Készült: 2024.04.27.21:50:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2021.03.01.),  109-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:   105-108   109-112   113-116      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Csányi Tamás képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Valóban jár a tanároknak a 100%-os táppénz, vagy ez is csak egy jól hangzó ígéret?” címmel. Csányi Tamás képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Emlékezetes, hogy Kásler miniszter 2020 szeptemberében megígérte a pedagógustársadalomnak, hogy aki megbetegszik a koronavírus-járvány alatt, annak jár a 100 százalékos táppénz. A miniszter ígéretét joggal értelmezhették úgy az érintettek, hogy esetükben a fertőzést foglalkozási megbetegedésnek fogják majd tekinteni, vagyis náluk eleve feltételezhető, hogy a munkavégzésük során betegedtek meg.

A gyakorlatban persze ez nem ment ilyen egyszerűen, ahogyan azt önöktől már megszokhattuk sajnos, hiszen decemberben is még arról számoltak be, hogy nem sikerült ezt a kásleri ígéretet megvalósítani, viszont ahelyett, hogy a frontvonalban harcoló tanárok mellé álltak volna, még taszítottak is egyet rajtuk. Hogyan? Ahhoz, hogy egy Covid-fertőzött pedagógus 100 százalékos táppénzt kaphasson, államtitkár úr, egy hosszú, túlbürokratizált és megalázó procedúrán kell átesnie, és még akkor sem biztos, hogy megkapja a 40 százaléknyi különbözetet. Igen, azt, amit önök megígértek nekik, államtitkár úr.

Tudja, komoly a felháborodás, hiszen egyre csak érkeznek az ágazat szereplőitől, az érintettektől, szakszervezetektől a kétségbeesett jelzések, amelyek szerint hiába kezdeményezik a pedagógusok ezt a kínos procedúrát, hónapok telnek el, mire kézhez kaphatják a fennmaradó összeget, ha kézhez kapják egyáltalán, mert ilyenről is hallunk eseteket.

(13.50)

Arról nem is beszélve, hogy ebbe az egész felesleges eljárásba egyfajta döntnökként bevonták a háziorvosokat is, hiszen az ő támogató véleményük is szükséges, nekik kell ugyanis elmondani azt, hogy az adott tanár hol fertőződött meg. Sajnos, a tapasztalat azt mutatja, hogy a körzeti orvosok nem mindig merik felvállalni, valljuk meg, ezt a kevéssé szakmai döntést, így az érintettek egyedül maradnak a megígért százszázalékos táppénzért folytatott megalázó küzdelmükben.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért nem teljesítették ezt az ígéretüket maradéktalanul, illetve hogyan kívánják a felmerülő problémákat megoldani? Miért engedték el a tanárok kezét a vírusjárvány idején, holott a frontvonalban küzdőknek tekintik őket? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormánynak az a célja, hogy mindenkinél, aki pedagógusként és a hivatása gyakorlása közben fertőződik meg koronavírussal, ezt foglalkoztatási megbetegedésnek minősítsük, és százszázalékos táppénz járjon minden ilyen pedagógus számára. Erre kiépítettünk egy valóban több lépcsőből álló, de szükséges lépéssorozatot. Mindenki megnézheti az Innovációs és Technológiai Minisztérium honlapján azt a nyomtatványt, aminek az a címe szó szerint, hogy „Bejelentés a foglalkozási megbetegedés gyanújáról”. Ezt kell kitölteni, és el kell juttatni a fővárosi, illetőleg a megyei kormányhivatalhoz mint munkavédelmi hatósághoz. Tehát a minisztérium honlapjáról letöltött dokumentumot ki kell tölteni és azt eljuttatni a kormányhivatalhoz. Utána a kormányhivatal a tisztiorvosi szolgálatnak, a Népegészségügyi Központ munkahigiénés és foglalkoztatás-egészségügyi főosztályát hívja még fel az eljárásban, hogy foglalkoztatási megbetegedésnek minősülhete ez a bejelentés vagy sem.

Fontos, amire ön is utalt, hogy az érintett pedagógusok a fizetésnek a 60 százalékát így is, úgy is rögtön, azonnal megkapják táppénzként. Amiről itt beszélünk, az nem a teljes fizetés, hanem csak annak a 60 és 100 százalék közötti, tehát 40 százalékos része. Ez az, ami ezen procedúra után kerül folyósításra. Valóban, mivel itt egyedi esetekről, egyedi elbírálásról van szó, ezért az elején valóban voltak hosszabb elbírálási határidők, ezzel kapcsolatban több panasz érkezett valószínűleg önökhöz is, hozzánk is. Ezért igyekezett a kormány mindent megtenni azért, hogy ez az eljárás minél gyorsabb legyen, minél kevesebb időt kelljen várni a pedagógusoknak, hogy ezt a 40 százaléknyi fizetésrészt is megkaphassák.

Bízunk benne, hogy minél többen, minél gyorsabban meg fogják kapni ezt. Reméljük, hogy mindenki, aki az iskolában munkavégzés közben fertőződik meg koronavírussal, minél hamarabb meggyógyul, és azt is reméljük, hogy ezt a 40 százalék különbözetet minél hamarabb megkapják. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   105-108   109-112   113-116      Ülésnap adatai