Készült: 2024.09.26.13:41:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.), 218. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Március 15-e alkalmából e Ház falai között is meg szeretnék emlékezni Murmann Sámuelről, aki evangélikus vallású, német nemzetiségű, soproni polgárcsalád sarjaként látta meg a napvilágot 1817. június 3-án. Középiskolai tanulmányait a nagy múltú soproni evangélikus líceumban végezte, majd a bécsi műszaki főiskolán folytatta. 1835-ben lépett katonai pályára, alhadnagyi, majd hadnagyi rangban lovastisztként szolgált a 2. Hannover huszárezredben. 1848. március 16-án Sopronban is megalakult a nemzetőrség, amelyhez Murmann Sámuel is csatlakozott, július 9-től a nemzetőrség főparancsnok-helyettesi, szeptember 20-tól főparancsnoki tisztjét töltötte be. Az általa kiképzett és felszerelt, fegyelmezettségükről és halált megvető bátorságukról híres nemzetőrök részt vettek a Muraköz felszabadításában is 1848 októberében.

(15.20)

November 13-ától Arad megye és Arad város kinevezett nemzetőrnagyaként a később szintén mártírsorsra jutó Vécsey Károly tábornok mellett vett részt az aradi vár ostromában. Kortársai visszaemlékezései szerint a harcokban kitűnt halált megvető vitézségével.

Az 1849. augusztus 9-ei vesztes temesvári csatát követően augusztus 25-én a császáriak fogságába esett. Mivel a szabadságharc előtt Murmann maga is a császári hadsereg tisztje volt, kivégzésével Haynau példát akart statuálni. Még elfogása napján statáriális bíróság elé állíttatta, amely a hős soproni nemzetőr parancsnokot golyó általi halálra ítélte. Az ítéletet aznap végrehajtották.

Murmann Sámuel soproni származású nemzetőr parancsnok ezzel az 1848-49-es szabadságharc utáni megtorlások első mártírjaként vonult be a történelembe. Nevét Sopronban 1997 óta utca őrzi, emléktábláját pedig 1998-ban avatták fel a soproni Líceumban.

Mint szintén soproni német nemzetiségi polgárcsalád sarja, ezúton is itt szerettem volna megemlékezni Murmann Sámuelről. Emlékét soha nem feledjük. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai