Készült: 2024.09.22.05:19:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  153-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:   151-152   153-160   161-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Frakcióvezető úr, tájékoztatom önt és a tisztelt Házat, hogy miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolni.Tisztelt Országgyűlés! Ungár Péter képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérdések a veszélyhelyzettel kapcsolatban” címmel. Önt is arról tájékoztatom, hogy miniszterelnök úr Nagy István miniszter urat jelölte ki válaszadónak, és úgy vettem észre, hogy elfogadja a válaszadó személyét. (Ungár Péter: Így van!) Köszönöm szépen. Ungár Péter képviselő úré a szó. Parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a szót. Miniszter úr, egyetértésben azzal, hogy alapvetően nagyon nagy az egyéni felelősség a jelenlegi járványhelyzetben, és együtt kell működnie minden hatósági és kormányhatározattal szinte mindenkinek ahhoz, hogy ezt valamennyire meg tudjuk fékezni, fel kell készülni azokra az eshetőségekre, ha valakik ezt szántszándékkal nem teszik meg. Tudom, hogy nem lehet versenyt hirdetni az országok között, de ha vannak máshol jó praktikák, azt igenis át lehet venni. Ezért azt kérdezném először, hogy Izraelből át fogjuke venni azt a módszert, hogy akik hatósági házi karanténban vannak, ott a nemzetbiztonsági szakszolgálat háromszögeléssel és az elektronikai eszközök figyelésével ellenőrzi, hogy nem hagyja el ezt, illetve jelzőrendszert állít be arra az esetre, ha elhagyja a házi karantént egy ilyen esetben. Azt gondolom, az, hogy veszélyhelyzet van, ennek a különböző polgári jogi aggályait tudja kezelni.A másik konkrét kérdésem pedig azzal kapcsolatos, hogy nagyon sok önkormányzat jelezte, hogy rengeteg pluszköltséget kell vállalniuk értelemszerűen azért, mert felállt ez a helyzet. Hogy példát mondjak, van olyan önkormányzat, amely vállalta, hogy gyógyszerkiszállítást fog megszervezni a 65 év feletti krónikus beteg állampolgároknak. Illetve van olyan önkormányzat, a II. kerület például, amely azt mondta, hogy a vállalkozásokat terhelő adó, illetve a kommunális adó fizetési határidejét kitolja májusig.

Ezek értelemszerűen pluszköltségként jelennek meg az önkormányzatok büdzséjében. A miniszter úr pontosan tudja, milyen egy önkormányzati költségvetést megtervezni, és ez milyen. Ezért azt kérdezném, hogy számíthatnake ezek az önkormányzatok a kormány segítségére, amikor ezeket az értelemszerű pluszköltéseket meg kell tenniük. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Nagy István miniszter úrnak adok szót a válaszra. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Valóban nagy a felelősség mindnyájunkon, és nagy a felelősség minden egyes kormányzati szerven, a vele együttműködő hivatalokkal együtt. Azt is be kell vallani, hogy személy szerint mindnyájunkon nagy a felelősség a tekintetben, hogy hogyan tartjuk be azokat az előírásokat, amelyeket az érdekünkben hoznak. Láttuk a rossz olasz példát, amely nagyban segítette a járvány feldúsulását, elterjedését. Azt kell mondanom, hogy tanulni kell azokból a hibákból, és jó gyakorlatokat kell átvenni. Az, hogy a felelősségtudat, a felelősségérzet mindnyájunkban meglegyen, végtelenül fontos. Hogy ezt az izraeli példát át fogjuke venni, nem tudom. Azért vannak a szakemberek, hogy ezt eldöntsék, megvizsgálják, hogy alkalmase a magyar technológiai rendszer arra, hogy ezt végre lehessen hajtani. Azt viszont tudom, hogy a magyar rend őrei a karantén alá vont személyeket ellenőrzik. Példa is volt már rá, hogy bekísérték az urat, és nyilván súlyos büntetés is vár rá azért, mert elhagyta ezt a karantént, közveszély okozása miatt ilyen helyzetet nem lehet előidézni. Ez a rossz példa kell hogy okulásul szolgáljon majd másoknak is arra, hogy valóban komolyan kell betartani mindazokat az óvintézkedéseket, amelyeket a magyar kormány hoz.

Önkormányzati pluszköltségek a különböző vállalásokra. Azt kell mondanom, hogy egyelőre ott tartunk, hogy azt a kérdést kell feltenni, hogy miben segíthetek. Egyelőre ott tartunk, hogyan tudunk segítségére lenni egymásnak, hogyan tudunk vigyázni egymásra, és majd utána elszámolás következik. Addigra biztos, hogy a módja, lehetősége és a döntések is megszületnek arra, hogy az ilyen kérdéseket hogyan és miként tudjuk eldönteni. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Ungár Péter képviselő úré a szó. Parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a választ, miniszter úr. Az izraeli példával kapcsolatos javaslatomat holnap a Nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén meg fogom tenni a szakszolgálatoknak. Gondolom, ez az a szakmai fórum, amit miniszter úr is javasolna jelen esetben.A másikkal kapcsolatban pedig azt tudom mondani, hogy véleményem szerint ez azt jelenti, minden önkormányzat tegyen meg mindent, amit tud jelen helyzetben. Bátorítást jelent ez nekik arra, hogy pluszköltségeket vállalhatnak, akár úgy is, hogy ez jelentősen meg fogja haladni a jelenlegi gazdasági teljesítőképességüket. Ismételten mondom, hogy a gyógyszerkiszállítás tud talán az lenni, illetve ezzel kapcsolatban még az ételkiszállítás, ami tud segíteni abban, hogy az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszer ne terhelődjön túl, akármi történik a következő időben. De akkor remélem, hogy ezt miniszter úr, illetve a kormány is fogja tolmácsolni az önkormányzati vezetők felé. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszter urat is. Parancsoljon!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen. Teljesen jól gondolja, képviselő úr, hogy egyrészt azt a műszaki megoldást, javaslatot abban a bizottságban felteheti. Nyilván annak a szakvéleménynek a következtében majd az operatív törzs is megnézi annak a lehetőségét, hogy hogyan lehet ezzel élni. Az önkormányzati felelősségvállalás kapcsán azt kell mondanom önnek, hogy azokat a kapacitásokat kell és kötelező is ilyenkor kihasználni, amelyek rendelkezésre állnak. Azt gondolom, hogy a gyógyszerkiszállítás nem jelenthet olyan eszeveszett költséget, amelyet nem lehet akár majd egy költségvetési átcsoportosítással megoldani bárkinek. Gyakorlatilag amire én várok és számítok  és ezt teljesen őszintén mondom -, az az, hogy vészhelyzetben a lakossági önkéntes felajánlások és feladatvállalások száma is megnövekszik. Tehát most fognak jönni, most kell hogy felébredjenek azok a szándékok, azok a tettek, amelyek az embereket jó cselekedetekre sarkallják, és a kiszállítások, a bevásárlások, az egymás segítése, az odafigyelés a „vigyázzunk egymásra” keretében most ezentúl fog tudni bekövetkezni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   151-152   153-160   161-168      Ülésnap adatai