Készült: 2024.09.20.15:49:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.), 200. felszólalás
Felszólaló Dr. Vitályos Eszter Zsuzsanna
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁLYOS ESZTER ZSUZSANNA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön most kiáll a betegek egészségügyi ellátáshoz való joga mellett, de amikor kormányon voltak, több mint 600 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből; bezárták a svábhegyi gyermekkórházat, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (Dr. Vadai Ágnes: Az hiba volt, most már látom!), a Szabolcs Utcai Kórházat, a Schöpf-Merei Kórházat. 16 ezer aktív ágyat szüntettek meg; 6 ezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el; emellett fizetőssé tették az egészségügyet, vizitdíjat és kórházi napidíjat vezettek be. (Z. Kárpát Dániel: Erről szólt a kérdés?) A Fidesz-KDNP-kormány a lakosság terheinek mérséklését kiemelt szempontként kezeli. (Dr. Vadai Ágnes: Ezt tetszik mondani azoknak is, akik bent vannak a Honvédkórház folyosóján?) A 2011 őszétől bevezetett gyógyszer-finanszírozási intézkedéseknek köszönhetően az elmúlt években számos gyógyszer ára csökkent.

Az egészségbiztosító félévente versenyt hirdet az azonos hatóanyagú gyógyszerek között, amelyek gyártói egymással versenyezve, de egymás árait nem ismerve, az úgynevezett vaklicit keretében árcsökkentést nyújthatnak be készítményeikre vonatkozóan, annak érdekében, hogy a betegek minél kedvezőbb áron juthassanak hozzá a számukra szükséges gyógyszerekhez. A vaklicit első teljes évében már 7,5 milliárd forintot takaríthattak meg a betegek, majd ez a megtakarítás 2013-ban további 2,5 milliárd forinttal, 2014-ben mintegy 2 milliárd forinttal növekedett, valamint az ezt követő évektől napjainkig megfigyelhető a betegterhek további csökkenése. Példaként említhető, hogy a szív- és érrendszeri betegségek esetén alkalmazható egyik leggyakrabban használt koleszterinszint-csökkentő készítmény egyhavi adagjáért 2009-ben a betegek 1700 forintot fizettek, ezért ma mindössze 185 forintot kell fizetniük, azaz közel 90 százalékkal csökkent a gyógyszer ára. Mindemellett folyamatosan bővültek a terápiás választási lehetőségek a gyógyszerellátás terén.

Ami az alapellátást illeti, szeretném leszögezni, az előző válaszomban is elmondtam, Magyarországon lefedetlen, ellátatlan alapellátási körzet nincs; helyettesítéssel az összes betöltetlen körzet ellátása is megoldott.

A kormány kiemelt célja továbbra is a lakosság által legtöbbször igénybe vett egészségügyi ellátások, az alapellátás megerősítése. 2010-hez képest 2018-ban már 74 százalékkal több pénzt biztosított az alapellátás támogatására a kormány. 2015-től minden évben havi plusz 130 ezer-130 ezer forinttal emelkedett a háziorvosi praxisok támogatása, amelynek révén minden területi ellátási kötelezettséggel rendelkező háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis havi 520 ezer forinttal magasabb díjazásban részesül.

A praxispályázatok keretében a háziorvosi praxisok betöltését, vásárlását fejenként több millió forinttal segíti a kormány. Ennek köszönhetően 2014-2017 között a letelepedési pályázaton nyertes és támogatási szerződést kötő pályázó háziorvosok száma 142 fő, a fogorvosok száma 37 fő, a kifizetett támogatási összeg több mint 3 milliárd forint volt.

2015 és 2017 között a praxisjogvásárlási pályázattal praxisjogot cserélt 167 fő, az erre kifizetett támogatási összeg meghaladta a 850 millió forintot.

(18.40)

A kormány 2018-ban is meghirdette a háziorvosipraxisjog-vásárlási, illetve háziorvosi és fogorvosi letelepedési pályázatokat, erre a célra több mint egymilliárd forint áll rendelkezésre. Ez idáig a pályázatok eredményességének köszönhetően 573 ezer lakos háziorvosi, 175 ezer lakos fogorvosi ellátását biztosítottuk.

Magyarország Kormánya prioritásként kezeli a lakosságközeli ellátások megerősítését, ennek keretében az egészségügyi alapellátás fejlesztését, a szakmai támogatási rendszer erősítését, a pálya vonzóbbá tételét, amelyet az eddig megtett lépéseink, azt gondolom, mind-mind igazolnak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai