Készült: 2024.04.26.04:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.),  296-305. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 12:41


Felszólalások:   282-295   296-305   306      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „A szegénység felszámolásáról” című, H/7730. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Népjóléti bizottság utasította el.

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az előterjesztő Szabó Timea képviselő asszony nincs a teremben, ezért most a további képviselői felszólalások következnek. Képviselőcsoportonként egy-egy képviselő 2-2 perces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő szintén 2 perces időkeretben ismertetheti álláspontját. Elsőként megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, Párbeszéd-képviselőcsoport.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ma Magyarországon csak a kiváltságos keveseknek adatik meg az anyagi biztonság nyugalma. Az emberek közel háromnegyede nem tudna kifizetni egy hirtelen jött pár tízezer forintos kiadást. Milliók élnek napról napra vagy hónapról hónapra, sokaknak szinte semmije sincs, mások okkal aggódnak azon, hogy elveszítik kevéske jövedelmüket vagy hirtelen meginog a létalapjuk. Nem csoda, hogy a magyarok tömegei félnek a holnaptól, feszültek, stresszesek, frusztráltak. A reményvesztettek országa lettünk, ahonnan megunva a jövőtlenséget, százezrek vándorolnak ki, és ahol milliók adták föl a reményt, hogy sorsuk valaha jobbra fordulhat. Sokan éreznek dühöt és irigységet is, hiszen azt látják, hogy az elmúlt két és fél évtizedben néhány ezer ember kezében hatalmas vagyonok halmozódtak fel, sokszor érdemtelenül vagy egyenesen törvénytelenül. És azt is látják, hogy mindegy, ki milyen keményen küzd, ha az életkilátásokat alapvetően az határozza meg, ki hova születik. Érthető, hogy megszűnt a bizalom a hatalmi elit felé és különösen a mai hatalomgyakorlók felé, amely hajtja, sőt támogatja egy ilyen igazságtalan, az embereket kiszolgáltatottá tévő rendszer kialakulását. Ezért számolhatták fel szemben ülő képviselőtársaink érdemi ellenállás nélkül a harmadik köztársaságot, és ezért kell a negyedik köztársaságot erős szociális alapra építeni. Egy olyan országban, ahol mindenki számára adott az alapvető létbiztonság, ahol az előrejutás szorgalom és tehetség kérdése, ahol nincsenek irritáló egyenlőtlenségek, ott az emberek boldogabbak és egészségesebbek, jobban teljesítenek a gyerekek az iskolában és a felnőttek a munkahelyen, több a bizalom és kevesebb a bűnözés, erősebb a szolidaritás és a demokrácia. Ezért van szükség az ebben a határozatban felsorolt intézkedések mielőbbi végrehajtására.

Ennek szellemében terjesztette elő a Párbeszéd a szegénység felszámolására vonatkozó 20 pontos csomagját, amely a lakhatás, a jövedelembiztonság, az oktatás, a szociális ellátás és az egészségügyi ellátás területén tenné meg azokat a sürgető lépéseket, amelyek mindannyiunk életét jobbá tennék. Ehhez kérem a támogatásukat. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Dudás Róbert képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport. Parancsoljon!

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Vidéken az emberek évről évre elképedve olvassák azokat az adatokat, amelyek statisztikai adatként jelennek meg, többek között a fejlődésről és a fejlesztésekről. Engedjék meg, hogy egy konkrét példát idehozzak, ez pedig az átlagkereset kérdése. Azon gondolkodnak, hogy vajon valósake ezek az adatok, illetve azon, hogy vajon Magyarországról szólnak-e, mert ha Magyarországról szólnak és még valósak is, akkor ők valószínűleg nem Magyarországon élnek. Azok az adatok, amelyek nagyjából 350 ezer forintra tehetők átlagkereset címén, a vidék Magyarországán a családok egy hónap alatt sok esetben nem keresnek annyit. Sok esetben nem keresnek annyit, nélkülöznek, s nemcsak hogy hónapról hónapra, hanem sok esetben napról napra élnek. Nagyon sok háztartásban nincs áram, nincs víz, nincsenek megteremtve a megfelelő lehetőségek, életkörülmények. Engedjék meg, hogy idehozzam a gyermekek kérdését. Magyarországon több százezer gyermek van, aki nem jut mindennap meleg ételhez, nincs megfelelő fedél a fejük fölött, ezáltal szomorú gyermekeket látunk és szomorú szülőket, hiszen a szülő azon szeretne dolgozni, hogy megadjon a gyermekének mindent, de sajnos a vidék Magyarországán ez nem biztosított minden esetben. Azt gondolom, hogy amíg van egy éhes száj, amíg van egy szomorú szem, amíg minden gyermek nem jut legalább napi egyszeri meleg ételhez és fűtött helyiséghez, addig nem is volna szabad nekünk másról beszélni, míg ezt a kérdést meg nem oldjuk.

A Jobbik nevében kijelenthetem, hogy mi támogatjuk ezt a kezdeményezést. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonynak, MSZP-képviselőcsoport.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Nagyon fontos témáról kellene hogy beszéljünk ilyenkor, amikor a szegénység felszámolására tett javaslatokat hozzuk ide a plenárisra. De megint látjuk, hogy tárgysorozatba-vételi kezdeményezésről beszélünk. Bár most karácsony előtt vagyunk, és látjuk, hogy ilyenkor  hála a jó égnek  a szolidaritás megnő az emberekben, és látjuk, hogy mindenki törekszik arra, hogy segítse azokat a honfitársainkat, akik bajban vannak és rászorultak, akár ha csak egy kis ajándékkal, bármivel, amivel tudunk, tüzelőfával, bármivel. De azért engedjék meg, hogy kritikát is megfogalmazzak. Azért láttuk az elmúlt időszak kampányaiban, meg a kormánypárt kommunikációjában, hogy nem igazán szeretik azt elismerni, hogy Magyarországon van szegénység, mégis Magyarországon a kampányok idején lényegében eltűnik a magyar piacokról a magyar burgonya és az alma. Ez azért van, fideszes és KDNP-s képviselőtársaim, mert elkezdik ezt osztogatni. Csak a csepeli példát hozom fel. A választások után Borbély Lénárd polgármester úr 4 ezer csomag burgonyát és almát osztott ki úgymond a nemlétező szegénység kapcsán Magyarországon. Azért mondom ezt, mert tényleg annyi burgonyaosztás történik, hogy vagonszámra vásárolják fel Magyarországon, és a választások után itt állunk magyar burgonya nélkül. Viccesnek is lehetne ezt tekinteni, képviselőtársaim, de nem az.

Csak azt szeretném ezzel mondani, hogy beszélni kellene a parlament falai között arról, hogy hol is tartunk most, hogy mennyire mélyült Magyarországon az elmúlt években  és ezt már a Központi Statisztikai Hivatal sem tudja eltitkolni  a szegénység mélysége. Ajánlom képviselőtársam figyelmébe az újabb jelentést: több százalékponttal mélyült a szegénység Magyarországon. Én azt gondolom, hogy erről sokkal többet kellene itt beszélnünk, mert sokkal komolyabb témáról van szó. Mi természetesen támogatjuk a kezdeményezést. Köszönöm. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hohn Krisztina képviselő asszonynak, LMP-képviselőcsoport.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ismét a szegénységgel kapcsolatos törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről beszélhetünk  már többször mondtam, hogy sajnos utoljára  itt a Ház előtt. Azt gondolom, hogy nem kellene ilyen törvényjavaslatok tárgysorozatba vételével kínlódnunk itt, lehetett volna más megoldás is erre, mint a szájzártörvény, hogy kizárólag majd a Törvényalkotási bizottság elé lehet majd ezeket felkérni. Lehetett volna olyan megoldás is, hogy önök ezeket átengedik a bizottságokon, és akkor nem kerülnek ide. Hiszen emberek életéről, emberek sorsáról van szó. Úgy gondolom, hogy amíg nem lesznek Magyarországon olyan jövedelmek, nyugdíjak, bérek, rokkantnyugdíjak, amelyekből tisztességesen meg lehet élni, illetve egy széles társadalmi rétegnek nincs ilyen jövedelme, addig időről időre mindig elő fognak kerülni különféle ilyen javaslatok  ha nem itt a tisztelt Ház előtt, akkor majd a Törvényalkotási bizottság előtt , hiszen nem szegi majd kedvünket az, hogy itt nem tudunk róla beszélni. Addig rendszeresen be kell hogy nyújtsuk a nyugdíjemeléssel, a mindenkori öregségi nyugdíjminimummal, az ápolási díjjal kapcsolatos javaslatokat, fel kell hogy emeljük a szavunkat a gyerekszegénység ellen, és küzdenünk kell a szegénység ellen. Azért vagyunk itt, hogy különféle társadalmi csoportok problémájára felhívjuk a figyelmet, hogy szóljunk, hogy a király adott esetben meztelen.

(18.00)

Ezt muszáj megtennünk, ezért választottak minket ide listáról. És úgy gondolom, hogy igenis minden törvényes eszközt meg kell ragadnunk annak érdekében, hogy felhívjuk az önök figyelmét, hogy hátha egyszer valamelyikük magáévá teszi a gondolatot, és benyújtja a tisztelt Ház elé, és mivel majd nem ellenzéki lesz a benyújtó, ezért önök el is fogják fogadni. Köszönöm szépen a szót. (Taps az ellenzék soraiból.)

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

ELNÖK : Én is köszönöm, képviselő asszony. A következő hozzászóló Nacsa Lőrinc képviselő úr, Kereszténydemokrata Néppárt, teljes felszólalásra.

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontos a szegénység megszüntetése, közös cél lehet, azt gondolom, hogy mindent meg kell tenni ezért, és az elmúlt kilenc évben mi nagyon sok mindent tettünk azért, hogy minél inkább csökkenjen a szegénység Magyarországon, csökkenjen a szegények száma Magyarországon. Különböző intézkedésekkel próbáltuk ezt elérni. Ennek legfontosabb eleme a munka. Ugye, önök segélyalapú társadalmat építettek, mi munkaalapú társadalmat építünk. Ezért van az, hogy 833 ezerrel több ember dolgozik, mint 2010-ben. Azt gondolom, hogy a szegénységből való kilábalás legfontosabb eszköze a munka, ezért kell a munkát folyamatosan támogatni járulékcsökkentéssel, adócsökkentéssel és különböző munkahelyteremtő akciókkal. Nagyon jó, hogy képviselő asszony szóba hozta a KSH „Háztartások életszínvonala” jelentést, amely a 2018-as évről most december elején jelent meg, és nagyon új. Ebből idéznék párat, mert úgy látszik, ön nem olvasta, vagy egy nagyon régit, egy 2009-est tetszett a 2019-es helyett olvasni, és abban olvashatott olyan rossz számokat. 35 százalékkal nőtt a fogyasztás 2010-hez képest. 2018-ban az egy főre jutó személyes célú kiadás 1 millió 223 ezer forint volt, 10,6 százalékkal haladta ez meg az előző évit, a 2017-est. Egyharmadára csökkent a súlyos anyagi deprivációval érintettek száma 2010 óta. 1,3 millióval kevesebb embernek van fizetési hátraléka, mint 2010-ben. 4 millióval több embernek van pénze váratlan kiadásokra, mint 2010-ben. 2,4 millió emberrel több tud elmenni egy hétre nyaralni, mint 2010-ben. 650 ezerrel csökkent azoknak a száma, akik nem tudják fűteni a lakásukat.

Csökkent, hála istennek, a jövedelmi szegénységi küszöb alatt élők aránya, csökkent a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők száma, és kevesebb embert érint a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázata. Egyébként ezekkel, a súlyos anyagi deprivációnak kitettek számában éllovasok vagyunk az Európai Unióban, az első háromban található az a csökkenés, amit 2010-2018 között a magyar kormány társadalompolitikájának, gazdaságpolitikájának köszönhetően és az emberek kemény munkájának köszönhetően el tudtunk érni. Azt gondolom, hogy ezek rendkívül jó számok.

Nem szabad itt megállni, tovább kell menni, amíg fel nem számoljuk a szegénységet, de ezek a számok az igazak, nem azok, amit önök mondtak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   282-295   296-305   306      Ülésnap adatai