Készült: 2024.04.26.13:52:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dömötör Csaba államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselő asszonya: „A Fidesznek minden csak kommunikációs fogás” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársak! Egy kimutatással hadd kezdjem a felszólalásomat! A legjobban keresők annyit visznek haza, mint alulról nézve a társadalom majd’ kétharmada, 65 százaléka. Átszámítva ez azt jelenti, hogy 426 ezer fő bérjövedelme lényegében megegyezik 2,8 millió munkavállalóéval. Értik, tisztelt államtitkár urak?! Az a lényeg, hogy önök a 428 ezerbe belekerülhessenek. S azért mondjuk ki, hogy még ez a 428 ezer is torzít, mert ebben benne vannak a Tiborczok, a Mészáros Lőrincek, a Garancsik és maga Orbán Viktor is. Ha már a számoknál tartunk, akkor, államtitkár úr, hadd mondjak önnek számokat: gyermekszületésszám. Önök folyamatosan kommunikálják azt, hogy több gyermek születik ma az Orbán-kormány alatt, javulnak a mutatók. Akkor lássuk a tényeket! KSH-adatok: 2008-ban 99 149 gyermek született, 2011-ben 88 049 gyermek, 2012-ben 90 269, 2016-ban, hogy egy jobb adatot mondjak, 93 063, és 2017-ben újra 91 577. Államtitkár úr, ön is tudja, én is tudom, hogy ezek a számok évről évre kevesebbek lesznek.

S akkor el kell mondani, hogy önök miért nem beszélnek arról a nemzeti konzultációban, hogy minden hatodik magyar gyermek már külföldön születik, és minden tizedik szülőkorú képes nő külföldön van.

Én elhoztam a nemzeti konzultációt, és hadd kezdjem azzal, önöknek még az sem sikerült, hogy egy magyar családot tegyenek ki erre a képre. Egyetlenegy magyar család sem vállalta azt, hogy önöket reklámozza, Putyinhoz fordultak, aztán gyorsan Oroszországból hirtelen lehetett is fényképet kirakni a magyar nemzeti konzultációra. (Zaj a kormánypárti oldalon.) Jaj, mondják csak, államtitkár urak, az igazság az igazság, még egy magyar családot sem tudtak iderakni!

Én két ponttal szeretnék a konzultációból foglalkozni. (Zaj a kormánypárti oldalon.) Végighallgatnak? (Soltész Miklósnak:) Végighallgatna, államtitkár úr? Vagy jöjjön ide, és megint közölje, hogy mi a problémája, mint ahogy szokta. 8. pont: egyetért-e ön azzal, hogy a gyermekeink szellemi, lelki és fizikai fejlődése olyan érték, amelyet a magyar államnak is védenie kell? Tudják, nagyon érdekes, hogy ha ezt a mondatot elolvassuk…  mert önök voltak azok, akik tönkretették a szociális ellátórendszert, önök voltak azok, akik tönkretették a gyermekvédelmi ellátórendszert, és önök voltak azok, akik az oktatási rendszerünket olyan mértékben zilálták széjjel, hogy minden második, 18 évet betöltött fiatal külföldre akar menni Magyarországról. Már nemcsak a főiskolát vagy egyetemet nem akarja itt elképzelni, hanem egyáltalán élni se szeretne itt.

(9.30)

De ha mondhatok még egy adatot, akkor a szegénységi adatokból: a magyar iskoláskorúak közül a 11-15 éves korcsoport helyzete. Körükben a jövedelmi szegénység és a társadalmi kirekesztettség kockázatának kitett gyermekek aránya 2017-ben kirívóan magas, 37,4 százalék volt; ráadásul lényegében 4,6 százalékponttal magasabb a tíz évvel korábbinál. És minden adatot, ha megnézünk, a legjobban a veszélynek a gyerekek vannak kitéve.

A 9. pont: „Egyetért-e ön azzal az alapelvvel, miszerint a gyermekeknek joga van az anyához és az apához?” Tisztelt Államtitkár Urak! Igen, joguk van hozzá. Annak a tízezer gyereknek is joga lenne, aki apa nélkül születik meg évente Magyarországon. Annak a több százezer gyereknek is joga lenne, akiknek az édesapjuk külföldön dolgozik, és nem tudnak nap mint nap találkozni az édesapjukkal, mert megélhetési problémák miatt külföldön kell dolgozniuk. Azoknak a nagypapáknak, nagymamáknak is joguk lenne a gyermekeikhez Magyarországon, akiket önök elüldöztek, azt a több százezer embert, akiket külföldre üldöztek.

Tudják, nagyon érdekes, amikor arról beszélnek, hogy hogyan kellene a magyar családokat és apa…  félmillió gyermek él Magyarországon, aki egyszülős családban él, és több mint 90 százalékát az édesanyja neveli. Tudják, mindenkinek joga lenne, igen, az édesanyjához meg az édesapjához, csak ahhoz olyan feltételeket kell teremteni, hogy az meg is valósuljon.

Tudják, nem ilyen nemzeti konzultációkat kell nyomtatni több milliárd forintért, meg 50 forintokat, amire rá van írva, hogy a családok éve. Tudják, hogy mit jelent ez? Önöknek ennyit érnek a magyar családok  ezt az 50 forintot. És tudják, csak ennyit tudok az önök nemzeti konzultációjával csinálni. (Széttépi a kezében tartott kérdőívet.) Ennyit ér. (Taps az MSZP és a DK soraiban.) Mert nem a magyar családokkal foglalkoznak, hanem ilyen szennyeket küldenek ki, hogy tudják idegesíteni a magyar családokat. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.  Németh Szilárd István: Orvos van a teremben?)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. (Zaj.  Az elnök csenget.)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Lehet, hogy ön minket akart megsérteni ezzel a gesztusával, amit a felszólalása végén tett, de a magyar választókat sértette meg. Mert van egy lehetőségük a magyar választóknak arra, hogy véleményt nyilvánítsanak egy kérdésben, azok is, akiknek van családjuk, azok is, akiknek nincs; akiknek kevés gyerekük van, akiknek sok gyerekük van; akik még fiatalok, vagy akik már nagyszülők. Mindenkinek lehetősége van arra, hogy véleményt nyilvánítson.Azért, mert ön dühös a magyar emberekre, mert harmadszorra is olyan kevés szavazatot kaptak, mint amennyit kaptak, és ezt a fajta frusztrációját itt a parlamentben így vezeti le, tisztelt képviselő asszony, az egy dolog. De az emberek véleményét ennyire tisztelni?! Mert tudja, azért lesznek emberek, valószínűleg jó pár százezren, akik visszaküldik, akiknek ez fontos. Ön most szimbolikusan az ő véleményüket tépte szét. Azt mondta, hogy ezeknek az embereknek a véleménye nem számít. Ez a mostani akciója nekik volt igazán sértés. (Dr. Harangozó Tamás: Szégyelljétek magatokat!)

Ön arról beszélt a felszólalásának elején, tisztelt képviselő asszony, hogy mintha a Fidesz-KDNP négyszázvalahány-ezer ember érdekeit képviselné. Megnézte a választási számokat idén tavasszal? Emlékeim szerint 2,6 millió ember szavazott a Fidesz-KDNP-re, és mi 10 millió anyaországi magyar és lélekben 15 millió magyar érdekeit kívánjuk képviselni. Nemzetben gondolkodunk. Nemzetben! És itt, ennél a szónál azért megállnék, hogy ki mihez adja az arcát, ki milyen plakátra teszi ki az arcát.

Ön azért ül most itt a parlamentben, mert a 2004. december 5-i szégyenletes, határon túli magyarokat elutasító népszavazáshoz a saját maga arcát és a családja arcát adta. Nyilván ezért érzékeny ennyire ezekre a kérdésekre. Lehet, hogy aki majd Gyurcsány Ferenccel kávézhat, ha megnyeri ezt a papírkutya-hajtogató versenyt, akkor utána majd ő fölkerülhet a következő, határon túli magyarok ellen indított, DK-s, MSZP-s, baloldali ellenzéki plakátkampányra. És ez lesz majd az ő jutalma, mint ahogy önöknél az volt a jutalom emlékeim szerint, hogy Gyurcsány Ferencet meghívták bográcsozni egy délutánra.

Tehát, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, én nagyobb alázatot kérnék a választók irányába. Szerintem nem kioktatni kell a választókat, nem széttépni kell az ő válaszaikat, hanem figyelembe venni.

Szeretnék pár, teljesen valótlan adatot helyreigazítani, tisztelt képviselő asszony, abból, amit mondott, méghozzá az Eurostat adatai alapján. Ön azt mondta, hivatkozva ezekre a kimutatásokra, hogy nőtt a 18 év alattiak körében a szegénység. Ezzel szemben az Eurostat módszertana alapján készített kimutatás 2012 és ’17 között azt mondja, hogy a gyermekszegénység területén következett be ’12 óta a legnagyobb mértékű javulás. A 18 éven alattiak körében a relatív jövedelmi szegénység 23,8-ról 14,8 százalékra csökkent.

Tehát közel a felére csökkent! Ezek az Eurostat-adatok teljes mértékben cáfolják azt, amit ön mond. (Folyamatos közbeszólások a DK soraiból.  Az elnök csenget.)

A másik adatát is hadd cáfoljam, tisztelt képviselő asszony, amikor célzott a 450 ezer jómódú emberre, azt mondta, hogy milyen kirívó Magyarországon a társadalmi különbségek mértéke. Tisztelt képviselő asszony, ezt is az Eurostat méri, ezt is gyűjti. Van egy S80/S20 kimutatás, hogy a legfelső 20 százalék és a legalsó 20 százalék között mennyi a jövedelmi különbség mértéke.

Az uniós átlag 5,2. Magyarul: a leggazdagabb 20 százalék 5,2-szer keres annyit, mint a legkevésbé tehetős 20 százalék. 5,2! Ez Magyarországon 4,3, tisztelt képviselő asszony, jóval kisebb. Hiába rázza a kezét, tisztelt képviselő, úgy látom, még ha valaki matematikai tudományokat végzett, akkor is a politikában elfelejti a számok iránti vonzalmát, mert teljesen egyértelműen jóval kisebb Magyarországon a jövedelmi szegénység, mint az uniós átlag: nálunk 4,3, az Unióban 5,2.

De az önök úgynevezett szegénységi bizonyítványát kiállította Ferge Zsuzsa is, amikor azt mondta, mármint a Szocialista Pártét, hogy 2008-ban Magyarország volt az egyetlen válság érte állam, amely semmit, egyáltalán semmit, egy gyufaszálat sem tett keresztbe azért, hogy a válság nyilvánvaló veszteseivel valami történjen. Ferge Zsuzsa az önök házi, baloldali gondolkodású szociológusa is egyes bizonyítványt állított ki az önök szegénységgel kapcsolatos intézkedéseiről, tisztelt képviselő asszony.

Úgy gondoljuk, hogy a magyar emberek gondolkodása családbarát, ezért fontos az előtt a lépés előtt, amikor tényleg a kormány a jövőben majd komoly családpolitikai intézkedésekre szánja el magát, hogy megkérdezze az emberek véleményét, hogy támogatják-e ezt az emberek, mögötte állnak-e.

Ez azért is fontos nekünk, mert úgy látjuk, hogy a következő időkben is a bevándorlás kapcsán nagy küzdelmeket, nagy csatákat kell még vívni Brüsszelben (Moraj az ellenzék padsoraiban.), és ha az állampolgárok támogatása van mögöttünk, hogy fordítsuk inkább családpolitikára ezeket a forrásokat és ne bevándorlásra, ez számunkra a legerősebb támasz, mert erre mindig támaszkodhattunk, akár nemzeti konzultációban, akár választásokon, akár népszavazáson. Ezzel sikerült ezeket a külpolitikai európai sikereket elérnünk.

Ezért a mi célunk a gyermekvállalás útjában álló akadályok lebontása, és azok vágyainak, álmainak segítése, akik gyereket szeretnének, családot szeretnének alapítani.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai