Készült: 2024.09.22.15:18:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2019.12.03.),  41-42. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:   39-40   41-42   43-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt képviselő úr, LMP-képviselőcsoport: „Egy fontos nemzeti ügyről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, egy fontos nemzeti ügyről, egy fontos nemzeti feladatról beszélünk, egy olyan lehetőségről, hogy mindannyian, akárhol is éljünk, akár az anyaországban, akár a Kárpát-medencében vagy bárhol máshol Európában, tudjunk tenni a határon túli magyarság érdekeinek érvényesítése javára. Talán hallották képviselőtársaim, hogy a Székely Nemzeti Tanácsnak idén tavasszal siker koronázta azt a sokéves, egészen pontosan hatéves munkáját, amely után az Európai Bizottság zöld utat adott a nemzeti régiók fejlesztésére vonatkozó európai polgári kezdeményezésnek. Ezt a kezdeményezést hat évvel ezelőtt nyújtotta be a Székely Nemzeti Tanács, amelynek a lényege, hogy az Európai Unió fejlesztéspolitikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, ahol nemzeti kisebbségek jelentik a domináns többséget, és sajnos tapasztalat az  és ez kifejezetten igaz Székelyföldre , hogy sajnos az anyaország szintjén ezeket a forrásokat megvonják, és olyan módon használják fel, hogy nem jut megfelelően ezeknek a térségeknek. Tehát itt rendkívül fontos célról van szó. És, mondjuk ki, a célja ennek a kezdeményezésnek az, hogy ilyen módon jussanak fejlesztési források, olyan fejlesztési források, amelyek járnak ennek a térségnek, annak érdekében, hogy ez a régió és Európában a többi hasonló karakterisztikájú régió meg tudja őrizni a nemzeti sajátosságait, nemzeti identitását.

Rendkívül tanulságosnak tartjuk, hogy az Európai Bizottság először nem adott lehetőséget arra, hogy ez a munka megkezdődjön, ezért innen is gratulálok a Székely Nemzeti Tanácsnak a sokéves kitartó munkájáért, hogy végül is elérte ezt a közös sikert.

Tudjuk azt, hogy egy európai polgári kezdeményezésnek mi az ügyrendje, mi a logikája: egymillió aláírást kell egy év alatt összegyűjteni hét uniós tagországban. Úgyhogy ez egy rendkívül fontos feladat. És azt is tudni kell, hogy ez a kezdeményezés már elindult idén júniusban, tehát jövő év májusáig, tehát 2020 májusáig van idő összegyűjteni ezt az egymillió aláírást. Ezt szerintem nem kell különösebben hangsúlyozni, ez egy óriási feladatot ró mindenkire.

Én azt gondolom, hogy egy ilyen kérdésben itt az Országgyűlésben is szólni kell arról, hogy valamennyi közéleti szereplőnek, szervezetnek, politikai pártnak egységesen ki kell állni, és egységesen, a saját lehetőségeinek megfelelően ki kell vennünk a részünket ebből a munkából. De rendkívül fontosnak tartjuk azt is, hogy valamennyi politikai szervezet, akár kormánypárti, akár ellenzéki szervezet, amely rendelkezik nemzetközi kapcsolatokkal, használja ezeket a nemzetközi csatornákat, használja ezeket a nemzetközi fórumokat, hogy felhívja a figyelmet, hogy bizony, Európa több országában kell sikeresen teljesíteni ezt az aláírásgyűjtési kezdeményezést.

Ennek a kezdeményezésnek elérhető a honlapja, nemzetiregiok.eu, itt minden részletes információt megkapnak azok, akik ezt a rendkívül fontos ügyet szeretnék támogatni. Ugye, ez egy nagyon fontos nemzetpolitikai kérdés, én azt gondolom, hogy nem lehet elégszer hangsúlyozni itt az Országház falai között, hogy ezekben a kérdésekben félre kell tenni mindannyiunknak a pártpolitikai megközelítést, nemzeti ügyekben, a magyar nemzetet érintő kérdésekben közösen kell tudni dolgozni. Sajnos vannak olyan példák, amelyek ezzel ellentétesen hatnak.

De azt is el kell mondanunk, hogy ez a kezdeményezés nagyon fontos európai uniós értékeket is érint, hiszen a nemzeti kisebbségek jogainak védelme, érdekeinek képviselete nagyon fontos európai uniós érték. Egyrészt szomorú is, hogy Európában még erről beszélni kell, és olyan fejleményeket láttunk is, amelyek Erdélyben a határon túli magyarságot érintik, hogy sajnos ebben a kérdésben nem kellően aktív az európai politikai elit, és amikor olyan elfogadhatatlan jellegű kommunikáció vagy éppen kifejezetten fenyegető jellegű magatartás tapasztalható, akkor nem kellő hatékonysággal vagy nem kellő eréllyel szólalnak fel az Európai Unió politikai elitjéhez tartozó politikusok. Ezért is fontos, hogy ezekben a kérdésekben egységesen kommunikáljunk, és lehetőség szerint ebben egy nagyon-nagyon széles körű konszenzust tudjunk megteremteni az Unió szintjén.

Hangsúlyozom, hogy ez a kezdeményezés nem kifejezetten a magyar Országgyűlés hatáskörébe tartozik, de fontosnak tartottam felszólalni azért, hogy erről itt is tudjunk beszélni. Én azt gondolom, hogy a nemzetpolitika kérdéséről amúgy is méltatlanul keveset esik szó az Országház falai között, és én minden egyes alkalommal, amikor egy ilyen jellegű kérdés elénk kerül, akkor hangsúlyozom azt, hogy mi magunk, a Lehet Más a Politika ezt valóban nemzeti ügynek tekintjük, és úgy gondoljuk, hogy súlyos hibát követ el az, aki ezt a kérdést úgy közelíti meg, hogy megpróbálja politikai haszonszerzés tárgyává tenni. Sajnos láttunk erre példákat egyébként minden oldalról, ugye, nem olyan régen egy ellenzéki párt határon túli választás esetében nem a magyar jelöltet támogatta, hanem az európai pártcsaládjának megfelelő ideológiai alapon választott támogatandó jelöltet. Mi ezt rendkívül súlyos, hibás lépésnek tekintjük, és ez mindenképpen súlyos károkat okoz a magyar nemzeti érdekek képviselete szempontjából. Én azt gondolom, hogy ezt is ki kell mondani, de azt is ki kell mondani, hogy a kormánypártokat mindig kiemelt felelősség terheli, hogy ebben a kérdésben legyenek nyitottak, és fogadják el azt, hogy az ellenzéki képviselők, az ellenzéki pártok részéről is a nemzeti elkötelezettség erre a munkára sarkall minket. Úgyhogy ezt a hozzáállást kérem önöktől is, tisztelt képviselőtársaim. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:   39-40   41-42   43-44      Ülésnap adatai