Készült: 2024.09.22.23:41:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  296-302. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:33


Felszólalások:   294-296   296-302   302-304      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Nyitrai Zsolt képviselő úr. Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Nyitrai Zsolt nemet int.) Jelzi, hogy nem. Tisztelt Országgyűlés! A kormány részéről kíváne valaki felszólalni? (Dr. Orbán Balázs: Én, én…) Nem.

Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra lehetőség nincsen. Megkérdezem, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs ilyen jelzés.) Nem látok jelentkezőt. A vitát lezárom.

Megkérdezem a jelen lévő Nyitrai Zsoltot, az előterjesztő képviseletében kíváne hozzászólni. (Nyitrai Zsolt nemet int.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra pénteki ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a központi költségvetés címrendjének módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A Gazdasági bizottság által benyújtott H/6543. számú előterjesztés és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, 15 perces időkeretben. Megadom a szót Ovádi Péter képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

OVÁDI PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2019. július 4-én tartott ülésén megtárgyalta a központi költségvetés címrendjének módosításáról szóló H/6543. számú határozati javaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 21 igen szavazattal, 9 nem ellenében elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A kutatási-fejlesztési és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/6359. számú törvényjavaslat szerint 2019. augusztus 1-jei hatállyal létrehozásra kerül az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, amelyet 2019. szeptember 1-jétől az addig a Magyar Tudományos Akadémia irányítása alatt álló kutatóintézetek és a támogatott kutatócsoportok irodája alkotnak. A kutatóhelyek feletti irányítószervi jogosítványokat az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkársága gyakorolja.

A hazai kutatási-fejlesztési és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakítására legfőképpen azért volt szükség, mivel a források jelenleg nagymértékben széttagolódnak a felsőoktatási intézmények, az MTA-hoz tartozó kutatóhelyek és a különböző minisztériumok által felügyelt ágazati intézmények között. Az új struktúrában Magyarország Kormánya, kiemelten az ország versenyképessége érdekében, többletforrásokat biztosít a hazai KFI, valamint az alap- és alkalmazott kutatások számára, ezáltal növekszik a kutatók által pályázati formában elnyerhető támogatások köre és mértéke.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány célja, hogy Magyarországon európai szinten is élenjáró kutatási, fejlesztési és innovációs teljesítmény legyen a jövőben, hiszen napjainkban azok az országok tudnak a legsikeresebbek lenni, amelyek gyorsan képesek és akarnak reagálni a változásokra. Ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, támogassák a javaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Ovádi Péter képviselő úr. Megkérdezem Hadházy Sándor előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt fekvő H/6543. számú, a központi költségvetés címrendjének módosításáról szóló határozati javaslattal 2019. augusztus 1-jei dátummal létrehozásra kerül az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, amelyet 2019. szeptember 1-jétől az addig a Magyar Tudományos Akadémia irányítása alatt álló kutatóintézetek és a támogatott kutatócsoportok irodája alkotnak. A kutatóhelyek feletti irányítószervi jogosítványokat az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat fogja gyakorolni.A tudás erőforrásként való felhasználása felértékelte az egyetemek és a kutatóintézetek szerepét, ezért jogos igényként merül fel azok hatékony működtetése. A Magyar Tudományos Akadémia és az ITM által közösen egyeztetett elvek érvényesítése a benyújtott Kvtv.-javaslatban szereplőhöz képest új alapokra helyezte az átcsoportosításra kerülő előirányzat összegének meghatározását, ebből adódóan változott az alkalmazásra kerülő költségvetési struktúra.

A kölcsönösen elfogadott szakmai érvek alapján az MTA fejezettől átcsoportosításra kerülő előirányzat összege a 2019. év tekintetében 86 millió 601 ezer forinttal csökkentésre kerül úgy, hogy ez nem jár együtt az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat fejezet, illetve az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkárság relatív költségvetési pozíciójának romlásával, azonban egyidejűleg biztosítja mind az MTA, mind az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat fejezet stabil, kiszámítható és költségvetési szempontból független működését.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány a nemzeti kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiában célul tűzte ki, hogy Magyarország 2020-ra a GDP-arányos K+F ráfordításokat 1,8 százalékra, 2030-ra pedig 3 százalékra növeli. Bár Magyarországon 2003 óta folyamatosan nő a KFI-ráfordítások összege, a 2020-ra meghatározott célérték eléréséhez is a források jelentős emelése szükséges. A vállalkozások 2008 óta szintén növekvő tétellel járulnak hozzá a teljes K+F-ráfordításhoz. A 2017-es 272,5 milliárd forint 52,7 százalékot tett ki.

A javaslat tehát létrehozza az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat központi költségvetési fejezetét, valamint az új fejezetben megalapítja az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkársága címet. 2019. augusztus 31. napjáig az MTA által irányított kutatóhálózat intézményeit költségvetési szempontból átsorolja az újonnan létrehozott Eötvös Loránd Kutatási Hálózat fejezetbe. Az eddig az irányítószervi feladatokat ellátó MTA titkársága és ezzel szoros összefüggésben az MTA létesítménygazdálkodási központ irányítószervi feladatellátással arányos előirányzatainak időarányos részét átcsoportosítja az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkárságához.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarország Kormánya 2010 óta mindig kimagasló figyelmet fordított a kutatás-fejlesztés megfelelő támogatására. Az önök előtt fekvő javaslat is ilyen célokat szolgál, melyhez kérném tisztelt támogatásukat. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hadházy Sándor képviselő úr. Megkérdezem, hogy a kormány részéről kíváne valaki hozzászólni. Jelzi Cseresnyés Péter államtitkár úr, hogy igen. Öné a szó, államtitkár úr.

(18.40)

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő határozati javaslatot támogatjuk, ugyanis a hazai kutatás-fejlesztés és innováció intézményrendszerének és finanszírozásának átalakítása elengedhetetlen alapfeltétele Magyarország versenyképességének, a fenntartható gazdasági növekedésnek.A kormány a gazdaságvédelmi akciótervben az e területre fordított forrásmennyiséget 32 milliárd forinttal emelte meg, e többlet már a jövő évi költségvetés tervezetében is megjelenik. A magyar kormány jelentős fejlesztéseket finanszíroz és jelentős többleterőforrásokat biztosít annak érdekében, hogy az ország versenyképessége javuljon. Jelen határozat elfogadása hozzájárul a kutatás-fejlesztés és innováció egységes intézményrendszerének és finanszírozásának kialakításához, az eredmények hatékonyabb hasznosulásához, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a határozati javaslatot szavazataikkal támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Gazdasági bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincsen lehetőség. Megkérdezem, ki kíván élni a hozzászólás lehetőségével. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Tisztelt Országgyűlés! A vitát lezárom. Megkérdezem Hadházy Sándor előterjesztőt, kíváne most hozzászólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a pénteki ülésünkön kerül sor.

Soron következik az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. Az Igazságügyi bizottság által benyújtott H/6544. számú előterjesztés és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetőek. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztést nemzetiségi napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen. Megadom a szót Vejkey Imre KDNP-s képviselő úrnak.




Felszólalások:   294-296   296-302   302-304      Ülésnap adatai