Készült: 2024.04.28.09:22:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2019.06.25.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Hallom, Vadai Ágnes képviselő asszony is megérkezett. (Derültség.) Tisztelettel köszöntöm, jó reggelt, képviselő asszony! (Dr. Vadai Ágnes: Jó reggelt, elnök úr!) Hollik István következik a Fidesz nevében. (Jelzésre:) Bocsánat, a Kereszténydemokrata Néppárt nevében.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! „Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség.”  fogalmazott egyszer bölcsen Wass Albert. A sikeres népek és nemzetek felemelkedésének ez a gondolat az egyik alappillére.

(10.00)

Mi itt, a magyar Országgyűlésben arra esküdtünk fel, és azért dolgozunk, hogy a magyar nemzet újra erős legyen. Ha így teszünk, akkor „A magyar név megint szép lesz, / Méltó régi nagy híréhez”, ahogy Petőfi írta. (Tordai Bence közbeszól.) Ennek azonban egyik szükséges előfeltétele, hogy mi, akik a magyar választópolgárok jóvoltából itt vagyunk, nemzetstratégiai ügyekben fogjunk össze, függetlenül attól, hogy sok kérdésben vitában állunk egymással.

A határon túl élő honfitársaink ügye éppen ilyen nemzetstratégiai ügy. Az értük vállalt felelősség pedig nem önként vállalt csupán, hanem az Alaptörvényben rögzített kötelesség. Ezért döntött úgy múlt héten az Országgyűlés, hogy a 2020. év, emlékezve a trianoni békediktátumra (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) és annak igazságtalanságára, legyen a nemzeti összetartozás éve.

Sajnos azt látjuk, hogy az ellenzék vezető ereje azonban nem osztozik ebben a felelősségben, hiszem múlt kedden egyedüli pártként a DK mondott nemet a nemzeti összetartozás évére. Ha hatalmi osztozkodásról van szó, akkor persze azonnal képesek az összefogásra a többi ellenzéki párttal, azonban nemzeti sorskérdésekben ebbéli kötelezettségeiknek nem tesznek eleget. (Dr. Vadai Ágnes: Nem te fogod megmondani, hogy mi a kötelezettsége!) Gyurcsány Ferenc és pártja szánt szándékkal nem akarja észrevenni a magyarságot érintő kérdéseket, amelyek minden vitán felül állnak, ugyanis vannak ügyek, amelyek nem lehetnek a pártpolitika martalékai. Éppen ezért örömteli volt látni, hogy amikor az ukrán állam megszavazta a magyar kisebbséget egyértelműen diszkrimináló nyelv- és oktatási törvényt, akkor ez ellen képesek voltunk egységesen fellépni minden párt részvételével. Múlt kedd óta tudjuk, hogy ez csak kérészéletű kegyelmi pillanat volt, hiszen Gyurcsány Ferenc és pártja (Dr. Vadai Ágnes: Demokratikus Koalíció!) gyorsan visszatért a saját nemzetével szembeforduló politikájához azzal, hogy egyedüli pártként nemet mondott arra, hogy a 2020. év a nemzeti összetartozás éve legyen. Ez ékesen bizonyítja, hogy számukra nem a magyarság ügye az első, hanem saját kicsinyes, hatalmi szempontjaik. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.)

Az európai parlamenti választási kampány is bizonyította ezt. Persze, az ellenzéken belül ezzel a politikával lehet sikereket elérni, hiszen ma nem kérdés, hogy melyik párt vezeti az ellenzéki roncsderbit. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Gyurcsány Ferenc pártja bolsevik módszereinek (Dr. Vadai Ágnes: Liberális!), szalámitaktikájának és aknamunkájának sikerét mi sem igazolja jobban, mint az összeomlott Jobbik, a bejutási küszöbre szédült MSZP (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) és még a viccpárt által is megelőzött LMP. A bolsevik tempóban Gréczy Zsolt DK-s képviselő még azt sem vette észre (Dr. Vadai Ágnes: Liberálbolsevik! Segítek! Liberálbolsevik!), hogy amíg a szavazás előtti hétfőn a múlt tagadása miatt aggodalmaskodott egyik felszólalásában, addig kedden a szavazással önmaga tagadta meg a múltat azzal, hogy nemmel szavazott az összetartozás évére. Megtagadta Trianon emlékét (Dr. Vadai Ágnes: Jézusom!), és ismét megtagadta a határon túl élő magyarságot. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Azonban a múlt ismeretében azt kell mondjam, hogy ez nem kapkodásból eredő figyelmetlenség volt, merthogy a saját nemzete ellen való fordulásban nagy rutinja van Gyurcsány Ferencnek. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Ahogy 2004-ben szembefordult a határon túli magyarokkal, ahogyan 2010-ben nemmel szavazott a határon túli magyarok kedvezményes honosítására (Dr. Vadai Ágnes: Még!), úgy nem okozott számára erkölcsi dilemmát kiadni a parancsot frakciójának, hogy nemmel szavazzanak az összetartozás évére. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Aki a Demokratikus Koalíció frakciójából jelen volt, az tanúbizonyságot tett arról, hogy nekik nem számítanak az Erdélyben, a Felvidéken, a Kárpátalján vagy éppen a Vajdaságban élő magyarok (Közbeszólás a Jobbik soraiból.), a brüsszeli utasítások végrehajtása és az európai egyesült államok építése annál inkább. (Font Sándor: Úgy van!) Szavazatukkal ismét megtagadták a múltat, letagadták Trianon fájó emlékét, semmibe vették a határon túl élő honfitársainkat, és újra magyart magyar ellen akartak fordítani. Csakhogy, tisztelt Gyurcsány-frakció (Dr. Vadai Ágnes: Demokratikus Koalíció!), a múltat ezúttal sem fog sikerülni végképp eltörölni. (Soltész Miklós az ellenzék felé: Igyál még egy kicsit!)

Éppen azért, bár lehet, hogy ez felesleges, hiszen csak Vadai Ágnes ül itt, azért mégis a (Dr. Vadai Ágnes: Nem tudom, ez az én napom?!  Az elnök csenget.) DK-frakció figyelmébe ajánlom (Dr. Vadai Ágnes: Letelt az ideje, elnök úr, igaza van!) Szent Ágoston gondolatait, amely a mi politikánkat meghatározza: nagy dolgokban egység, egyebekben szabadság, de mindenben szeretet. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Potápi Árpád János államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2010-es kormányváltás egyben radikális irányváltást is jelentett a nemzetpolitikában. (Dr. Vadai Ágnes: Azt látom!) Amikor átvettük a kormányzást, egy olyan nemzetet találtunk, amely még alig tudott felocsúdni a december 5-ei népszavazás okozta megrázkódtatásból, amelynek tagjait az egymás iránti bizalmatlanság jellemezte. Ha az elmúlt évek nemzetpolitikájából csak egyetlen eredményt kellene kiemelnünk, akkor az a nemzet közjogi újraegyesítése lenne. (Dr. Vadai Ágnes: Gratulálok!) Annak a munkának köszönhetően, amely a külhoni magyarok kedvezményes honosításáról szóló döntéssel (Dr. Vadai Ágnes: Mennyiért vettétek a szavazatokat, arról beszéljetek!) és a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvénnyel vette kezdetét 2010-ben, ma már minden magyar ember érzi és tudja, hogy tagja az egységes magyar nemzetnek, amelynek köszönhetően végre konszenzus van abban, hogy a külhoni magyarság ügye nem válhat pártpolitikai kérdéssé. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.)

Az elmúlt kilenc évben számos lépést tettünk annak érdekében, hogy az összetartozás valóságát (Dr. Vadai Ágnes: És igen sokat loptatok!) a mindennapokban is megélhetővé tegyük. A magyarság közjogi újraegyesítésével több mint egymillió külhoni magyar vált újra közjogi értelemben is a magyar nemzet tagjává. (Dr. Vadai Ágnes: És mennyibe került?! Mennyibe került ez az adófizetőknek?!) Szinte az egész Kárpát-medencében nincs olyan magyar közösség, ahova ne értünk volna el, ahol az anyaország ne segített volna (Dr. Vadai Ágnes: Az ukránok például!) akár anyagi, akár szakmai támogatással. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Több mint ötezer külhoni magyar intézmény és szervezet programjának fenntartható működéséhez járultunk, járulunk hozzá folyamatosan, dolgozunk azon, hogy minden magyar gyermek számára anyanyelvén minőségi oktatást tudjunk biztosítani a külhonban is. (Dr. Vadai Ágnes: Nem sok sikerrel!) A Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében több mint 160 új óvodát és bölcsődét építünk, és több mint 450-et újítunk fel, emellett számos külhoni magyar iskola fejlesztése fejeződik be és zajlik jelenleg is. A Kőrösi Csoma Sándor-programmal és a Petőfi-programmal pedig a világ és a Kárpát-medence 240 magyar közösségében vagyunk jelen nap mint nap.

Az élet egyre több területén egységes nemzetben gondolkodunk, egységes Kárpát-medencei oktatási, gazdasági, kulturális teret hoztunk létre az elmúlt években, egyre több fórumon válik általánossá a Kárpát-medencei szintű jelenlét. Megerősítettük és újrakötöttük a testvértelepülési kapcsolatokat, amelyek immáron behálózzák az egész Kárpát-medencét. A Magyar Állandó Értekezletet újraindítottuk, ezen fórum ülésén az ellenzéki pártok is képviselettel rendelkeznek, és a tagszervezetek évről évre egyhangú zárónyilatkozatot fogadnak el. A legutóbbi ülésen, 2018-ban a külhoni magyarságot érintő legfontosabb kérdésekben, hogy a magyaroknak jár a magyar állampolgárság, a választójog és az autonómia, a normális magyarországi politikai erők között teljes egység volt.

Láttuk már, hogy az az út, amit a DK folytatott 15 ével ezelőtt (Dr. Vadai Ágnes: Bocsánat, akkor még nem is létezett!), hogyan zárult, hova vezetett. Szeretnénk egyértelművé tenni most is, hogy nem fogjuk hagyni (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.), hogy azt a széles körű összefogást és társadalmi egyetértést, amelyet nemzetünk összetartozása ügyében kialakítottunk, felelőtlen módon bárki veszélyeztesse. Az elmúlt ülésszakban, illetve az elmúlt évben több olyan rendeletet, határozatot fogadtunk el, amely a magyarság összetartozását erősítette meg, ilyen volt a székely-magyar összefogás vagy összetartozásnak az országgyűlési határozata is, és ilyen a nemzeti összetartozás emlékévéről szóló határozat is. Egyetlenegy erő, a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció szavazott erre nemmel. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Az öt nemmel szavazó képviselő, amellett, hogy 166-an a jelenlévők közül igennel szavaztunk (Dr. Vadai Ágnes: Én nem voltam itt, de vegyen engem is hozzá!), Arató Gergely, Gréczy Zsolt, dr. László Imre, Oláh Lajos, Varju László (Dr. Vadai Ágnes: Mindenki! Mindenki! Mindenkit vegyen hozzá!), Bősz Anett pedig tartózkodott.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ők azok, akik az egységes magyar nemzet ellen szavaztak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.  Dr. Vadai Ágnes: Nem voltam itt, de mondjon engem is!)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai