Készült: 2024.09.21.12:14:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2019.06.25.),  1-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 12:39


Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.  Arató Gergely ülve marad.  Soltész Miklós: Arató is föláll!  Arató Gergely: Miért, beírsz az ellenőrzőmbe?  Cseresnyés Péter: Neveltetés kérdése!) Az Országgyűlés második rendkívüli ülésének 2. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és  majd ha megérkezik  Varga László jegyző urak lesznek segítségemre.Köszöntöm kedves vendégeinket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Ha megengedik napirend előtti megjegyzés tekintetében, régóta készültem már erre, most ezt megteszem. Arató képviselő úrnak és a hozzá hasonlóknak mondom, hogy ha a házszabályt elolvasnák, akkor pontosan tudnák, hogy azzal, hogy fölállnak vagy nem állnak föl, amikor az ülésvezető elnök vagy alelnök beérkezik a terembe, egymást, illetve a választóikat tisztelik meg. Tehát sajnálom, hogy ön olyan képviselő ebben a parlamentben, aki sem a képviselőtársát, sem pedig a választókat nem tiszteli meg egy köszöntéssel. (Taps a kormánypárti sorokból.)

Bejelentem, hogy a házszabály 3. §-a és 12. § (3) bekezdése alapján a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselőcsoportja Jakab Péter képviselő urat 2019. június 25-től a képviselőcsoport vezetőjének megválasztotta.

Továbbá tájékoztatom önöket, hogy Lukács László György képviselő urat a Jobbik képviselőcsoportja június 25-től frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta.

Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a megválasztott tisztségviselőknek eredményes munkát és sok sikert kívánjak.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Arató Gergely.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. (Soltész Miklós: Ülj le nyugodtan!  Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Ülve is jó! Most bezzeg feláll!) Tisztelt Ház! Nyilván oka van annak, hogy elnök urat miért nem köszöntöm. Ezt ő jól tudja, de ez nem tárgya ennek a napirend előtti hozzászólásnak. (Cseresnyés Péter: Mintha nem értetted volna az előbb!)Ami pedig a napirend előtti hozzászólást illeti, azt szeretném elmondani önöknek (Németh Szilárd István: Jó napot kívánok!), hogy azt eddig is sejtettük, hogy önök csak beszélni szeretnek a klímavédelemről, önök csak arról szeretnek itt beszélni, hogy mit tesznek annak érdekében, hogy a gyermekeinknek, az unokáinknak legyen jövője, hogy ennek az országnak legyen jövője. De amikor cselekedni kell, akkor önök épp az ellenkezőjét teszik.

Ennek újabb tanúbizonyságát adták akkor, amikor az Európai Unió állam- és kormányfőinek legutóbbi találkozóján Orbán Viktor csatlakozott a cseh, a lengyel és az észt miniszterelnökhöz, és úgy döntött, hogy megakadályozza azt, hogy közös klímacélokat dolgozzon ki, állapítson meg az Európai Unió, megakadályozza azt, hogy európai szinten vehessük föl a harcot azzal a veszéllyel, ami ma talán az emberiséget fenyegető legnagyobb veszély, a klímakatasztrófával.

Nem tudni, hogy önök melyik iskolában tanultak (Dr. Rétvári Bence: Rólad se tudni!), melyik iskolában tanulták azt, hogy a pénz fontosabb, mint az élet, a jövő, a környezet, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök úrnak annyira tellett, hogy azt mondja, hogy hát, amíg a pénzügyi kérdéseket nem rendezzük, addig itt nem fontos ez a kérdés (Németh Szilárd István: Nem ezt mondta! Hazudsz!), addig nem lehet támogatni. (Németh Szilárd István: Hazudsz! Mozog a szád!)

A kormánymagyarázat szerint a vétó oka az, hogy nem lehet tudni, hogy ez mekkora terhet jelent a magyar ipar számára. Nyilván nagyon fontos az is, hogy a magyar ipar, az önök stratégiai partnerei, a multik meg az önök vállalkozó haverjai profitját ne veszélyeztesse ez a fajta klímaváltozási intézkedés, de talán mégiscsak fontosabb az, hogy lesze egyébként olyan ország, lesze egyébként olyan környezet, ahol élni tudunk mi magunk, a gyerekeink, az unokáink.

A klímaváltozás nem kopogtat, már rég berúgta az ajtót. Ez akkor is így van, ha olyan vezetők, mint Donald Trump vagy Orbán Viktor erről nem vesznek tudomást.

Szeretném azt is elmondani önöknek, hogy szerencsére nem csak országos és nem csak európai szinten lehet tenni a klíma védelméért. Egyrészt biztosítani akarom önöket arról, hogy a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselői mindent meg fognak tenni azért, hogy kiharcoljanak egy erős európai uniós szabályozást, mert a klímavédelem is olyan ügy, ahol tagállami szinten gyengék vagyunk, még akkor is gyengék lennénk, ha meglenne a magyar kormányban a szándék, és nem éppen ellenkezőleg, kizárólag gazdasági és pénzügyi érdekek mozgatnák önöket. De ezen túl lehet cselekedni helyi szinten is.

Talán önök is követik a híreket, és látják azt, hogy azokban az európai nagyvárosokban, ahol klímatudatos városvezetés van, ott felkészülnek a klímaváltozás hatásaira, és tesznek ellene. Anne Hidalgo, egy erőskezű polgármesternő Párizsban, már egy sor olyan intézkedést vezetett be, amely segít a párizsiaknak elviselni a következő időszakban a brutális hőséghullám által okozott veszélyeket és károkat. (Németh Szilárd István: Na!)

Budapest vezetése persze semmit nem tesz, de ezt megszokhattuk. De ezt már nem kell túl sokáig eltűrnünk. Mi abban reménykedünk, abban bízunk, hogy itt olyan önkormányzat és olyan főpolgármester lesz ősztől, aki képes lesz kezelni a klímaváltozást, képes lesz megtenni azt, amit Budapestnek is meg kell tenni ebben az ügyben. Kálmán Olga programja ezért tartalmazza azt, hogy a tömegközlekedésben el kell mozdulni abba az irányba (Soltész Miklós: Bravó! Nagyon jó!), hogy lehetőleg minél gyorsabban lecseréljük a buszokat elektromos buszokra, hogy zöldtetők épüljenek a budapesti épületeken, hogy több zöldterület legyen, hogy a 3-as metrót végre klimatizálja a főváros, hogy ne fulladjanak meg az emberek a 30-35 fokban vagy 40 fokban a metrók belsejében.

Azt szeretnénk elérni, hogy végre olyan fővárosi vezetés legyen, amely segít abban is, hogy elviselhetők legyenek ezek a hatások. Hadd mondjak egy apróságot, mert most csak éppen ez jutott eszembe, ez is szerepel egyébként Kálmán Olga programjában, hogy olyan ivókutak legyenek ebben a városban, ahol tudnak az emberek az úton a nagy melegben inni, hozzáteszem, és legyenek ivókutak a kutyáknak is (Dr. Völner Pál: A DK-nak is!), hogy a kutyáknak is módjuk legyen inni, nekik is fontos.

Néhány példát szerettem volna csak felsorolni arról, hogy ha már önök, ha már ez a kormány nem hajlandó arra, hogy a klímavédelmet komolyan vegye, hogy megvédje a magyar emberek érdekeit, hogy megvédje a magyar polgárokat ettől a veszélytől, akkor tehetünk ez ellen városi szinten is, budapesti szinten is. Nagyon bízom benne, hogy rövidesen olyan főpolgármestere és Fővárosi Önkormányzata lesz ennek a városnak, akinek több felelőssége és több esze van, mint a magyar kormánynak. Köszönöm szépen. (Boldog István: Vastaps!  Dr. Rétvári Bence: Kellett volna tapsolni!

ELNÖK: Cseresnyés Péter államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselőtársam! Úgy látszik, hogy nem múlik el parlamenti nap anélkül, hogy egy fővárosi önkormányzati kampányt ne hallanánk az ellenzéki képviselőktől.

(9.10)

De az is tisztán látszik, hogy képviselő úr nem érti azt, hogy mi történt a múlt héten az Európai Parlamentben és az Európai Tanácsban, úgy, ahogy nem értette azt sem, hogy elnök úr mit mondott az előbb a parlamentnek és önnek címezve. Az rosszabb, ha nem akarta megérteni, mert ez azt jelenti, hogy tudatosan ferdíti el a tényeket, tudatosan próbálja meg félrevezetni az embereket, többek között akkor, amikor önhöz hasonlóan mások és ön is most szinte mantraszerűen hangoztatják azt, ami tisztán hazugság az önök szájából. Nem akarják tudomásul venni azt, hogy a magyar kormány klímavédelem területén mennyi mindent tett az elmúlt időszakban és tesz folyamatosan, például annak érdekében is, hogy a városban, a fővárosban élő embereket, ha egyfajta hőhullám ide is el fog érni, minél kevésbé érintse ez.

Ha a mai felszólalásának egy igazán jó címet akart volna adni, akkor talán múlt időbe kellett volna helyezni ezt a címet, és azt kellett volna talán címül adni ennek a felszólalásnak, hogy „a szociális-liberális (sic!) kormányzat hogy élte fel a jövőnket 2010 előtt”. Mert igazán az az időszak volt olyan, amelyik problémát okozott nekünk, és ami a jövő felélését jelentette. Az önök kormányzása volt az az időszak, amikor jelentősen nőtt a munkanélküliség, a gazdaság teljesítménye jelentősen csökkent, nagyon kevesen tudtak dolgozni, és volt olyan év, amikor a reálbérek csökkentek. Önök most azután, hogy egy nagyon komoly előrelépés történt ezeken a területeken, mind a foglalkoztatás területén, mind a munkanélküliség mutatószámai tekintetében vagy éppen a gazdasági fejlődés tekintetében, próbálnak olyan gondolatokat megfogalmazni, amelyek azt sugallják, hogy az emberek mást éreznek, mint a valóság.

Nem akarok ideidézni egy olyan viccet, amelyik úgy fejeződik be, hogy „most nekem hiszele vagy a szemednek”, de tulajdonképpen arról van szó, hogy azt akarják az emberekkel elhitetni, hogy nem az a valóság, amit ők éreznek és látnak. De azon túl, hogy növekszik a foglalkoztatás, azon túl, hogy lépésről lépésre növekszik a gazdaság, azon túl, hogy emelkednek a bérek  és nemcsak a nominális bérek, hanem a reálbérek is emelkednek , azon túl, hogy csökken a munkanélküliség, természetesen nem szeretném kikerülni azt a témát, amit ön idehozott a klímaváltozás területén.

Szeretném újra leszögezni, bár tegnap szerintem négyszer vagy ötször hangzott el a kormány részéről az az önök állításával szemben megfogalmazott állítás, hogy a kormány mindent megtesz a klímavédelemért, mindent megtesz annak érdekében, hogy a klimatikus változások minél kevésbé érintsék a magyar polgárokat, és mindent, ami tőlünk telik, megteszünk annak érdekében, hogy a klímavédelem a legjobban, leghatékonyabban valósuljon meg Magyarországon. Hisz ki ne szeretne tisztább vizet, tisztább levegőt és elviselhetőbb klímát? Mindenki ezt szeretné, mi is ezt szeretnénk, és ennek érdekében teszünk nagyon-nagyon sokat. Például azzal, hogy az áramtermelésünk 60 százaléka ma is üvegházhatásúgázkibocsátás-mentes, ebből 50 százalékot az atomerőművünk produkál, és 10 százalékot jelent a megújuló energia. És amikor önök az üvegházhatásúgáz-mentes energia-előállításért kampányolnak, akkor fontolják meg, hogy például az atomerőművet támogassák, mert jelen pillanatban, a mai ismereteink szerint ez a leghatásosabb klímavédelem, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás leghatékonyabban itt valósul meg.

Ezen túl szeretnék még néhány adatot mondani önnek: hogy a kibocsátáscsökkentési vállalásunk 2030-ra 40 százalékos csökkentés az 1990-es időszakhoz képest, és ezt időarányosan nagyon jól teljesítjük, ez például azt jelenti, hogy a megújulóenergia-termelés részaránya terén a kötelező 13 százalék helyett 10,64 százalékot tűztünk ki magunk elé célul, amit már 2016-ban teljesítettünk, és egy kis átmeneti megtorpanás után újra előremutató fejlődés van ezen a területen. Emellett még azt is meg kell említeni, hogy a megújuló energia hasznosításán belül (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a napenergia-hasznosítás az elmúlt időszakban jelentős mértékben nőtt. Épp a napokban tettek le egy jelentős beruházásként Kaposváron egy olyan alapkövet, amely nagyon komoly…

ELNÖK: Államtitkár úr, lejárt az öt perc.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: …100 megawattos, napenergia előállítására alkalmas erőművet állít elő. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai