Készült: 2024.09.19.14:36:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  328-332. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:13


Felszólalások:   322-327   328-332   332-339      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/2164. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Fazekas Sándor képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. november 8án tartott ülésén megtárgyalta az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény módosításáról szóló T/2164. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 32 igen szavazattal egyhangúlag elfogadta. Az Európai Unió döntéshozó szervei, az Európai Parlament és a Tanács 2010 szeptemberében kibocsátott egy irányelvet, amelyben a tudományos célokra felhasznált állatok védelmére vonatkozó közösségi állásfoglalás került rögzítésre.

Tisztelt Ház! Az állatok védelme kiemelt és alapvető jelentőségű uniós értéknek minősül, amelyet az Európai Unió működéséről szóló szerződés 13. cikke is kifejezésre juttat. Az állatkísérletekre vonatkozó tagállami szintű szabályozásokból eredő eltérések következtében akadályok képződhetnek az olyan termékek és anyagok kereskedelmét illetően, amelyek kifejlesztése állatkísérlettel jár. Mint minden tagállam, így hazánk is 2012 novemberében ültette át nemzeti jogrendszerébe az irányelv rendelkezéseit, melyek 2013. január 1-jétől alkalmazandóak.

A Bizottság 2016 őszén jogtechnikai hiányosságokat tárt fel a magyar jogi szabályozásban, amelynek folyományaként 2017-ben kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen. Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja az uniós kötelezettségszegési eljárás lezárása. A jogharmonizációs kötelezettségünk teljesítése, valamint a jogalkalmazás egyértelművé tétele érdekében szükségesnek bizonyul az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény módosítása.

A Ház asztalán lévő törvényjavaslat biztosítja, hogy csak olyan tenyésztő, beszállító és felhasználó működhessen, amely rendelkezik az állatvédelmi hatóság engedélyével. Amennyiben később viszont már nem felelne meg a kívánt feltételeknek, az állatvédelmi hatóságnak lehetősége nyílik az engedély visszavonására. A törvényjavaslatban foglalt módosítások elfogadása esetén az esetleges jogkövetkezmények alkalmazhatóvá válnak a tenyésztőkkel és beszállítókkal szemben is.

Kiemelendő, hogy a javaslat az irányelvnek megfelelő fogalmi tisztázásokat is tartalmaz. Például állatkísérletnek minősül az uniós jog értelmében minden, az állatok  akár ismert, akár ismeretlen, legyen az invazív vagy nem invazív  tudományos célú felhasználása. A törvényjavaslat mindenképpen támogatandó, hiszen a kötelezettségszegési eljárás lezárásához szükséges, azon módosításokat tartalmazza, amelyekkel jogharmonizációs kötelezettségünknek is eleget teszünk. Kérem a tisztelt Házat, mindezek alapos mérlegelésével hozza meg döntését és támogassa a javaslatot. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Zsigó Róbert államtitkár urat mint előterjesztőt, a vita e szakaszában vagy később kíván szólni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy a későbbiek során kíván szólni. (20.40)

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Mezőgazdasági bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek. Tájékoztatom önöket, hogy a vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség, mivel időkeretes tárgyalás van.

Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Pócs János képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport. Megadom a szót, képviselő úr.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő, az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény módosításáról szóló T/2164. számú törvényjavaslat egy olyan javaslat, amely évek óta húzódó, sokak részéről heves indulatokat kiváltó, érzékeny ügy végére tehet pontot.Kedves Képviselőtársaim! Kérem, engedjék meg, hogy e helyről is tiszteletünket és köszönetünket fejezzük ki az állatvédőknek, az állatorvosoknak, a tisztességes állattartóknak, akiket a szeretet, az együttérzés és a szenvedély vezérel. Lehet hobbi-, haszon- vagy tudományos célra tartott állat, minden jó szándékú embert a méltóság kell hogy vezéreljen. Látom magam előtt az öreg jász embert, aki, mikor leadta a húsfeldolgozónak a sertést, azt kérte, vigyázz rá, mert ez nem állat, hanem jószág. Az állatvédelem fontosságát meggyőződésem szerint nemcsak akkor kell képviselnünk, amikor elveszítünk egy-egy szívünkhöz nőtt házi kedvencet, mert akkor már késő.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezen rendelet alapvető célja, ahogy államtitkár úr már régebben is ismertette, hogy a tudományos célokra felhasznált állatok védelméről szóló 2010. szeptember 22. napján kiadott európai parlamenti és tanácsi irányelvben foglaltak átültetésével kapcsolatban az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárást lezárja. Természetesen az elsődleges és a legfontosabb cél mindenkor minden állatvédelemmel kapcsolatos törvény esetében az állatok minél magasabb fokú védelme, legyen szó hobbi-, haszon- vagy tudományos célokra tartott állatokról.

A tudományos célra használt állatok is, mint minden élőlény, arra születtek, hogy az élet nekik járó örömeit élvezzék, és mások örömét, egészségét, olykor mások gyógyulását szolgálják. A törvényjavaslatban foglaltak egyértelműek. Magyarország állatvédelemmel kapcsolatos tagállami szabályozása meg kíván felelni a tudományos célokra felhasznált állatok védelméről szóló európai parlamenti, tanácsi irányelveknek. Megerősítve szeretném hangsúlyozni, hogy az európai parlamenti és tanácsi irányelveknek való megfeleléssel, a törvényjavaslatban szereplő szakaszok hatályba léptetésével a törvényi szabályozást nem betartó, nem jogkövető magatartást tanúsító tenyésztőkkel, beszállítókkal szemben is alkalmazhatóvá válnak a jogkövetkezmények.

Tisztelt Képviselőtársaim! Képviseljük a társadalom által elvárt, állatkínzókra vonatkozó büntetési tételek szigorítását is.

Mindezek mellett szükséges tisztáznunk, hogy a büntető törvénykönyvvel kapcsolatos módosítások valóban nem az állatvédelmi törvény módosításának kompetenciájába tartoznak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elismerésemet szeretnék kifejezni annak a bírói gyakorlatnak, amelynek köszönhetően az elmúlt években a bejelentett állatkínzási ügyek kiemelt szankciókban részesültek. Minden jó szándékú ember számára fontos, hogy a hazai büntetési eljárásokban egyre nagyobb figyelmet kapjanak az állatkínzással kapcsolatos ügyek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek jegyében kérem tehát, támogassák az önök előtt fekvő T/2164. számú törvényjavaslat elfogadását, amelynek segítségével lezárulhat az ügyben az Európai Bizottság által Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárás. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem, kíván-e még valaki felszólalni az adott napirendünk keretében. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom. Államtitkár úr jelzi, hogy nem kíván reagálni. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Soron az következik „Az 1976. szeptember 20-i 76/787/ESZAK, EGK, Euratom tanácsi határozathoz csatolt, az Európai Parlament tagjainak közvetlen és általános választójog alapján történő választásáról szóló okmány módosításáról szóló, 2018. július 13-i (EU, Euratom) 2018/994 tanácsi határozat kihirdetéséről” szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/2933. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, kíván-e felszólalni. Államtitkár úr jelzi, nem kíván most, a vita e szakaszában felszólalni. Tehát tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést: a kijelölt Külügyi bizottság nem állított előadót.

Megadom a szót Tessely Zoltán képviselő úrnak, a vitához kapcsolódó Európai ügyek bizottsága előadójának. Képviselő úr, öné a szó.




Felszólalások:   322-327   328-332   332-339      Ülésnap adatai