Készült: 2024.09.20.06:33:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.),  153-160. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 8:43


Felszólalások:   145-152   153-160   161-169      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Tájékoztatom önöket, hogy a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Nemzetközi Távközlési Egyesület között, a Nemzetközi Távközlési Egyesület ITU Telecom World 2019 rendezvényének lebonyolításáról, szervezéséről és finanszírozásáról szóló, a fogadó országgal kötött Megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/6185. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Vargha Tamás úr, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, a napirendi pont előterjesztője következik. Parancsoljon!

VARGHA TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A politikai, gazdasági és biztonsági változások mellett gyorsan zajló technológiai változásoknak is tanúi vagyunk, köztük az infokommunikáció területén is, és az a törekvésünk, hogy ezeknek a változásoknak ne csak követői és nézői legyünk, hanem alakítói is. Erre kötelez minket Puskás Tivadar és Neumann János munkássága, hagyománya a telefónia, illetve a számítástechnika területén. A Nemzetközi Távközlési Egyesület az ENSZ egyik legfontosabb, infokommunikációs területen működő globális intézménye, 193 tagállamában jelenleg közel 700 ágazati társult tagja van.

(15.50)

És büszkék vagyunk arra, hogy az elődjéhez, a Nemzetközi Távíró Egyesülethez, amely 1865-ben Párizsban alapíttatott meg, 1866. január 1-jén csatlakozott Magyarország az első húsz alapító tagállam egyikeként.

Ez az ITU Telecom World egy olyan globális rendezvény, ahol az információs és kommunikációs technológiák fejlesztői, kormányzati szereplők, szabályozó hatóságok, iparági szereplők találkoznak egy többnapos konferencia keretében. Magyarországon, hazánkban 2010 után ez immár a második alkalom, és a 2015-ös sikeres rendezés ráirányította az infokommunikációs szektor szereplőinek figyelmét Magyarországra, ezáltal erősödött a magyar gazdaság tőkevonzó képessége is, amire büszkék vagyunk.

Ez a rendezvény alapvetően azt a külpolitikai célt szolgálja, hogy a magyar érdekeknek a nemzetközi fórumokon és a kétoldalú kapcsolatokban is történő következetes képviseletével elősegítsük országunk súlyának növekedését. Kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a beterjesztett törvényt.

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Vezérszónoki felszólalások jönnek. Kállai Mária képviselő asszony, Fidesz!

DR. KÁLLAI MÁRIA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Gondolom, mindannyian egyetértünk abban, hogy napjainkban a technológiai fejlődés, az innováció valóban kulcsszerepet játszik a gazdasági növekedésben. Magyarországon, el kell mondani, jelenleg a bruttó nemzeti össztermék majdnem egyötödét köszönhetjük a gyors ütemben fejlődő digitális gazdaságnak. Ezért is nagyon fontos eredmény, hogy a kormány sikeres pályázatot nyújtott be a Nemzetközi Távközlési Egyesület „ITU Telecom World 2019” című konferenciájának megrendezésére. A Nemzetközi Távközlési Egyesület az ENSZ 150 éves múltra visszatekintő, világszerte elismert szervezete, ahogyan államtitkár úr is mondta. A szervezet „ITU Telecom World” című rendezvénysorozatát azért hozták létre, hogy valóban legyen egy olyan platform, ahol a tagállamok kormányai, infokommunikációs nagyvállalatok, kis- és középvállalatok képviselői találkozhatnak.

Államtitkár úr ismertette, hogy 193 államból közel 700 tagszervezetet számlál, és ez a fórum rendkívüli lehetőséget kínál valóban kapcsolatok elmélyítésére, a szakmai továbblépésre. Jó hír az, hogy 2015 után ez lesz a második alkalom, hogy hazánk otthont adhat ennek a nagy presztízsű konferenciának. Négy éve ugyanezen a rendezvényen 129 országból több mint 4 ezer résztvevő vett részt, és nyilván a sikeres szervezés is felhívta a szektor főszereplőinek a figyelmét arra, hogy az országunkban milyen potenciál rejlik ebben a tekintetben is. És ez mindenképpen egy komoly vonzerő külföldi befektetők számára is, és meggyőződésem az, hogy a rendkívül pozitív visszajelzés biztos, hogy döntő szerepet játszott abban, hogy az egyesület ismét nekünk ítélte a vendéglátás jogát.

A konferencia Budapesten a Hungexpo vásárközpontban kerül megrendezésre szeptember 9-12. között. S nyilván látni kell azt, hogy az ITU már rendelkezik azzal az irányítási struktúrával, ami egy ilyen volumenű rendezvény kialakításához szükséges. Az elvárások szerint, a jelenlegi előrejelzések szerint mintegy 130 országból ebben az évben 5-6 ezer vállalati képviselő, több mint 200 kormányzati és iparági vezető részvételére számítanak, és vélhetően 30-50 miniszter is tiszteletét teszi.

Magyarország Kormányának feladata, hogy biztosítsa a lebonyolításhoz szükséges infrastruktúrát, mind a marketing, mind a diplomácia eszközeivel segítse a rendezvény promócióját. Hiszünk abban, hogy a nemzetközi közösség összetartó ereje kulcsfontosságú a nemzeti, a magyar infokommunikációs szektor fejlődése szempontjából is.

Az idén a fókuszban a kkv-k ágazatban betöltött szerepe lesz, felhőalapú megoldások, okosváros, az 5G fejlesztése. Nyilvánvaló, hogy a vállalkozások számára fontos az, hogy be tudjanak kapcsolódni a szektor nemzetközi vérkeringésébe, és profitálhassanak a technológia eredményéből.

A magyar kormány ezt próbálja elősegíteni azzal, hogy teret biztosít a világszínvonalú szakmai diskurzusnak. Természetesen a Fidesz képviselőcsoportja üdvözli a kormány ezen döntését, hogy ismét esélyt ad annak, hogy egy nagyon széles körű, nagyon magas presztízsű szakmai közönség figyeljen a magyar infokommunikációs technológia eredményeire, lehetőségeire. Tisztelettel kérem a törvényjavaslat támogatását. Köszönöm.

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Mesterházy Attila képviselő úr, MSZP!

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban jó, hogyha egy ilyen nemzetközi esemény Magyarországra jön, csak egy kicsit drágának tűnik nekünk a 2015-ös tapasztalatok alapján is egy ilyen rendezvény megszervezése, hiszen minden költség a magyar kormányra, így az adófizetőkre hárul, és ha jól emlékszem, akkor több milliárd forintba került ennek a rendezvénynek a lebonyolítása. Míg a hasznát valóban lehet számszerűsíteni, azért viszonylag nehezen lehet ezt megtenni, hogy valóban, ahogyan államtitkár úr is mondta, mire, mennyire irányítja rá a figyelmet, milyen lehetőségeket hoz. Az egészen biztos, hogy a turisztikai szektornak jó, mert szállodákat kell foglalni. Éppen ezért egyébként a világban csökken az érdeklődés az ilyen feltételekkel megrendezendő nemzetközi események szervezése iránt, hiszen egyre kevesebb ország akar ennyi pénzt áldozni egy-egy ilyen rendezvényre.

Ettől függetlenül én a magam részéről külpolitikai okokból tudtam volna vagy tudnám támogatni ezt a kezdeményezést, de a frakció úgy döntött, hogy ahogy korábban is, most is a „tartózkodom” gombot fogjuk megnyomni, az imént említett előnyök és hátrányok elemzése után. Köszönöm szépen, elnök úr, a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíváne még valaki szólni. (Nincs ilyen jelzés.) Megállapítom, hogy nem. Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni. (Jelzésre:) Parancsoljon, államtitkár úr!

VARGHA TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Köszönöm szépen, elnök úr. Csak egyetlen gondolat: Magyarországon a digitális gazdaság a GDP 20 százalékát állítja elő, és Európában élen járunk ebben. A kis- és középvállalkozók állnak a rendezvény fókuszában, az 5G technológia. Én azt gondolom, hogy nagyon nehéz kiszámolni  értem képviselő úr aggodalmát , az előnyöket és hátrányokat számszerűsíteni és pontosan számokba foglalni, hiszen nem csak egyetlen területen és nem csak egyetlen évben van hozadéka egy ilyen rendezvénynek. Azt gondolom, hogy hosszú távon és általánosságban Magyarországot olyan központi szerepbe tudja helyezni ez a rendezvény, hogy mindenképpen hasznos lesz Magyarországnak és a magyar embereknek. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   145-152   153-160   161-169      Ülésnap adatai