Készült: 2024.05.06.02:59:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  264-267. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:   260-263   264-267   268-271      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Miért veszik el a helybeliektől a Fertő tavat?” címmel. Kocsis-Cake Olivio képviselő urat illeti a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nem tudom, tisztelt államtitkár úr, aki majd válaszol… Azt a Balatonon már tapasztaltuk, hogy a turisztikai fejlesztések milyen veszéllyel járnak a fákra, zöldfelületre, nádasra. Ott eddig a Fidesz-közeli vállalkozók terjeszkedhettek, nekik köszönhetően a balatoni zöldfelületekből és a békés „Zimmer frei”-ből egyre inkább nőnek ki a luxusapartmanok, luxusszállodák. Ezek a fejlesztések viszont iszonyú környezetkárosító folyamaton keresztül nagyon nagy károkkal járnak.

Most úgy tűnik, a Fertő tavon a sor. Igaz, itt egyelőre a „Modern városok” program keretében az állam fejleszt, de hasonló megalomán tervekről lehet hallani a Fertő tó partján. 30 milliárdból épülne rekreációs park, új strand, vízi játszótér, kemping, étterem. Ez idáig rendben is lenne. De a tervek között szerepel egy ezerhajós kikötő  ez a kikötő jelenleg kétszáz hajós  és egy százszobás szálloda (Dr. Rétvári Bence: Inkább Ausztriában épüljön szerinted?), ezeket tartják nagyon problémásnak a helyi emberek. A szálloda 11,5 méter magas lenne, háromszintes lenne, a zöldfelület beépíthetőségét 20 százalékról 30 százalékra kívánják növelni. Ráadásul a 2017-es építési szabályzathoz csatolt hatásvizsgálati lap mindössze féloldalas. Azt egész elfogadhatatlannak tartjuk, hogy Magyarország egyik legfontosabb tavának átalakításához féloldalas hatástanulmány van. Ebből úgy tűnik, hogy nem az ott élők érdekeit, hanem csak turisztikai szempontokat érvényesítenek.

Senki nem vitatja, hogy a Fertő tó területét fejleszteni kell, a környék felújításra szorul, ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem veszik figyelembe a fenntarthatósági szempontokat. Az is kérdés, ki lesz a fenntartója ezeknek az épületeknek, kié lesz majd a haszon. Éppen ezért a Párbeszéd helyi szervezete aláírásgyűjtésbe kezdett, pár nap alatt több száz aláírást gyűjtöttünk annak érdekében, hogy emberléptékű fejlesztések legyenek a Fertő tó partján.

Én pedig államtitkár urat kérdezem, hogy miért nem veszik figyelembe a fenntarthatósági szempontokat tervezéskor, a sokszintes szállodamonstrum és a gigakikötő helyett miért nem maradhatnak a cölöpházak, a büfék és a csónakház. Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány Sopron és a Fertő tó mellé állt, és azzal a több száz milliárd forintos támogatással, amely a „Modern városok” program keretében Sopronba és a régióba érkezik, új perspektívát nyújt a térségnek. Ennek csak örülni lehet. A helyi lakosság is profitál abból, ha a turizmus megélénkül, és a tó végre méltó színezetbe öltözik. Közben épül a soproni új uszoda, zajlik a belváros rehabilitációja és a Lővérek-program is. A Fertő tó hazánk egyik legtöbb lehetőséget magában rejtő turisztikai célterülete, amely végre megfelelő súllyal van kezelve. Érthetetlen, hogy ez miért fáj a Párbeszédnek. A Fertő tó partján lévő Sopron-Fertő vízi telep környezetének fejlesztése több tíz milliárd forintból, 100 százalékos kormányzati támogatással, a „Modern városok” program részeként azzal a céllal valósul meg, hogy a korábbi vízi telep területének kibővítésével magas színvonalú turisztikai vonzerőt jelentsen hazai és külföldi látogatóknak. A Fertő tó kincsei és a környezetében rejlő kikapcsolódási lehetőségek korábbi átfogó fejlesztések hiánya miatt a látogatók elől mind ez idáig rejtve maradtak. A Fertő tó magyarországi partszakasza a fejlesztéseknek köszönhetően a természeti értékek megóvásával újul meg az álláspontunk szerint.

A fejlesztés összes környezetvédelmi és természetvédelmi kérdésében jogerős engedéllyel rendelkezik. A fenntarthatóság érdekében speciális épületgépészeti megoldásokat is alkalmaztak a tervek, melyeket többek között az Osztrák-Magyar Vízügyi Bizottság is jóváhagyott. Az új épületek méreteit, építészeti megoldásait nemcsak az Országos Tervtanács, de a térségi Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület is jóváhagyta.

A fent bemutatott fejlesztésnek éppen az a célja, hogy kiszélesítse azt a kört, akik az egyedülálló terület természeti értékeit hasznosítani, megóvni és bemutatni tudják. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:   260-263   264-267   268-271      Ülésnap adatai