Készült: 2024.09.19.05:02:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.),  263-276. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 19:48


Felszólalások:   247-262   263-276   277-292      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „Az új Fővárosi Közgyűlés által elfogadott rendelkezések magyarországi érvényesítéséről” című, H/7960. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Fenntartható fejlődés bizottsága utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót az előterjesztők képviselőjének, Tordai Bence képviselő úrnak, ötperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A Párbeszéd előterjesztése arról szól, hogy azokat az intézkedéseket, amelyeket a Fővárosi Közgyűlés a korszakváltás első állomásaként megtett, tegyük meg országosan (Nacsa Lőrinc: BKV?), nagyon sok mindent ezek közül hasznosítani lehet a nemzeti szintű politikában.Az, hogy Budapesten az emberek abszolút többsége a változásra szavazott, és nemet mondott a Fidesz elnyomó-agymosó politikájára, egy bizonyítéka annak, hogy ebben az országban igenis él a remény, és a választópolgárok képesek arra, hogy elválasszák a búzát az ocsútól. Október 13-án a budapestiek arra szavaztak, hogy egy szolidáris, szabad, zöld város jöjjön létre, és megbízták az ellenzéki pártokat, illetve Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy ebbe az irányba vezesse a városukat, és nemcsak Budapestet mint várost, hanem Budapestet mint a nemzet fővárosát, amely természetesen önmagában is egy nagyon jelentős színtere a demokratikus politikának, de egyben irányt mutat Magyarország többi városának és az ország, a nemzet egészének. (Nacsa Lőrinc: Ingyenes BKV?)

Az első döntései között az új Fővárosi Közgyűlés köztársaságpárti többsége olyan intézkedéseket hozott, amelyekkel mérsékelte az Orbán-kormány elmúlt kilenc és fél éve alatt okozott károkat. Ezek közül az 1. pont, amit nevesít ez a határozati javaslat, a CEU, illetve a Közép-európai Egyetem ellehetetlenítése és külföldre üldözése. Az Orbán-kormány arra büszke  ha már a lózungokat emlegetik , hogy miközben hatalmas lózungokat és lufikat eregetnek itt a tudásalapú gazdaságról, amit lehet, hogy az ITM-ben néhányan még komolyan is gondolnak, de a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Magyarország legszínvonalasabb egyetemét Bécsig üldözték. Ez nem annyira dicsteljes teljesítmény, és Budapest próbálja az önök által okozott károkat e téren is helyrehozni.

Továbbá a hajléktalanság problémájával kapcsolatos megközelítésben is nagyon eltérő az álláspontja a budapesti köztársaságpárti többségnek, illetve az Orbán-kormánynak. Önök itt azt gondolják, hogy hajléktalannak lenni bűn, önök nem a hajléktalanság ellen küzdenek, hanem a hajléktalanok ellen, és mindent megtesznek, mindent megtettek azért, hogy az életüket tovább nehezítsék, hogy kriminalizálják már a létüket is. (Nacsa Lőrinc: Ingyenes BKV?) Ehhez képest a budapesti közgyűlés a hajléktalanság megelőzése érdekében, a Karácsony Gergely által kidolgozott és bevezetett zuglói modell szellemében a hajléktalanság megelőzése és kezelése irányába indult el (Nacsa Lőrinc: Csőd!), és megtiltotta az elhelyezés nélküli kilakoltatást (Nacsa Lőrinc: Mindenki hajléktalan lesz!); egy olyan országban, ahol az Orbán-kormány kilenc és fél éve alatt több tízezer család került utcára a kilakoltatások miatt, a hitelválság miatt és az érzéketlen lakhatáspolitika miatt.

A 3. pont arról szól, ahogy az előbbi napirendi pontban javasoltuk, hogy a klímakatasztrófa elkerülése érdekében hirdessünk ki országosan is klímavészhelyzetet, ahogy Budapest megtette, és innentől kezdve minden döntésnek a mércéje a fenntarthatóság, a klímabarátság, a jövőbarátság legyen.

A 4. pont azt mondja, hogy a rabszolgatörvényt vonjuk vissza vagy ne alkalmazzuk. Budapest a maga hatáskörében a fővárosi cégeknél megtiltotta a rabszolgatörvény alkalmazását, és éppen az előbb tárgyalta az Országgyűlés is azt a javaslatot, amely a rabszolgatörvény eltörlésére vonatkozik. Nagyon remélem, hogy megfogadják a jó budapesti példát, és a holnapi szavazáson támogatni fogják a rabszolgatörvény eltörlését.

Az 5. pont a természeti örökségünkről, ha úgy tetszik a KDNP-s kollégáknak, a teremtett világ megóvásáról, városi szinten elsősorban a zöldfelületek megőrzéséről, a „beton helyett fák” elvének érvényesítéséről szól. Láttuk, hogy a Fidesz a fejlesztést kizárólag hatalmas betonmonstrumokkal, a még megmaradt fák kivágásával tudja elképzelni.

(19.00)

Ezt a szemléletet is gyökerestül ki fogjuk irtani a budapesti várospolitikából, és reméljük, hogy az országos politikából is minél előbb. (Koncz Ferenc közbeszólása.  Z. Kárpát Dániel: Nem esik jól hallgatni?)

A 6. pont pedig egy arra vonatkozó garancia, hogy mint ahogy minden civilizált országban, a kormány vállaljon a helyi önkormányzatok mellett egy egyharmados arányt a közösségi közlekedés finanszírozásából, nemcsak azért, mert ez gazdaságilag fenntartható, hanem azért is, mert környezetileg is ez a fenntarthatóság útja, hogy a közösségi közlekedést minél vonzóbbá tesszük az emberek számára, és ebben számítunk a kormány segítéségére is. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.  Nacsa Lőrinc: Ingyenes már?)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként két-két perces időkeretben, valamint az elsőként jelentkező független képviselő kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját. Megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Látható ezen vita során, hogy a Fidesz-KDNP képviselői kellőképpen felpaprikázták magukat. Legalább egyiküket vagy kettőjüket gombnyomásra kapacitálnám (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból.), hiszen van ebben a javaslatban egy nagyon érdekes pont, ez pedig a hajléktalanná válás megelőzéséről szól. Ha ilyen bátrak a képviselőtársak, meséljenek nekünk már egy kicsit arról, hogy van az, hogy a családok évében több mint ezer kilakoltatást tetszettek lemenedzselni, pontosabban olyan rendszert kezdtek helybenhagyni, amely a végrehajtói karnak lehetővé tette mindezt. (Nacsa Lőrinc felé.) Képviselőtársam mutogathat, de ön, az ellenzéki képviselőktől eltérő módon, nem volt jelen azon jogszerűtlen eseményeken, ahol segíthetett volna honfitársainak. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Így van!) Nem tette meg. Itt gesztikulálhat, mutogathat, hisztizhetnek, morcivá válhatnak  nyomjanak gombot! Adjanak számot arról, hogy miért hagyták ezeket a magyar családokat kilakoltatni.

Ez a javaslat azért vitára méltó és alkalmas, mert az elhelyezés nélküli kilakoltatásokat legalább gyermekes családok esetében tárgyalni szeretné. Én is nagyon szeretnék erről a lehető legszélesebb körben és mértékben vitatkozni, még akkor is, ha a Budapesten bejelentett programpontok lényegében önkormányzati lakásokra vonatkoznak, és kevéssé a hitelkárosultak zömét érintő ügyekre, de lehet ezen segíteni országos moratórium meghirdetésével és azzal, hogy egyébként a választók széles körű akarata ráveszi ezt a kormányt is arra, hogy szedje össze magát, és rendelje el a kilakoltatási moratóriumot egészen addig, amíg a saját ígéretét nem tudja teljesíteni, miszerint senkit nem hagynak az út szélén. Igenis lehetne eredményt elérni, ehhez viszont vita kell, ennek érdekében tárgyalni kell.

Ha tehát ilyen bátrak és paprikásak a kormánypárti képviselőtársak, tessék számot adni azokról a kilakoltatásokról. És arról is, hogy bár a fogadóórájukon önöket is megkeresik ezekkel, mégsem mennek el a jogszerűtlen eseményekre, nem segítenek érdemben ezeknek az állampolgároknak, és van képük utána családok évéről beszélni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak, MSZP-képviselőcsoport.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Szeretném előrebocsátani, hogy támogatni fogjuk ezt az indítványt. Én csak két dolgot szeretnék kiemelni ebből az egészből. Az egyik nálam is a hajléktalanság ügye, a másik meg a CEU ügye. Isten bizony mondom önöknek, én mindent meg fogok bocsátani, ha a CEU-t visszahívják Budapestre. (Z. Kárpát Dániel: Én nem…  Közbeszólások.) Ezt azért mondom önöknek, mert azon túlmenően, hogy ezt az évszázad bűncselekményének tartom, hogy a Közép-európai Egyetemet, ami az ország legsikeresebb felsőoktatási intézménye, amelyet külföldön is jegyeznek (Koncz Ferenc: Az ELTE-t is…), akkor, amikor az 500 legjobban teljesítő egyetem között nem jegyeznek egyetlenegy magyar felsőoktatási intézményt sem, csak ezt (Nacsa Lőrinc: Ez nem igaz!), de így van, akkor kérem szépen, ez a tudás elleni bűncselekmény. (Z. Kárpát Dániel a kormányzó pártok padsorai felé: Kicsináltátok a Corvinust is…  Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Szeged...) A másik dolog, én is kitérek a hajléktalanság ügyére. Azt már én el is tudom fogadni önöktől, mert látom, reménytelen, hogy nincs lakáspolitikája a kormánynak; hogy nincs szociálisbérlakás-építési program; hogy a kormányzati cselekvéseket, ha egyáltalán léteznek lakhatás ügyében, azt legalább összehangolnák. Én már ezen túl vagyok, én már ebben nem hiszek, ilyen nem lesz, amíg önök kormányoznak. De legalább a hajléktalanoktól bocsánatot kérnének azért, ahogy emberi mivoltukban sértették meg a múlt év őszén elfogadott törvénnyel, én azt gondolom, hogy ez pénzbe se kerül. Oda kéne állni a magyar társadalom elé, és csak annyit kéne mondani: bocsánat; bocsánatot kérünk azért, hogy ezeket az embertársainkat megaláztuk. Segíteni nem akarunk, segíteni nem áll szándékunkban, arra mi egy huncut fillért nem akarunk fordítani, de legalább bocsánat. Én azt gondolom, hogy ez a minimum, ami elvárható egy kormánypárti képviselőtől.

Támogatni fogjuk az indítványt. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hajdu László képviselő úrnak, DK-képviselőcsoport. Parancsoljon, képviselő úr!

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Előterjesztő! Két témához szeretnék hozzászólni. Mi a Demokratikus Koalíció részéről támogatjuk. A bizottsági vitán is részt vettem, hozzá is szóltam, támogatom, de most egy másik oldaláról. Van egy siker a hajléktalanügyben. Az internet tele van azzal, hogy a hajléktalanválogatott valahol külföldön szerepelt. Nem tudom, ki szponzorálta őket. Igen, aztán érmes lett a hajléktalanválogatott, de lehet, hogy ők is profiszerződéssel vannak, nem tudom (Közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiból.), mindenesetre eléggé csúnya egy hír.A másik. A rabszolgatörvénynek azzal a részével szeretnék foglalkozni, amely az előbbi vitában már elhangzott, de ebben a javaslatban is benne van. Ugye, nem egyenlő jogokkal bíró emberekről van szó, amikor a rabszolgatörvény által foglalkoztatottakra gondolunk, hiszen 25-ről 20-ra csökkentették a szabadságukat. Ennek már csak önmagában a megszüntetése azért is érdekes lenne, hogy visszakapják a szabadságukat. Tele van a televízió azzal, hogy X. polgármesterek, kormánypárti polgármesterek, akik most leköszönnek, nem vették ki 5 évig a szabadságukat, vagy 3-4 évig nem vették ki, nekik milliókat fizetnek ki, mert nem vették ki a szabadságukat, ugyanakkor pedig másoktól évente 5 szabadságnapot vesznek el. Azt gondolom, önmagában már ez is nevetségessé tesz bennünket, hogy nem tartjuk azt fontosnak, hogy akkor ez nem egy elvszerű dolog. Mi ezt fontosnak tartjuk, hogy elvszerűen ne vegyünk el a kisembertől 5 nap szabadságot. Támogatjuk a javaslatot. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Keresztes László Lóránt képviselő úrnak, LMP-képviselőcsoport.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, már fontos vita indult itt a javaslat előterjesztése kapcsán, ezért mindenképpen köszönet az előterjesztőnek. Az LMP képviselőcsoportja is támogatni fogja a tárgysorozatba vételt. Képviselőtársaim nagyon fontos problémákat, eme javaslatban is említett problémákat említettek. Nem szeretném ezeket megismételni. Ugyanakkor utalok további más jellegű kérdésekre, amivel szintén foglalkozik ez a javaslat.

Az imént két javaslat kapcsán is beszéltünk az éghajlatváltozás kérdéseiről. Ez rendkívül fontos, és szerintem ebben mindannyian egyetértünk, hogy városi szinten, önkormányzati szinten is rengeteg a feladat, ami előttünk áll, ugyanakkor ehhez az önkormányzatoknak, városoknak nincsen meg a megfelelő forrás, tehát igenis a kormánynak és az Országgyűlésnek is feladata van a tekintetben, hogy a helyi szinten megoldható feladatokhoz a megfelelő központi forrásokat biztosítani lehessen.

Rendkívül fontos kérdés a továbbiakban a közösségi közlekedés megszervezése. Az egyik legfontosabb önkormányzati feladatról beszélünk, aminek, pontosan tudjuk, hogy a központi forrásai nincsenek meg. Ez óriási megterhelés a fővárosnak és egyébként valamennyi vidéki városnak, ahol maguknak kell megoldani ezt a feladatot. Tehát az teljesen világos, hogy nem beszélhetünk a városok megfelelő működéséről, nem beszélhetünk egyáltalán a fenntarthatóságról, ha nem sikerül a jelenleginél jobb, sokkal jobb közösségi közlekedést és kiszámítható finanszírozást a közösségi közlekedés mögé tenni. Ebben viszont teljesen egyértelműen szintén feladata van a kormánynak és feladata van az Országgyűlésnek.

Én azt gondolom, rendkívül fontos, hogy ez a javaslat ilyen módon az Országgyűlés elé kerüljön, és adott esetben ha külön irányokból is közelítjük meg a különböző, Tordai képviselő úr által felsorolt javalatokat, én azt hiszem, rendkívül tanulságos lesz, és sikerülhet az országos jogi szabályozásokat, a jogi környezetet egy olyan irányba terelni, ami nemcsak a fővárosnak egyébként, hanem valamennyi vidéki városnak, valamennyi vidéki nagyvárosnak, kisvárosnak és egyéb településeknek is lehetőséget ad arra, hogy ezeket a rendkívül fontos és valamennyi ott élő ember számára meghatározó feladatokat, szükségleteket biztosítani lehessen. Úgyhogy az LMP támogatja a javaslat tárgysorozatba vételét. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak, KDNP-képviselőcsoport. Parancsoljon, képviselő úr!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Elsőként a legteljesebb mértékben visszautasítom Z. Kárpát Dániel szavait, amelyek alapján mi személyesen bármilyen kilakoltatást menedzseltünk volna. (Z. Kárpát Dániel: Ti feleltek érte!) Ezt szívja vissza, és kérjen bocsánatot tőlünk, mert ezt állította, hogy mi menedzseltünk kilakoltatásokat. (Z. Kárpát Dániel: Dehogy kérek! Ti vagyok felelősek…) Ezt állította a felszólalásában. Teljes mértékben visszautasítom ezt, elfogadhatatlan ez a hangnem, amiben ön itt minket támad. (Z. Kárpát Dániel: Hisztizhetsz, de attól még így van!)Másrészt kilakoltatási moratórium van, csak ön nem vette észre, hogy kilakoltatási moratórium van. (Közbeszólások és zaj az ellenzéki pártok padsoraiból.   Az elnök csenget.  Z. Kárpát Dániel a kormányzó pártok padsorai felé: Normál gombot kell nyomni…)

Korózs képviselő úrnak mondanám, hogy otthonteremtési programok vannak, és folyamatosan nő az igénybevevőinek a száma. Ha valaki bocsánatkérést követelhetne, azok a magyar állampolgárok lennének azért (Z. Kárpát Dániel: Ti vagytok a felelősek érte, nem én! Nem nekem kell magyarázkodni!), amit önök 2002-2010 között tettek ezzel az országgal. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Így van!) Önök ezért sosem kértek bocsánatot. Ön ennek a kormánynak a része volt, és ön sem kért bocsánatot, sem bármelyik kormánytag, amiért tönkretették az országot.

(19.10)

De ha Korózs Lajos szavatartó ember  remélem, hogy annak tartja magát, és azt mondta, hogy mindent megbocsát, ha a CEU marad Budapesten , akkor a holnapi szavazási napon várjuk a támogató szavazatait a kormány és a Fidesz-KDNP által benyújtott törvényekhez, hiszen biztos jól ismeri, Soros György szó szerint ezt mondta egy hónappal ezelőtt: Bécsben és Budapesten is jelen leszünk, morális kötelességünknek érezzük a Budapesten való maradást, hiszen rengetegen mentek az utcára, hogy kifejezzék az egyetem melletti szolidaritásukat. Tehát Soros György egyeteme itt van, ha ön szavatartó ember, mostantól támogatja a kormány politikáját.

Tordai Bence képviselő úrtól pedig kérdezném, hogy hol szerepelnek a választási ígéreteik ebben a programban. Hol van az ingyenes BKV a gyermekeknek? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Z. Kárpát Dániel: Karácsony előtt lesz két kilakoltatás. Eljössz velem segíteni a családnak?)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) Minekutána Z. Kárpát Dániel képviselő úr befejezte, megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, aki válaszolni kíván az elhangzottakra. Öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt én válaszolok érdemben Nacsa képviselő úrnak, nem úgy, ahogy a kormány szokta az ellenzéki felvetésekre. Amint a kormány hozzáteszi a magáét a budapesti tömegközlekedés finanszírozásához (Derültség a kormánypártok soraiban.  Nacsa Lőrinc: Ja, úgy könnyű ígérgetni!), mint minden rendes országban minden felelős kormány megteszi, akkor egyből nyílik erre költségvetési mozgástér. (Koncz Ferenc: Én adok nektek, adok pénzt!  Az elnök csenget.) Egyébiránt pedig látszik, hogy nagyon nagy zavarban vannak, és elkezdenek az ellenzék ellenzékeként viselkedni, merthogy eddig kiépítették azt a monolit politikai rezsimet, aminek azt gondolták, hogy nem érkezhet sehonnan érdemi kihívója és nincsen alternatívája, de már néhány héttel az önkormányzati választás után egyértelművé vált minden, a politikát figyelő magyar polgár számára, hogy innentől kezdve bizony van alternatíva.

Az önök alternatívája az, hogy munkásellenes (Nacsa Lőrinc: Munkásellenes?), dolgozóellenes törvényeket hoznak, a mi alternatívánk az, hogy megvédjük a dolgozókat; egyelőre sajnos csak Budapesten és néhány nagyvárosban. (Koncz Ferenc: Kun Béla is védte őket!) Az önök alternatívája az, hogy kiűzik Magyarország legjobb egyetemét, és általában is egy tudásellenes oktatáspolitikát hajtanak végre, mi pedig vissza akarjuk emelni a tankötelezettség felső korhatárát, és sokkal több pénzt, figyelmet, törődést fordítani az oktatásügyre. Önök a klímaváltozás, a klímaválság tagadásában hisznek, mi pedig ennek a megoldásán vagy legalábbis a helyzet enyhítésén vagyunk és ezen dolgozunk. Önök a zöld irtásában, mi a zöldfelületek bővítésében, önök a betonozásban, mi a beton feltörésében hiszünk. Önök végül a tömegközlekedés és általában a fenntartható életmód ellen dolgoznak, mi pedig azért, hogy minél többen tudjanak hatásosan, könnyen, kényelmesen és fenntartható módon közlekedni a nagyvárosokban.

Ez csak néhány terület, nyilván nem fedi le a kormányzás minden fontos területét, de nagyon sok ponton már most meg tudtuk mutatni, hogy miért jobb a köztársaságpárti többség alternatívája, mint a Fidesz rezsimjéé. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   247-262   263-276   277-292      Ülésnap adatai