Készült: 2024.09.22.15:26:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a KDNP részéről Simicskó István képviselő úr következik. Parancsoljon!

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az egészség nagy érték, az egészséget meghatározó tényezők közül számos kutatás alátámasztja mindazt, hogy elsősorban a genetika mintegy 20 százalékban, a környezeti hatások körülbelül szintén 20 százalékban, az életmód 45-50 százalékban, valamint az egészségügyi intézmények ellátási színvonala 10-15 százalékban határozza meg az emberek egészségét. A kormány mind az egészséges életmód, mind az egészségügyi intézmények vonatkozásában számos programot indított el a prevenció, a megelőzés, a sportolás, a mindennapos testnevelés bevezetése mellett az egészségügyi intézmények, kórházak fejlesztésére vonatkozóan is. 2026-ig az „Egészséges Budapestért” program vonatkozásában Budapest mintegy négy centrumkórházat kíván megvalósítani, 11 gyógyintézetet, 13 társkórházat és 32 szakrendelő-beruházást szeretne támogatni, és kíván támogatni, mintegy 700 milliárd forintos értékben. Kiváló program mindez, az emberekről szól, az emberek egészségéről szól, az egészség megőrzéséről szól. Ennek ellenére számos kritikát kaptunk az elmúlt években, hogy még többet kellene költenünk az egészségügyre. Bár, én megmondom őszintén, emlékszem még 2006-ra, amikor önök, az önök által alkotott kormány 5 ezer egészségügyi dolgozót bocsátott el a magyar egészségügyből  ennyit a hitelességről és a kritikákról. Nyilván az októberi önkormányzati választásokon önök ennek ellenére lehetőséget kaptak számos helyen, számos kerületben, számos városban, így Budapesten is önök adják most a főpolgármester személyét.

Megmondom őszintén, hogy ami az elmúlt hetekben, hónapokban történt, nagyon nehezen követhető. Az eddigi új fővárosi vezetés részéről mindenképpen az elhangzott nyilatkozatok, akár a klímavédelem, klímavészhelyzet kapcsán azt látom, hogy még a hóhelyzetet sem tudják megoldani. Atlétikai világbajnokság rendezése kapcsán a centrumkórházak, az egészségügyi intézmények kapcsán számos különböző nyilatkozat hangzott el. Katona József Bánk bán című művéből, ezen nyilatkozatokat hallgatva, a II. András egykori feleségével, Gertrudisszal szembeni merénylet előkészülete során elhangzott mondat jut eszembe: „A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem.” Valahogy kicsit ilyen Karácsony Gergő-s mondat ez, azt hiszem, hogy érdemes ezen elgondolkodniuk. Érdemes nyíltan színt vallaniuk ebben a kérdéskörben is.

Azért mondom ezt, mert a múlt héten, szerdán a Fővárosi Közgyűlés hozott egy döntést. Ez a döntés nyilván megszavazásra került az önök döntésének köszönhetően, az önök által odadelegált, közgyűlésben lévő ellenzéki polgármesterek vonatkozásában. Ez a döntés arról szólt, hogy nem támogatják a dél-budai centrumkórház megépítését és beruházását, és nem kívánnak hozzájárulni az egészségügyi fejlesztésekhez, ezek finanszírozásához sem. (Varju László: Hazudsz!) Sőt, leszavazták a Fidesz két módosító javaslatát is, amely a szuperkórház felépítéséről szólt, és 10 milliárdos évenkénti fővárosi hozzájárulást nyújtott volna az egészségügyi intézmények korszerűsítésére. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Miért nem 20-at?) Majd igen sajátos dolog történt, mondom ezt újbudaiként: egy nappal később Újbudán önkormányzati képviselő-testületi ülés volt, majd ott az önök DK-s polgármestere hozatott egy határozatot, amely pedig a támogatásáról szólt.

(14.10)

Tehát nem is meg igen is  egészen sajátos és érdekes dilemma mindez. Azt hiszem, KDNP-s politikusként nyugodtan mondhatom, hogy fontos az elvi politizálás, önöknél is fontos kellene hogy legyen. Van elvi politikus, és van pragmatikus politikus, de ez mindent felülír, ahogy most az önök képviselői döntöttek ebben a kérdéskörben. Van egy népies mondás, és ez a mondás úgy szól, hogy: szilárd és hajlíthatatlan elveim vannak, ezek közül az első az, hogy mindig rugalmasnak kell lennem. Na, de ennyire, tisztelt képviselőtársaim? Azért ez a rugalmasság már több, ezt nem várják el az emberek önöktől. Igenis, azt várják el az újbudai emberek is és mindenki, hogy őszintén mondják meg, mit szeretnének a fővárosi fejlesztések vonatkozásában; az újbudai emberek jogosan várják el erre a kérdésre az egyértelmű választ.

Bízom benne, hogy előbb-utóbb színt vallanak, bízom benne, hogy a kormány programját, amely a magyar emberek egészségének a megőrzéséről szól, az új szuperkórházak megépítéséről szól, támogatni fogják, hiszen támogatni kell mindenkinek, mert a magyar emberek egészsége, egészségmegőrzése nem lehet vita tárgya.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra ismét Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, az önkormányzati választások óta, ha valaki természetes, józan ésszel gondolkodik, akkor nem tudja felfogni, hogy mi történhetett a fővárosi baloldali politikusokkal itt a parlamentben is meg a Fővárosi Közgyűlésben meg olykor a XI. kerületben, ugyanis ellenzik a dél-budai szuperkórház építését. Mi kell ahhoz, hogy egy politikus, aki egy kerületért vagy a fővárosért felel, a fővárosi, kerületi emberek boldogságáért felel, egészségéért felel, egy százszázalékos kormányzati beruházásban felépülő, XXI. századi kórházra nemet mondjon? Hányszor beszéltünk már itt is, a parlamentben és máshol is arról, hogy más országokban, ahol egy teljesen új kórház jön létre, az lehet a legkorszerűbb ellátás, hiszen az egész épületet, megközelíthetőséggel, mentőállomással, heliporttal, betegutakkal, a különböző részeknek az összekapcsolásával vagy elválasztásával már úgy hozzák létre, hogy az a mai, modern korbeli egészségügyi ellátásnak a legmagasabb színvonalát tudja biztosítani.

És amikor a kormány elköteleződik emellett, amikor évek óta minden egyes költségvetési törvényben elfogadjuk, amelyet ez az Országgyűlés elfogad, hogy egyik évben 30, a másik évben 40 milliárd forintot az „Egészséges Budapest” programra és ezen belül ennek a Magyarország számára a legújabb és legkorszerűbb kórháznak az előkészítésére, tervezésére fordítunk, akkor hirtelen egy önkormányzati választás után, semmifajta hatástanulmánnyal, átlátható konzultációval nem rendelkezve  amit előtte minden döntésükhöz hirdettek, hanem egyszerűen ezek nélkül, tehát nyilvánvalóan nincsen se egyeztetés, se hatástanulmány , politikai döntést hozva, egy száz százalékban kormányzati beruházást fővárosi politikusok és ellenzéki politikusok, egy egészségügyi szuperkórház-fejlesztést elkezdenek ellenezni, és a Fővárosi Közgyűlésben ellene is szavaznak, a „nem” gombot nyomják meg.

Nem segítik, nem hozzátesznek még valamit a saját tudásukból, hanem akadályokat gördítenek az elé, hogy a kormány ebből a 700 milliárd forintos „Egészséges Budapest” programból egy új szuperkórházat építsen, amely a budapestieknek is, de nyilvánvalóan a Dél-Buda környékén elhelyezkedő egyéb agglomerációs települések számára is pozitívumot jelent, hiszen onnan is a betegeket adott esetben, ha szükséges, ebbe a szuperkórházba vinnék, és azt mondhatjuk, közel másfél millió embernek az ellátásában nagyon pozitív fejlemény lenne. Azt hiszem, minden budapestit hidegzuhanyként ért, hogy a megválasztott fővárosi közgyűlési tagok nem támogatják ennek a szuperkórháznak a fejlesztését, tisztelt képviselő úr.

Pedig az elmúlt években 91 kórházat sikerült felújítanunk, 54 rendelőintézetet sikerült felújítanunk, 107 mentőállomást, emellett építettünk 23 teljesen új rendelőintézetet, és építettünk 34 teljesen új és a legkorszerűbb igényeknek megfelelő mentőállomást Magyarországon, és mindemellett vettünk 800 teljesen új mentőautót. De nyilván minden településen, ahol korábban kórházfejlesztés volt, új mentőállomás lett, új rendelőintézet lett, ezek a települések örültek ennek, és ahol tudták, segítették, nem pedig gáncsolták ezeket a fejlesztéseket. Itt, Budapesten is az elmúlt esztendőben olyan új diagnosztikai gépek kerültek beszerzésre, amelyek 10 százalékkal növelték Budapest diagnosztikai kapacitását, hogy meg lehessen pontosan állapítani, ki milyen betegségben szenved, és minél hamarabb el lehessen kezdeni gyógyítani, ez a várólistákat is tovább tudja csökkenteni. Eddig is elég jelentős volt a várólista-csökkentésben a kormány előrelépése, de ezzel most a diagnosztikában is nagyon nagyot tudunk előrelépni.

Ha megnézik az „Egészséges Budapest” programot, járóbeteg-ellátásra, ami teljes mértékben az önkormányzatok feladata lenne, 58,6 milliárd forintot tartalmaz. 58,6 milliárd forint van az „Egészséges Budapest” programban forrásként lekövetve arra, ami nem kormányzati feladat, mert nem kórházépítés, nem fekvőbeteg-ellátás, hanem az önkormányzatoknak kellene ezt garantálnia, az önkormányzati bevételeikből kellene ezt kitermelni, de azt mondja a kormány, hogy itt, Budapesten is jóval magasabb értékben, 58,6 milliárd forintos értékben vállal fejlesztési forrásokat úgy, hogy a törvény szerint nulla forintot kellene vállalnia.

Mivel fontosak a kormány számára a budapesti emberek és a budapesti emberek egészsége is, ezért vállalta, hogy 32 helyen nem önkormányzati forrásból, ahogy azt a törvény előírná, hanem kormányzati forrásból tudjuk fejleszteni a járóbeteg-ellátást, és ez így van Budapest környékén is: ha csak a saját körzetemet nézem, a települések több mint 50 százalékában, 34 településből 18 településen az alapellátást is nem helyi forrásból, hanem kormányzati forrásból, az „Egészséges Budapest” programból, a „Magyar falu” programból és más kormányzati forrásokból lehet fedezni.

Tehát a kormány a saját felelősségi körén kívül is újabb és újabb vállalásokat tett Budapesten és a közép-magyarországi régióban (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és ezért ért mindenkit hidegzuhanyként a hír, hogy ezt a kerületért vagy a fővárosért felelős vezetők megakadályozni próbálják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai