Készült: 2024.04.26.07:15:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  103-106. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:   99-102   103-106   107-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „A kormány feladta a termőföld védelmét? Viheti a külföldi?" címmel. Magyar Zoltán képviselő urat illeti a szó.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Az Európai Bíróság ítélete nyomán világossá vált, hogy a Fidesz földforgalmi törvénye képtelen megvédeni a magyar földet, a tekintetben mindenképpen, hogy ez külföldiek kezére kerüljön, hiszen megsemmisítette ezt a törvényt.

(13.40)

Akik jártasak a dologban vagy fogékonyak erre a témára, azokat nyilván nem érhette váratlanul ez a történet; mi, jobbikosok már 2013-ban, a törvény elfogadásakor ezt nyilvánvalóvá tettük, hogy képtelen lesz ellátni a földvédelem szerepét ez a törvény. Talán emlékszik, államtitkár úr, akkor annyira nem szerettük volna, hogy elfogadásra kerüljön, hogy még az elnöki pulpitust is elfoglalta a Jobbik frakciója.

Túlzás nélkül mondhatom, hogy a helyzet drámai, hiszen el lehet képzelni, hogy egy olyan helyzet alakul ki, ahol most már a hazai gazdáknak a földpiacon nem csupán az önök oligarcháival kell versenyeznie, és nemcsak a nagyvállalatokkal vagy a nagygazda szomszédjukkal, hanem bizony akár külföldi cégekkel is. Hiszen ez a döntés azt eredményezheti, hogy ha bármilyen tőkével a világon valaki megjelenik Európában és alapít egy céget, akkor a hazai földpiacon a magyar gazdák konkurenseként megjelenhet. Nem kell talán részletesen ecsetelnem, hogy ez milyen drámai és esélytelen versenyt fog eredményezni.

Viszont arra nagyon kíváncsi lennék, hogy mi erre a kormányzatnak a válasza, készültek-e erre a helyzetre, egyáltalán megbánták-e már azt, hogy annak idején úgy taszították hazánkat az Európai Unióba, hogy a tőke fejezet alá gyömöszölték a termőföldet, és ezzel gyakorlatilag előre datálták már ezt a szomorú állapotot. Elismerik-e már végre azt, hogy az egész állami földprivatizáció nem szólt másról, mint arról, hogy önök nagyon jól tudták, hogy ez a helyzet elő fog állni, és így juttatták jó időben oda az állami földeket a saját cimboráiknak, hogy aztán ők majd 3-4-5-szörös áron adhassák el a magyar földet végül a külföldieknek?

Most már beismerhetik nyugodtan, hogy erre ment ki a játék, de ezen a beismerésen és a bocsánatkérésen túl azért arra is várnék némi jövőképet, hogy mit terveznek a helyzet orvoslására. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az, hogy az EU folyamatosan és nagy erővel támadja a magyar földügyi szabályzást, éppen azt mutatja, hogy a magyar föld és a magyar gazdák védelmében alkotott jogszabályaink hatékonyan valósítják meg a céljaikat. Az azonban nem világos számomra, hogy mire alapozza a kérdését. Az Európai Bíróság hozott egy földügyi tárgyú ítéletet, azonban ez csupán a hazai földügyi jogi szabályzás egyetlen elemét érinti, jelesül: ez nem az ön által hivatkozott földforgalmi törvény, hanem a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló törvény, annak is csak egyetlen rendelkezése; ez az apróság nyilván elkerülte a figyelmét, amikor a hírt elolvasta.

Fel szeretném hívni a figyelmét arra is, hogy az Európai Bíróság ítéletét hivatalosan még meg sem kaptuk, arról idáig csak egy sajtóközlemény jelent meg, az ítélet hivatalos megküldését követően a magyar kormány ugyanúgy fel fog lépni a magyar föld, a magyar gazdák védelme érdekében, mint ahogy ezt tette eddig is. A bírósági ítélet is azt mutatja, hogy a magyar földügyi jogszabályrendszer adta védelem feltörése jelentős erőfeszítésre készteti az Európai Unió Magyarországon földhöz jutni vágyó tagállamainak lobbiját. Ön említette a „Földet a gazdáknak!” program sikertelenségét. Számunkra megnyugtatóan sikeres program volt, 30 ezer gazdatársunk nagyon komoly földtulajdonhoz és megélhetési lehetőséghez jutott.

Mindezek fényében a gazdákat spekulánsként beállító kijelentéseit az itt jelen nem lévő és így magukat megvédeni nem tudó érintett gazdák nevében is határozottan vissza kell utasítanom. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   99-102   103-106   107-108      Ülésnap adatai