Készült: 2024.04.28.06:20:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2021.03.01.),  93-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tájékoztatni szeretném az államtitkár urat, hogy Arató képviselő úr, amikor elhagyta helyét, ide jött, a hivatali helyére, mert éppenséggel az Országgyűlés jegyzője. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Balczó Zoltán képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Mit tesz a Kormány az Európai Unió új, ambiciózus klímavédelmi céljának teljesülése érdekében?” címmel. Balczó Zoltán képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

(13.30)

BALCZÓ ZOLTÁN (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Az Európai Tanács 2020. december 11-ei ülésén az eddiginél ambiciózusabb klímavédelmi célszámot fogadott el. Eszerint 2020-ra az 1990-es szinthez képest 55 százalékos nettó csökkentést kell elérni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása terén. A dokumentumban szerepel egy meglehetősen talányos bekezdés, mondat: „Az említett célkitűzést az EU kollektíven, a lehető legköltséghatékonyabb módon fogja teljesíteni, ebben az erőfeszítésben a méltányosság és a szolidaritás szempontjait figyelembe véve, minden tagállam részt fog venni, miközben senkit sem hagyunk hátra.” Ebből az nem derül ki, hogy meghatároznake az egyes tagországoknak kötelezően teljesítendő, de legalábbis elvárt célszámokat. Ugyanis ma hatalmas különbség van a szén-dioxid-kibocsátás terén. Vannak olyan országok, amelyek nemhogy nem csökkentették, de növelték a bázisévhez képest a kibocsátást, miközben a legerőteljesebben követelték az új célszám elfogadását. Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt, bármennyire elkötelezettek vagyunk, hogy az intenzívebb kibocsátáscsökkentés hátrányosan érinti a gazdaság számos ágazatát, társadalmi következményekkel együtt.

Az Országgyűlés rögzítette a klímavédelmi vállalásait. Ebben megerősítette: 40 százalékkal csökkenti 2030-ig a ’90-es szinthez képest. Nos, a magyar vállalás tehát pontosan 40 százalék, és ’50-re elérjük a teljes klímasemlegességet. Ezt Orbán Viktor is elfogadta. A kérdésem tehát az, hogy mit kíván tenni a kormány e célok teljesítése érdekében, szándékában álle 40 százaléknál magasabb célszámot kitűzni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Schanda Tamás államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A teremtett világ védelme, a környezeti értékeink megóvása közös ügyünk kell hogy legyen, hiszen itt gyermekeink, és akinek van, unokái jövőjéről van szó. Tehát elsősorban nem az Unió által meghatározott célszámok miatt, hanem a gyerekeink és az unokáink jövője miatt szükséges a klímavédelmi intézkedések megtétele.Tisztelt Képviselő Úr! Abban is igaza van önnek, hogy egyes tagállamok, amelyek szóban nagyon elkötelezettnek tűnnek a célok elérésében, nem csökkentették a kibocsátásaikat az 1990-es szinthez képest. De tény az is, hogy ezzel szemben az EU-n belül kiemelkedő, hogy hazánk üvegházhatásúgáz-kibocsátása ’90 óta a harmadával csökkent. Sőt, miközben 2018-ban a magyar gazdaság 5,4 százalékkal bővült, csaknem 1 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása. ’19-ben pedig az előzetes adatok alapján 4,9 százalékos GDP-növekedés mellett 0,3 százalékos kibocsátáscsökkentést értünk el. Ez komoly teljesítmény, tisztelt képviselő úr.

Képviselő úr, arról se feledkezzünk el, hogy a magyar kormány 2020 elején 5 jelentős klíma- és energiapolitikai dokumentumot fogadott el. Éppen ezért Magyarország volt az első olyan ország a régiónkon belül, amely a 2050-es klímasemlegességi célt törvényi szinten rögzítette. Egyébként sajnálatos, hogy azt a törvényt, amelyben ezt rögzítettük, a baloldal nyújtotta be, majd nem szavazták meg. Önök sem szavazták meg. Éppen ezért azt gondolom, ez jól mutatja, hogy ki az, aki felelősen cselekszik, ez a nemzeti polgári oldal, és ki az, aki csak beszél a kérdésről.

Tisztelt Képviselő Úr! Az is egy fontos szempont, hogy a stratégiák intézkedéseit mindenképpen megvitassuk. Éppen ezért szomorúan tapasztaltuk, hogy önök az önök által kezdeményezett klímapolitikai vitanapra sem jöttek el. Köszönöm a megtisztelő figyelmét.




Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai