Készült: 2024.09.19.20:32:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2019.12.17.),  121-130. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   113-120   121-130   131-142      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Dunai Mónika, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Gyurcsányék falaznak Gotháréknak” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Dunai Mónika jelzésére:) Igen, öné a szó.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen, igen, elfogadom a válaszadó személyét.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő asszony.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Egyértelműen kiderült számunkra, hogy a fővárosi vezetés kettős mércét alkalmaz. Míg az Újszínházat érintő állítólagos zaklatási ügyben felügyelőbizottsági vizsgálatot rendelt el, addig a Gothár-féle esetben engedékeny volt a jelenleg balliberális többségű Városháza. Szégyen, hogy Gyurcsány Ferenc, Karácsony Gergely és az egész baloldal mélyen hallgat a Gothár-féle szexuális zaklatási botrányról. Szégyen, hogy eltussolóknak falaznak. Ezért hazudoznak reggel, délben meg este az Országgyűlés által elfogadott, a színházak támogatásáról szóló törvényről is. A valóság az, hogy a főváros és minden más önkormányzat annyi színházat tart fenn, ahányat csak akar. Fővárosi színházat is csak a Fővárosi Közgyűlés tud bezárni. Magyarországon semmi nem sérti az alkotói szabadságot. Viszont az nem lehet, hogy az állam úgy támogassa a Katona József Színházat, hogy ne tudjon beleszólni: ott van zaklatási ügy vagy nincs zaklatási ügy?

Vagy hogy ne tudjon ellenőrzést végezni, és ne tudja megvédeni a színészeket a zaklatástól. A törvény átlátható működési modellt, kristálytiszta kiszámítható helyzetet és felelősségi viszonyokat teremt a színházak fenntartásában.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szexuális zaklatásnak nincs és nem is lehet politikai színezete, azt egyöntetűen mindenkinek el kell ítélnie. Úgy gondolom, hogy a Gothár-ügynek kell hogy legyenek következményei. (Ungár Péter: Van, hiszen ki lett rúgva!) Látszik, hogy az ellenzék számára a MeToo csak egy szelektív kommunikációs kampány.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy az elhangzottak tükrében lesze bármilyen következménye annak, hogy a vezetők megpróbálták elhallgatni, eltussolni a zaklatási ügyet.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. (Bangóné Borbély Ildikó folyamatos közbeszólására:) Bangóné képviselő asszony, megkérhetném, hogy szíveskedjen befejezni? Köszönöm. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Ha esetleg megszólalt Bangóné lelkiismerete, akkor szerintem adjuk meg neki a szót. De ha nem ez az eset áll fenn, akkor azt mondhatom el, tisztelt Ház, hogy amit a Havas Henrik-ügyben láttunk, ugyanazt láthatjuk a Gothár-ügyben is. Az ellenzék számára vannak olyan ügyek, amikor mindnyájan felsorakoznak és egységfrontban tiltakoznak, és vannak olyan ügyek, amikor egységfrontban hallgatnak, eltussolnak, megpróbálnak mindent lekerekíteni és mindenről már csak múlt időben beszélni. Szerintem mindnyájunknak az lenne az érdeke, hogy akadályozzuk meg azt, hogy hasonló ügyek a későbbiekben keletkezhessenek, és azokat el lehessen tussolni. Az ellenzék nemhogy erre vonatkozó javaslatokkal nem élt, hogy a későbbiekben az eltitkolás, eltussolás, elrejtegetés módjait ne lehessen használni, hanem maga is aktívan közreműködött ebben, Karácsony Gergely főpolgármester, Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes, vagy itt azok a képviselők, akik ellenzéki oldalról máskor petíciókat írogattak alá, most pedig meg sem szólaltak.

Annak pedig nagyon örülök, hogy itt van még Burány képviselő úr a teremben, hiszen az elmúlt héten tőle is hangos volt a sajtó, meg Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonytól is, amikor azt mondta, hogy a szexuális zaklatás csak együttműködési kényszer ebben az ügyben. Én nagyon örülnék, ha ő személyes megtámadtatás okán szót kérne, hiszen amikor képviselőtársunk itt a parlamentben arra szólította fel, hogy kérjen bocsánatot ezen kijelentése kapcsán, akkor ő csak annyit mondott erre, hogy ne óbégasson. Neki a bocsánatkérésre való felszólítás óbégatásnak számít, miközben más esetben itt ön velem ma már kiabált, tisztelt képviselő asszony, azért, mert csak két és félszeresére emeltük a családtámogatásokat és nem nagyobb mértékben.

Lenne szíves pár szót szólni esetleg képviselőtársához is, és nem a bizottsági ülésen jókat mosolyogni ezen a felszólalásán. De hát még Korózs Lajos képviselőtársuk is csak azt mondta, hogy jó humora van Burány Sándornak, aki nem értette, az magára vessen. Remélem, hogy valaki személyes megtámadtatás okán gombot nyom és tisztázza a helyzetet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak. Parancsoljon!

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót és köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Úgy gondolom, hogy ebben és az ehhez hasonló zaklatási ügyekben mindenkinek el kellene ítélnie ezeket a cselekedeteket, azokat is, akik ezt elkövetik, és azokat is, akik ezeket a cselekedeteket igyekeznek eltussolni és mélyen hallgatnak. Mindenkitől elvárható, hogy elítélje ezeket a cselekedeteket. Ez elvárható lenne Burány Sándor képviselőtársamtól is. Úgy örültem volna, ha ő úgy kezdi az iménti azonnali kérdését, hogy bocsánatot kér, ehelyett az inflációról kezdett el beszélni!Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy valljanak színt mindannyian: elítélik a szexuális zaklatásokat, az agresszió bármely formáját, avagy nem? Ha nem, akkor az is egy válasz, ha pedig igen, akkor kérem, hogy ezt nyilvánítsák ki. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Képviselő asszony szót ejtett a kulturális törvény színházakat érintő módosításáról is, amely tisztább és átláthatóbb viszonyokat hozott létre. Számtalan színházi szervezet támogatta ezt a javaslatot, és elmondta, régóta várták, hogy végre tiszta viszonyok legyenek a színházak finanszírozásában és a színházak támogatásában. Ugyanakkor azt látjuk, hogy egy nagyon szűk, de nagyon hangos balliberális csoport nemcsak egyszerűen a kormánnyal konfrontálódik, hanem elmennek a Vígszínházba is, és még ott is egy előadást, annak a tapsát megzavarják. Transzparenseket emelgetnek egy színházban, csak azért, mert valakire, Eszenyi Enikőre és a Vígszínházra nyomást akarnak gyakorolni, hogy lépjen föl a kormány ellen, és ne színházigazgatóként viselkedjen, és a színészek ne a színházzal foglalkozzanak, hanem politikával foglalkozzanak, és legyenek kormányellenes politikusok. Az elfogadhatatlan, hogy egyesek úgy gondolják, hogy bemehetnek színházakba, és így zsarolhatnak meg, így helyezhetnek nyomás alá művészeket, színészeket vagy színházigazgatókat. Ez már nemcsak harc, hanem egyfajta kultúrterror, amit használnak, hogy aki nem balliberális aktivista Budapesten színészként, az ellen már bármilyen eszköz bevethető, amire egyébként évtizedek óta példa sem volt Magyarországon. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Folyamatos közbeszólások.)




Felszólalások:   113-120   121-130   131-142      Ülésnap adatai