Készült: 2024.09.23.19:46:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.), 230. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az eredményes és felelős politika egyik fő ismérve, hogy felismeri és előremozdítja a közjó szempontjából legfontosabb ügyeket, akkor is, ha a bajok vagy az eredmények nemcsak egy választási ciklus négy éve alatt jelentkeznek, hanem hosszabb távon. Tényként állíthatjuk, a Fidesz-kormány hibás, hogy kormányzásának immár egybefüggő három ciklusa is kevésnek látszik arra, hogy észrevegye, sok ezer család és dolgozó egészségét közvetlenül fenyegeti az épületekbe korábban beépített azbeszt. Az azbeszt mikroszkopikus méretű szálai, amelyek például az elöregedő szigetelések felporzásával keletkeznek, belélegezve mélyre jutnak a tüdőbe, ahol nem tudnak lebomlani, betokosodnak, és súlyos légzőszervi megbetegedéseket, kötőhártya-túlburjánzást, tüdőszöveti hegesedést, azbesztózist, mellhártyadaganatot és tüdőrákot okozhatnak. E betegségek évekig lappanghatnak, és a veszélyeztetés az idő előrehaladtával nem csökken, hanem nő. Az avuló épületekben felhasznált azbeszttartalmú anyagok, amelyeket Magyarországon az 1940-es évek óta köz- és lakóépületekben, iskolákban, óvodákban, kereskedelmi célú épületekben vagy például az Országos Széchényi Könyvtárban alkalmaztak, nemcsak az épületeket eddig használókat betegítették meg, de a most felnövekvő generációkat is. Ismeretes, indult olyan azbesztper Magyarországon - a Heves megyei lőrinci és zagyvaszántói ügy -, ahol a gyorsított eljárás ellenére a felperesek egyike sem élte meg az ítélethozatalt, mert belehalt az azbeszt okozta betegségekbe.

A potenciális áldozatok közöttünk élnek, hiszen az azbeszthasználat elterjedt volt az 1970-1990 között épült épületeknél, felújításoknál. Különösen a Győri Házgyár használta, például Győr, Sopron, Komárom, Tatabánya, Nyergesújfalu panelházaiban, kapubejáró-födémként, alagsori gyermekkocsi-tároló helyiségekben, szigetelésként és a lakásokban is átfutó közműcsatornáknál.

Nem véletlen, hogy az azbeszttel szennyezett épületek felmérése már a kilencvenes években megkezdődött. A 2002-ig felmért azbesztes lakóépületek összesítése szerint a probléma több mint 20 ezer lakást érint, és mintegy 150-170 ezer négyzetméternyi felületet kellene azbesztmentesíteni. Az egyéb rendeltetésű épületeket is figyelembe véve - kórházak, óvodák, iskolák, szállodák - országos szinten a beépített felület mintegy 400-450 ezer négyzetméterre becsülhető.

A felmérést követően országos program is indult az azbesztmentesítés érdekében, a program végrehajtása azonban később megszakadt. Pedig az LMP évek óta felszólítja a kormányt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket. Most sem teszünk másképp. Az LMP három területen szorgalmaz gyors előrelépést. Először is, tekintettel arra, hogy az 1990-es években készült az országos felmérés a környezetvédelemért és az egészségügyért felelős tárcák megbízásából az azbeszttel szennyezett területekre, és az azóta eltelt több mint két évtizedben csak a töredéke valósult meg a mentesítésnek, ezért szükségesnek tartjuk, hogy mihamarabb készüljön egy teljes körű országos felmérés mind a lakóépületekre, mind a közintézményekre és más jellegű közcélt szolgáló létesítményekre. Ennek alapján a kormány dolgozzon ki egy azbesztmentesítési programot, amelyhez a költségvetésben biztosítani kell a forrásokat. Mindehhez segítse elő a technikai feltételek és építőipari kapacitások biztosítását.

Az érintett lakosság egészségi állapotát folyamatosan kell vizsgálni, tekintettel arra, hogy ezeknek az anyagoknak a rákkeltő hatása akár 15 évig is lappanghat. Így tudunk esélyt adni a hatásos gyógykezelésre.

S végül nagyon fontos, hogy minden településről elérhető biztonságos elhelyezést és ártalmatlanítást biztosító lerakóhelyeket kell kialakítani. Ne azokat büntessük horribilis költségekkel, akik legálisan szeretnének megszabadulni egyes súlyosan egészségkárosító azbeszttartalmú építési hulladékoktól! A kormányzat biztosítsa számukra a hulladékok megfizethető, biztonságos elhelyezését!

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos és komoly problémáról van szó, amelynek megoldása nem tűrhet halasztást. És nagyon sajnálom, hogy most erre nem fogok választ kapni. Írásbeli kérdéssel is fogok fordulni az illetékes minisztériumhoz. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai