Készült: 2024.09.19.11:16:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  85-90. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:32


Felszólalások:   81-85   85-90   91-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Gazdasági bizottság előadót nem állított. Most a képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki részt venni a vitában, felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom…, illetve bocsánat, a vitát zárom le, nem az általános vitát, azon már túl vagyunk. Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Nem kíván. Köszönöm szépen.

Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Most soron következik a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentéseknek és az összegző módosító javaslatnak a vitája. A Kocsis Máté, Bánki Erik, Gulyás Gergely és Dunai Mónika fideszes képviselőtársaink által benyújtott T/3634. számú előterjesztés az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományokkal egyetemben a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

A vitában elsőnek a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Dunai Mónika képviselő asszonynak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó.

DUNAI MÓNIKA, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló T/3634. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló T/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 3 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenlegi hatályos szabályozás hátrányos rendelkezéseket tartalmaz azon olimpiai érmesek vonatkozásában, akik egynél több érmet nyertek hazánknak, függetlenül attól, hogy arany-, ezüst- vagy bronzéremről legyen itt szó. A mostani szabályozás szerint a többszörös aranyérmesek az első aranyérem után járó olimpiai járadék 20 százalékát kapják, a többi aranyérmük és még a bajnokok ezüst- és bronzérmei egyáltalán nincsenek figyelembe véve.

A több ezüst- és bronzéremmel rendelkező érmeseink pedig mindössze egy érem után részesülnek és részesültek eddig járadékban. Ezt a helyzetet kezeli a jelen módosítás, amely minden egyes érmet teljes mértékben méltányol azzal, hogy a többszörös olimpiai érmeseink valamennyi érem után jogosulttá válnak majd az érmek után járó járadék teljes összegére, ezzel is elismerve valamennyi érem mögött a kivételes sportemberi teljesítményt és hirdetve a nemzetre gyakorolt pozitív hatását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat továbbá rendezi egyrészt az 1984 előtti érmes paralimpikonok helyzetét azáltal, hogy 1955-től kezdődően tenné jogosulttá az érmes paralimpikonokat. Másrészt pedig a kérelemre induló eljárást szabályozó rendelkezéseket pontosítja, tekintettel arra, hogy az olimpiai járadék a törvényjavaslat szerint a nyilvántartásban szereplő adatok alapján hivatalból és nem kérelemre kerül megállapításra.

Mindezeken túl a tervezet rendezi az edzők helyzetét is, hiszen az ő esetükben sem mondhatjuk azt, hogy igazságos volt a korábbi rendszer. A módosítás értelmében az edző továbbra is jogosult járadékra, de a helyezés utáni összeg sokkal magasabb, teljes, vagyis 100 százalékára. Labdajáték-, csapatsportokban és egyéni sportágakban a szövetségi kapitány szintén ezt a megemelt, 100 százalékos járadékot kapná.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelen tervezet támogatást érdemel, mert a jelenlegi hatályos szabályozásnál igazságosabb szabályozást teremt meg a többszörös olimpiai, paralimpiai, siketlimpiai és sakkolimpiai érmesek és az őket felkészítő szakemberek megbecsülése érdekében, viszonozva részükre azt a sokéves emberfeletti munkát és erőfeszítést, amelyekkel sportsikereiken keresztül hazánknak hírnevet hoztak és azt öregbítették.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jó szívvel ajánljuk a tisztelt Háznak elfogadásra ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyben meg is kérdezem, hogy kíváne most szólni, vagy csak a zárszóban. (Jelzésre:) Köszönöm szépen.Megkérdezem Szabó Tünde államtitkár asszonyt, hogy kíváne a kormány nevében felszólalni. (Jelzésre:) Parancsoljon, államtitkár asszony, öné a szó.

DR. SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kimagasló eredmények és ezek között a sporteredmények elismerése fontos feladatunk, hiszen a sportoló által kifejtett emberfeletti munka egész Magyarország, így minden magyar ember számára elismerést, dicsőséget hoz, amire mindannyian nagyon büszkék lehetünk. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy a dicsőséget hozó sportolóink kimagasló sporteredményt elérő teljesítményei, az ebbe fektetett lemondások és áldozatok méltó elismerést kapjanak és megbecsülést. Többek között ezért is szabályoz a sporttörvény úgy, hogy az olimpiai bajnokok és az érmesek, valamint az őket segítő szakemberek, felkészítő edzők járadékra jogosultak. Nem csupán az olimpiáról van szó, hanem a paralimpiáról, a sakkolimpiáról és a siketek olimpiájáról is, és az ott elért eredményeket honorálja az állam.A képviselői indítvánnyal benyújtott törvényjavaslat célja az olimpiai járadékra jogosító eredmények elismerésének erősítése. A törvényjavaslat alapján az olimpiai járadék mértékének megállapításakor minden érem után minden egyes éremre vonatkozó teljes összeg beszámításra kerül, amely magával hozza az özvegyi járadék mértékének növekedését is.

(11.00)

A kormány szándékával egyező az edzők járadékának emelésére vonatkozó módosító javaslat is, hiszen egy-egy kiemelkedő sportsiker mögött nemcsak a sportoló, de az edző teljesítménye is ott van. Ezért az edző a jövőben az érmes járadékával megegyező összegre lesz jogosult, amely esetenként 50 százalékos emelkedést jelent.

Említést érdemel, hogy a nemzet sportolója címmel járó életjáradék mellett az arra jogosult részére az olimpiai járadék is folyósítható lesz, amellett, hogy a törvényjavaslat járadékrendszerének elfogadásával a sportolók teljesítményének méltó és európai szinten is versenyképes elismerése valósul meg. És ki kell emelni azt is, hogy az új szabályozással rendeződik  ahogy a képviselő asszony is elmondta  a ’84 előtti érmes paralimpikonok helyzete, hiszen a javaslat már az 1955-től elért eredmények teljesítményét is honorálja.

Mindezeken túl az olimpiai járadék megállapítása már nem kérelem alapján, hanem hivatalból induló eljárásban fog történni a jövőben, amely szintén egy régóta napirenden lévő kérdést old meg, és egyértelmű felelősséget ró az állami oldalra. Ugyanakkor látnunk kell, hogy az új rendszer, a jogosultság hivatalból történő megállapítása és a már járadékra jogosultak juttatásának januártól kezdődő átszámítása jelentős elvárásokat támaszt az intézkedéseket végrehajtó szaktárcával szemben, amihez szükség van a sport területén működő köztestületek és az országos sportági szakszövetségek együttműködésére is. A mindenkori ügyintézés gördülékenysége érdekében több ponton módosításra volt szükség, amelyet az összegző módosító javaslat tartalmaz.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! A képviselői indítványnak az összegző módosító javaslattal történő elfogadása a kimagasló sporteredmények méltó elismerésére tesz javaslatot, Magyarország így emelt fővel lehet büszke a magyar sportsikerek mellett a sportolóink anyagi megbecsülését szolgáló juttatásrendszere is.

Ennek megfelelően Magyarország Kormánya támogatja a T/3634. számú törvényjavaslatot és az ahhoz benyújtott összegző módosító javaslatot, amelyhez ezúton is kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a zárószavazás során azt támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Kulturális bizottság előadót nem állított. Most megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Megkérdezem Dunai Mónika képviselő asszonyt mint előterjesztőt, hogy kíváne élni a zárszó lehetőségével. (Jelzésre:) Igen. Parancsoljon, képviselő asszony! Öné a szó.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen. Szeretném megköszönni képviselőtársaimnak azt a hozzáállását, amelyet az eddigi vitákban és a Törvényalkotási bizottságban tanúsítottak, az észrevételeket, a módosításokat is. Azt gondolom, hogy ezzel még teljesebbé tudott válni ez az előterjesztés, és kérem, hogy a végszavazásnál is majd támogassák szavazataikkal az előterjesztést. Erre azért is van reményem így szólni, mert a Törvényalkotási bizottságban a jelentések vitájában a végső szavazatkor nem szavazat nem született. Mindenki támogatta, illetve tartózkodott. Kérem, tegyék hasonlóan a végszavazásnál is! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   81-85   85-90   91-96      Ülésnap adatai