Készült: 2024.09.20.09:53:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  77-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 11:05


Felszólalások:   71-77   77-83   83-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 19 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Családbarát Egészségügy” címmel. Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony nem tartózkodik az ülésteremben, így az interpellációja nem hangzik el. A házszabály vonatkozó előírásai értelmében viszont az interpelláció visszavontnak tekintendő.

Bana Tibor képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Támogatjae a kormány a „Szüntessük meg a csalást és visszaélést az uniós forrásokkal” elnevezésű európai polgári kezdeményezést?” címmel. Bana Tibor képviselő úrnak megadom a szót azzal, hogy közben megköszönöm türelmüket, és az elnöklést átadom Jakab István alelnök úrnak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

(15.40)

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szüntessük meg a csalást és visszaélést az uniós forrásokkal! Azt gondolom, hogy ez egy olyan cél, egy olyan felhívás, amellyel minden tisztességes honfitársunk egyetért, pártállástól, világnézettől függetlenül mindenkinek támogatnia kellene ezt a kezdeményezést. Ezzel szemben sajnos azt láthatjuk, hogy önök kormányzati oldalról mereven elzárkóznak az Európai Ügyészséghez való csatlakozástól, valamint attól is, hogy érdemi fellépésre kerülhessen sor az uniós források korrupt felhasználásának visszaszorítása tekintetében. Szeretném emlékeztetni az államtitkár urat, hogy éppen az ön miniszterének elődje, Navracsics Tibor volt az, aki úgy fogalmazott, hogy fontos lenne hathatós lépéseket tenni közösségi, európai uniós szinten annak érdekében, hogy a tisztességes magyarok pénze megmaradjon, hogy valóban olyan célokra tudjuk költeni az uniós forrásokat, amelyek Magyarország felzárkózását szolgálhatják. Miért is lenne fontos ennek az európai polgári kezdeményezésnek a támogatása, amivel kapcsolatban fontos azt aláhúzni, hogy nem az Európai Ügyészséghez való csatlakozásról szól, ami szintén egy elérendő cél lenne, és érthetetlen, hogy a kormány miért zárkózik el, vagy éppen pont hogy nagyon is érthető, hiszen csak így tudják kifizetni azt a maffiahálózatot, azokat az oligarchákat, akik önökhöz be vannak csatornázva. De itt egy európai polgári kezdeményezéssel állunk szemben, amely azokban az országokban is érdemi eredményt tudna elérni, amelyek úgy döntenek, hogy nem csatlakoznak az Európai Ügyészség szervezetéhez. Az EU-s pénzek felhasználása kapcsán ugyanis fontos feltenni a kérdést, hogy hogyan történik ez, milyen módon zajlik ennek az ellenőrzése, hiszen az lenne az ország érdeke, hogy ha munkahelyteremtésre, gazdaságélénkítésre, hazánk versenyképességének előmozdítására költenénk ezeket a forrásokat, a kohéziós pénzek egyébként is azt a célt kellene hogy szolgálják, hogy a nyugat-európai tagállamokhoz képest rosszabb helyzetben lévő országok  így Magyarország is  érdemben felzárkózzanak.

Itt, ebben az esetben az európai polgári kezdeményezés tekintetében végképp nem hivatkozhatnak álságos módon sem szuverenitásra, hiszen az Európai Ügyészség tekintetében ezt teszik  ebben sincs igazuk, ezt a vitát sokszor lefolytattuk már, még a mai napon is sor fog kerülni erre , viszont az európai polgári kezdeményezést úgy is támogathatná mindenki, akár önök is aláírhatnák ezt a kezdeményezést, hogy azt mondják: valóban nincs szükség arra, hogy ehhez a szervezethez is csatlakozzunk, de az számunkra is fontos, hogy a korrupciót visszaszorítsuk. Ezért felmerül a kérdés, hogy ezt az európai polgári kezdeményezést, amelynek célhoz juttatásához egymillió aláírás szükséges az egész Európai Unió szintjén, hajlandóake támogatni, hajlandóake ezt megtenni, vagy sokkal inkább az jellemző önökre, hogy mondjuk, a Nemzetközi Beruházási Bankot hozzák helyzetbe, hogy ilyen módon is kiszolgálják azokat (Az elnök csenget.) a barátokat, haverokat (Az elnök csenget.), akik önökhöz kötődnek.

A kérdésem tehát az államtitkár úrhoz: teszneke érdemi lépéseket (Az elnök csenget.) a korrupció visszaszorítása érdekében? (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm. Köszöntöm képviselőtársaimat! Képviselő úr, három perc az ön időkerete. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Völner Pál államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon tanulságos ez a mai nap, hiszen a DK mellé sikerült a Jobbiknak is felzárkóznia a magyarországi szuverenitás feladása kérdésében. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Ülj le, 1-es!  Z. Kárpát Dániel: Nagyon gyenge!) Emlékeztetőül felidézném, hogy a magyar kormány mindvégig egyetértett azokkal az alapvető célkitűzésekkel, törekvésekkel, amelyek az Európai Ügyészség létrehozása mögött húzódtak (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Nem igaz!), ugyanakkor az Európai Ügyészség felállításával a tagállamok a büntetőjogi szuverenitásuknak és az állam egyik alapvető funkciójának korlátozását vállalva az egyik leglényegesebb hatáskörük egy részét adják át az Európai Uniónak. Ezért álláspontunk szerint a rendelethez való csatlakozás csak akkor lenne elfogadható, ha az a legteljesebb mértékben tiszteletben tartaná a tagállamok alkotmányos berendezkedését és az Európai Unió jogának olyan alapvető princípiumait, mint a szubszidiaritás és az arányosság elvét. Mindemellett a rendelet elfogadott szövege számos ponton nem felel meg az alapvető elvi szintű és szakmai elvárásainknak, ezért a magyar kormány úgy döntött, hogy nem kíván részt venni az Európai Ügyészség létrehozásában, így a megerősített együttműködésben sem.

28 tagállama van az Uniónak, ebből 22 csatlakozott, tehát Magyarország nem egyedül vetett fel kifogásokat ezzel az együttműködéssel kapcsolatban. Ennek ellenére hangsúlyozandó, hogy Magyarország a kívül maradó tagállamok kapcsolatát rendező uniós rendelkezéseknek megfelelően a lojális együttműködés szellemében együtt fog működni a felálló Európai Ügyészséggel. Továbbá az, hogy Magyarország nem vesz részt az Európai Ügyészség létrehozásában, nem eredményezi az Európai Unió pénzügyi érdekeit is sértő bűncselekmények elleni küzdelem hazai színvonalának csökkenését (Szilágyi György: Ennél lejjebb már nem lehet!) vagy azt, hogy az uniós források felhasználásának ellenőrzése kevésbé intenzívvé válna. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.)

A magyar hatóságok a bűnüldözési tevékenység hatékonyságának maximalizálása érdekében továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak olyan, már létező és jól működő európai együttműködési rendszerekre, mint a Eurojust, vagy az OLAF-fal folytatott együttműködésre, amelyek jelentőségének megtartása mellett a magyar kormány rendszerint kiáll az európai fórumokon.

A polgári kezdeményezés célja a fokozott ellenőrzések és szigorúbb szankciók alkalmazását szorgalmazza azokban a tagállamokban, amelyek nem csatlakoznak az Európai Unió pénzügyi érdekeit védelmező Európai Ügyészséghez, ugyanakkor az Európai Bizottság 2018. szeptember 19-ei határozatának 1. cikk (2) bekezdése szerint a kezdeményezés olyan bizottsági javaslatokra irányulhat, amelyek nem tesznek különbséget a tagállamok között kizárólag annak alapján, hogy azok részt vesznek vagy sem az Európai Ügyészség létrehozására vonatkozó megerősített együttműködésben. Az a döntés, hogy részt veszneke vagy sem egy olyan megerősített együttműködésben, amely létrehozta az Európai Ügyészséget, az egyes tagállamok önkéntes választásán alapul, ezért a szerződések végrehajtása céljából elfogadott uniós jogi aktusok fő szabály szerint nem tehetnek különbséget tagállamok között kizárólag annak alapján, hogy azok részt vesznek vagy nem vesznek részt valamely megerősített együttműködésben.

Az egymillió aláírást 2019. szeptember 27-éig kell összegyűjteni, egyelőre 1853 aláírás gyűlt össze.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik most sem a nemzeti érdekeket képviseli, hanem a brüsszeli bürokratákat. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Az a Jobbik szorgalmaz korrupció elleni fellépést, amelynél az Állami Számvevőszék jelentésben állapította meg, hogy a párt nem igazolta a közpénzekkel való átlátható és elszámolható gazdálkodását (Z. Kárpát Dániel: Ne viccelj!), valamint tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el. (Közbeszólások a Jobbik soraiban, köztük: Legalább ne színészkedj!) Ennek alapján kell értékelnünk ezt a felszólalást is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A képviselő urat kérdezem, elfogadjae az államtitkári választ.

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem az Európai Ügyészségre vonatkozik az európai polgári kezdeményezés (Dr. Völner Pál: De!), hanem arra, hogy a korrupciót érdemben visszaszoríthassuk, ehhez kell összegyűjteni az aláírásokat, akkor is, hogyha az ország nem tagja az Európai Ügyészségnek. Ezt ön is aláírhatná, hogyha fontos lenne önnek az, hogy Magyarországon visszaszoruljon a korrupció, de nem fontos önnek, nem fontos a kormánypárti képviselőknek. Miért nem csatlakoznak, miért nem kívánnak önök csatlakozni az Európai Ügyészséghez? (Dr. Völner Pál közbeszól.) Miért nem támogatják ezt az európai polgári kezdeményezést? Azért, mert a legfontosabb önöknek, hogy lophassanak (Szilágyi György: Úgy van!), a legfontosabb önöknek, hogy a saját maffiahálózatukat, a haverjaikat kiszolgálják, ez mindent felülír önöknél. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Ülj le, 1-es!) Keleti despotáknak szolgáltatják ki ezt az országot, és úgy építik fel a hatalmukat, hogy csak és kizárólag egy önökhöz köthető kör tudjon részesülni, ahelyett, hogy tisztességes honfitársaink, a magyar tanárok, orvosok, ápolónők és mindenki, aki a saját családjáért próbál dolgozni nap mint nap verejtékes munkával, előbbre tudjon jutni. A Jobbik ezt nem fogja engedni, és az európai parlamenti választási kampányban is mindent meg fogunk tenni azért, hogy nem engedjük azt (Az elnök csenget.), hogy Orbán Viktor (Az elnök csenget.) kivezesse Magyarországot az Európai Unióból. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.  Moraj és közbeszólások a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ha jól érzékeltem, a képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. (Dr. Rétvári Bence: Vár az SZDSZ! A Momentumban még van hely!) Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 17 ellenszavazat mellett, 4 tartózkodással elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Önnek is joga van tudni: Nincs többé magyar zöldség, csak a brutális árak?” címmel. Magyar Zoltán képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   71-77   77-83   83-89      Ülésnap adatai