Készült: 2024.05.11.22:05:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.),  5-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:55


Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szomorúan konstatálom, hogy ellenzéki képviselőtársaim már reggel olyan idegesek, hogy nem képesek tíz percen keresztül csöndben maradni. (Közbeszólások az MSZP és a DK soraiból: Egyáltalán nem vagyunk idegesek!) Majd amikor önöknek megadom a szót, akkor legyenek szívesek ezzel élni, különös tekintettel vonatkozik ez a Párbeszéd frakcióvezető asszonyára, aki jelentkezett. Előtte azonban Gyurcsány Ferenc frakcióvezető következik a DK részéről: „2019. tavasz” címmel. Parancsoljon! (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.)

GYURCSÁNY FERENC (DK): Tekintettel arra, hogy a kormány évek óta lényegében nincs beszélőviszonyban saját országával és az ellenzékével, meg sem kísérlem ezt a beszélőviszonyt helyreállítani, és nem is önökhöz kívánok szólni ma reggel, hanem a választókhoz, az európai parlamenti választás előtti utolsó parlamenti ülésnapon. Azt mondanám a választóknak, hogy ne támogassák azt a kormányt, amely, úgy látom, játszani kíván a történelemmel. Muszáj őket arra figyelmeztetnem, hogy a történelem nagyobb úr, mint a politika. (Dr. Rétvári Bence közbeszól.) Vannak és voltak az elmúlt években olyan politikusok, akik ezt megkísérelték, és rajtaveszítettek. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Gyurcsány Ferenc!  Derültség ugyanott.) Ebbe a sorba fog most beállni a magyar kormányfő is. Játszani próbált a történelemmel egy egyszerű választási ügy miatt a korábbi brit kormányfő, Cameron is, és mára egy megoldhatatlan csapdahelyzetbe sodorta az országát. (Dr. Rétvári Bence: Egy népszavazás volt mögötte!) Ez történt. Játszani próbál a történelemmel a török elnök, akinek az elmúlt tízéves regnálása alatt harmadára csökkent a török líra értéke, nagyjából úgy, mintha most egy euróért ezer forintot kellene adni. Játszik a történelemmel az amerikai elnök, amikor azt mondja, hogy Amerika az első, és amióta ő regnál, az amerikai külkereskedelmi deficit nem csökkent, hanem növekedett.

Én nem állítom, hogy a magyar kormányfő ki akarja vinni Magyarországot az Európai Unióból, de hogy szándékától függetlenül ennek a játéknak ez lehet a vége, brexit után hívjuk huxitnak, abban majdnem biztos vagyok, mert már régóta nem ura európai politikájának. Nem az a kérdés, hogy ő mit akar, hanem hogy mi a tetteinek a következménye, akár nem kívánt következménye. Én pedig azt gondolom, figyelve sok évszázada Magyarország küzdelmét (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.), hogy az, hogy 28 ország a békés együttműködés jegyében próbálja megőrizni mindazt, ami volt és amivé szeretne válni Európa, erre vigyázni kell, és a magyar kormányfő erre nem vigyáz, hanem ezt veszélyezteti.

Értem sokak csalódását, hogy új utat keresnek. Pokoli volt az elmúlt húsz év a világban, ez igaz. Igaz, hogy nagyon kevesen gazdagodtak, és a túlnyomó többség egy helyben jár. De azt tudom mondani, azt tudom mondani mindazoknak, akik csalódásukban új utat keresnek, hogy ezt nem a szélsőséges, radikális, elitellenes Európában, a Brüsszel-ellenes erőkben találják meg, hanem azok között a demokratikus középpárti erők között, akik értik, hogy újra kell rendezni a viszonyokat befolyásosak és kiszolgáltatottak, szegények és gazdagok között, ezt pedig egy ország egymagában nem tudja, hanem csak a nemzetek nagy közös szövetsége. Magyarországon a nagy nemzetközi cégek harmadannyi társasági adót fizetnek, mint egy kis magyar középvállalkozó. Nem mi csináltuk ezt, hanem önök, akik állítólag a magyar embereknek a pártján állnak.

A hazafiság, hölgyeim és uraim, nem folyamatosan megismételt bánat a múlt miatt, a hazafiság nem gyávaság, a hazafiság nem reváns, a hazafiság küzdelem azért, hogy a gyerekeinknek, az unokáinknak jobb élete legyen, ezt pedig ma ebben a világban nem tudjuk másképp megcsinálni, mint a többi európai nemzettel közösen. Önök ezt veszélyeztetik.

(10.00)

Amikor európai egyesült államokról beszélünk, akkor egy olyan nemzeti szövetségről beszélünk, amely fel tudja venni a versenyt a világ legbefolyásosabb hatalmaival az Egyesült Államoktól Kínáig. Nem el akarjuk adni a magyar szuverenitást, hanem másokkal közösen akarjuk gyakorolni, mert úgy látjuk, hogy barátság, házasság, bármi más erősebb kapcsolatot jelent, mint a magány. Önök magányos Magyarországot akarnak, mi pedig egy Európában sokakkal egyesült nemzetet, amely meg tudja őrizni értékeit, történelmét, nyelvét, kultúráját, másokkal közösen. Maguk gyáván viselkednek, én meg bátorságot ajánlok a magyaroknak. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Ismét Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön a tavaszi választásról beszélt, felszólalásának is ezt a címet adta, de önről nem a tavasz jut eszünkbe, hanem egy brutális ősz. Azért mondom ezt el, mert részben a magyar demokráciát is minősítette, és az az érzésünk, hogy amikor Gyurcsány Ferenc a demokráciáról szónokol, az olyan, mint ha egy farkas papolna vegán étrendről. Nem maga volt véletlenül az a miniszterelnök, aki szemeket lövetett ki (Dr. Vadai Ágnes: Nem!), és a felelősöket még ki is tüntették? Ennyit a demokráciához való hozzáállásukról! (Dr. Vadai Ágnes: A Fidesz állt mögötte, bírósági ítélet van róla!) Tisztelt Frakcióvezető Úr! Sok mindent elmondott itt, fűt-fát javasolt és vizionált. Kicsit hasonlított az egész arra, amikor 2006-ban egy csilivili reklámfilmben adócsökkentéseket ígért, aztán, mint tudjuk, a rákövetkező hónapokban brutál megszorításokat öntött az ország nyakába. Szóval, az ilyen hangzatos javaslatokat, bármennyire teátrálisan is adják elő, ennyire kell komolyan venni.

Ami Európát illeti: ha valaki azt szeretné megtudni, hogy a DK milyen politikát folytatna Brüsszelben, az ne Gyurcsány Ferenc teátrálisan előadott szavait hallgassa, hanem nézze meg a múlt heti európai parlamenti jegyzőkönyveket, és azt, hogy mit csináltak Gyurcsány Ferenc emberei. Az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást, amelyben sürgeti, hogy az Afrikából érkezett bevándorlók legalizálhassák a státuszukat. Azt írják, hogy nemcsak a menekültek, hanem valamennyi migráns, így a gazdasági bevándorlók számára is meg kell teremteni a legális bevándorlás lehetőségét. (Gréczy Zsolt: Ezt Orbán Viktor is aláírta!) Na, ezt a Demokratikus Koalíció megszavazta. (Zaj a DK soraiban.)

ELNÖK: Fogják már vissza magukat, képviselőtársaim! (Dr. Vadai Ágnes: Mi történt?) Fogják már vissza magukat! (Dr. Vadai Ágnes: Teljesen visszafogtam magam!) Az, hogy április 1-je van, és ennek ismert a közkeletű népi elnevezése, nem menti föl önöket az alól, hogy normálisan viselkedjenek! (Dr. Vadai Ágnes: Önt sem!  Gréczy Zsolt: Majd te fogod megmondani?!) Parancsoljon! Igen, én. (Folyamatos zaj, közbeszólások az ellenzéki oldalról.) Én.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Szóval, ezt a jelentést a Demokratikus Koalíció képviselői megszavazták. Tehát ezt a jelentést a Demokratikus Koalíció képviselői megszavazták. Joggal tesszük fel a kérdést, hogy milyen őszödi tempó már ez. Az ön felesége, aki listavezető, simán belemondja a kamerába, hogy nem is léteznek bevándorlást támogató tervek, eközben röptében megszavaznak mindent, ami növelné a bevándorlást. (Dr. Vadai Ágnes: Nem is! Letelepedési kötvény!) És nem a mostani az egyedüli eset  erről szóltak az elmúlt éveik. Önök korábban megszavazták a betelepítési kvótát, a migránsvízumot, a határzár ellen pedig ön személyesen is tüntetett. (Arató Gergely: Önök nem támogatják a határőrséget!) Arra már ki sem térek, hogy Brüsszelben hány tucat alkalommal küldtek ki több ezer címre Magyarországot rossz színben feltüntető, lejárató leveleket. (Dr. Vadai Ágnes: Nem! Csak a magyar kormányt!) Hány alkalommal szólaltak fel a hazájuk ellen? Ilyen lejárató akciókat a magyar baloldalon kívül az Európai Parlamentben senki nem csinál. Ez szégyen! (Gréczy Zsolt: Orbán kezdeményezte, hogy vegyék el a magyarok pénzét! Szégyelld magad!)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! A Demokratikus Koalíció listavezetője az ön felesége. Most abba nem megyek bele, hogy house of cardot játszanak, családon belül keverik a lapokat; ez a Demokratikus Koalíció belügye. (Gréczy Zsolt: Orbán Ráhel!) De az nagyon is lényeges, hogy a Demokratikus Koalíció listavezetője (Arató Gergely: Dobrev Klára, segítek, így hívják!) az elmúlt hetekben folyamatosan az európai egyesült államokért kampányolt, véletlenül sem Magyarországért. (Dr. Vadai Ágnes: Európa mi is vagyunk!) S tegyük itt egyértelművé, hogy az európai egyesült államok valójában a bürokrácia megerősítését jelenti Magyarország kárára. Megvalósulása azt jelentené, hogy fajsúlyos jogköröket kellene átadnunk. Kisebb beleszólásunk lenne az adózásba vagy éppen az energiaárak meghatározásába, de említhetném az igazságszolgáltatás kérdéskörét is. S önök megdöbbentő módon még a családi pótlék meghatározását is Brüsszelre delegálnák, abból meg sok jó nem lesz. (Arató Gergely: Plusz családi pótlék!) Mert ha megtörténne, akkor annak elsődleges haszonélvezői a bevándorlók lennének, önök is nagyon jól tudják. (Gréczy Zsolt: Mentek a lecsóba Európában!)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Egyáltalán nem meglepetés az, ami a DK programjában van, mert egyenesen következik abból, hogy a családi vállalkozásuk, az önök családi vállalkozása több száz milliós megrendelést kapott Brüsszelből. (Dr. Rétvári Bence: Így van!) És ez a lényegi különbség köztünk. Ez a lényegi különbség köztünk, mert önök nem magyar mezt viselnek, hanem a brüsszeli bürokrácia mezét, azért, mert ebben anyagi érdekeltségük is van. (Szabó Timea: Elios!) Mi ezzel szemben olyanokat küldenénk az Európai Parlamentbe, akik még kemény viták, nehéz percek és kellemetlen konfliktusok árán is kiállnak Magyarországért. (Dr. Vadai Ágnes: Mint például Deutsch Tamás! Tartsál fel egy Juncker-táblát, légy szíves!) A májusi választás valóban sorsdöntő, mert jövőt választhatunk magunknak. Mi a bürokrácia helyett a magyarok oldalán állunk. Ez a hazafiság, tisztelt frakcióvezető úr!

S hogy ki játszik a történelemmel? Szerintünk az játszik a történelemmel, aki feláldozná Magyarország függetlenségét és nehezen kiharcolt eredményeit. Mi ezt nem fogjuk hagyni. (Gréczy Zsolt: Tartsál fel egy Juncker-táblát!) Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai