Készült: 2024.05.18.18:41:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2020.09.21.), 261. felszólalás
Felszólaló Varju László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:05


Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARJU LÁSZLÓ, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Valóban, a Költségvetési bizottság ülésén lefolytattunk egy vitát, amely lényegében abból a helyzetből következik, hogy a médiahatóságra vonatkozó költségvetést és annak működését egy megosztott formában az Országgyűlés több bizottságban tárgyalja, és ennek egyik része, a pénzügyi része, a költségvetése a Költségvetési bizottságra hárul.Elég furcsa helyzet, mert önmagában úgy kell megítélni a forrásfelhasználást, hogy az közvetlenül a bizottsági vitában nehezen vethető össze azzal a politikai okokra való hivatkozással a kormánypárt részéről, hogy egyébként mindezt a forrást mire használják fel. Egyrészről tehát van egy kérdés, hogy akár az alapköltségvetés, amelyet az idén már egyébként tárgyalt a parlament, és elfogadásra került, és annak most a kiegészítése, ami pluszforrást juttat a médiahatóság részére, amely a részletekből kiderülve látszik, hogy alapvetően az általam is nagyon kedvelt MTVA szervezethez kerül, ahol alapvetően dologi kiadásokra és személyi kiadásokra fordítanak több milliárd forintot, és így annak a műsorgyártáshoz kapcsolódó költségeit jelentősen növelheti.

Az MTVA működéséről, látható ebben a néhány fővel zajló vitában is, hogy nagyon kritikus hangvétellel vagyunk, de azt gondolom, hogy ez nem túl nagy csoda. Az ellenzéki képviselőknek az elmúlt évtized alatt hozzá kellett szokni, hogy ezekben a tévékben, ezekben a rádiókban a műsorokban rólunk beszélnek, de mi nem mondhatjuk el a véleményünket. Azt gondolom, hogy ez kimeríti azt az esélyegyenlőtlenséget, ami miatt nyugodtan lehet mondani, hogy az a kormány, amely támogatja és előterjeszti, és önök, képviselők, mert ugye, ebben a vitában nem a kormány, hanem a képviselők bizottság útján előterjesztik, a kormánypárti többség pedig támogatja, önök a választási csalást támogatják és megteremtik. Azt az egyenlőtlen helyzetet állítják elő, hogy abban a vitában, az egyperces MTVA médiazaklatásban, amit az önök által irányított, az önök által odadelegált vezetők részéről működtetnek, ebben az egyperces MTVA médiazaklatás számának lehetőségét növelik meg. Nem tudom, mennyi jön ki így többletben belőle, de egészen biztos, hogy az a forrás, ami többletet így biztosítanak önök, az erre megy el vagy várhatóan erre fog elmenni.

Mondhatjuk ezt azért, mert láthatóan közelítünk a választások felé, ezért a jövő évben már önöknek nagyon fontos, hogy minél több ilyen műsor készülhessen. Bármennyire is tiltakoznak, és ebben önök azt mondják, hogy a politikai versenyzők tiltakoznak ez ellen, de azt kell mondjam önöknek, hogy az emberek tiltakoznak az ellen az agymosás ellen, amit az MTVA az önök hátterével, az önök támogatásával végez. Igen, ez visszaélés azzal a helyzettel, sőt még azt gondolom, hogy az Alaptörvényt is sérti, hiszen önök ezzel megvalósítják a kizárólagos hatalomra való törekvést, ami ellen egyébként mindannyiunknak kötelezettsége fellépni, és ennek hallják most a hangját. Az egy nagy kár, hogy ezt nem akarják és nem hajlandók akceptálni.

Az, hogy mi az, amit önök előterjesztettek, én képviselőtársaimmal némileg itt egy kicsit vitába szállok, én úgy látom, hogy ez nem is tíz-, hanem húszmilliárd forint összesen, ami pluszjuttatásban a törvény alapján részesülnek, de ezt majd akkor tisztázzuk a részletes vitában, hogy akkor igazából mennyiről is szól az az automatizmus, amit önök most itt elindítanak, és a törvény erejénél fogva majd ez megjelenik.

Az egy sajátos helyzet volt, hogy amikor ezekre a kérdésekre kerestük a választ, akkor a bizottsági ülésen  tájékoztatásként el kell mondanom  a jelen lévő köztisztviselők elhárították a válaszadást azzal, hogy ők politikai értékítéletnek gondolják azt, amit én, mi ott elmondtunk, és ennek alapján ők nem válaszolnak rá. Oké, de felhatalmazott képviselők voltak jelen, az NMHH elnökének felhatalmazásával rendelkeztek, de válaszolni nem tudtak, nem akartak. Ezért bízom abban, hogy részben ebben a vitában, részben pedig a részletes vitában erre mégiscsak sor kerül.

Visszatérek egy gondolat erejéig, de akár ennél hosszabb is lehet az, hogy önök ennek a törvénynek az előterjesztése mentén igazából mit is csinálnak.

(21.30)

De végül is ezt a gondolatot megelőzi  és fontos, hogy idecitáljam  az, hogy ebben az évben egyébként elfogadásra került az európai hírközléssel foglalkozó kódex is. Ez a kódex azonban, azt gondolom, hogy az önök számára sok olyan előírást vagy több olyan előírást tartalmazhat, amit önök ebben a menetben, én úgy gondolom, hogy nem tartanak be. Önmagában, amikor ezt elfogadták, őszintén szólva nagyon azt hiszem, hogy nem volt támogatható, már csak amiatt is, mert önmagában a médiahatóságnak a hatáskörét olyan irányba vitték el  amikor Nacsa Lőrinc képviselőtársam említi a felelős médiatudatosságot, hát akkor az leginkább abban merülhet ki , hogy az 1., 2., 3., az 5-öst nem mondom, csatornákat nem nézik az emberek, és a médiatudatosság abban jelenik meg, hogy ezekről a csatornákról elkapcsolnak, sőt nem nézik.

Az egy következő probléma, hogy csendesen belopództak olyan helyekre is, és gondolom, hogy ennek az összegéről nem mer itt senki beszélni, hogy mibe kerültek lényegében azok a tévéközvetítések, amelyek az M1-en, illetve az M4 Sporton megjelennek. Mert, ugye, azoknak a költségeit vagy annak a jogi lehetőségét az egyébként ezen a területen nyertestől kell megvásárolni. És önök igazán mesélhetnének arról, hogy hány milliárd forintba került önmagában ez, és hány milliárd forintba kerül az, hogy a sportműsorok magas nézettségét kihasználva visszaéljenek azzal a helyzettel, hogy lényegében egyperces médiagyalázatot kövessenek el azokon az embereken, akik egyébként sportszeretetükkel ott állnak a magyar sportolók mellett, figyelik ezeket a közvetítéseket, és önök médiazaklatást követnek ezzel el illetéktelen helyen.

Szóval, ezen a nyomvonalon menve, én azt gondolom, hogy a részletes vitában majd ki kell térnünk arra, hogy önök az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex keretében foglaltakat hogyan nem tartják be, és hogyan szegik azt meg éppen ezekkel a lépésekkel. De lehet, hogy ezt közvetve kell megnéznünk abban a műsorszolgáltatásban, ami annak nyomán jelenik meg, amit ez a költségvetés biztosít.

És ha eddig arról beszéltem, hogy önök mit csinálnak ebből a pénzből, akkor azt is el kell mondanom, hogy ugyanúgy a választási esélyegyenlőség részét rontja, hogy ha van egy olyan médium, amely hajlandó a  mondjuk úgy, hogy  kiegyensúlyozottságra törekedve, részben a kormánypárti, részben pedig az ellenzéki véleményeket is bemutatni, akkor azt önök mondvacsinált okokkal bezárják. Szerintem végtelenül felháborító az, amit a Klubrádióval szemben önök megengednek maguknak.

Nacsa Lőrinc képviselőtársam égnek emeli a szemét, de hát ettől még ez a helyzet, hogy önöknek akár, még akár azt is megengedem, apró adminisztratív hibákra hivatkozva, megint felhívom az előbbi direktívából következő kódexre a figyelmét, hogy önöknek nem akadályozni, hanem éppen hogy segíteni kellene az ilyen pályázókat, de nem teszik. Ehelyett mit csinálnak? Előcitálnak olyan mondvacsinált, adminisztratív hibákat, ami alapján egyébként a több százezer hallgatóval rendelkező rádiót önök bezáratják. Persze azt nem tudják megmondani, hogy műsoraival hol sértett törvényt egyébként, és a műsorszolgáltatás beszüntetésével miért kell büntetni. És éppen ezért ilyen ürüggyel önök a frekvenciaengedélyét akarják elvenni.

A médiatanács törvényben foglalt kötelezettsége egyébként az, hogy fenntartsa a médiapluralizmust, a tájékoztatás sokszínűségét. Mikor akarják ezt teljesíteni? Soha az életben, mert az elmúlt tíz évben egy percig sem sikerült ezt megtenni. Folyamatos törvénysértésben vannak, és ezt úgy tehetik meg, egyébként annak következményeként tehetik meg, hogy az NMHH élén, mint ahogy az ügyészség élén is  és még sorolhatnánk a szervezeteket  olyan ember van, aki e fölött szemet huny, és mondhatnám, egy húszmilliárdos vérdíjért cserébe bezáratja a Klubrádiót, és megcsinálja azt, hogy önöknek olyan propagandát biztosít, ami a politikai törekvésüket ilyen értelemben kiszolgálja.

A magyar rádiózásban a Klubrádió az egyetlen, amely nem az MTI propagandahíreiből szolgáltat. Ez az igazi bűne ennek a rádiónak, merthogy önöktől pénzt erre nem kapnak a száztizen-valahány milliárd forintos költségvetésből, oda műsort nem gyártanak, hanem ehelyett egyébként ők saját erőforrásból, a hallgatóiktól származó bevételekből, adományokból fenntartott műsort, műsorszórást csinálnak, a Klubrádiót, őt akarják bezáratni.

Igazából, tisztelt képviselő urak, ki sérti meg itt a törvényt? Nem költői a kérdés, mert én válaszolok rá: önök. Mindent megtesznek azért, hogy ellehetetlenítsék és elhallgattassák ezt a médiumot, és most már a sokadikat egymás után. Ez persze csak azért van, mert az nem lehetséges, hogy az önökkel egyet nem értőket önök elhallgattassák. Önök egészen mást mondanak Brüsszelben, egészen mást mondanak az Európai Parlament képviselőinek, és egészen mást csinálnak idehaza. Éppen ezért ezt nem is lehet megbocsátani önöknek, hogy így viselkednek és erről beszélnek.

Ezért is kárhoztatom azt, hogy ez a médiatanács a költségvetésének a lebonyolításával, pénzköltéssel és döntéseivel mindehhez hozzájárul. Én azt gondolom, hogy ilyen szemérmetlenül figyelmen kívül hagyni a magyar választópolgárok egy jelentős részének figyelmét, ez elfogadhatatlan, és éppen ezért az a költségvetés, amit önök ide benyújtottak, vagy ami a képviselőtársaim által idekerült, elfogadhatatlan.

És természetesen beszélhetnénk még sokat, hogy ebben a gazdasági helyzetben, ha már Költségvetési bizottságról esik szó, mennyivel több jobb helyet tudunk felsorolni azért, hogy ne erre költsék el ezt a forrást. De önök minderre süket fülekkel reagálnak, ezt nem akarják meghallani. Ehelyett arra törekednek, amiért az előbb kárhoztattam önöket, hogy kiszolgálják azt a politikai törekvést  ami szimpla hatalmi törekvés az önök részéről , hogy az azt támogató média költségvetésből, állami forrásból történő finanszírozásával mindehhez hozzájussanak. Én azt gondolom, hogy ez mindennél jobban példázza azt, hogy önök olyan diktatúrát működtetnek itt, ahol sem a sajtószabadság, a szabad véleménynyilvánítás nem tud érvényesülni, meglopják a magyar embereket, és a költségvetésben elveszik azt a lehetőséget ilyen módon, hogy minderről szabadon lehessen beszélni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai