Készült: 2024.04.28.17:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2021.03.01.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a családokért felelős tárca nélküli miniszternek: „Mit jelent az, hogy Ön és csapata egyenként megvizsgálják az örökbefogadásra váró gyermekeket?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nemrégiben megjelent miniszter asszonnyal egy interjú, amelyben az örökbefogadással kapcsolatban a következőket mondta: „Csapatommal egyenként megvizsgáljuk, hogy miért nem találnak örökbe fogadó szülőt az adott gyermekek.” Néhány adatot hadd mondjak el államtitkár úrnak! A 2018. tárgyév december 31-én nyilvántartott örökbe fogadható gyermekek száma Magyarországon 1890, ebből fogyatékos 541, három év alatti 275 és tíz év feletti 999.

Ezt azért szerettem volna elmondani, mert ma Magyarországon az örökbe fogadni kívánó szülők 90 százaléka három év alatti gyermeket szeretne örökbe fogadni, és amint jól hallotta, az 1980 örökbe fogadható gyermekből 2018-ban 275 gyermek volt három év alatti. Azt is tudjuk, hogy három év fölött egyre nehezebb az örökbefogadás, és tíz év feletti gyermeket szinte nem is fogadnak Magyarországon örökbe.

Tavaly a parlamenti vitában elmondtuk többen is itt az ellenzéki képviselők közül, hogy milyen aggályaink vannak a törvénymódosítással kapcsolatban. Tegnap megjelent a rendelet, és ebből hadd olvassak fel önnek egy mondatot. „Egyedül örökbe fogadni szándékozó szülőnél a kijelölt gyámhivatal akkor engedi az örökbefogadást, ha a családokért felelős miniszter hozzájárult az örökbefogadásra való alkalmasság megállapításához.”

Kérdésként szeretném feltenni, megtennée, hogy kifejti, hogy mit értenek ez alatt, hogy megvizsgálják, miért nem fogadják örökbe ezeket a gyerekeket. Milyen csapatról beszél Novák Katalin? Mit jelent a vizsgálat, hogyan zajlik? És, államtitkár úr, önök folyamatosan azt mondják, hogy a magyar családokért vannak meg a gyermekekért: ki Novák Katalin, hogy dönthet családok sorsáról? Ki Novák Katalin, hogy dönthet gyermekek sorsáról, akár úgy is, hogy tudjuk, hogy ez a törvény hátráltatni fogja Magyarországon az örökbefogadást? Várom válaszát. (Taps az MSZP és az LMP soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Zsigó Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

ZSIGÓ RÓBERT, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is azt szeretném öntől kérni, hogy ne terjesszen rémhíreket. Ön a kérdésében is, és amikor feltette, akkor is idézett miniszter asszony múlt heti interjújából, kiragadott ebből egy mondatot. Engedje meg, hogy a szövegkörnyezetében idézzem pontosan! Úgy szól, hogy „a 2019-es volt az első olyan év, amikor részben a határidők lecsökkentése miatt több gyermeket fogadtak örökbe, mint ahány bekerült a rendszerbe, így most az elsődleges célkitűzésem, hogy az örökbefogadásra váró gyermekek számát a lehető legkisebbre csökkentsük, illetve csapatommal egyenként megvizsgáljuk, hogy miért nem találnak örökbe fogadó szülőt az adott gyermekek. Hozzáteszem, hogy minden gyermek legfőbb érdeke az lenne, hogy a vér szerinti szülei neveljék fel szeretetben, ámde, sajnos nem mindig sikerül, viszont, ha már így alakult, mielőbb jussanak el oda, hogy a gyermek örökbe fogadó szülőkhöz kerülhessen.”

Tisztelt Képviselő Asszony! Az örökbefogadásra váró gyermekek érdeke, hogy mielőbb szülőkhöz kerüljenek, örökbe fogadó szülőkhöz kerüljenek. Ahogy ön is mondta: megjelent az ezzel kapcsolatos kormányrendelet. Ahogy eddig, ezután is szakemberek döntik majd el, hogy az örökbe fogadni szándékozók személyiségük és körülményeik alapján alkalmasake a gyermek örökbefogadására; az arra alkalmas egyedülállók előtt továbbra is fennáll az örökbefogadás lehetősége. A családokért felelős tárca nélküli miniszternek a különös méltánylást érdemlő esetekben lesz hozzájárulási nyilatkozata.

Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Azért dolgozunk a jövőben is, hogy minél előbb szerető családba kerülhessenek az örökbefogadásra váró gyermekek, az örökbefogadás folyamatában számukra továbbra is a gyermek érdeke lesz az első. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai