Készült: 2024.09.26.18:21:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.),  53-59. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:22


Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 32 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vadai Ágnes képviselő asszony, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „A magyaroknak is jár az európai egészségügy” címmel. Vadai Ágnes képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az ön minisztere nemrég beismerte, hogy 2017-ben 24 ezer beteg halt meg hazánkban, akiket az időben megkezdett kezelés megmenthetett volna. Ez jól mutatja, hova jutottunk az Orbán-kormány alatt, és hova vezetett az egészségügy évek óta tartó kivéreztetése. Annak, hogy ez minden érdemi következmény nélkül maradt, egyetlen, ám annál tragikusabb üzenete van, az, hogy a 24 ezer megmenthető európai magyar értelmetlen és tragikus halála nem hiba, hanem valójában a rendszer része; hogy az Orbán-rendszer hétköznapi velejárója, hogy mindennap 65 ember hal meg úgy, hogy egy európai egészségüggyel mindannyian megmenthetők lennének. Önök azon siránkoznak, hogy kiürül az ország. Önök jajveszékelnek, ha nem szül mindenki mindennap négy gyereket, merthogy elfogyunk. Közben meg tétlenül nézik, ahogy a szlovák és a román egészségügy elszívja a magyar orvosokat és ápolókat. Mert csak papíron élnek valójában egy európai országban, igazából önök kutyába se veszik őket. Béremelésről hazudnak, de nem emelnek bért. Életpályamodellről hazudnak, de még egy Ikeában bútort pakolni is nagyobb életpálya, mint az önök által tönkretett magyar egészségügyben dolgozni. Világszínvonalról beszélnek, miközben már a fizetős kórházi szobában is leszakad a mennyezet, patkányok lepnek el kórtermeket, teljes kórházi osztályok állnak le, mert nincs orvos, nincs ápoló. Nem ezt érdemlik, államtitkár asszony, az európai magyarok, nem ezt érdemli ez az ország. S erre önök milyen választ adnak? Azzal hergelik az európai magyarokat, hogy csak be kellene tartani a tízparancsolatot, és akkor nem lennének betegségek.

Tisztelt Ház! A Gyurcsány-kormány alatt a magyar egészségügy még az olasszal és a spanyollal volt egy szinten, sőt meg is előztük ezeket az országokat. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Akkor európai kormányunk volt, és mostanra látszik, hogy európai egészségügyünk. Majd jöttek önök, és most ugyanebben a rangsorban toronymagasan megelőz minket Litvánia meg Észak-Macedónia, és hadd ne soroljam az összes többi országot. Nem ezt érdemlik az európai magyarok! Nem érünk kevesebbet, mint bármelyik más európai nép, bármennyire is többet ér a térkő, mint az emberélet az Orbán-rendszerben.

Európai magyarok vagyunk, és jogunk van ahhoz, hogy európai szintű ellátásban részesüljünk, legalább olyanban, mint 2010 előtt. Bennünket ezért küldtek a választóink ide, hogy őket, a hazánkat képviseljük, ellentétben önökkel. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Horváth Ildikó államtitkár asszonynak.

DR. HORVÁTH ILDIKÓ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Tisztelt Képviselő Asszony! Nagyon köszönöm az interpellációt. Fontos mindannyiunk számára az emberek egészsége, az embereknek az egészségben történő megöregedése, és ennek a fejlesztése közös érdekünk. Javaslom megnézni a megelőzhető halálokokkal és az elkerülhető halálokokkal kapcsolatos sztenderdizált adatokat, amelyek 2010 óta folyamatos javulást mutatnak. Ezért dolgozunk. Azért dolgozunk, hogy ezt folytassuk, s igenis, hogy ami megelőzhető, megelőzzük, és ami elkerülhető betegség és elkerülhető halálok, azt elkerüljük. Ebben az elmúlt években jól teljesít az ország, és szeretnénk ezt folytatni. Szeretnénk azt tovább folytatni, hogy a közel 60 éves egészségben leélhető várható élettartam tovább nőjön, és hogy tovább nőjön a várható élettartam mindenki számára. Ebben nyilván önök is látják azokat az előrelépéseket, azt a javulást, ami történik. Van hova fejlődnünk az Európai Unió palettáján. Én ehhez kérem valamennyiüktől azt az együttműködő szándékot, hogy konszenzuson alapuló, egyenlő esélyeket nyújtó előrelépés történhessen. Dolgoztak érte, 2010 óta nagyon sok erőfeszítés történt annak érdekében, hogy az egészségügyben dolgozók társadalmi megbecsültségének több jelét adjuk, mint előtte volt. Nagyon komoly eredménynek tartom azt, hogy ennek keretében volt egy, az anyagi megbecsülést mutató jele. A szakorvosokra, a rezidensekre, a szakdolgozókra egyaránt vonatkozó olyan béremelési program indult el, amelyre szerte Európában úgy tekintettek, mint egy fontos, kigazdálkodható, képviselhető és a társadalmi megbecsültség jelét méltón mutató béremelési programra.

Valamennyien emlékezhetnek arra, hogy 2012-ben, amikor elkezdődött ez a béremelési program, úgy folytatódott, hogy a reprezentatív szakszervezetek és a kamarák bevonásával közös döntés született az egészségügyben dolgozók és az egészségügyben döntést hozók között, és ennek jeleként 2016-tól ütemezett, többlépcsős béremelés következett be. Ezt folytatjuk.

(15.00)

Tudják, és azt gondolom, nagyon lényeges pillére volt ennek a folyamatnak, hogy 2018 őszén bejelentésre kerülhetett a szakdolgozóknál a következő 72 százalékos béremelés, hogy a 2018-as bérszínvonalhoz képest több lépcsőben jelentős béremelés történjen a szakdolgozók számára. Fontosnak tartom kiemelni azt, hogy nem csak bérben mérik azt, ha valamit megbecsül a társadalom; életpályában, munkakörülményekben és azokban a közösségekben, ahol valóban értékként ítéltetik meg a szakdolgozók és az egészségügyben dolgozók munkája.

Ezt az értéket sokféle módon tudjuk kifejezni. Ezt az értéket a társadalom, a betegek és a hozzátartozók is ki tudják fejezni, meg tudják becsülni. Ezt megélik a kollégák, és azt gondolom, hogy a béremelések, az életpályamodell lakhatásra vonatkozó és azon egyéb, a munkakörülményeket javító intézkedéseink közösen eredményezték azt, hogy elmondhatjuk, ma Magyarországon lényegesen több orvos dolgozik, mint évekkel ezelőtt, ez több mint ötezer embernek a hazai egészségügy választását jelenti.

Büszkék lehetünk arra, hogy aki Magyarországon orvosnak tanult, azok 74 százaléka a végzés után be is állt a rezidensrendszerbe, az orvosi hivatást választotta az egyetem elvégzése után; nem úgy, mint 2009-10 táján, amikor ez csak 43-44 százalékuk volt. Proaktívan igennel válaszoltak arra a hívó szóra, amit részben ebben a teremben, a képviselők által képviselt és elfogadott politika jelentett, és a minisztériumokban eldöntött olyan intézkedések jelentettek, amelyeket a kormány elvállalt, amihez pénzt biztosított. Ezért van az, hogy jelentősebb pénz került a humán erőforrás megtartására az elmúlt években, és ezért van az, hogy sikerült lelassítani azt a tendenciát, ami az orvosainknak, szakdolgozóinknak a külföldre vándorlását jelentette.

Nagyon kívánom, hogy ezek a programok mindnyájunk számára segítséget jelentsenek, ha bajban vagyunk, betegek vagyunk, mindnyájunk számára többletet jelentsenek. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Horváth Ildikó államtitkár asszony. Kérdezem Vadai Ágnes képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Tisztelt Államtitkár Asszony! Ön azt mondta, hogy dolgoznak. Lehet, csak nem elég jól. 5 milliárd forintot elköltenek Ugandában víztisztítóra és kibervédelmi együttműködésre, de végignézik, hogy nem volt mammográfiai készülék a Honvédkórházban, és a sürgősségi osztályon haltak meg az emberek. (Németh Szilárd István: Hazudsz! Van.) Önök elköltöttek 3,1 milliárdot Ghánában, de végignézik, ahogy felmondott az összes betegszállító Hatvanban. 2016 és ’18 között önök elköltöttek 20 milliárd forintot határon túli focira, de végignézik, ahogy a Heim Pál Gyermekkórházban az édesanyák, édesapák a földön fekszenek a gyerekeik mellett. Önök elköltöttek 2 milliárd forintot mexikói katolikus templomra, amiről nem is tudjuk, hogy egyáltalán felújítják-e, de végignézik, ahogy a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban leszakad a plafon a betegre.Azt gondolom, államtitkár asszony, ön jöhet ide statisztikákkal, de ezek tények, ezek nemrég történtek. Ezzel kell foglalkozni azért, hogy az európai magyarok európai egészségügyhöz jussanak, olyanhoz, legalább olyanhoz, mint amilyen 2010 előtt volt. Mert ami most van, az maga a tragédia, és az nagyon messze van Európától; az lehet, hogy közelebb van a Putyin-féle Oroszországhoz. Válaszát nem fogadom el. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 36 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Demeter Márta, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Mikor ismeri be a kormány, hogy Paks 2 megbukott?” címmel. Demeter Márta képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai