Készült: 2024.09.22.19:09:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  382-383. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:   380-381   382-383   384      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varga László képviselő úr, MSZP-képviselőcsoport: „Tiszta levegőt!” címmel. Megadom a szót, képviselő úr, ötperces időkeretben.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Évről évre hallhatják a híreket a Sajó völgyéből, amikor eljön az évnek ez a szakasza, a nagyon egészségtelen levegő kapcsán. Ez történt a múlt héten is, hiszen például Miskolcon a helyi önkormányzat polgármestere elrendelte a szmogriadó tájékoztatási fokozatát. Én évről évre, részben itt a Házban, részben egyéb módon számos javaslattal élek, és azt gondolom, hogy az érintettek közül is nagyon sokan ilyen javaslatokkal élnek annak kapcsán, hogy ezt az egyébként elképesztően egészségkárosító állapotot szüntessük meg. Ahogy mondtam, nagyon sok egészségkárosodásról és nagyon sok halálesetről is direktben a légszennyezés tehet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Ez a probléma az ország földrajzi adottságai miatt egyébként más országrészekben is nagyon komoly. A tájékoztatási fokozat elrendeléséből értesülhettek például a miskolciak a múlt héten arról, hogy probléma van. Korábban, az elmúlt években működtek olyan portálok, honlapok, amelyekről gyakorlatilag naprakész aktuális adatokat lehetett megkapni óráról órára, s nemcsak a szálló por tekintetében, hanem a nitrogén-oxidok tekintetében is.

Ezekből egyre kevesebbet látunk. Nagyon nehéz ezekhez hozzáférni ma már az interneten. Ezt nagyon rossz iránynak tartom. Ne felejtsük el, hogy amikor a tájékoztatási fokozatot elrendeli egy-egy önkormányzat, akkor nyilván már egy két napja tartó tartós folyamatról van szó, akár az egészségügyi határértéket jóval 150 százalék fölött meghaladó értékekről, riasztási fokozat esetében két egymást követő nap a 200 százalék fölötti egészségügyi határérték-túllépésről beszélünk, és nyilván arról, hogy a meteorológia előrejelzései szerint ez a helyzet tartóssá válik. Tehát csak akkor értesül ma a lakosság az ilyen kiugró esetekről, amikor igen komoly probléma már tetten érhető.

(22.30)

Nagyon sok kezdeményezést tehetne az Országgyűlés annak érdekében, hogy mérsékelje a kárt. Számos ilyen elhangzott az elmúlt években, azonban azt látom, hogy a kormány politikájába szinte semmi nem épül be ezekből a javaslatokból. Egy átfogó lakossági gépjárműcsere-akciót kellene elindítani, támogatni kéne az elavult, régi, az európai uniós normáknak nem megfelelő személygépjárművek cseréjét, akár lakossági bonok kibocsátásával, a cserét ösztönözve.

De hát az a legnagyobb probléma, hogy adott esetben az állami közlekedési vállalatok gépjárműállománya a legkomolyabb szennyező. Mondom ezt úgy, hogy a térségben, egész konkrétan Miskolcon, a Búza téren, a Volán-pályaudvar környékén a legsiralmasabbak általában az adatok. Tehát az államnak önmaga háza táján is érdemes volna ebben a tekintetben söprögetni és változtatni. Erre volna érdemes tíz- meg százmilliárdokat költeni.

A fűtés-korszerűsítés, az elavult kazánok cseréjének támogatása is gyakorlatilag elmarad, vagy minimális összegeket láthatunk erre ad hoc pályázatok formájában. Ez is óriási gond. A lakóépületek szigetelése csökkenthetné a kibocsátást. 2010 után a panelrekonstrukciós programokat felszámolta az Orbán-kormány. Miskolcon például a lakások, panelépületek jelentős részét sikerült ilyen módon felújítani, azonban azóta újabb pályázatok nem nyíltak meg, pedig ezt a lakosság igenis várná. Tehát a legfontosabb a fűtésből fakadó kibocsátás, szennyezőanyag-kibocsátás csökkentése tekintetében az lenne, ha kevesebbet kellene fűteni. Ennek érdekében kéne egy ilyen energia-korszerűsítési programokba végre érdemben belefogni a lakosság érdekében is.

Utolsóként szeretnék szólni egy olyan javaslatról, amelyről már többször szóltam. A Miskolci Egyetem kutatói egy szmogkéményt fejlesztettek ki egy sajátos kutatási eljárás során. Egy olyan innovatív találmány ez, amely tüneti kezelésként nagyon gyorsan az ilyen szennyezési gócokból magasabb légtömegekbe tudja juttatni a szennyezett levegőt. Igaz, hogy csak tüneti kezelés, de ez is nagyon fontos. Ilyen innovatív találmányokat és a szmogkérdést valódi megoldását szolgáló javaslatokat kéne támogatni. Ezért is javasoltam, hogy erre költségvetési források legyenek, különös tekintettel Miskolcra, amely tekintetében, a „Modern városok” program keretében egy újabb pont keretében kéne megoldást találni ezekre a problémákra. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:   380-381   382-383   384      Ülésnap adatai