Készült: 2024.09.22.09:17:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2018.06.12.),  69-77. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:12


Felszólalások:   59-69   69-77   77-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. További képviselői felszólalásra senki nem jelentkezett. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztőt, államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni. (Dr. Mosóczi László jelzésére:) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségük.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Jordán Hásimita Királyság között létrejött euromediterrán légi közlekedési megállapodásnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozása figyelembevétele érdekében történő módosításáról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/411. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Mosóczi László úrnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Jelen javaslat célja az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Jordán Hásimita Királyság között létrejött euromediterrán légi közlekedési megállapodásnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozása figyelembevétele érdekében történő módosításáról szóló jegyzőkönyv kihirdetése. Az Európai Unió és tagállamai, valamint a Jordán Hásimita Királyság között a közös légtér létrehozásáról létrejött megállapodást 2010. december 15-én írták alá Brüsszelben. A megállapodás biztosítja az Európai Unió és a Jordán Hásimita Királyság közötti légi fuvarozási piac fokozatos megnyitását. A megállapodást Magyarországon a 2011. évi XII. törvény hirdette ki. A légi közlekedési megállapodáshoz Horvátország a 2016. május 3-án aláírt jegyzőkönyvvel csatlakozott. A jegyzőkönyv tartalmazza a megállapodás horvát nyelvű szövegének hitelességéről szóló rendelkezést, valamint a jegyzőkönyv jóváhagyásáról, hatálybalépéséről szóló rendelkezéseket. Tekintve, hogy a jegyzőkönyv szerves részét képezi a megállapodásnak, így a jegyzőkönyvet törvényben kell kihirdetni.

Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslat elfogadását szíveskedjen támogatni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásra kerül sor. Megadom a szót elsőként Balla Mihály képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

BALLA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Az Európai Unió és a Jordán Hásimita Királyság közötti euromediterrán légi közlekedési megállapodás célja, hogy előmozdítsák a légi fuvarozók közötti tisztességes versenyen alapuló nemzetközi légi közlekedési rendszer létrehozását, a nemzetközi légi fuvarozási lehetőségek bővülését, hogy eleget tegyenek az utasok és a fuvaroztatók megfelelő légi közlekedési szolgáltatások iránti igényeinek. Továbbá az a szándék, hogy a nemzetközi légi fuvarozásban a legnagyobb fokú biztonságot és védelmet biztosítsák, valamint a szabályozási környezet konvergenciájának, a szabályozási együttműködésnek és a piacra jutás liberalizációjának elvein alapuló euromediterrán légtér ügyét előmozdítsák. Ennek a megállapodásnak részesévé válik Horvátország is annak módosítását követően. Magyarország számára is fontos a Jordániával való együttműködés fejlesztése. Ezt támasztja alá, hogy több kétoldalú megállapodást is kötöttünk Jordániával, így például nemrégiben a diplomata-útlevéllel rendelkező állampolgárok vízummentességét rögzítettük. Ezenkívül említésre méltó a nukleáris energia békés felhasználásáról szóló kétoldalú megállapodás. Jordániának ezenkívül fontos szerepe van a menekültellátásban és a terrorizmus ellen folytatott harcban. Az ország lakosságának 2 százalékát adják a keresztények, és békében élhetnek, mert itt nincsenek kitéve üldöztetésnek. A Jordániában élő menekültek helyzetének javítására 2016-ban megállapodás született az Európai Unió és Jordánia között, amelynek értelmében a Jordániába menekültek alkalmazásával előállított egyes termékek kedvezményesen juthatnak az Unió piacaira.

Mindezekre való tekintettel kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm, Balla Mihály képviselő úr. Most megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Alapvetően egy technikai jellegű javaslatról van szó, amely előttünk fekszik, és nyilván, ha a légi fuvarozásról, a légi közlekedésről beszélünk, a kormány képes arra a bravúrra, hogy eljusson innen egy huszárvágással a migrációig vagy akár az ott élő menekülteknek nevezett személyek helyzetéig. Erről nagyon sokat tudnánk egyébként vitatkozni, és ez egy érdemi kérdés. Nagyon sajnálom, hogy ugyanez a nyitottság nincsen meg a kormányzat képviselőiben a tekintetben, hogy a konkrét magyar érdekeltségek és az érintett térségek kapcsolatáról beszéljünk. Ez a harmadik napirend most így zsinórban, ahol próbálom ezt a kérdést feltenni, hogy Magyarország kétharmados kormánya hogyan próbálja a magyar nemzeti érdeket érvényesíteni. Elképzelhető, hogy most csak egy technikai napirend van előttünk, de számomra riasztó a kormányzat felkészületlensége vagy olyan fokú lekezelése, aminek értelmében egyetlen gondolat erejéig sem tud beszállni egy stratégiai érdemi vitába, ami a jövőről szól.Nagyon remélem azt is, hogy a Fidesz-KDNP szakít a kétkulacsos politikával, ami a migrációt illeti, és valóban, mondjuk, az említett térség kapcsán nem az ideérkező oltalmazottak számának növelésében érdekelt, hiszen olyan mechanizmusok alakultak ki, amelyek értelmében Magyarországra bizonyos feltételrendszer mentén Szerbia irányából igen könnyen be tudott jutni az, aki be akart jutni, és bár valóban szigorítottak a feltételeken, de azért egyfajta kvótaszerű megoldásnak volt köszönhető az, hogy az oltalmazottak számának növekménye beindult. Nagyon bízom abban, hogy ez a folyamat a visszájára fordul azzal párhuzamosan, ami a határainknál tapasztalható. Szerencsére nem most tapasztalható az az őrületes nyomás, ami egyébként álláspontom szerint a jövőben mindenképpen bekövetkezik.

Támogatom egyébként nemcsak a kormányt, de az összes szervezetet az univerzumban, aki azon dolgozik, hogy a válsággócokban oldják meg ezeket a problémákat. Ha ilyen érdemi elképzelések felmerülnek, mi azt bizonyára támogatni fogjuk. Önmagában az, hogy a jordán termékek kedvezményesen kerülhessenek uniós piacra, Aspirin a haldoklónak, tehát azt kell mondjam, ha ez az Unió megoldása, akkor mi nagyon-nagyon nagy bajban vagyunk.

Annak is nagyon örülök, hogy amellett, hogy Magyarország egy fizikai határzárat létrehozott, még mindig őrzi azt a lehetőséget, amit ez a kormány nem használt ki kétszer egymás után. Nem használta ki azt a lehetőséget, hogy egy önálló határőrséggel, adott esetben több tíz kilométeres mélységbe hatolva, egyébként bűnmegelőzési és egyéb feladatokat is végezve, teljes körű védelmet biztosítson Magyarország határainak, bízván abban, hogy a tranzitország státuszunk a következő évtizedekben nem válik célországstátusszá, bár szeretném a képviselőtársam figyelmét felhívni arra, hogy ennek érdekében a kivándorlási krízissel valamit önöknek velünk együtt kezdeniük kell, hiszen itt a parlamentnek a százszázalékos döntése is szükségeltetne még a probléma minimális javításához is.

(11.30)

S amikor Tállai államtitkár úr feláll és közli a hagymázas lázálmát, miszerint többen térnek haza külföldről a magyar fiatalok közül, mint ahányan kivándorolnak, akkor vissza kell hogy hívjuk önöket a csillagkapu túloldaláról vagy abból a párhuzamos dimenzióból, ahova távoztak, hiszen normális ember  elnézést kérek  nem gondolhatja komolyan azt, hogy a hatszázezres kényszerű kivándorlás  és óvatos számokat használunk  két év alatt most megfordult volna. Bárcsak így lenne, és mindenben támogatni fogom önöket, ha olyan törvényjavaslatokat tesznek elénk, amelyek ebbe az irányba elmozdítják a rendszert, de sajnos mi még a közös vita szintjéig sem jutottunk el, mert az a nagymellényes arrogancia, amivel az államtitkárok egymás után, tisztelet a kivételnek, de kijelentik, hogy kivándorlási krízis nincsen, a népesedési krízis kapcsán, ami harmincéves katasztrófánk, kijelentik, hogy bekövetkezett a fordulat, a viccek vicce, kérem szépen, miközben gyorsabban fogyatkozunk, mint egy évvel ezelőtt. Képesek pusztán a termékenységi arányszám egyébként szerencsés és általam nagyon támogatott növekménye kapcsán azt mondani, hogy a fordulat bekövetkezett. De ez nettó hazugság! Hiszen miközben a szülőképes korú hölgyek száma, a bázis folyamatosan szűkül, ezen belül lehet, hogy növekszik a termékenységi arányszám az élve születések száma tekintetében, de ez nem hozza el azt az áldásos állapotot, ami akár a nullszinten maradáshoz lenne elegendő.

Tehát egy olyan vitakultúra meghonosítására lenne szükség, ahol ezekről az alapkérdéseinkről érdemben, konstruktív jelleggel nemzeti minimumokat tudunk elfogadni. Én magam is ezt hiányolom a parlament munkájából. Azt kell mondjam, én nyitott vagyok ezekre a nemzeti minimumokra, de kormánypárti képviselőtársaim, hölgyek és urak, erre akkor lesz lehetőség, ha ez a kommunikáció kétirányú, tehát ha az önök államtitkárai felállnak és érdemi kérdésekre reagálnak. Nemcsak azért, mert ezért kapják a fizetésüket, hanem azért is, mert egész egyszerűen méltatlan a saját megbízatásuk tekintetében az, hogy érdemi ellenzéki kérdésekre, tehát nem kötözködésre, nem hangulatkeltésre, hanem konkrét kérdésekre, lesze a Malévnak utódja, lesze magyar stratégiai érdekeltség ebben az ágazatban konkrét válaszokat adjanak. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. Most újra megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja a törvényjavaslat elfogadását.

ELNÖK: Köszönöm, Gurmai Zita képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétperces felszólalásra és további képviselői felszólalásra senki nem jelentkezett. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztő államtitkár urat, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az „Egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Grúzia között a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodásnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozása figyelembevétele céljából történő módosításról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/412. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Mosóczi László államtitkár úrnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.




Felszólalások:   59-69   69-77   77-87      Ülésnap adatai