Készült: 2024.09.21.12:51:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2018.10.08.),  57-60. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Molnár Gyula, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hány betöltetlen pedagógusi álláshely van a budapesti XI. és XXII. kerület alap- és középfokú oktatási intézményeiben?” címmel. Molnár Gyula képviselő urat illeti a szó.

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Hadd tegyem fel azt a költői kérdést, hogy létezik-e a politikában az, mint mondjuk, a túrázásban és a kirándulásban, hogy az ember halad előre, és azt érzékeli, hogy rossz felé megy. S akkor hoz egy döntést, ami arról szól, hogy érdemes-e menni tovább ezen az úton, vagy pedig jobban járunk, ha visszamegyünk, visszafordulunk és elmegyünk az út elejére, mert onnan talán jobban meg fogjuk találni azt a célt, ami felé akartunk haladni. Önök most már évek óta próbálkoznak azzal a központi irányítással, ami jól láthatóan nem működik. Jól láthatóan nem működik a gyerekek szempontjából, és fájó szívvel mondom, hogy nem működik az iskolák, a pedagógusok szempontjából sem. Elképesztő számháború zajlik szeptember óta Magyarországon, hogy van hiány vagy nincs hiány. Mi a helyzet ezen a területen? Lehet, hogy persze most én éppen a XI. és XXII. kerületre kérdeztem rá, amelyik valószínű, hogy ebből a szempontból az élet napos oldalán található, nyilván esetleg adott esetben egy távoli kistelepülési iskolában sokkal nehezebb a helyzet.

Államtitkár úr tudja, hogy van egy írásbeli kérdésem, és az apropó valójában arról szól, hogy 2015-ben kineveztek a Budai Nagy Antal Gimnáziumba egy iskolaigazgatót, akire mind a nevelőtestület, mind a szülők, mind a diákok azt mondták, hogy nem. Ennek ellenére ott van. És ez az igazgató ahelyett, hogy együttműködne a helyiekkel, folyamatos háborúban van. Tizenkét pedagógus állt fel szeptember előtt ebben az iskolában.

Az a kérdés tehát, hogy ennek kapcsán van-e itt hiány, mi lesz ezzel a gimnáziummal, és általában mi tapasztalható ezen a területen. Ha belefér az életébe és az idejébe, cáfolja azokat a híreket, amik arról szólnak, hogy országosan is adott esetben több ezer pedagógus hiányzik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azt kérdezte, hogy egy politikusnak mikor kell valamelyest irányt változtatnia. Szerencsére a demokráciában a választók ezt a döntést elvégzik, és négyévente visszajelzést adnak arról, hogy valaki jó irányba viszi az ország sorsát, vagy pedig nem. Az elmúlt választásokon is véleményt mondtak az emberek országszerte is, és azokban a kerületekben is, amelyeket ön említett, és a Fidesz-KDNP-t támogatták 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban is, az MSZP-t viszont elég erősen leszavazták országszerte.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tehát hogy kinek kell irányt váltani, a választók szerint a Szocialista Pártnak kéne, de mivel nem vált, ezért évről évre vagy választásról választásra olvad azoknak az embereknek a tábora, akik bizalmukkal tüntetnék ki a Magyar Szocialista Pártot. Egy politikusnak érdemes a választókra hallgatni. Hogy ezt miért tették? Ebben bizonyára az önök oktatási intézkedései is benne voltak. Benne volt az, amikor ön ellen tüntettek, még mint iskolafenntartó, polgármester ellen diákok, szülők, tanárok különböző transzparensekkel. De országszerte is megtették ezt, hiszen 15 ezer tanárt bocsátottak el, és egy teljes havi bért elvettek minden magyar pedagógustól.

Ami a pedagógusok és diákok arányát illeti: 2010-ben Magyarországon egy pedagógusra 11,5 gyerek jutott átlagosan, most pedig 10,4.

(13.00)

Tehát most több mint egy gyerekkel kevesebb jut egy pedagógusra. El lehet dönteni, hogy mikor van inkább tanárhiány, amikor egy tanárra több diák jut, vagy amikor egy tanárra kevesebb diák jut. Most egy tanárra kevesebb diák jut. Ez nem jelenti azt, hogy bizonyos iskolákban, bizonyos időtartamban ne kellene gondoskodni arról, hogy szakos végzettséggel rendelkező tanár is dolgozzon.

Amit pedig ön mondott a Budai Nagy Antal Gimnáziumról, ott egyvalamit felejtett el hozzátenni, hogy 11 új pedagógus meg is kezdte a munkáját ebben az iskolában, és nyilván a nyári időszak az, amikor a pedagógusok általában munkahelyet váltanak. Ez az iskola számára, a diákok számára is így a legkisebb fennakadás. Úgyhogy 12-en elmentek, 11 pedagógust föl is vettek a nyár végére, és minden esetben a szakos ellátottságot biztosítja a tankerület.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai