Készült: 2024.04.29.11:50:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2018.06.11.), 85. felszólalás
Felszólaló Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:33


Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A nyári szünet hamarosan beköszönt, és jelentős számú diák fejezi be az iskolát, így kézenfekvő, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a diákok nyári munkavállalásának lehetőségeire.Az év közben tanuló diákok nyáron egyfelől némi jövedelmet szerezhetnek, másfelől munkatapasztalatra, a jól elvégzett munka révén pedig sikerélményre tehetnek szert. 2010 óta több mint 750 ezer új munkahely jött létre Magyarországon, viszont egyes régiókban, szakmákban komoly munkaerőhiány alakult ki, amire jó megoldást kínálhat a diákok foglalkoztatása. A munkaerőpiac tárt karokkal várja a fiatal munkaerőt, a naprakész tudást és gyakorlatot fiatalon elsajátító majdani munkavállalókat hajlandóak magasabb bérrel foglalkoztatni. Arra is tudunk számos példát, hogy a cégnél töltött nyári munkát követően a diák később állandó munkavállalóként is a cégnél helyezkedik el.

A hagyományos munkavállaláshoz hasonlóan a diákok munkaviszony keretében történő munkavállalásának körülményeit is a munka törvénykönyve szabályozza, így a 16. életévüket betöltött tanulók foglalkoztatásánál is fontos az írásban rögzített munkaszerződés. A szerződésnek kötelező elemként tartalmaznia kell az alapbért és a munkakört, továbbá rendelkezni lehet a munkavégzés helyéről, a napi munkaidőről, illetve a munkaviszony időtartamáról. Kiegészítésként jegyzem meg, hogy a nyári szünetben már a 15. életévüket betöltött nappali tagozatos diákok is vállalhatnak munkát. Továbbá fontos megjegyezni, hogy a 15 és 18 év közötti diákok esetén a munkaszerződésnek tartalmaznia kell a törvényes képviselő hozzájárulását is, ellenkező esetben a munkaszerződés érvénytelen.

A diákok számos foglalkoztatási forma között választhatnak: így a hagyományos munkaszerződés keretében történő foglalkoztatás, az egyszerűsített foglalkoztatás keretein belüli alkalmi munka formájában történő foglalkoztatás és az iskolaszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatás.

A fentiek alapján kérdezem államtitkár urat, hogy mire figyeljenek oda a diákok a nyári munkavállalás során. Milyen feltételekkel vállalhatnak munkát a diákjaink, és hogyan támogatja a kormány a diákok nyári munkavállalását? Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai