Készült: 2024.09.26.20:11:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2021.03.01.),  203-204. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! A következő felszólaló napirend utáni felszólalásra jelentkezve Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Napirend után ismét szűkebb hazám, Pécs, Baranya közvetlen problémáiról fogok beszélni. Nyilvánvalóan pontosan tudjuk mindannyian, bárhol is éljünk az országban, hogy mennyi feladattal jár megőrizni a lakóövezetünk, lakótérségünk egészséges környezetét, és azt is tudjuk, hogy mennyi kihívással jár megküzdeni a már most megvalósuló, illetve kockázattal fenyegető környezeti károsodással, környezeti pusztítással szemben. Azt is tudjuk, hogy az önkormányzatoknak e téren viszonylag szűkösek a forrásai, tehát elmondhatjuk, hogy az önkormányzatoknak, a városoknak felelőssége van a környezetpusztítás elleni fellépésben, de ezt nem fogják tudni soha hatékonyan megvalósítani egy erőteljes kormányzat, erőteljes állami segítség nélkül.Azt tudjuk mondani, hogyha a Pécset és Baranyát érintő környezeti kockázatokat, a környezetpusztítás példáit nézzük, hogy az egy nagyon finom kifejezés lenne, hogy a kormány nem partner abban, hogy segítsen a városnak, segítsen Pécsnek, segítsen Komlónak és a térségnek, hanem kifejezetten azt kell mondanunk, hogy a kormány sorozatosan semmibe veszi a helyiek érdekeit, és semmibe veszi a helyiek kinyilvánított akaratát. Sajnos, azt is el kell mondanunk, hogy az érintett térség, a környezeti kockázatokkal sújtott térség két kormánypárti képviselője, Hoppál Péter és Nagy Csaba is sorozatosan elárulja a térséget szavazataival, a térség érdeke és a térség szándéka ellen szavaz, illetve nem is teszi meg, amit meg lehetne.

Azt is el tudjuk mondani, hogy szintén csak nehezíti a környezeti kockázatok elleni fellépést az, hogy a kormánynál is e téren egy egészen kaotikus helyzet alakult ki. Láthattuk mindannyian, hogy múlt évben még létezett olyan, hogy fenntarthatóságért felelős államtitkárság, illetve létezett olyan is, hogy energiapolitikai, energiaügyi államtitkárság, és azt tudjuk mondani, hogy mindkét államtitkárságot egy szakember vezette. Most valamilyen meggondolásból kifolyólag a kormány ezt a két államtitkárságot összevonta, és külsős államtitkárt nevezett ki az élére, aki ezeknek a területeknek egyáltalán nem szakértője, az Igazságügyi Minisztérium oldaláról érkezett. Tehát konkrétan azt sem tudjuk megmondani, hogy szavakban a fenntarthatóság, a teremtésvédelem mellett kiálló kormánynak ki az illetékese a fenntarthatósági kérdések tekintetében.

Tehát mondhatjuk, hogy nemhogy egy minisztériumot nem szentelt egy rendkívül fontos, a mai kor talán legfontosabb kihívásának a kormány, de az amúgy eddig meglévő államtitkárságot is megszüntette, illetve összevonta. Azt sem tudjuk megmondani, hogy jelenleg a kormányban ki az a szakember, ki az a szakpolitikus, ki az az államtitkár, aki a nukleáris biztonság kérdéseivel vagy éppen a radioaktív hulladékok elhelyezésének a kérdésével kapcsolatban illetékesnek tekinthető, és akivel legalább egy vitát lehet folytatni, vagy akihez indítványokkal lehet élni. Eddig Kaderják Péter volt az, aki ezekben a kérdésekben illetékes volt, vele lehetett legalább szakpolitikai vitákat folytatni, most már ilyen ember sincs még mutatóban sem a kormány soraiban.

Beszélnünk kell arról, hogy ez az egyik legsúlyosabb kihívás, ami Pécs, Baranya térségét érinti. Tudjuk azt egyrészt, hogy az egykori uránbányászati tevékenység döbbenetes környezetpusztító hatásával összefüggésben egy soha véget nem érő rekultivációs folyamatot, rekultivációs feladatot kell ellátni, ami százmilliós nagyságrendben igényel évente forrásokat, ennek a munkának soha nem lesz vége. A másik oldalról pedig egy nagyon komoly kockázat fenyeget, egyrészt környezeti, műszaki és gazdasági kockázat is, az, hogy a kormány  semmibe véve a térség kinyilvánított akaratát  egy atomtemetőt akar kialakítani Pécs nyugati határaitól körülbelül 8 kilométerre, Boda térségében. 2013-ban indult meg a folyamat. Pécs városát gyakorlatilag be sem vonták, hasonlóképpen Szentlőrinc városát se vonták be partnerként, és egyszerűen a kormány és a döntéshozók figyelmen kívül hagyják a térség érdekeit, figyelmen kívül hagyják a térség világosan kinyilvánított szándékait.

Mi 2019-ben letettünk egy indítványt Pécs megyei jogú város önkormányzatának az asztalára, és elsöprő többséggel fogadta el a testület, hogy Pécs nem hajlandó eltűrni határaitól néhány kilométerre egy objektumot. Azt is el tudjuk mondani, hogy a világon példa sincs arra, hogy egy ilyen nagyvárosi agglomerációhoz ilyen közel akarjanak egy ilyen tározót kialakítani a nagy aktivitású radioaktív hulladék számára. Az Országos Atomenergia Hivatal vezetője, főigazgatója is elismerte, hogy a döntéshozók tisztában vannak azzal, hogy milyen súlyos társadalmi problémákat és gazdasági problémákat jelent ez, és hogy milyen erőteljes a társadalmi ellenállás, és ezt majd ők a meg nem nevezett valósi döntéshozók felé közvetítik. Ennek ellenére is múlt évben az Országgyűlés kormánypárti többsége ismét meghosszabbította azt a radioaktív hulladékok kezelésére szolgáló nemzeti programot, amely kimondja, hogy lesz egy ilyen mélygeológiai tároló, tehát atomtemető, és továbbra is csak a Bodai Agyagkő Formációnak mint lehetséges helyszínnek az esetével számol.

(15.20)

Azt tudjuk mondani, hogy a kormány és az Országgyűlés kormánypárti tagjai világosan üzentek Pécsnek és Baranya megyének, elárulták, semmibe vették az ott élők érdekeit, semmibe vették az ott élő fiatalságnak a jövőjét.

Mi azt tudjuk mondani, hogy mindent meg fogunk tenni a következő bő egy évben annak érdekében, hogy ezt a döntést felül lehessen vizsgálni, de egy világos ígéretként tudom megfogalmazni, hogy ha megvalósul jövő tavasszal a kormányváltás, akkor egészen biztosan nem lesz Boda térségében atomtemető. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai