Készült: 2024.04.28.06:29:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most az LMP részéről Schmuck Erzsébet asszonyé a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Múlt héten kedden az Országgyűlés elfogadta a rendkívüli jogrendet, az ellenzék egyhangúlag támogatta, hogy a kormány 90 napos felhatalmazást kap, de még 24 óra sem telt el a szavazáshoz képest, amikor önök közel negyven törvénymódosítási javaslatot nyújtottak be, aminek a többsége a közjavak lenyúlásáról, illetve a hatalom megtartásáról szól.Sajnos a gyorsuló koronavírus-járvány közepette, amikor az egészségügyi rendszerünk már a teljesítőképessége határán van, a magyar kormány azzal van elfoglalva, hogy olyan törvénymódosításokat terjesszen az Országgyűlés elé, amelyek  mint ahogyan mondtam már  a közvagyon lenyúlására vagy a választási szabályok megváltoztatására irányulnak, nem pedig arra, hogy talpon maradjanak a bérből és fizetésből élők, a kis- és középvállalkozók.

Módosítani akarják az Alaptörvényt. Vajon miért akarják a közpénzt újradefiniálni? Csak egy oka lehet, csak arra tudunk gondolni, hogy a Fidesz-oligarchák alapítványokba menthessék az adóforintjainkat még sok-sok éven keresztül. Miért akarják kiemelt közérdekké nyilvánítani a hajdúnánási MotoGP-pályát és a vadászati kiállítást? Csak egy oka lehet, mégpedig az, hogy szupertitkosan, számolatlanul lehessen a milliárdokat majd valakiknek a zsebébe önteni. Sok tíz milliárd forintról van szó, aminek a helye különösen most az egészségügyben és a szociális szférában lenne, vagy amiből a járvány sújtotta emberek helyzetén javítani lehetne.

Ami számomra még különösen felháborító, hogy ezt az időszakot arra is ki akarja használni a kormány, hogy az állami tulajdonban lévő természeti területeket privatizálni lehessen. Már jó ideje szóbeszéd egyébként, hogy pénzemberek szemet vetettek védett természeti területekre, és úgy látszik, hogy most a kormány ezeknek a kéréseknek eleget akar tenni. A sort még tudnám folytatni, mert a benyújtott törvényekben még nagyon sok mindent igyekeztek elrejteni. Ez egyszerűen elfogadhatatlan. Elfogadhatatlan egyébként bármikor, de különösen most, a járványidőszakban.

Most a kormánynak minden erejét arra kellene használni, hogy átgondolt intézkedésekkel, források átcsoportosításával fékezze a járvány terjedését, megbecsülje az egészségügyi és szociális dolgozókat, és segítsen a bajba jutott embereken, mert nagyon sokan vannak bajban. A napi életvitelhez szükséges kiadások a legszegényebb családok jövedelmének nagy részét felemésztik. Ráadásul a magyar családok negyede túlzsúfolt környezetben él, ami egészségügyileg és mentálisan is különösen megterhelő egy ilyen időszakban. Ezek miatt az LMP felszólítja a kormányt, hogy hagyjon fel ebben a kritikus járványidőszakban a törvénygyártási cunamival, koncentráljon a járványkezelésre, az emberek életének a megóvására és tisztes megélhetésének biztosítására. Éppen ezért vonjon vissza minden olyan törvénytervezetet, amelynek nem az a célja, hogy a járványhelyzetet kezelje.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az egészségügyi és szociális dolgozók hősiesen küzdenek a frontvonalban, miközben minden percben ki vannak téve a fertőzésnek, mégis, ha táppénzre kényszerülnek, csak 60 százalékát kapják a bérüknek. A teljes táppénzre csak akkor jogosultak, ha külön eljárásban igazolják, hogy a foglalkoztatás közben fertőződtek meg. Kérdezem, hogy hogyan lenne energiájuk és idejük ezeket a papírokat beszerezni. Egyébként még súlyosabb, ha karanténba kerülnek, akkor még ez a lehetőségük sem adott. Éppen ezért a Covid miatt karanténba kényszerülő vagy lebetegedett egészségügyi és szociális dolgozóknak a teljes fizetését biztosítani kell a távollétük idejére. A szociális dolgozók is emberfeletti munkát végeznek, végre ki kellene már nekik fizetni azt a korábban megígért 500 ezer forintos bérkiegészítést.

Nem sorolom tovább, teendő lenne bőven a járványhelyzet kezelésével, de ehelyett a kormány a választási törvénnyel, alaptörvény-módosításokkal, a MotoGP-pálya, a vadászati kiállítás kistafírungozásával és a természetvédelmi területek magánosításával foglalkozik. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Schanda Tamás államtitkár úré a szó válaszadásra. Parancsoljon! (Schanda Tamás János mikrofonja nem működik.) Schanda Tamás államtitkár úrnak legyenek szívesek a gépét bekapcsolni! (Megtörténik.)

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az az igazság, hogy abban abszolút egyetértünk, hogy a magyar egészségügy dolgozói, az orvosok, az ápolónők és mindenki más, aki a kórházakban tevékenykedik, ők emberfeletti munkát végeznek, és ezért hála és köszönet illeti őket.

(14.10)

Tisztelt Képviselő Asszony! Ön most azt követelte, hogy az Országgyűlés fejezze be a munkáját. Azt követelte, hogy a kormány fejezze be a törvényjavaslatok benyújtását az Országgyűlés elé, és fejezzük be azt a munkát, amit itt az Országgyűlésben végzünk. Ez volt az ön által elmondottak lényege. De, tisztelt képviselő asszony, tavasszal is működött az Országgyűlés, önök akkor is azt állították, hogy az Országgyűlés nem működik. Azt a rémhírt, azt az álhírt terjesztették a baloldalon, a hazai és a külföldi médiában, hogy az Országgyűlés nem működik. Most pedig ezt akarják elérni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ezzel szemben mi azt gondoljuk, hogy az Országgyűlésnek is működnie kell, az országnak is működnie kell, és a védekezéshez kapcsolódó kérdésekről rendszeresen be kell számolni itt, az Országgyűlés ülésén is. Ezt tette ma meg Gulyás miniszter úr is napirend előtti felszólalása során. Ráadásul számtalan olyan kérdésről vitázik az Országgyűlés, számtalan olyan intézkedésről, törvénymódosításról és kérdésről, amik a járvány elleni védekezéshez is kapcsolódnak. Mert, tisztelt képviselő asszony, amikor ön például beruházásokat támad, amikor kifogásolja azt, hogy mi a magyar gazdaságot szeretnénk megerősíteni, újabb és újabb fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani, akkor ön valójában a járvány elleni védekezés gazdasági részét támadja. Hiszen mi azt gondoljuk, hogy amikor gazdasági nehézségekkel küzdünk, akkor nem kevesebb, hanem több fejlesztésre van szükség. Ha kevesebb fejlesztés valósulna meg, az nemcsak az országnak, hanem a fejlesztéseken dolgozóknak is negatív következménnyel járna, nem kapnának munkabért, nem tudnának dolgozni, nem tudnának elhelyezkedni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Láttuk már azt, hogy milyen a megszorításalapú baloldali gazdasági program. Láttuk azt, hogy a baloldalon, amikor gazdasági nehézséggel találkoznak, akkor mindig megszorításokat és újabb és újabb terheket és nehézségeket próbálnak a magyar vállalkozások és a magyar családok nyakába varrni. Láttuk ezt, tisztelt képviselő asszony, láttuk és tapasztaltuk, és pont ezért tudunk erre egy hatalmas és nagy nemet mondani. Ezért gondoljuk azt, hogy amikor nem egyszerű a helyzet, akkor nem kevesebb, hanem több fejlesztésre van szükség, ezért tisztelettel arra kérem képviselő asszonyt, hogy ne támadja, hanem támogassa azokat a fejlesztéseket, azokat a beruházásokat, amelyek Magyarország sikeréhez hozzá tudnak járulni, és amelyek számtalan magyar ember számára tisztes megélhetést tudnak biztosítani.

Tisztelt Képviselő Asszony! Azt gondolom, hogy ráadásul olyan törvényeknek és olyan kérdéseknek a vitája valósul meg itt az Országgyűlésben, amelyek fontos kérdések; olyan kérdések, amelyek hosszú távon meghatározzák Magyarország jövőjét, s ezeket a vitákat le kell folytatni, ezeket a törvényeket el kell fogadni. Emellett pedig természetesen védjük az országot azzal a felhatalmazással is, amit megkaptunk az Országgyűléstől, azzal a gyors beavatkozási lehetőséggel, a gyors működés lehetőségével, amellyel a járvány elleni küzdelem során jelen alkalommal élni tudunk.

Tisztelt Képviselő Asszony! Éppen ezért azt szeretném kérni öntől, hogy ne méltatlan vitákat folytassunk, hanem valódi érdemi kérdésekről tárgyaljunk. Ezt teszi lehetővé egyébként az a számtalan törvényjavaslat, ami az Országgyűlés napirendjén szerepel. Ezek fontos kérdések, amelyekről érdemes vitákat folytatni, és aztán érdemes döntéseket hozni. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai