Készült: 2024.04.26.13:31:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:11


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjának vezetője, Harrach Péter képviselő úr. Parancsoljon!

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ülésszak végéhez értünk, talán illő, hogy visszapillantsunk, mi is történt az elmúlt időszakban, és egy ilyen összegzés és felszólalás természetesen tárgyszerű kell hogy legyen (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), a parlament méltóságához illő hangnemben. Először nézzük azokat a kérdéseket, amelyek a kormányoldal alapvető törekvéseinek irányába hatottak. A legfontosabb kérdés számunkra a népesedési helyzet és a családok támogatása. Itt meg kell említenünk a nemzeti konzultációt, ami az egyik legdemokratikusabb intézmény (Derültség az LMP soraiban.); szólnunk kell a CSOK-ról, mint egy nagyvonalú otthonteremtési támogatásról, annak esetleges kibővítéséről, vagy az eszközkezelő keretében történő tulajdonjog megszerzéséről. Úgy gondolom, ilyen rövid időszak alatt ez meglehetősen sok intézkedés volt.

A másik kérdés inkább külpolitikai jellegű: a nemzeti szuverenitás védelme. Mi a szabad nemzetek szövetségeként képzeljük el az Európai Uniót, és ennek érdekében küzdöttünk azokkal, akik egyfajta európai egyesült államokban gondolkodnak.

Az önvédelem kérdését a migrációval kapcsolatban mint alapvető és megváltoztathatatlan tételt kell említenünk, de ezzel párhuzamosan ugyanolyan megváltoztathatatlan a segítségre szoruló ember megsegítése. Azt valljuk, hogy a segítséget ott kell megadni, ahol a probléma keletkezett: helyben; ennek érdekében két olyan intézmény is működni fog, ami fontos. Tudjuk, hogy az üldözött keresztényeket segítő államtitkárság működik egy kereszténydemokrata államtitkár vezetésével, és a Hungary Helps önálló törvény keretében fog megvalósulni, szintén reményeink szerint kereszténydemokrata felelős vezetésével.

Még egy talán ideológiai  vagy nevezzük inkább világnézetinek  kérdésről is szólni kell, a normalitás védelméről, ami éppen az európai devianciákkal szemben történik. (Derültség az ellenzék soraiban.) Gondoljunk csak arra, hogy a genderőrület miket produkál (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), vagy a közösségrombolás, ami a családoknak, az egyházi közösségeknek és a nemzeteknek a rombolására irányul.

És hogy néhány szót ejtsünk a mindennapok kérdéseiről is: a béremelés, amit sokan próbálnak letagadni, tényekre alapul, és a tény egy 36 százalékos reálbér-növekedés 2010 óta. Gondoljanak csak arra, hogy az egészségügyben az orvosok és a szakdolgozók jelenlegi és tervezett bérnövekedése milyen mértékű lesz, de említhetném a közszféra 30 százalékos béremelését is.

A szociális kérdések közül fontosnak tartjuk az ápolási díj emelését, illetve a hajléktalankérdésnek egy olyan megoldását, ami a méltatlan körülmények közül egy jól működő  bár nyilván nem tökéletes  ellátórendszer keretében adja meg az emberhez méltó ellátás lehetőségét.

Természetesen kell szólnunk, ha csak címszóban is, a GDP-növekedésről, tehát a gazdaság állapotáról: ahol 5,2 százalékos ez a növekedés, ott nem lehet azt mondani, hogy a gazdaság nincs jó helyzetben. (Kunhalmi Ágnes közbeszól.)

Végül engedjék meg, hogy azért megemlítsek valamit, amit az elején is próbáltam meglehetősen finoman célozva megemlíteni: a politikai kultúra mélypontja, ami itt a parlamentben van. (Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Dr. Szél Bernadett tapsol.) Alpári, megengedhetetlen stílus, alpári, megengedhetetlen stílus (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Lezsák!), és a valóságtól (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Miről beszélsz? Szégyelld magad!) messze eltérő tartalom. Még akkor is megengedhetetlen ez, ha egyesek pártpolitikai érdekek szolgálatába állítják. (Kunhalmi Ágnes: Az, hogy belefojtják a szót az ellenzéki képviselőkbe?)

És végül engedjenek meg még egy megjegyzést… Ha sokat kiabál a képviselő asszony, nem lesz időm elmondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ez talán tetszene önöknek; majd elmondom legközelebb. Minden jót! (Taps a kormánypártok soraiból.  Kunhalmi Ágnes és több ellenzéki képviselő közbeszól.)

(14.20)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úr következik ismét.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Frakcióvezető Úr! A felszólalásának egy kiemelt pontjára szeretnék reagálni, ez pedig a családok védelme, illetve a családos konzultáció. A családok támogatása a kormány számára kiemelt ügy, mert a családok számunkra a társadalom alapvető közösségét jelentik, és erős családok nélkül nemcsak Magyarország, hanem Európa megújulása is elképzelhetetlen. Az, hogy ki mikor alapít családot vagy ki mikor házasodik, ki mikor vállal gyermeket, az a személyes, magánjellegű döntések közé tartozik, amelybe az államnak nincsen beleszólása, a kormánynak sem, a politikának sincs úgy általában. De jó, ha azt mindenki tudja, hogy ha úgy dönt, hogy gyermeket vállal, családot alapít, megházasodik, akkor a magyar kormánytól sokféle támogatásra számíthat, és a tervek szerint a jövőben még többre.

Magyarország ma kétszer annyit költ családtámogatásokra, mint 2010-ben. Ezzel európai összehasonlításban is előkelő helyen vagyunk. Újra három évig jár a gyes, tisztelt képviselő úr, amit önök csökkentettek két évre. Jelentős adókedvezményeket kapnak a gyermekes családok, amit az önök pártcsaládja egyébként csökkentett, amikor kormányon volt. Itt jegyzem meg, hogy januártól már havi 40 ezer forint jár a kétgyermekes családoknak adókedvezményként. Bevezettük a gyed extrát, az otthonteremtési program pedig már több mint 90 ezer családnak nyújtott segítséget.

Mivel ön közbekiabált, képviselő úr, szeretném itt most emlékeztetni önt arra, hogy egyszer önök már eltöröltek egy jól működő otthonteremtési programot. Ez vezetett egyenesen a devizahitelezéshez. Tudjuk, hogy milyen következménnyel. (Gréczy Zsolt: Ti vezettétek be!)

És ami épp ennyire fontos 2010-hez képest: másfélszeresére emelkedett a bölcsődei férőhelyek száma. Ezek a lépések hozzájárulhattak ahhoz, hogy az elmúlt években javult Magyarországon a gyermekvállalási hajlandóság, de nem szeretnénk itt megállni. Mivel a gazdaság jól teljesít, ezért tovább lehet bővíteni a családtámogatási rendszert, és itt jön képbe a jelenleg is zajló családos konzultáció, amely kijelölheti a jövőbeni intézkedések alapjait is. Bár a konzultáció intézményét önök rendszeresen támadják, de amikor volt rá lehetősége, amikor nem volt ilyen szétszórt állapotban, a Jobbik is indított konzultációt, ha jól értelmezem, a Párbeszéd is indított konzultációt, illetve néha az MSZP is bejelenti, hogy konzultálna, aztán elhalnak ezek a kezdeményezések.

Az ellenzékkel kapcsolatban egyébként az ember mindig kicsit optimistább, mint kellene. Azt hittük, hogy legalább a családok ügyében számíthatunk majd érdemi javaslatokra, legalább ebben az egy ügyben leveszik majd a szemellenzőt, de megint egy méretes csalódást kellett bezsebelnünk. Bangóné képviselő asszony kérdőívet tépkedett itt az ülésteremben, a Gyurcsány-párt arra kérte a híveit, hogy hajtogassanak papírcsákót  ez most az ellenzék családpolitikai csúcsteljesítménye. De ebből, tisztelt képviselő urak és hölgyek, nem lesznek erősebb családok, mármint ha az ellenzéken múlik.

Ha a tartalmi javaslatokat nézzük, no, ott sem pompás a kép. A Gyurcsány-párt egyik vezetője írásban is kifejtette, hogy ha választani kell a bevándorlók támogatása és a magyar családok támogatása között, ő bizony a bevándorlásra költene pénzt. (Arató Gergely: Hazudsz! Konkrétan hazudsz!  Gréczy Zsolt: Hazudik! Hazudik! Hazudik!) Ezek legalább őszinte szavak, és tudunk hozzájuk viszonyulni. (Zaj.)

Ki ne hagyjuk a Jobbikot, amely családpolitikában sajnos szép lassan felzárkózik az MSZP mellé. A frakcióvezető szerint teljesen fölöslegen konzultálni a családtámogatásokról, teljesen mindegy, mennyit költ a kormány családtámogatásokra, az nem hoz eredményt. Ezt mondták önök. (Z. Kárpát Dániel: Ez király volt! Ügyes voltál!)

Tisztelt Ház! Másfél héttel a konzultáció feladási határideje előtt, nagyjából minden párt véleménye és álláspontja egyértelmű és világos. Ismerve az álláspontokat, azt mondhatjuk, hogy a mostani családvédelmi konzultáció nemcsak a jövőbeni intézkedésekről dönthet, hanem egyúttal kiállás a meglévők mellett. Elnézve az ellenzéki akciókat, erre most is nagy szükség van. Mert nem azért szeretnénk újabb és jövőbeni családtámogatási intézkedésekről dönteni, hogy az ellenzék majd sok év múlva lebontsa azokat. Meg kell őket védeni, ezért sem mindegy, hogy mennyien vesznek most részt.

Ezúton szeretnénk megköszönni mindazoknak, akik az interneten vagy a postára elsétálva kitöltötték a kérdőívet és visszaküldték azt; a múlt heti összesítések alapján már közel 800 ezren tettük meg ezt. S egyúttal arra biztatunk mindenkit, hogy ha még nem tette meg, akkor mondja el a véleményét, mert egy olyan ügyről van szó, amit jó lenne kiemelni a szokásos belpolitikai csatározásokból. Elnézve a résztvevők magas számát, erre minden reményünk meg is van. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai