Készült: 2024.09.19.09:01:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  85-88. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. László Imre képviselő úr, a Demokratikus Koalíció képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Anarchia és káosz? Csak a kórházakban, vagy másutt is?” címmel. (Dr. Rétvári Bence: Az ellenzékben!) László Imre képviselő urat illeti a szó.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke nyáron heves kirohanást intézett a kórházak ellen: anarchia, káosz, botrány  így jellemezte a kórházak gazdálkodását , közbeszerzés nélkül vásárolnak, nincs hiteles leltár, az elszámolások pedig átláthatatlanok. Egyes kórházakban előfordulhat ilyesmi, bár az is igaz, hogy ezeket az elmarasztaló következtetéseket a száznál több gyógyintézet közül alig tucatnyinak a vizsgálatából vonták le. A kórházakat önök hat éve államosították, és az Állami Egészségügyi Ellátó Központ az önök véleménye szerint  idézem  „folyamatosan figyelemmel kíséri az egészségügyi intézmények gazdálkodását”.

Ehhez képest az ÁSZ-jelentésben méltatlanul kevés szó esik ennek a felügyeleti szervnek a felelősségéről, amely nemcsak elsiklott az ÁSZ-elnököt felháborító hiányosságok fölött, de a nagyobb értékű vásárlásokat központosított közbeszerzéssel ő maga intézi. Viszont annak szabálytalanságaiért a Gazdasági Versenyhivatal bizony többször szabott ki több tízmilliós bírságot erre a szervezetre.

Minden valós adatnak ellentmondva, az egészségügy nincs alulfinanszírozva  állapította meg a kormány, indokolva ezzel az egyetemi kancellária-rendszerhez hasonló rendszer bevezetését.

Kérdezem államtitkár urat: a központosítást szuper-központosítás követi? Vizsgálták-e komolyan az Állami Egészségügyi Ellátó Központ felelősségét, és milyen következtetésekre jutottak? Nem annak előszele mindez, hogy az elszaladt költségvetési hiány miatt most ebből az alulfinanszírozott ágazatból akarnak újabb forrásokat kivonni? Tisztelettel várom a választ. Köszönöm. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Érdekes az ellenzék magatartása az Állami Számvevőszékkel kapcsolatban, hiszen amikor az Állami Számvevőszék a pártok gazdálkodását vizsgálja, akkor azt mondják, hogy ez mennyire szakmaiatlan és politikai motiváltságú vizsgálat (Arató Gergely: A tények szerint…), amikor pedig a kórházaknál tár fel hiányosságokat az Állami Számvevőszék, akkor pedig itt a parlamentben is dicsérik, hogy mennyire jó munkát végez az Állami Számvevőszék, milyen jól feltárja azokat a hiányosságokat, amelyek egyes intézmények gazdálkodásában vannak. Jó lenne, ha megpróbálná az álláspontját egy kicsit, legalább egy-két éves távon állandósítani az ellenzék, és nem éppen ügyről ügyre változtatni azt, hogy az Állami Számvevőszék most szakmai vagy politikai alapon dönt-e az önök véleménye szerint. (Arató Gergely közbeszólása.) Szerintünk egyébként mind a két esetben szakmai alapon történt a vizsgálat, és ennek az eredményeit az egészségügy terén szeretnénk is hasznosítani. Az egészségügyet mi egy közszolgálatnak, közszolgáltatásnak tekintjük, éppen ezért teljes mértékben szemben állunk azzal az ideológiával, ami 2010 előtt volt, ami igyekezett ezt is piaci alapon, üzletként kezelni, és ami nyereség kivihető, azt kivinni az egészségügyből, még akkor is, ha ezzel csökkentették az egészségügyi kiadásokat, márpedig 2003-2010 között az OECD-országok közül egyedül Magyarországon csökkentek az egészségügyi kiadások, azóta viszont a hetedik legnagyobb mértékben emelkedtek. Ma 647 milliárd forinttal költünk többet az egészségügyre, mint 2010-ben. Az Egészségbiztosítási Alap összege már nem 1476 milliárd forint, hanem 2319 milliárd forint, és mindemellett rengeteg vidéki fejlesztés is lezajlott.

Tisztelt Képviselő Úr! A vizsgálataink átfogóak, igyekszünk a rossz gazdálkodási mutatókkal rendelkező kórházakat és a jó gazdálkodási mutatóval rendelkező kórházakat egyaránt vizsgálni, és megállapítani, hogy mi a különbség a kettő gazdálkodási modell között: egy nagy hiányt felhalmozó kórháznál mi vezetett oda, hogy nagy hiányt halmozott föl, és egy jól működő kórháznál milyen intézkedések kellettek ahhoz, hogy jó gazdálkodása legyen a kórháznak? Ezeket fogjuk elemezni, és hónapokon belül ezeket az intézkedési terveket mindenkinek be is mutatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai