Készült: 2024.09.26.07:54:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2018.06.12.),  104-112. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 12:23


Felszólalások:   88-104   104-112   112-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! További felszólalásra nem jelentkezett senki. Az általános vitát lezárom. Megkérdezem államtitkár urat, kíváne most reflektálni. (Takács Szabolcs Ferenc: Nem.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „Az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről az Egyiptomi Arab Köztársaság közötti társulást létrehozó Euromediterrán Megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/397. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Takács Szabolcs Ferenc államtitkár úrnak, a Miniszterelnökség államtitkárának, előterjesztőnek. Parancsoljon!

TAKÁCS SZABOLCS FERENC, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! A jelen előterjesztés, a törvényjavaslat célja egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről az Egyiptomi Arab Köztársaság közötti társulást létrehozó euromediterrán megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetése. A megállapodás céljai a következők: megfelelő keret kialakítása a politikai párbeszéd számára; az áruk, szolgáltatások és a tőke kereskedelmének fokozatos liberalizálásához szükséges feltételek megteremtése; a felek közötti kiegyensúlyozott gazdasági és társadalmi kapcsolatok fejlődésének előmozdítása; valamint a regionális együttműködés elősegítése a békés egymás mellett élés és a gazdasági és szociális stabilitás megszületése érdekében.

Az Európai Unió és Egyiptom közötti kapcsolatok erősítésében nagy lépést jelentenek a felülvizsgált európai szomszédságpolitika keretében beazonosított új, a 2017-2020-as időszakra vonatkozó partnerségi prioritások, amelyekről a politikai megállapodás 2016. december végén született meg. A javasolt prioritások: Egyiptom fenntartható, korszerű gazdasági és társadalmi fejlesztése, a külpolitikai partnerség és a stabilitás megszilárdítása.

Az együttműködés a kölcsönös elszámoltathatóság és a felelősség, valamint a demokráciára és az emberi jogokra vonatkozó párbeszéd elmélyítésén alapul. Az uniós tagállamok között alapvetően egyetértés van abban, hogy az Egyiptomhoz fűződő különleges kapcsolatokra és kiterjedt érdekekre tekintettel az EU-nak kiegyensúlyozottan kell fellépnie, és meg kell őriznie a politikai átalakulással kapcsolatos szerepét és mozgásterét. Magyarország az észszerű és rugalmas megközelítést, az egyiptomi igények megfelelő figyelembevételének fontosságát hangsúlyozza.

Ami a kétoldalú kapcsolatokat illeti: Magyarország 1928-ban létesített diplomáciai kapcsolatot Egyiptommal, elsőként egyébként az arab országok közül. Kairói nagykövetségünket 1939-ben nyitottuk meg, és Egyiptom 1957 óta működtet nagykövetséget Budapesten. A magyar-egyiptomi kapcsolatok az utóbbi időben fejlődő tendenciát mutatnak, az egyiptomi Magyarország-kép pedig hagyományosan pozitív. A 2015-16-os migrációs válság negatív hatásai ezt érdemben nem módosították. Az Orbán Viktor miniszterelnök és Abdul Fatal Khalil Al-Sisi egyiptomi elnök közötti több találkozó, majd a parlamenti elnök látogatása, valamint miniszteri és egyéb magas szintű találkozók azt jelzik, hogy országaink között kiegyensúlyozott, dinamikus és szinte minden területre kiterjedő együttműködés jött létre.

Egyiptom nagyon nagyra értékeli közbenjárásunkat az EU-egyiptomi és a V4-egyiptomi kapcsolatok fejlesztése érdekében. Ez utóbbi tekintetében különösen nagy siker, azt gondolom, külpolitikailag, hogy 2017. július 4-én a V4 magyar elnöksége alatt valósult meg Budapesten az első V4-Egyiptom-csúcstalálkozó, amelyen a felek megegyeztek a V4-Egyiptom-együttműködés kialakításáról, a turizmus, az illegális migráció elleni küzdelem, a V4-egyiptomi energetikai együttműködés, közös V4-egyiptomi befektetési alap kidolgozása és a kölcsönös befektetések ösztönzése, valamint általában az Európai Unió és Egyiptom kapcsolatainak erősítésének a szükségességéről.

A V4-Egyiptom-csúcstalálkozót követően Orbán Viktor miniszterelnök 2017. július 12-én kelt levelében felhívta az Európa Tanács elnöke, Donald Tusk figyelmét Egyiptom kiemelkedő regionális szerepére, valamint az Európai Unió és Egyiptom kapcsolatainak a fontosságára. Az EU-Egyiptom Társulási Tanács ülésén, ahol elfogadták a partnerségi prioritásokat, Magyarország komoly erőfeszítéseket tett a szöveg kiegyensúlyozása érdekében, elsősorban Görögországgal és Ciprussal egyetértésben.

A most kihirdetendő megállapodás reményeink szerint elősegíti az Egyiptom és az Európai Unió közötti kapcsolatok további fejlődését a nehézségek ellenére is, hiszen Egyiptom politikai, gazdasági és társadalmi stabilitása nemcsak regionális érdek, hanem Európa egészének az érdeke is.

A fentiek figyelembevételével kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként Balla Mihály képviselő úr, a Fidesz vezérszónoka következik. Parancsoljon!

BALLA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Egyiptommal hazánknak régre visszamenő jó kapcsolata van, ami máig fennáll. A 97 milliós Egyiptom stabilizáló hatása és mértékadó szerepe nemcsak az észak-afrikai országokra, hanem egész Európára is kiterjed. A mi szempontunkból, az Európai Unió szempontjából ez a szerződés a megvalósult szomszédságpolitika, ami Európa környezetét kívánja stabilizálni. Ezen megállapodáson keresztül hatással lehetünk az egyiptomi kereskedelmen túl az egyiptomi társadalomra is, amelynek több mint 10 százaléka kopt keresztény. Annak fényében pedig különösen fontos ez az egyezményünk, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók óta Egyiptom egyre nagyobb üzleteket üt nyélbe Oroszországgal, egyre erősebb kapcsolatok fűzik Oroszországhoz. Nekünk érdekünk az, hogy Egyiptom külkapcsolatai, külgazdasági kapcsolatai kiegyenlítettek maradjanak, és ebben növekvő aránnyal vegyen részt az Európai Unió és annak tagállamai, köztük Magyarország is. Ennek a társulási euromediterrán megállapodásnak egy fontos célja lehet az is, hogy Egyiptom térségbeli stabilitását és térségbeli mértékadó szerepét tovább tudja erősíteni. A frakciónk ezért támogatja a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Z. Kárpát Dániel képviselő úr következik, a Jobbik vezérszónoka.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem lehet kétséges, hogy támogatjuk az előttünk fekvő javaslatot, hiszen az euromediterrán térségen múlik jórészt Európa, egyébként Közép-Kelet-Európa jövője is egy kisebb fokon.

(12.30)

Azt kell lássuk, hogy a térség stabilizáló erejét én magam leginkább a gazdasági kapcsolatok erősítésén és az ottani gazdasági viszonyok rendezésén keresztül látom realizálhatónak. Talán a legjobb politikai stabilizáló eszköz is a gazdasági kapcsolatok kiterjesztése. Ebből kifolyólag minden, ebbe az irányba mutató rendelkezést, támogatást, irányelvet, javaslatot támogatnunk kell és támogatunk is amellett, hogy reményeimet fejezem ki, hogy ebből a végén egy olyan közös európai stratégia lesz, ahol az Európai Unió nem egyfajta béna kacsaként viselkedik majd, mint az az utóbbi években tapasztalható volt, és az Európai Unió nem veszít tovább a világpolitikai súlyából, mint ahogy az az utóbbi egy vagy talán inkább most már két évtizedben realizálható volt, hanem érdemben képes fellépni, adott esetben támogatva más térségek stabilizációját is.

Vannak kétségeim e tekintetben, és van bennünk kétség azt illetően, hogy a jelenlegi, néha elképesztő impotencia jeleit mutató Unió képese egy ilyen folyamat kivitelezéséhez egyáltalán hozzájárulni. De bízzunk abban, hogy igen, ne rajtunk múljon! Ezért a támogatásunk egyértelmű az előttünk fekvő előterjesztés kapcsán. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP vezérszónoka!

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az Európai Unió és Egyiptom közötti kapcsolatok prioritásai: Egyiptom fenntartható korszerű gazdasági és társadalmi fejlesztése, külpolitikai partnerség és a stabilitás megszilárdítása. Az együttműködés elvi alapját jelenti a kölcsönös elszámoltathatóság és felelősség, a demokrácia és az emberi jogokra vonatkozó párbeszéd elmélyítése, valamint a felek együttműködése a civil társadalommal.Az Európai Unió tagállamai egyetértenek abban, hogy az Egyiptomhoz fűződő különleges kapcsolataira és a kiterjedt érdekeire tekintettel az Európai Uniónak kiegyensúlyozottan kell fellépnie, és meg kell őriznie a politikai átalakulással kapcsolatos szerepét és mozgásterét, mivel Egyiptom politikai, gazdasági és társadalmi stabilitása nemcsak regionális, hanem európai érdek is, ezt államtitkár úr is említette.

A jelen törvényjavaslatban foglalt megállapodás célja a megfelelő keret kialakítása a politikai párbeszéd számára a felek közötti szoros politikai kapcsolatok fejlesztése céljából, az áruk, szolgáltatások és a tőke kereskedelmének fokozatos liberalizálásához szükséges feltételek megteremtése, párbeszéd és együttműködés révén a felek közötti kiegyensúlyozott gazdasági és társadalmi kapcsolatok fejlődésének előmozdítása, a regionális együttműködés elősegítése a békés egymás mellett élés és a gazdasági és szociális stabilitás megszilárdítása érdekében, az együttműködés előmozdítása egyéb, kölcsönös érdeklődésre számot tartó területeken.

Mivel a Magyar Szocialista Párt maradéktalanul egyetért ezen célok teljesítésével, támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétperces felszólalások következhetnek. (Nincs jelentkező.) Nem következnek. További képviselői felszólalások? (Nincs jelentkező.) Minthogy senki nem kíván felszólalási lehetőségével élni, az általános vitát lezárom. Államtitkár úr kíváne szólni? (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „Az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről az Üzbég Köztársaság közötti partnerséget létrehozó partnerségi és együttműködés megállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/398. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Takács államtitkár úrnak, a Miniszterelnökség államtitkárának, előterjesztőnek. Parancsoljon!




Felszólalások:   88-104   104-112   112-120      Ülésnap adatai