Készült: 2024.04.27.15:44:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2019.06.25.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:11


Felszólalások:   7-10   11-14   15-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Korózs Lajos az MSZP részéről. Öné a szó.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben meglehetősen forró volt a hangulat a Suzuki Rt. magyarországi gyáránál Esztergomban. A Suzuki az a magyar multinacionális vállalat, amelyik az egyik legproblémásabb. Igaz, hogy az elsők között települt Magyarországra a rendszerváltás után, de ők azok, akiknek rendszerint  hogy mondjam?  rendezetlenek a munkaügyi kapcsolatai. Nézzük az előzményeket!

Az előzményekhez hozzátartozik, hogy a múlt év végén, amikor az Országgyűlés tárgyalta a rabszolgatörvényt és jó néhány olyan törvényt, amely, azt hiszem, joggal váltotta ki az ellenzék ellenállását (Nacsa Lőrinc és Németh Szilárd István közbeszól.), akkor nemcsak tüntetések, nemcsak sztrájkfenyegetések voltak ebben az országban, hanem nagyon komoly szakszervezeti megmozdulások is, lásd az Audinál, lásd a Hankooknál, illetve a Suzukinál.

(Dr. Varga László elfoglalja jegyzői székét.)

Ennek hatására a Suzuki Zrt.-nél megalakult a szakszervezet, igaz, nem a gyárban, mert ezt nem engedték meg nekik, hanem kinn a vállalati parkolóban, hivatalos jegyzőkönyv készült róla, tisztségviselőket választottak, ennek ellenére az ágazati szakszervezeti vezetőket nem engedték be a gyár területére, arra való hivatkozással, hogy nincs szakszervezet a Suzukinál, miközben persze van, csak ezt a cég vezetése nem kívánja vagy nem akarja elismerni.

(9.30)

Tudomásom van arról, hogy megküldték az alapító okiratot és az ehhez kapcsolódó dokumentumokat; igaz, a nem védett személyek nevét ebből kitakarták. Ennek ellenére a megválasztott szakszervezeti vezetőt néhány nap múlva kirúgták állásából, arra való hivatkozással, hogy nem jól végezte a dolgát. Közben persze ez nem igaz, hiszen közel másfél évtizede ott dolgozó fiatalemberről lévén szó, az előmenetele egyértelműen demonstrálja azt, hogy kiváló munkát végzett, ezért is emelték magasabb pozícióba a vállalatnál.

Nézzük sorban, hogy miről is van szó ezen túlmenően! Képviselőtársaim pontosan tudják, hogy a szakszervezet nem egy önmagáért való dolog. A szakszervezet bértárgyalásokat kezdeményezhet, a szakszervezet a munkakörülményekről egyeztethet a vállalat vezetésével, de akár sztrájkolhat is. Igaz, a jelenlegi sztrájktörvény megnyirbálja a jogosítványait. Én azt gondolom, hogy Magyarországon mindenkinek be kell tartani a törvényeket, még a Suzuki Zrt.-nek is be kell tartania a törvényeket.

Szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat arra, hogy a Suzuki Zrt. a magyar kormánynak egy stratégiai partnere, és ebben a stratégiai partnerségi megállapodásban a következőket írják le, idézem: a jelen megállapodás általános célja a felek közötti folyamatos párbeszéd folytatása, a kölcsönös bizalom és a kiszámíthatóság. Kérem szépen, ebből világosan kiderül mindenki számára, hogy a Suzuki szinte napi kapcsolatban van a magyar kormánnyal, következésképpen a magyar kormány képviselőinek mindenről tudnia kell, ami a Suzukinál történik.

Ezen túlmenően ebben a megállapodásban az is benne van, hogy a magyar Suzuki aktív szerepvállalásának megerősítése a magyar gazdaság teljesítményének és a nemzetközi versenyképességének növelését célzó kormányzati gazdaságpolitika megvalósítása, tehát ebben működik közre. Nincs is ezzel az égvilágon semmi baj, hogyha nem azt jelentené, hogy ez a gazdaságpolitikai célok érdekében tett gazdaságpolitikai lépés nem a kizsákmányolásra, nem a kizsigerelésre, nem az agyondolgoztatásra irányulna.

Ahogy említettem, mindenkinek be kell tartania ezeket a törvényeket. A múlt évben láthattuk óriásplakátokon, hirdette a kormány több milliárd forintért, hogy ha Magyarországra jössz, be kell tartani a magyar törvényeket. Értem, de akkor tessék megmondani, hogy két vagy három héttel ezelőtt Suzuki úr Szijjártó Péter külügyminiszter vagy (sic!) külgazdasági miniszter úrral miről tárgyalt, mert erről nem voltak igazából híradások.

A tárgyalásoknak nyilvánvalóan lesznek valamilyen következményei, próbált is a szakszervezet lépéseket tenni ismételten. A múlt héten arról volt szó, hogy egyeztetést folytatnak az ágazati szakszervezeti vezetéssel, de a Suzuki-gyár vezetése csak a jogi képviselőjét küldte oda el. Szeretném megemlíteni, hogy a közelmúltban tárgyalta az Országgyűlés a gazdaságvédelmi akciótervet, és ebből számomra azt lehetett leszűrni, hogy ami jó a tőkének, az jó a magyar gazdaságnak. Csak én azt látom, hogy ami jó a tőkének, az nem mindig jó a magyar munkavállalóknak.

Orbán Viktor az elmúlt években tökéletesen megvédte a magyar bankokat, megvédte a magyar multinacionális cégeket, most arra kérem, hogy a magyar munkásokat is védje meg. Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Bodó Sándor államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Amikor a képviselő úr hozzászólásra jelentkezett, egy olyan vélekedésem volt, hogy a múlt héten elkezdett, Varga László képviselő úr által indítványozott „Mi újság a Suzukiban? Hőségriadó” témában fogja folytatni, de aztán rájöttem, hogy nem erről van szó. Nem volt nehéz kitalálni, hogy miért, hiszen érkezett egy bejelentés június 14-én a munkavédelmi főosztályra, nevezetesen hogy a munkaidővel, munkaközi szünetek kiadásával, illetve a hőségriadóval kapcsolatosan milyen áldatlan állapotok vannak, és mindenképpen ellenőrzés indokolt. Nemcsak ezért, de ezért is természetesen a folyamatos és soron kívüli ellenőrzések azt a célt szolgálják, hogy vajon ténylegesen mi a helyzet ezekben a gyárakban.

A válasz, ami az ellenőrzés során megszületett, tulajdonképpen már indokolja, hogy önök ezt a témát ejtették. Ejtették, hiszen a kollégáink ellenőrzési tapasztalata szerint nem találtak szabálytalanságot, sőt a törvényi előírásokon túlmenően a munkáltatónál olyan intézkedéseket is tapasztaltak, amelyek könnyítették és segítették a dolgozók munkatevékenységét. A jegyzőkönyvből idézek: a gyár területén körülbelül 200 darab ivókutat, hűtött vizes szódaautomatát, ballonos vízadagolót telepítettek, illetve a munkavállalók számára olyan speciális hűsítő kendőt osztottak ki, amely egész nap segít.

Aztán nyilvánvalóan váltani kellett, és az volt a következő felvetése, hogy igen, de a munkaszervezés kapcsán még sincs minden rendben. Nos, emlékeztetem a képviselő urat, hogy a Suzuki volt az első olyan gyár talán az országban, amelyik a munka törvénykönyve tárgyalása során, illetve azt követően bejelentette, hogy ő a korábbi, eddigi gyakorlatán nem kíván változtatni, és a korábban is működő, eredményes munkarend szerint kíván foglalkoztatni.

Innentől fogva nyilván következett az, hogy akkor a szakszervezeti vezetőkkel is lehet valami probléma, illetve a velük való kapcsolattartással. Engedelmükkel, a tárgyalás menetét biztosan nem segíti az a figyelemfelhívó propagandaakció, amelynek során az MSZP alelnöke odaláncolja magát a kerítéshez. Ez nem a párbeszéd formája semmiképpen  hangulatkeltésre kiváló.

Hogy a szakszervezeti vezetőkkel hogyan és miképpen tárgyalnak, illetve milyen lehetőségek vannak, ezzel kapcsolatosan továbbra is csak azt tudom mondani a képviselő úrnak, hogy a munka törvénykönyve szabályozza azokat a viszonyokat, amelyeket a szakszervezeti vezetők, szakszervezeti tagok, munkáltatók között értelmezni kell. Amennyiben valakinek valamilyen sérelme van, akkor bírósághoz fordulhat. Illetve föl lehet hívni a figyelmet nyugodtan, és tudják is az érintettek, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál szintén kezdeményezhető olyan eljárás, amely nyilván a nevéből adódóan az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény vonatkozásában értelmezhető.

Egyértelmű tehát, hogy a kormánynak ilyen értelemben nem az ellenőrzés, a konkrét ellenőrzés a feladata, hanem annak a jogszabályi környezetnek a kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy zavartalanul folytatódjon a munka. A kormánynak biztosítani kell tehát a jogszabályi garanciákat, és ahogy eddig tette, ezután is teszi. A jogok bármilyen sérelme esetén tehát bírósághoz lehet fordulni, illetve az előbb említett szervezetekhez.

A stratégiai partnerség kérdése sem először jön elő. Nyilvánvalóan a stratégiai partnerségi megállapodás fontos, a kiszámítható gazdaságpolitika része. Magyarország Kormánya már több mint nyolcvan stratégiai megállapodást kötött, ezek egyértelműen szándéknyilatkozatok, amelyek a foglalkoztatotti létszám növekedését tartalmazzák hangsúlyosan, a jelentős hazai beszállítói körre való törekvést, vagyis mindenképpen egy együttműködés elmélyítéséről szóló szándékot.

Magyarországon jelenleg körülbelül 160 japán cég működik, amelyek több mint 33 ezer magyar munkavállalónak biztosítanak munkalehetőséget, de természetesen a folyamatos kapcsolattartásnak, az ellenőrzésnek helye van a rendszerben.

Én azt gondolom, hogy mindenképpen elismeréssel kell szólnunk azokról a munkavállalókról, akik ilyen hőségben is tényleg megfelelő körülmények biztosítása mellett eredményesen dolgoznak, és ezzel segítik nyilvánvalóan a magyar gazdaságot, a magyar gazdaság teljesítményét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-20      Ülésnap adatai