Készült: 2024.04.26.05:32:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  81-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikor kerül sor valódi béremelésre a szociális ágazatban? Mi lett a szakszervezeteknek, illetve az ágazatnak tett ígéretekkel?” címmel. Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonyt illeti a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! November 12e a szociális munka napja. Ennek alkalmából szeretném az ágazat legégetőbb problémájára felhívni a figyelmet, ami a bérhelyzet.A legutóbbi adatok szerint a szociális ellátás területén dolgozók nettó átlagkeresete 170 ezer forint volt havonta, ha a közfoglalkoztatottak nélküli adatokat nézzük. Ezzel együtt csupán 114 ezer forintról beszélünk. Akárhogyan is nézzük, ez a legalacsonyabb az összes ágazat között. Ez az összeg a minden ágazatot magába foglaló teljes nettó átlagkereseteknek a 70 százaléka; ha belevesszük a közfoglalkoztatottakat, akkor már csak 48 százalékról beszélünk. Ez tehát azt jelenti, hogy bármilyen pótlékkal is bűvészkedett a kormány, a mai napig elfogadhatatlanul keveset keres az a százezer ember, aki a szociális ellátásban dolgozik.

A szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek száma közel kétmillió fő ma Magyarországon. Ők azok, akik között tartós munkanélküliek, jövedelmi szegénységben élők és súlyos deprivációnak kitett emberek, családok vannak. Ez a százezer ember, akiket a mai napon köszöntünk, akiknek a munkája, hivatása, hivatástudata előtt ma tisztelgünk alapvetően, e társadalmi csoportért dolgozik. De munkájuk nemcsak nekik, hanem az egész társadalomnak fontos, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy a társadalom minden tagja tisztességes körülmények között élhessen.

Holnap munkaszüneti nap lesz a szociális munkásoknak. Érdemes megjegyezni, hogy amikor a kormány ezt eldöntötte, akkor arról is döntött, hogy egy másik napot, a korábbi közszolgálati dolgozók napját megszünteti, és azt cserélte erre a munkanapra.

Államtitkár urat kérdezném  tudjuk nagyon jól, hogy holnap egyeztet a kormány képviselője a szociális ágazatban dolgozók szakszervezetének vezetőivel , meg tudnake állapodni végre egy normális béremelésben, és most már mondhatjuk azt, hogy megbecsülik ezeknek az embereknek a munkáját, vagy mi várható holnap, hogy tényleg sztrájkot kell előkészíttetni a százezer ember, dolgozó ember érdekében. Igaz, azt is mondhatjuk, hogy önök minden eszközzel (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) meggátolják, hogy ez a sztrájk létrejöhessen. (Az elnök ismét csenget.) Holnap mi lesz a tárgyalás eredménye? Megkapjáke végre a béremelésüket ezek az emberek? Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ön azzal kezdte a felszólalását, hogy holnap lesz a szociális munka napja. Tegyük hozzá, hogy ezt az ünnepnapot önök nem szavazták meg itt a parlamentben. Tehát erre hivatkozik, de amikor szavazatával támogathatta volna, akkor nem támogatta, hogy bevezetésre kerüljön ez a nap, amikor különösen is odafigyelünk a szociális szférában dolgozókra, és valóban, ahogy ön is mondta, számukra ez munkaszünettel is jár.Akkor sem figyeltek oda, tisztelt képviselő asszony, a szociális dolgozókra, amikor elvettek tőlük egyhavi bért. Ön azt mondja most, hogy a legfontosabb kérdés a bérkérdés. Akkor önök miért csökkentették a bérét a szociális szférában dolgozóknak, mindenkinek egyhavi bér összegével? Akkor miért csökkentették a bentlakásos-normatívát 30 ezer forinttal, a kiemelt ellátásúaknak 100 ezer forinttal? Miért csökkentették a bevételeit az intézményeknek, amelyekből a bért ki tudják egyáltalán gazdálkodni?

Ön arról beszélt, hogy vannak még Magyarországon többen, akik veszélyeztetve vannak akár a szegénységgel, akár a társadalmi kirekesztődéssel, csak azt felejtette el mondani, tisztelt képviselő asszony, hogy most már körülbelül másfél millióval kevesebben vannak, mint 2010-ben, amikor még utoljára önök kormányoztak.

Az, hogy a szociális szférában bért emeljünk, a kormány számára is kiemelt cél volt. Ön beszélt átlagbérről, csak azt nem mondta, hogy az elmúlt években, az elmúlt két-három évben az átlagkereset 70 ezer forinttal emelkedett, mert sikerült béremeléseket végrehajtanunk.

2014-ben bevezettük a szociális ágazati pótlékot, ez 14 milliárd forint többletet jelentett. 2015-ben egy 7,6 milliárdos kiegészítő pótlékot vezettünk be az év második felétől, és utána nyilván egy teljes évnyi összeget már 2016-tól; tehát ennek a dupláját, körülbelül 15-16 milliárd forint értékben többletként biztosítottunk, tehát megvolt az ágazati bérpótlék és az ágazati bérkiegészítés. Ezt követték a későbbi években is emelések (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ennek is a következménye, hogy ha megnézi, hogy 2010 és 2020 között miként változott a szociális szférában a bér (Az elnök ismét csenget.), akkor egy körülbelül 80 százalékos emelkedést tud tapasztalni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(13.20)




Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai