Készült: 2024.04.28.08:34:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.),  133-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:25


Felszólalások:   123-132   133-140   141-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Varga László, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért vesznek el újabb forrásokat az önkormányzatoktól?” címmel. Varga László képviselő urat illeti a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányok világszerte kevésbé fontos területekről a védekezés frontvonalába csoportosítanak át forrásokat, az egészségügybe, a kkv-k megmentésére, a szociális szférába és a védekezés frontvonalában dolgozó önkormányzatokhoz. Ehhez képest önök az elmúlt hónapokban elvették a gépjárműadó helyben maradt részét az önkormányzatoktól, ez mintegy 34 milliárdos átrendezést és elvonást jelentett. Ez Miskolcot, szülővárosomat érintőleg mintegy 450 milliós elvonást jelentett. Ebből lehetne utakat felújítani, javítani, kátyúzni még ebben az időszakban is.De elvették és a jövőben is elvenni tervezik a helyi közösségi közlekedés állami támogatását is. Ez például Miskolcon egy majd’ 500 milliós tételt jelent. Nyilván így nagyon nehéz a járatsűrítést finanszírozni. Nyugaton akár egyharmad-egyharmad-egyharmad arányban támogatják a közösségi közlekedést az önkormányzat, az állam, illetve az azt használók. Nagyon messze vagyunk ettől, miniszterelnök úr.

Egyébként is az a helyzet, hogy például Miskolcot érintőleg a járvány okozta bevételkiesés, illetve a kormány forráselvonásai összességében mintegy 7 milliárddal érintik a várost. Ez egy nagyon drasztikus kiesés, és ehhez képest két újabb területen terveznek forráselvonást, egyrészt a vízszolgáltatásban tevékenykedő cégeket sújtó közműadót tervezik átrendezni oly módon, hogy az Budapestet érintőleg egy sokmilliárdos terhet jelent, és több megyei jogú város tekintetében is sok száz milliós többletterhet. Például Miskolc tekintetében 300 milliós ez a többletteher, amelyet nyilván közvetetten a miskolciaknak kell megfizetni.

Azt javaslom, hogy vonják vissza ezt a javaslatot, hiszen holnap szavazhat erről az Országgyűlés  ez nagyon káros több nagyvárosban lakó magyar ember számára , és álljanak el attól a helyi iparűzési adót, a bevételt tovább csökkentő javaslatoktól is, amiről az utóbbi időben hallhattunk. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! Azt hiszem, hogy azt a vitát most nem kell megvívnunk, amely kódolva van a pártjaink gazdaságfilozófiai nézetének különbözőségében. Tehát mi az adócsökkentés pártja vagyunk, szerintünk az a jó, ha minél több adót csökkentünk, önök meg az adóemelés pártja, mert azt gondolják, az a jó, ha minél több pénzt lehet újraosztani, az önök felfogása szerint igazságosan. A mi felfogásunk egész más, mi azt gondoljuk, hogy ahhoz, hogy munka legyen, ott kell hagyni minél több jövedelmet az embereknél meg a vállalkozóknál is. De ez egy olyan vita, amit most nem tudunk itt megoldani.Ami a konkrét önkormányzati helyzetet illeti, ott azt tudom önnek válaszolni, miután ön miskolci képviselő, hogy nincs tudomásom arról, hogy bármilyen miskolci beruházást veszély fenyegetne, és ha az elmúlt éveket megnézi, az elmúlt tíz évet Miskolc város esetében, akkor azt láthatja, hogy Miskolc város rengeteget fejlődött. Nemcsak az adósságát vállaltuk át az önök városának, hanem rengeteg fejlesztési forrást adtunk, sőt most is folyamatban vannak fejlesztések, és legyen biztos benne, hogy a miskolciak minden fejlesztési forrást meg fognak kapni a következő időszakban is. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(16.20)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! A városüzemeltetés színvonalát igenis veszélyezteti ez a helyzet, azt gondolom; és több, helyben finanszírozott beruházást is veszélyeztethet. Ne felejtse el, hogy 2010 előtt a gépjárműadó 100 százaléka ott maradt az önkormányzatoknál. Önök 2010 után első körben a 60 százalékát vonták el, most meg az látszik, hogy teljes egészében elvonják a jövő tekintetében is ezt az önkormányzatoktól. De a 2010 előtti nyolc évben a helyi közösségi közlekedés állami finanszírozása is nagyobb volt. Volt olyan, hogy az önkormányzati 1 forinthoz 1 forintot adott az állam. Nagyon messze vagyunk ettől, miniszterelnök úr. A víziközmű-szolgáltatást végző cégek szakmai szervezete kérte azt, hogy szüntessék meg egyszerűen ezt az őket sújtó, sarcoló közműadót. Ez lenne a legegyszerűbb, hiszen ebben a nehéz időszakban ez segítene ezeknek a cégeknek talpon maradni.

A helyi iparűzési adót érintő javaslatokat pedig azért kéne visszavonni, mert ha ezt ellentételezés nélkül teszik meg, és nem kompenzálják ilyen értelemben az önkormányzatokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az bizony az önkormányzatokat tönkreteheti, ezáltal az emberek hétköznapjait is. Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterelnök úr urat. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! A közműadó megváltoztatására most azért nincsen mód, mert a mögötte meghúzódó igazságérzetünkből fakadó megfontolás változatlan. Mi tehát azt szeretnénk elérni, hogy Magyarországon egy liter víz  bárhol is élsz az országban  minden embernek ugyanannyiba kerüljön.Tudom, hogy a nagyvárosiak persze úgy érzik, hogy ez nem igazságos, mert ott olcsóbban lehet megszervezni a vízszolgáltatást, és ha olcsóbban lehet megszervezni, akkor náluk miért nem olcsóbb. Csak azt kérem minden, nagyvárosban élő embertől, hogy azt is vegyük figyelembe, hogy máshol is laknak az országban emberek, és van néhány szolgáltatás  ilyen a víz, a gáz, az áram, szerintem ilyen a szemétszolgáltatás is , ahol el kellene érnünk azt, hogy minden magyar ember egységnyi fogyasztásért  bárhol lakik, kicsi vagy nagy településen  azonos összeget fizessen. Ezt szeretnénk elérni. Tehát mi nem el akarunk venni pénzt önkormányzatoktól, hanem szeretnénk egy ilyen Magyarországot kialakítani, ami nem egyszerű.

De hogy nehogy már ilyen szakmai vita legyen, azt azért idehozom, hogy amikor önök kormányon voltak  önt is ideértve , akkor 220 milliárd forintot azért elvettek az önkormányzatoktól; a mi kormányunk pedig 1400 milliárd forint adósságot vállalt át tőlük, ez is hozzátartozik a mi beszélgetésünkhöz. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   123-132   133-140   141-150      Ülésnap adatai