Készült: 2024.09.25.11:50:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:48


Felszólalások:   5-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, a Demokratikus Koalíció képviselője: „Miért nem lehet elviselni, ha a szegényeknek is jut valami?” címmel. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Örülök, hogy megismert, és megtisztelő számomra, hogy ön azok közé tartozik, akik ismerik a képviselőtársaikat, nem pedig névről kérdezgetik, hogy ki is az, aki hozzászólásra kér szót. (Taps az MSZP soraiban.  Cseresnyés Péter közbeszól.)Tisztelt Államtitkár Úr! Most próbáljon egy kicsit idefigyelni… Dömötör államtitkár úr, próbáljon meg egy kicsit idefigyelni (Németh Szilárd István: Ne figyelj! Nem lényeges!), mert igyekszem önnek elmondani, csendesen és halkan, és azért, hogy ön is legyen tisztában azzal a politikával, amit önök csinálnak. Az a propagandafelsorolás, amit az előbb ön elmondott (Dömötör Csaba: Tény!), például hiányzik ebből a körből az a kis sztori, amit az idén elkövettek. Elkövették azt  bár egy kicsit akár hosszadalmasnak is tűnhet a történet , hogy önök azoknak a legkiszolgáltatottabb embereknek, és amit ön is említett, a kiszolgáltatottabbaknak, akikkel önök nem foglalkoznak, például marketingüzletként gyorsan benyomták, hogy tűzifa-támogatást kaphatnak az emberek. Tavasszal a választási kampányban ezt megígérték nekik, majd amikor sorra került, külön csak követelésünkre voltak hajlandók egyébként ezt teljesíteni, elindulni azon az úton, hogy a legkiszolgáltatottabbnak adjanak valamit.

Miért nehéz önöknek a szegényeken segíteni? Miért van az, hogy önök akkor, amikor ezt a döntést meghozták, arra sem voltak képesek, hogy végigszámolják, hogy az a 800 ezer érintett, az a család, aki erre a támogatásra jogosult… Ezt a döntést úgy hozták meg önök, hogy tavaly télen kétszáz ember fagyott meg saját otthonában fűtés hiányában. Önök olyan támogatási rendszert alakítottak ki, és nyáron, amikor végre meghozták a döntést, akkor ahelyett, hogy mindenkinek odaadták volna a pénzt, hogy idén télen már fűthessenek, ezt önök nem tették meg. És mit adtak nekik? 12 ezer forintos támogatást. (Dr. Völner Pál: Mint a többieknek. A többiek is ennyit kaptak!)

Államtitkár Úr! Tudja, hogy egy házban mennyibe kerül ez? Mennyibe kerül a tűzifával való fűtés? Háromszázezer forint. Önök ebből kéttalicskányi fát juttattak az embereknek. (Szabó Timea: Ennyi a rezsicsökkentés.) Ez a rezsihazugságuk, ez Németh Szilárd rezsihazugsága! Amikor ő odaáll! A gázszámlásoknál? Jóváírták mindenkinek. Államtitkár Úr! Magának jóváírták már tavasszal. Csak azoknak az embereknek nem adták meg és nem adják meg, akik egyébként erre a leginkább rászorulnak. (Dr. Völner Pál: Háromszorosára emeltétek a gáz árát!) Őnekik azt a döntést hozták róluk, hogy majd 2019 decemberéig megkaphatják. És ön mondja azt, hogy egyébként bürokratikus akadályok állnak az előtt, amiket önöknek le kell bontani? (Kunhalmi Ágnes közbeszól.) Amikor nemcsak a legkiszolgáltatottabbakat, hanem egyébként a dolgozókat, munkásokat kizsákmányoló lehetőségeket teremtik meg. Önök olyan törvényt hoztak ide, ami éppen azt a kiszolgáltatottságot teremti meg, amiről ön beszél. Ez az a farizeus magatartás, amiért önöket ki kell űzni ebből a Házból. Nincs helyük itt! Nincs helyük itt! (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.  Közbeszólás az MSZP soraiból: Éljen!) És annak sincs helye, aki egyébként ezt a törvényt nem hagyta, hogy megvitassuk, nem hagyta, hogy egyébként a rabszolgatörvény megvitatható legyen ebben a teremben, és képviselhessük azokat az embereket, akik ideküldtek bennünket, akik idejöttek a Parlament elé. Mit várnak? Könyörögjenek maguknak? (Bangóné Borbély Ildikó: Minek?) Minek? (Kunhalmi Ágnes: Hogy a saját országukban ne alázzák őket meg?) Ezek azok az állampolgárok, akik egyébként szavaztak ezekre az emberekre, igaz, a padsorokban ezen az oldalon ülőkre. És maguk erre képtelenek, hogy mindezt figyelembe vegyék. Ezek után jön egy olyan levezető elnök, aki nem hagyja, hogy a vita végigmenjen, majd jön az ő főnöke, aki egyébként minősíthetetlen szavakkal így beszél a képviselőkről. (Bangóné Borbély Ildikó: Lemondott már?  Dr. Völner Pál: És ti hogyan beszéltek?)

Hát, akkor itt az ideje, hogy Lezsák Sándor után Kövér László is távozzon innét! Semmi joga felülni arra a pulpitusra! Onnét magasról lehet beszélni. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.  Bangóné Borbély Ildikó: Neki lehet bármit!) Lehet mikrofont kikapcsoltatni, de egyébként nekünk meg jogunk van fütyülni. Jogunk van ellene szólni, és kiabálni az ellen, mert másból nem értenek önök. Csak azt hallják meg, ha egyébként felemeljük a hangunkat. Csak azt hallják meg, ha az emberek itt állnak a ház előtt, bár azt is igyekeznek eltitkolni, és a saját médiájukban úgy csinálnak, mint ha nem létezett volna ez a történet. (Korózs Lajos Varju Lászlót fényképezi telefonjával.  Dr. Fónagy János: Mosolyogj, mert fényképeznek!) Itt az ideje, hogy visszavonják a törvényt, és azok, akik mindezt akadályozták és előterjesztették, távozzanak ebből a parlamentből! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Rétvári államtitkár úr reflektál. Parancsoljon! (Korózs Lajos: Gyerünk innen!  Több MSZP-s képviselő elhagyja a termet.)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Annak a pártnak a képviseletében hallottunk egy kioktatást arról, hogy miként kell beszélni politikusoknak, akinek a főnöke és az ellenzéknek is egyfajta szellemi vezére Gyurcsány Ferenc, aki azt mondta tízmillió magyarnak, hogy el lehet innen menni (Varju László közbeszól.: …ne vegye a szájára!  Németh Szilárd István: Szedd be a gyógyszereket, aztán menjél!  Kunhalmi Ágnes: Hát, ti el is űztétek!  Varju László: Nektek kell elmenni!), aki azt mondta, hogy hazudtak reggel, éjjel meg este, és aki azt mondta, hogy mindenki szeretné az öregecskedő feleségét fiatalabbra cserélni. Mit mondott ön Gyurcsány Ferencnek azok után, miután ő ezeket a mondatokat elmondta, tisztelt képviselő úr? Akkor is ilyen szenvedélyes kirohanásai voltak a frakcióülésen? Akkor is azt mondta, hogy aki így beszél, annak nincs helye a parlamentben és nincs helye a politikában, tisztelt képviselő úr? Azt hiszem, jó lett volna, ha akkor is szembenéznek önmagukkal.

Ön a fűtési költségek csökkentéséről beszélt egy olyan pártnak a képviselőjeként, amelynek a politikusai, amikor Magyarország kormányában ültek, és amikor a parlamenti többséget adták, akkor egyrészről privatizálták még a kilencvenes évek közepén a közműszolgáltatókat, hogy a magyar emberek a saját vizüket, a saját gázukat és a saját elektromos áramukat ne magyar állami cégtől, hanem külföldiektől vásárolják, azon az infrastruktúrán, amit egyébként magyar emberek építettek ki, és a közvagyon része volt korábban (Kunhalmi Ágnes: Most meg Mészáros Lőrinctől kapnak!), a kilencvenes években ezt a közvagyont privatizálták, majd a kétezres években, amikor újra kormányra kerültek, háromszorosára emelték a gáz árát és kétszeresére emelték a villamos energia árát.

(8.30)

Önök ezt tették akkor, amikor kormányon voltak, most pedig azzal kapcsolatban fogalmaz meg kritikát, hogy akik gázzal fűtenek például, azok rögtön megkapták a rezsitámogatást, akik pedig fával fűtenek, azok az önkormányzatokon keresztül, hosszabb eljárásban kapják meg ezt a rezsitámogatást.

Tisztelt Képviselő Úr! Amikor mi azt mondtuk 2010 után, hogy csökkenteni fogjuk a rezsi díját, önök kétkedtek, azt mondták, hogy össze fog omlani a rendszer. Önök a külföldi tulajdonú cégek oldalára álltak, a külföldi tulajdonú cégeknek egyébként a Horn-kormány idején törvényben garantált profitját védték azzal szemben, hogy egy másodpercre is a magyar emberek oldalára álltak volna. Önöknek volt energiájuk arra, hogy aláírást gyűjtsenek a migráció mellett, a kvóták mellett, és kiálljanak a déli határon felépített kerítés lebontásáért. De arra nem volt egy másodpercük sem, hogy kiálljanak a rezsicsökkentésért. Sőt, az ellen ágáltak minden magyar és minden európai uniós fórumon, mert a multik érdeke az önök számára fontosabb volt, mint korábban. (Kunhalmi Ágnes folyamatosan közbeszól.)

Arra is emlékezhetünk, hogy amikor önök kormányon voltak, tisztelt képviselő úr, nem csökkentették a munkanélküliséget, hanem megduplázták Magyarországon a munkanélküli emberek számát. És nyilván a rezsi kifizetése is azoknak az embereknek a legnagyobb nehézség, akiknek nincs munkájuk, hanem csak valamilyen átmeneti támogatásból élnek. És önök ezeknek az embereknek az arányát megduplázták. Közben a munkanélkülieknek is megduplázták az áram árát, a munkanélkülieknek is megtriplázták a gáz árát, tisztelt képviselő úr. (Varju László: Mi lenne, ha egyszer igazat mondanál.)

Ezek után a legkisebb hitelessége sincs annak, bármennyire is fütyül, bármennyire is dobol, bármennyire is kiabál, akár feláll, akár leül, akár kivonul, akár bevonul, a legkisebb hitelessége sincs annak, amit önök a szegény, nélkülöző emberek érdekében mondtak. Hiszen önök pont a nyugdíjasoktól vettek el például egyhavi nyugdíjat. A legkisebb nyugdíjjal rendelkező nyugdíjasoktól is elvettek egyhavi nyugdíjat; mert önök Brüsszelből azt az utasítást kapták, hogy a szegény embereken spóroljanak. Önök a szegény embereken spóroltak, de a közműszolgáltató cégek profitjából, amit a Horn-kormány idején garantáltak, egy fillért nem vettek el. Azt ugyanúgy szinten tartották, ugyanúgy ki tudták vinni azokat a milliárdokat az országból, csak a pár tízezer forintos nyugdíjasoktól vettek el egyhavi nyugdíjat, azt a pár tízezer forintjukat is, ami még rendelkezésükre állt. Meg elvették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást sok családtól, az egy és két gyermeket nevelőktől a családi adókedvezményt. A három- és többgyermekeseknél töredékére csökkentették a családi adókedvezményt, és csökkentették a gyes idejét egy esztendővel.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezzel szemben, ami most zajlik Magyarországon, az az emberek számára pozitív változás. Amikor azt nézi, hogy miért ilyen kevesen vannak ott, az ellenzéki padsorokban, talán érdemes azokat a számokat néznie, hogy hogyan nőtt radikális mértékben mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum, hogyan csökkent az Eurostat  tisztelt képviselő úr, az Eurostat, nem magyarországi adatok, az Eurostat  adatai alapján közel másfél millióval azok száma, akik ki vannak téve a szegénység kockázatának; hogyan mondta el az Eurostat, hogy a legnagyobb mértékben 2017-re ’12 után a gyermekes és gyermektelen háztartások közötti anyagi különbség csökkent. Magyarul: a gyermekvállalás már nem jelenti olyan nagy mértékben a szegénység vállalását, sőt, ez folyamatosan csökken. A mélyszegénységben élők száma pontosan az Eurostat adatai szerint 386 ezer fővel csökkent.

Ezek a mi eredményeink, ezért vagyunk mi kormányon, és ezért vannak önök ellenzékben. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai