Készült: 2024.09.26.04:42:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2018.06.04.),  206-209. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   201-205   206-209   210-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-KDNP-ben az előző években azon dolgoztunk, hogy megerősítsük a családokat; azon dolgoztunk, hogy minél több anyagi támogatást tudjunk nyújtani a gyermeket vállaló, gyermeket nevelő családoknak; és azt a célt szerettük volna elérni, és szeretnénk most is és a jövőben is elérni, hogy ne jelentsen, ne jelenthessen anyagi hátrányt a családoknak a gyermekek vállalása. Célunk az, hogy egy olyan családbarát országot alakítsunk ki, amelyben mindenki jól érzi magát, ahol jó magyarnak lenni, és jó gyermeknek és felnőttnek is lenni. Ennek a munkának a megerősítése érdekében döntöttünk úgy, hogy 2018-at a családok évévé nyilvánítjuk. Politikánk középpontjában eddig is, most is és a jövőben is a családok és a gyermekek állnak.

Engedjék meg, hogy csak néhányat említsek a számos családbarát intézkedéseink közül! Bevezettük a családi adórendszert, a családi adókedvezményt, a „nők 40”-et, a gyed extrát, és visszaadtuk a hároméves gyest az édesanyáknak. Félmillió gyermeknek biztosítunk ingyenétkezést, és több mint egymillió gyermeknek ingyentankönyvet. Minden eddiginél több pénzzel támogatjuk a családok otthonteremtését.

Ezeknek az intézkedéseknek is köszönhetően változás történt a népesedési tendenciában. A teljes termékenységi arányszám a 2011-es 1,23-as mélypont után 2017-re 1,5-re nőtt, ez több mint 20 százalékos emelkedést jelent. Ezt a pozitív fordulatot szeretnénk tovább folytatni. Ezért kérdezem az államtitkár urat, hogy milyen támogatásokat nyújtunk a jövőben, hogy minél több családban minél több gyermek születhessen (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és milyen eszközökkel tudjuk tovább ösztönözni a családokat a gyermekvállalás területén. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt hiszem, mindnyájan, mind a 10 millióan, mind a 15 millióan büszkék lehetünk arra, hogy a családok évében Magyarországon az egyik legmagasabb a családok támogatása, ha a nemzeti össztermékhez viszonyítjuk és Európán belül nézzük végig a különböző költségvetéseket. Ez egy biztos alap arra, hogy valóban Magyarország jövőjét a magyar családokra és ne pedig a bevándorlásra alapozzuk. Ehhez, úgy gondoljuk, nyilván fontosak a morális alapok, és fontos, hogy amellett az állam segítsen a családoknak leküzdeni azokat az anyagi akadályokat, amelyek adott esetben a gyermekvállalásnak lehetnek akadályai egyes családok esetében. Ha megnézzük, hogy hogyan sikerült az egyik legfontosabb áttöréssel, a családi típusú adózás rendszerével segíteni a családokon, akkor azt láthatjuk, hogy átlagosan évi 253 ezer forintot tudunk ott hagyni egy magyar családnál, több mint egymillió családról beszélünk; több mint 253 ezer forint az az átlag, amit a családok meg tudtak takarítani az új adózási rendszerben. Nyilván ahol több gyerek van, ott jóval magasabb ez. Az is fontos, hogy egyre többen tudták igénybe venni hároméves korig a gyest, amire a képviselő asszony is utalt.

Ha a családok otthonteremtési kedvezményét nézem, amely korábban nem volt, de a Fidesz-KDNP-kormány létrehozta, 75 ezer családnak tudtunk 213 milliárd forint értékben - 213 milliárd forint értékben! - olyan több millió forintos, vissza nem térítendő támogatást adni, amivel a saját otthont meg tudják alapozni, elsősorban egy új építésű családi házzal, amelybe be tudnak költözni a gyermekekkel együtt.

Ha megnézzük a gyermekek napközbeni ellátását, itt óriási az előrelépés, hiszen idén már a költségvetésből 37 milliárd forintot költünk a bölcsődére, amely nagyságrenddel magasabb, mint a korábbi években.

És ha annak a tapasztalatait is megoszthatom önnel, képviselő asszony, hogy akiknek a diákhitelét kiváltjuk a gyermekvállalás nyomán, azok átlagosan mekkora összeget tesznek ki: nos, akiknek elengedtük a tartozását, átlagosan 1,2-1,3 millió forintos (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) diákhitel-tartozást tudtunk elengedni, ez is nagyon fontos a fiatal családosok számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Minthogy minden parlamenti frakció legalább egy képviselője szóbeli kérdést már föltett, és az interpellációk és a szóbeli kérdések együttes időtartama meghaladta a 90 percet, így a házszabály alapján most a szóbeli kérdések feltevésének lehetőségét lezárom, és áttérünk a napirend utáni felszólalásokra. Biztatom önöket, mert van belőlük bőven. A napirend utáni felszólalások közül elsőként Ander Balázs képviselő úr következhet, aki „Trianon margójára, avagy miért mond le a Kormány a csonka-Magyarország több ezer négyzetkilométernyi területéről?” címmel mondja el a felszólalását. Parancsoljon!




Felszólalások:   201-205   206-209   210-212      Ülésnap adatai