Készült: 2024.09.20.03:50:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Böröcz László képviselő úr, a Fidesz képviselője, napirend előtti felszólalásra jelentkezett: „Aktuális ügyek”, ez felszólalásának címe. Parancsoljon!

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A múlt héten megalakult a Fővárosi Közgyűlés, és elég hamar világossá vált, hogy Karácsony Gergely minden egyes nappal egyre távolabb kerül a saját vállalásaitól. De mi volt a legfontosabb Karácsony Gergelynek és a balliberális többségnek a fővárosban? Hát, a fizetésemelés! Persze, nem az embereké, hanem a saját maguké. Hiszen a baloldal számára az emberek csak addig fontosak, amíg a kampány zajlik, amint hatalomra kerülnek, utána ez valahogy mindig szertefoszlik. A Karácsony által kinevezett öt főpolgármester-helyettes fejenként több mint 1,3 millió forintot kap, és a főpolgármester bére is egyébként 1,5 millió forintra emelkedett. (Tordai Bence: A te fizetésed mennyi? Törvény határozza meg!) Pusztán azzal a lépéssel, hogy Tarlós Istvánhoz képest Karácsony Gergely a három főpolgármester-helyettes helyett öt főpolgármester-helyettest nevezett ki, a teljes önkormányzati ciklusra ez körülbelül fizetésemeléssel és mindennel együtt több mint 200 millió forintba kerül a fővárosiaknak. És nem lenne tőlem korrekt, már hogy Tordai képviselő úr felhozta a témát, hogy ne ejtsek szót arról, hogy a főváros bátran kihirdette a klímaveszélyt. Valóban! És mi történt ezután? Kérem szépen, a látványos biciklizés közben Karácsony Gergely és a főpolgármester-helyettesek megszavazták maguknak használatba a hivatali gépjárművet, és hogy ez a zéró emisszió jegyében zajlott, az is bizonyítja, hogy nemcsak hivatali dolgokra használhatják, hanem magáncélra is. Bizonyára egyébként a hétköznapokban ezt hívják úgy, hogy bort iszik és vizet prédikál.

Arra is biztosan emlékeznek, hogy Karácsony a kampányban új arcokkal igyekezett körbevenni magát. Ehhez képest most előlépnek a múlt emberei a paraván mögül. (Tordai Bence: Nektek 200 államtitkárotok van?!) A kasszakulcsot pontosan azok kapták, akik részesei voltak a fővárosi pénzek széthordásának és annak, hogy Budapest lepusztult, csődközeli állapotba jutott 2010-ben.

Gy. Németh Erzsébet és Tüttő Kata már a rossz emlékű Demszky-korszakban is fontos szerepet töltött be. Ahogy Dömötör Csaba államtitkár úr mondta, Gy. Németh Erzsébet az MSZP-frakciót irányította, Tüttő Kata pedig a közbeszerzési bizottság élén volt, és természetesen fel sem tűnt nekik, hogy Magyarország egyik legnagyobb korrupciós ügye, a 4-es metró ügye a szemük előtt zajlott le. Most ők kapták egyébként a legfontosabb jogköröket a fővárosban.

És a sort hosszasan lehetne folytatni, hiszen a brutális pénzszórás a balliberális bizalmi köröket és a holdudvart sem kerülte el. Itt van például Draskovits Tibor, Gyurcsány volt pénzügyminisztere, Kolber István volt fejlesztési miniszter, Katona Tamás volt pénzügyi államtitkár és szocialista pártigazgató, Gál J. Zoltán exkormányszóvivő, és a Magyar Közlönyt is a saját kénye-kedve szerint átíró Tordai Csaba exállamtitkár. Mind az elsők voltak a sorban, amikor a pozíciókat osztották. Ők azok, akik aktív részesei voltak a magyar gazdaság tönkretételének, és egyébként legalább tíz évvel visszavetették az ország fejlődését. És hogy ideológiailag is rendben legyen a főváros, természetesen külső bizottsági tagságot kapott az ’56-ot gyalázó és a forradalmárokat nácizó, bolsevik Havas Szófia is. Gratulálok egyébként a megújult baloldalnak!

Gyurcsány Ferenc is elment a közgyűlésre. Azért ő úgy csak úgy nem szokott elmenni ok és cél nélkül sehová. Természetesen személyesen akarta ellenőrizni, hogy a terve terv szerint halad-e. Karácsony Gergely pedig pontosan tudja, hogy a fővárosban is Gyurcsány a főnöke, és a bábszerep láthatóan cseppet sem zavarja. Kerületi szinten ugyanez a helyzet, kérem szépen. A baloldal éppen annyi posztot hoz létre, ahány éhes szájat most hirtelen etetnie kell, csakhogy ez az ellenzéki paktum a fővárosiaknak kerül nagyon-nagyon sokba.

Niedermüller Péter, Erzsébetváros új polgármestere, aki saját bevallása szerint sem alkalmas erre a posztra, kettő helyett négyre emelte az alpolgármesterek számát, és körülbelül költségtérítéssel együtt havi egymillió forintot szavaztatott meg nekik. Láthatjuk, hogy a baloldali önkormányzatok első intézkedése is a saját fizetésük megemelése volt. Van olyan önkormányzat, ahol 100 százalékosan emelték meg a korábbi fizetéseket.

(12.10)

És ami igazán arcpirító, hogy egyes baloldali kerületek azt a Czeglédy Csabát szerződtették le a szerződések és a város átvilágítására, akit 2002-ben jogerősen elítéltek felfüggesztett börtönbüntetésre adócsalás, magánokirat-hamisítás és a számviteli fegyelem megsértése miatt, jelenleg pedig diákok megkárosításáért folyik ellene eljárás. Ahogy mondtam, most ő világítja át a baloldali önkormányzatokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Orbán államtitkár úr, parancsoljon!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A politikában egyébként nem kifejezetten könnyű az összehasonlítás  mármint a különböző politikai oldalak teljesítményének az összehasonlítása  egy csomó tényező miatt, tehát ez nem egy egyszerű intellektuális műfaj, de azért Budapest esetében vannak fogódzóink. Ahogy ön is említette, képviselő úr, 1990-2010 között egy úgynevezett Demszky-korszakot élt meg a főváros, amelyet követett egy kilenc évig tartó, Tarlós István nevével fémjelzett korszak, mint az az ön felszólalásából is egyértelműen kiderült, én ezt, ha megengedik, akkor nem ismételném meg. Úgy látszik jelen pillanatban, és erre nagyon erős jelek vannak, nemcsak gyanú, hanem komoly jelek, sőt azt is mondhatjuk, hogy a tények egyértelműen ebbe az irányba mutatnak, hogy a Demszky Gáborral fémjelzett korszak visszatért, tehát azt mondhatjuk, hogy jelen pillanatban a 21. évét kezdi meg. Ha a két korszaknak, tehát a Demszky-korszak és az egyébként a jobboldali városvezetés általi korszaknak a teljesítményét összehasonlítjuk, akkor, ahogy arra ön is utalt, és e tekintetben is itt a Ház falai között több szám is elhangzott az elmúlt hetekben, amikor 2010-ben a polgári kormány érkezett, akkor több mint 200 milliárd forintos adósságtól kellett megszabadítani az adósságcsapdában vergődő fővárost, és azt a korszakot az elakadt fejlődések, a be nem fejezett beruházások és a mindenki számára egyértelműen látható és látványos korrupciós ügyek jellemezték.

Ezzel ellentétben a 2010-2019 közötti Tarlós-korszakból pár eredményt, ha megengedik, akkor fölsorolnék, mert ez mutatja azt is, hogy egy jobboldali kormánynak és a városvezetésnek milyen prioritásai vannak: egyrészt a főváros biztonsága jelentősen javult, 46 százalékkal csökkentek a regisztrált bűncselekmények. Sikerült minden idők legnagyobb korrupciós botrányát, a 4-es metró ügyét egy befejezett beruházássá átfordítani. Felújítottuk a 3-as metró szerelvényeit, 47 új villamost kapott Budapest, megvalósult a fonódó villamoshálózat, az 1-es villamos vonalát meghosszabbítottuk, létrejött a FUTÁR utastájékoztató. 35 közúti és gyalogos-felüljárót újítottunk fel 2700 P+R parkolóhellyel együtt, és a budapesti kerékpáros közlekedés is fejlődött.

Emellett számos fontos szimbolikus teret is felújítottunk: Széll Kálmán tér, Kossuth tér, Ferenciek tere, Nyugati tér, II. János Pál pápa tér. Tízezer fát ültettünk a városban, nagyszabású virágültetési akciók is zajlottak, rózsakertet hoztunk létre a Szent István parkban; reméljük, hogy a park legalább a nevét meg tudja tartani az új városvezetés alatt. És ahogy Dömötör államtitkár úr is említette, a Liget-projekt keretében pedig az évszázad legnagyobb kulturális városfejlesztése indult el, amit  jelen pillanatban úgy néz ki  a kórházstop és a kulturális beruházások, illetve a múzeumstop keretében az új budapesti városvezetés blokkolni kíván.

Számos egyetem és kutatási épület épült meg vagy újult meg: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Ludovikán a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Humán Tudományok Háza, elkészült az MTA Természettudományi Kutatóközpontja is, Erkel Színház, Zeneakadémia, Operaház, beépült a Budapest Music Center, Erzsébet téri Kulturális Központ, és megnyílt a Nemzeti Táncszínháznak is az új épülete. Folyamatosan újultak meg műemléki épületeink a Várkert Bazártól, a Budai Vigadótól kezdve egészen a Mátyás-templomig vagy a Múzeumkertig.

Számos gyógyfürdő, strand, uszoda fejlesztése valósult meg. Új, modern vizes aréna épült, az ezt körbevevő utak és infrastrukturális beruházások is megújultak. Új betegellátót kaptak a budapestiek a Semmelweis Egyetemen, és jelen pillanatban a legnagyobb budapesti egészségügyi fejlesztés zajlik, amit, szintén úgy néz ki, hogy nem vagy csak részben támogat Budapest új városvezetése. S emellett, ha itt már a zöldkérdések szóba kerültek, akkor a zöldinfrastruktúra program is futott Budapesten, emellett Budapestnek van elfogadott klímastratégiája is, tehát az ezzel összefüggő híresztelések sem állják ki a valóság próbáját.

Én úgy gondolom, hogy ez a felsorolás teljesen egyértelműen mutatja, hogy a jobboldali városvezetés, amelyik eddig volt felelős a városért, és a jobboldali kormány, ami kilenc éve van szintén hatalmon, miket tekint Budapest fejlesztésével kapcsolatban prioritásoknak. Nem a saját politikai érdekünkből tekintjük ezeket prioritásoknak, hanem mert a budapestiek érdeke ezt szolgálja. Jelen pillanatban ezt az újonnan megválasztott ellenzéki városvezetés oldalán nem látjuk. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai