Készült: 2024.09.22.11:14:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.),  55-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:08


Felszólalások:   49-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Mint hallhattuk, képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Varju László képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Közszolgálati csatornákat működtet az MTVA?” címmel. Tájékoztatom, hogy Orbán Balázs államtitkár úr fog válaszolni. Tisztelt képviselő úr, öné a szó. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Államtitkár Úr! Bizonyára ön előtt is ismert, hogy az MTVA az adófizetők 90 milliárd forintjából üzemelteti a tévécsatornákat, és mostanában már senki, talán már önök sem, a kormány sem nagyon merészeli őket közszolgálatisággal megrágalmazni. Az állami médiaszolgáltatás hazudik, álhíreket gyárt, propagandát terjeszt, manipulál, kritikátlanul adja tovább a kormányzati propagandát, és számolatlanul fizeti az adófizetők pénzéből a személyiségi jogok megsértése miatt rájuk kiszabott büntetést. Szabadidejében pedig már, amikor éppen nem a fentiekkel vannak elfoglalva, hivatalos személy elleni erőszakot követnek el, alkalmaznak ellenzéki országgyűlési képviselőket megveretve. Ha pedig ennek a törvénytelenségét a bíróság megállapítja, akkor a kormánytöbbség gyorsan módosítja a képviselők jogállását is szabályozó országgyűlési törvényt. Különösebb túlzás nélkül megállapíthatjuk, hogy az MTVA mára a Fidesz propagandagépezete, annak kihelyezett tagozatává vált. Történik mindez annak ellenére, hogy ezeknek a csatornáknak az önök által elfogadott média- és közszolgálati tevékenységre vonatkozó szabályokról kellene beszélnie, hogy önöknek biztosítani kellene a tárgyilagos, felelős hírszolgáltatást, illetve tájékoztatást, és az eltérő vélemények ütköztetését is a közügyekkel kapcsolatos viták lefolytatására. Mármint a törvény értelmében ez lenne a feladatuk az MTVA-nak továbbított törvényi rendelkezéseket felülíró kormányzati elvárások szerint. Az október 13-ai önkormányzati választás óta a magyar lakosság több mint egyharmada olyan településen él, amely ellenzéki vagy ellenzék által támogatott polgármester irányítása alatt áll. Nyilvánvaló, hogy a fent említettek megkövetelnék, hogy az MTVA csatornái ilyen települések életéről is beszámoljanak, ilyen polgármestereket is megszólaltassanak, az ő álláspontjukat is szembesítsék a kormány, az állami hatóságok és a kormánypárti polgármesterek véleményével.

(15.10)

Kérdezem ezért államtitkár urat: az elmúlt másfél hónap során hány kormánypárti és hány ellenzéki vezetésű településről adott a település vezetésére nézve kedvező vagy kedvezőtlen tartalmú hírt az állami médiaszolgáltató? Hány kormánypárti és hány ellenzéki polgármestert szólaltattak meg ez alatt az idő alatt? Milyen lesz, mit tesz a kormány annak érdekében, hogy az MTVA által szolgáltatott tartalom megfeleljen a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény rendelkezéseinek? Várom válaszát, államtitkár úr. Köszönöm. (Taps a DK és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mit említettem, a választ Orbán Balázs államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alaptörvény is úgy rendelkezik, hogy Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, az erre vonatkozó kötelezettséget pedig a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményén keresztül valósítjuk meg. Ezzel összefüggésben, illetőleg kifejezetten a köztévé vonatkozásában ezt a követelményt egy komplex rendszeren keresztül valósítja meg Magyarország.Ebben a komplex rendszerben van egy közszolgálati közalapítvány, a Duna Médiaszolgáltató Zrt. a tulajdonosa, a kuratórium feladata annak ellenőrzése, hogy a közszolgálati médiaszolgáltatás céljai megvalósulnak-e. Ebbe a kuratóriumba egyenkénti szavazással 6 tagot választanak, a tagok felét kormánypárti, másik felét ellenzéki képviselőcsoportok jelölik. A kuratóriumon túlmenően közszolgálati testület is van, ez egy 15 tagú szervezet, amelynek szintén ugyanez a feladata, és ebben a törvényben meghatározott társadalmi szervezetek képviseltetik magukat, és nekik szintén az a feladatuk, hogy vizsgálják, a közszolgálati médiaszolgáltatók betartjáke a közszolgálati kódex előírásait, és folyamatosan figyelik azt, hogy a közszolgálati média célja megvalósul-e.

Egyébként a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatója évente beszámolót küld, amelyet a közszolgálati testület megvitat. Egyébként pedig a Duna Médiaszolgáltató Zrt., tág értelemben véve a köztelevízió tevékenységének törvényességét az általános szabályok szerint a Médiatanács ellenőrzi általános hatósági jogkör keretében. A hatósághoz bármely állampolgár közvetlenül fordulhat, ha jogszabálysértést valószínűsít. Így a hatóság jár el például a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének esetleges sérelme esetében is.

A közszolgálati média az állami szereplőktől függetlenül működik. A hatóság 2018-ban az ön által felvetett ügyek tekintetében 14 esetben járt el, ezek egy része egyébként politikai értelemben ellenzéki, kormánypárti és közszolgálati médiacsatornáknak is tekinthető.

Képviselő Úr! Azt gondolom, azok az idők elmúltak, amiben ön és az ön elvtársai szocializálódtak, hogy önök mondják meg azt, hogy mi menjen le a televízióban. Ha jogsértést észlel, akkor forduljon a hatósághoz, ugyanúgy, ahogy bármelyik magyar állampolgár ezt megteheti. A Médiatanács vizsgálja az ügyet, egyébként pedig bíróság előtti jogvitát lehet az ügyben kezdeményezni. Politikai cenzúra diktatórikus gyakorlatából senki nem kér többet.

Egyébiránt pedig, képviselő úr, és tudom, ezzel kockáztatom azt, hogy nem fogja elfogadni a válaszomat, de mégis azt kell önnek mondanom, hogy egyébként sem tudok szabadulni attól a gondolattól, hogy csak azért támadja ön a köztelevíziót rendszeresen, mert a köztévé elleni rendbontó akciója után súlyos testi sértés bűncselekménye miatt önnel szemben eljárás indult, és a mentelmi jogát az Országgyűlés fel is függesztette. Kérem, hogy a politikai bosszúhadjárata részeként az Országgyűlés fórumait ne használja fel, és arra is szeretném kérni, hogy a jövőben a közmédia dolgozóit, hétköznapi embereket se vegzáljanak. Köszönöm szépen a szót. (Arató Gergely: Szégyelld magad!  Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Varju László képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Ön nem vállal nagy kockázatot az elfogadás megítélésével. Már csak azért sem, mert a mai nap is rögtön ellentmond önnek, hiszen azok a testületek, amelyekbe csak fideszes jelölteket választanak meg, éppen azt bizonyítják és úgy működnek, ahogy az előbb elmondtam. Önök nem módosították és nem tesznek semmit a médiatörvény módosítása érdekében, az önök komplex rendszere éppen azt biztosítja, hogy 90 milliárd forintért csak a kormánypárti szavazókat szolgálják ki.Éppen ezért az ország másik felének, azt javaslom, államtitkár úr, hogy mivel az szja 2361 milliárd forintjából önök 90 milliárd forintot, majdnem 4 százalékot költenek erre, a többiek ajánlhassák fel a személyi jövedelemadójukat, azért, hogy végre kaphassanak, tisztességes szolgáltatást, mert önöktől ezt soha az életben nem fogják megkapni. Éppen ezért elfogadhatatlan az ön válasza. (Taps a DK és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 114 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal képviselő úr, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Mátrai Erőmű: nem jó, de nem is tragikus?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Pogácsás Tibor államtitkár úr fog önnek válaszolni. Csárdi Antal képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   49-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai