terjeszt a parlament elé határozati javaslat formájában, amit, nagyon bízom benne, hogy a különböző akciótervek kidolgozásánál a kormány is figyelembe fog venni.Az első ilyen a magyar emberek egészségének a védelméről szóló csomag, amelyben osztjuk a Magyar Orvosi Kamara szakmai véleményét, és nem osztjuk miniszterelnök úr véleményét, mert nem azt javasolta, hogy mindenkit le kell tesztelni, hanem azt javasolta, hogy ahol ez szükséges, ott meg kell tenni. És ha megnézzük a környező országok példáját, és csak Ausztria példáját is, sokkal több tesztet végeztek el, nyilván az esetszám ebből kifolyólag magasabb is, tehát nem tudjuk, hogy a mostani esetszám reálisabban tükrözie a vírusterjedés magyarországi adatait. Tehát több tesztre, védőfelszerelésre és sok minden másra szükség van. Bízom benne, hogy azok a döntések végrehajtásra kerülnek, amikről itt az előbb is szó esett.

A másik a magyar dolgozó emberek, a munkavállalók, a kis- és középvállalkozások védelméről szóló csomag. Nem értek egyet miniszterelnök úrral, aki azt mondta, hogy majd a munkaadók és munkavállalók személyes egyeztetésén ezt meg fogják oldani. Egyedül hagyja a miniszterelnök és a kormány a magyar munkavállalókat és a magyar munkaadókat, az ő egyezségükre helyezi a hangsúlyt, de egy munkaadó hogyan ad adekvát választ a munkavállalójának, ha elfogy az árbevétele?! Hogyan védi meg az ő munkahelyét, ha semmiben nem számíthat a magyar kormányra, és semmiben nem számíthat bármilyen költségvetési könnyítésre?! Éppen ezért most itt kezdeményezzük, hogy legyen széles körű egyeztetés a szakszervezetekkel, a munkaadói szervezetekkel, és a kormány tegyen ajánlatot, hogy mivel gazdálkodhatnak a munkavállalók.

Például a kormány függessze fel a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettségét, ezzel segítve a munkaadókat. Hozzon létre bérgarancia-alapot, amihez tudnak fordulni a munkaadók. Tiltsa meg a multinacionális cégeknél az elbocsátásokat, akik több ezermilliárd forint nyereséget hordtak ki az elmúlt években Magyarországról. És ha már úgy alakul, hogy valaki elveszíti a munkáját, mert a munkaadó nem tud neki állást adni, jelen pillanatban is százak veszítik el a munkájukat, képviselőtársaim! Aki képviselő, és kapja az értesítéseket, hogy kik, hogyan, a vendéglátásban, a turisztikában veszítik el az állásukat, nekik mit mond a munkaadó? Nem tud mondani semmit, mert nullára csökkent az árbevétele, miből tudja ezt biztosítani? És fontos, igen, hogy a munkanélküli-ellátásban is lépéseket tegyen a kormány, ha úgy alakul, hogy erre lesz szükség.

A harmadik ilyen csomag az időseket, a nyugdíjasokat, a szociális ellátásban részesülőket védő csomagunk, hiszen olyan árrobbanásnak vagyunk tanúi az élelmiszerpiacon, amit a magyar nyugdíjasok jelentős része nem fog tudni bírni ezzel a nyugdíjjal. Igenis szükséges, hogy a nyugdíjprémiumot kifizessék, és ha lehet, mielőbb. Szükséges a valódi, reális nyugdíjemelés megvalósítása. És még egy dolgot, képviselőtársaim! 30 dollárba kerül az olaj, mindenhol leesett a gáz tőzsdei ára. Miért nem tudják már csökkenteni a gázárat, legalább erre az átmeneti időre?! (Taps az MSZP és az LMP soraiban.) Ott halmozódik a több tízmilliárd, százmilliárd forint a magyar állami cégeknél, miért nem adják azt oda a magyar családoknak?!

A negyedik ilyen csomagunk a pedagógusokat, a diákokat, a köznevelésben dolgozókat védő csomag. Ne haragudjanak, nekem négy gyermekem háromféle iskolába jár. Az egyik iskola már pénteken tesztelte a digitális oktatás lehetőségét, pedig még be sem jelentette a miniszterelnök a döntést, csak a hétpárti egyeztetésről szóltak a hírek. A másik iskola már vasárnap küldte a javaslatokat, a harmadik iskola pedig még azt sem tudta eldönteni, hogy mikor menjenek be a cuccaikért a gyerekek. Nincs egységes megoldás. Tehát az, amit ön mond, az nem létezik, az nincs, ne haragudjon!

És az ötödik ilyen csomag a szülőket védő intézkedések. Itt is meg kell nézni, hogy legalább valami rugalmas munkarendben az egyik szülő otthon tudjon maradni. Ott van a családi pótlék, csak meg kéne emelni erre az átmeneti időre, legalább erre az átmeneti időre, hogy a családok valamiből meg tudjanak élni.

Na, ez az az ötpontos csomag, amit javasolunk megfontolásra a kormánynak és az Országgyűlésnek. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Orbán Balázs államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Először is engedjék meg, hogy én is megköszönjem mindenkinek a közreműködését és a munkáját, az elköteleződését, aki a védekezésben részt vesz, és köszönöm azoknak a politikusoknak a megszólalásokat is, akik konstruktív módon, az egységet hangsúlyozva járultak hozzá a mai vitához. Itt, ha megengedi, frakcióvezető úr, azért még egyszer szeretném egyértelművé tenni, hogy a parlamenti képviselőkre is komoly feladat vár. Az Alaptörvény szabályai szerint az a veszélyhelyzet, amelyet a kormány el tudott rendelni az elmúlt napokban, és amelynek alapján az ilyen rendkívüli helyzeteket kezelni tudjuk, ezeknek a veszélyhelyzeti alakzatoknak a meghosszabbítása az Alaptörvény értelmében az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Úgyhogy itt és most szeretném egyértelművé tenni és kérni az önök támogatását abban, hogy az ezzel összefüggő vitát, ami nyilván egy jogalkotási vita is lesz, meg egy politikai vita is lesz, konstruktív keretek között tudjuk lefolytatni, és ebben számítunk minden ellenzéki párt és frakcióvezető személyes elköteleződésére is.

Külön köszönöm, hogy frakcióvezető úr is hangsúlyozta az egyén felelősségét, a legtöbbet ugyanis  a mostani ismereteink szerint, alapvetően természettudományos, de társadalomtudományos ismereteink szerint is -, legtöbbet az egyéni felelősség mentén tudunk tenni a vírus terjedésének csökkentéséért.

(13.00)

Kifejezetten fontos az, hogy az idősekre kiemelt figyelmet fordítsunk, és az idősekre való kiemelt figyelem elsősorban a fiatalabb generációk felől érkezhet.

Nagyon szépen köszönöm, és szeretném még egyszer aláhúzni, fontos az, hogy mindenki a saját szavazóbázisát is meggyőzze a tekintetben, hogy a kormány által elfogadott, és így részben majd utólag az Országgyűlés által is megerősített járványvédelmi intézkedések mindannyiunk érdekét szolgálják, és a legfontosabb, hogy a hatósági rendelkezéseket mindenki maradéktalanul betartsa. Sőt, ahogy a miniszterelnök úr is utalt rá, a jogszabályi formába önthető, ezáltal hatóságinak minősíthető rendelkezéseken túlmenő önkorlátozásra és magatartási szabályokra is szükség van. Ebben is szeretnénk kérni minden ellenzéki frakció támogatását, és arra szeretnénk kérni önöket, hogy számukra, az önök számára rendelkezésre álló kommunikációs csatornákat is ezekbe az irányokba állítsák át.

Végezetül szeretném azt is kérni, ha megengedi nekem, frakcióvezető úr, hogy a rendszeresen terjedő hoaxok, álhírek, tudatos félremagyarázások ne képezzék a politikusok kommunikációs terét, próbáljuk ezeket kiszorítani a nyilvánosságból. Hadd említsek önöknek egy példát. Tipikus ilyen példa volt, itt a napirend előtti felszólalásokkor is elhangzott, a rendelkezésre álló költségvetési források kérdése. Senki nem gondolja, nem gondolhatja komolyan azt, hogy a magyar kormány csupán 2 milliárd forintot csoportosít át a védekezés költségeire. Aki bármennyi költségvetési szakismerettel rendelkezik, az pontosan tudja, hogy itt egy felülről nyitott előirányzatról van szó, ezért arra szeretném kérni önöket, hogy mielőtt kommunikálnak ezekben a témákban, előtte próbáljanak tudakozódni, hogy az álhírek terjedését mi magunk  se tudatosan, se tudattalanul  ne segítsük elő.

A vírussal elmondottakkal kapcsolatban azt szeretném megismételni, amit Rétvári államtitkár úr mondott: itt WHO-protokollok vannak, és ezeket a WHO-protokollokat követjük. Vannak talán sikeresebb és kevésbé sikeresebb országok a védekezésben, de ezzel a vírussal, ennek a vírusnak a tömegessé válásával végső soron mindenkinek meg kell küzdenie. Ez elkerülhetetlennek látszik, ezért azt szeretném kérni, hogy minden intézkedésünk és minden kommunikációnk az ellátórendszerbe vetett bizalmat emelje.

És eddig voltam konstruktív. Ha megengedik, most 30 másodpercben én is destruktív lennék, ugyanis említette, hogy milyen költségvetési intézkedések állnak rendelkezésre, és milyen terveket fogad el majd a magyar kormány egy adott ponton, és hogy önök ehhez képest mit javasolnak. Ne haragudjon, frakcióvezető úr, de azt, hogy önök beszélnek a rezsi és a gáz árának a csökkentéséről, miközben az önök úgynevezett szakértői kormányzása alatt harmincszor emeltek gázárat, és az ország gazdasági értelemben összeomlott, én ezt nem tartom fairnek. Szerintem ennek most nincs itt a helye. A miniszterelnök úr mondatait ön félreértette, ugyanis arról volt szó, hogy minden olyan intézkedés, amely elsődlegesen a munkahelyek megtartását szolgálja, prioritást élvez, és azt követően tudunk arról beszélni, hogy az egyéb ágazatokban kialakult tarthatatlan helyzetet hogyan tudjuk kezelni. Ezekben szeretnénk kérni az önök közreműködését is. Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai