Készült: 2024.04.26.10:54:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.),  19-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett az LMP részéről Schmuck Erzsébet képviselő asszony. Öné a szó, parancsoljon!

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ma kezdődik Madridban a 25. klímacsúcs. A tét nagy, az ENSZ környezeti programja, a UNEP néhány nappal ezelőtt jelentette meg a legújabb, legfrissebb jelentését, amelynek az az üzenete, hogy az emberiség elveszítette a klímaváltozás elleni küzdelmet. Gondolom, átérzik ennek a jelentőségét. Emlékeztetőül: 2015-ben a párizsi klímacsúcson arról született megállapodás, hogy a hőmérséklet-emelkedést 2 Celsius-fokon belül tartjuk az ipari forradalom előtti időszakhoz képest, de a kívánatos cél a másfél Celsius-fok.Mi történt azóta? Lényegében semmi. Minden ugyanúgy megy tovább, mintha nem lett volna ez a klímacsúcs. Múlt évben a szén-dioxid-kibocsátás csúcsot döntött. A UNEP most közzétett jelentése szerint 2030-ig évente 7,6 százalékkal kellene csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, ha szeretnénk elérni a párizsi klímacélkitűzést. Azt kell látnunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy Magyarországon is a kitűzött célokkal ellentétes folyamatok zajlanak. Szó sincs már szén-dioxid-csökkentésről. Bár a kormány azt kommunikálja, hogy klímabajnokok vagyunk, de 2014-től évente több mint 5 százalékkal nő Magyarországon a szén-dioxid-kibocsátás. Hát, hogy ebből hogyan lesz majd 7,6 százalékos csökkenés, azt gondolom, sehogy, és semmi nem fog megvalósulni, ha a kormányon múlik.

Engedjék meg, hogy üdvözöljem itt az Országházban az Európai Parlament strasbourgi döntését, mellyel kihirdették, megállapították a klímavészhelyzetet, és azt, hogy környezeti válság, környezeti vészhelyzet van. Gratulálok az Európai Parlament kormánypárti képviselőinek is, akik bátrak voltak, és meg merték szavazni ezt a határozati javaslatot annak ellenére, hogy a kormány itt, a magyar Országgyűlésben ezt nem engedi.

A ma kezdődött madridi klímacsúcson az Európai Unió azt fogja képviselni, hogy 2030-ig 55 százalékos szén-dioxid-csökkentést kell elérni, és 2050-re karbonsemlegessé kell tenni az Európai Uniót. És mit mondunk mi? Mit mond a magyar kormány? A magyar kormány azt mondja, hogy megelégedhetünk a 40 százalékos csökkentéssel. Én azt gondolom, hogy ez elfogadhatatlan, hiszen Magyarország különösen kitett az éghajlatváltozás következményeinek.

Múlt héten a Fenntartható fejlődés bizottsága ülésén több, klímavészhelyzet kihirdetésével kapcsolatos határozati javaslat volt. Az ülésre meghívtam miniszterelnök urat, és meghívtam Karácsony Gergely főpolgármester urat is. A miniszterelnök urat meghívtam, mert itt, a plenárison nem folytathatunk érdemi vitát erről a kérdésről. Azt gondoltam, hogy a bizottság jó alkalom arra, hogy ezeket a kérdéseket ott együtt megvitassuk. Nem ért meglepetésként, a miniszterelnök úr nem jött el; Karácsony Gergely főpolgármester eljött, és tájékoztatta a bizottságot a tervezett lépésekről. Gondolom, senkit nem ér meglepetésként, hogy hogyan döntött a Fenntartható fejlődés bizottsága a klímavészhelyzetes határozati javaslatok tárgysorozatba vételéről: egyhangúlag leszavazták, még csak nem is tartózkodtak.

(14.00)

Pedig a határozati javaslatok sok fontos és jó lépést tartalmaztak. Az LMP első alkalommal május elején nyújtotta be a klímavészhelyzet kihirdetésére vonatkozó határozati javaslatát, és ha önök engedték volna, hogy ez napirendre kerüljön és hogy elfogadjuk, akkor ma Magyarországnak nagy valószínűséggel lenne klímatörvényre. Egyre nagyobb lemaradásban vagyunk, az Európai Bizottság is bejelentette, hogy klímatörvényt fog kidolgozni, mint ahogy Németországban a közelmúltban fogadták el Németország klímatörvényét, pedig nem olyan régen kezdték el. Erre nagy szükség lenne, mert a törvény erejével kellene a célokat kitűzni, hozzárendelni az eszközöket és a forrásokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs több időnk. Nem érünk rá arra, hogy a kormány kettős beszédet folytasson, hogy van éghajlatváltozás, vagy nincs éghajlatváltozás. Az üres beszéd és az eldugott konzultációk ideje lejárt. Cselekedni kell, és az emberek és a fiatalok cselekedni akarnak.

Az LMP ezért kezdeményezett a héten zöld-népszavazást. Lehetőséget akarunk adni az embereknek, hogy döntsenek a jövőjükről, mert a jövő vagy zöld lesz, vagy nem lesz. Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP, a DK és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Schanda Tamás államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az a helyzet, hogy egyetértek, és egyetértünk önnel abban, hogy a teremtett világnak a védelme, a környezeti örökségünknek a megóvása és a klímaváltozás elleni teendők fontos ügyek. Méghozzá annyira fontosak, hogy álláspontunk szerint ennek pártpolitika felett álló, nemzeti érdekként kéne megjelennie, hiszen itt a saját gyerekeink jövőjéről van szó. Éppen ezért végre vége lehetne annak az időszaknak, amikor úgy érzik, hogy politikai célra bármilyen témát kisajátíthatnak, így például a klímavédelem témakörét is.Az a kérésem, tisztelt képviselő asszony, hogy ne essenek kétségbe attól, hogy több mint 200 ezren töltötték ki a kormány által közzétett kérdőívet. (Ungár Péter: A kormányzati kommunikáció újabb sikere?) Ezzel pedig az utolsó szalmaszálat is elveszítik, amibe kapaszkodni tudnak. Az a helyzet, hogy önöknek nincsen koncepciójuk a teremtett világ, a környezeti örökségünk védelméről, a reális és megvalósítható forgatókönyvekről. (Ungár Péter: Zárják be a Mátrai Erőművet!)

Tisztelt Képviselő Asszony! Az a nagy tervcunami, amit a hét végén a balliberális ellenzék a közvéleményre zúdított, azt jelenti, hogy csak futni tudnak az események után. De most már nem az ígérgetés, hanem sokkal inkább a cselekvés ideje következett önöknél is, és ez újra rávilágít egyébként az összefogás hamisságára. Mert nincs önök között egyetértés, mindenki csak és kizárólag a saját ügyére, a saját túlélésére fókuszál. A nagy összefogás hirtelen semmivé lett, egymásra licitálva próbálnak maguknak támogatottságot szerezni, és mindezt csak és kizárólag politikai túlélésük érdekében teszik. (Ungár Péter: Ez egy parlamenti demokráciában újszerű…)

Nézzük meg például, hogy mi történt Budapesten a nagy kampányígéretként beharangozott klímavészhelyzet kihirdetését követően! Eddig egy dolgot látunk, létrehoztak egy új pozíciót, a klímavédelemért felelős főpolgármester-helyettesi pozíciót: Dorosz Dávidnak 1,3 millió forintos fizetést és autót adtak. A további konkrétumokat is izgatottan várjuk. (Ungár Péter: Te mit szavaztál meg, kinek?) És azt is gondoljuk, hogy mindenkinek jogában áll javaslatokat tenni, online egyeztetést kezdeményezni, aláírásokat gyűjteni, mi mindenkivel készen állunk a párbeszédre, aki a magyar emberek érdekei érdekében cselekszik.

Tisztelt Képviselő Asszony! Az önök által nóvumnak gondolt intézkedésekben semmiféle újdonság nincsen, önök ugyanazt szajkózzák folyamatosan, és titokban, valljuk be, hogy a kormányról puskáznak. (Ungár Péter: Úristen!  Derültség az LMP soraiban.) Ugyanis az önök által javasolt intézkedések nagy részét, amelyek józan ésszel, a magyar gazdaság fenntarthatóságával megvalósíthatóak, már meghozta a kormány, és továbbra is azon dolgozunk, hogy Magyarország, a magyar családok és a magyar gazdaság nyertesei lehessenek a klímaváltozás következtében megváltozó folyamatoknak.

Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány önökkel ellentétben cselekszik. Ahogy önök próbálják kezelni ezt a kérdést, az arról tesz tanúbizonyságot, hogy igazából nem is érdekli önöket a téma, kizárólag a politikai haszon. Emlékeznek még, mi történt itt az Országgyűlésben csaknem napra pontosan egy évvel ezelőtt? Persze, hogy emlékeznek: magatartásukkal, viselkedésükkel zavarták és megpróbálták megakadályozni a tisztelt Ház munkáját. És arra emlékeznek, hogy szintén egy évvel ezelőtt ebben az időszakban volt egy önök által indítványozott klímavédelmi vitanap? Erre valószínűleg kevésbé emlékeznek, hiszen nem voltak itt. Nem jelentek meg az önök által kezdeményezett vitanapon, ellentétben a kormánnyal és a Fidesz-KDNP képviselőivel. Az a helyzet, tisztelt képviselő asszony, hogy Magyarországnak határozott klímavédelmi céljai, akcióterve és hozzárendelt forrásai vannak. Az eddigi intézkedéseknek köszönhetően pedig a kibocsátás csökkentése tekintetében kifejezetten jó eredményeket értünk el. Az ország üvegházhatásúgáz-kibocsátása ’90 óta harmadával csökkent, és ezzel uniós összevetésben a 9. helyen állunk. (Ungár Péter: Nőtt a szén-dioxid-kibocsátás!)

A klímasemleges energia termelése tekintetében ma már Magyarország jobban teljesít, mint az Európai Unió legtöbb országa. Egyebek mellett Ausztria, Ciprus, Írország, Málta, Portugália és Spanyolország nemhogy csökkentette volna, hanem növelte az üvegházhatásúgáz-kibocsátást az elmúlt években. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai