Készült: 2024.09.19.02:05:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2018.09.18.),  77-86. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 19:44


Felszólalások:   57-76   77-86   87-94      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés Péter államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk. Soron következik a Magyarország Kormánya és a Macedón Köztársaság Kormánya között a rendőri együttműködésről szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1357. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ma Európában és az egész világon is a biztonság a legfontosabb közösségi érték. Ez az, amely meghatározza a mindennapjainkat, s meghatározza boldogulásunk feltételeit is. Az elmúlt nyolc év erőfeszítéseinek megfelelően, annak köszönhetően és annak eredményeképpen azt mondhatjuk, hogy ma Magyarország Európában és a világon is az egyik legbiztonságosabb ország. A magyar kormány minden olyan intézkedést és határon átnyúló együttműködést támogat, amelynek célja a biztonság fenntartása, a szervezett bűnözés elleni küzdelem és a terrorizmus megelőzése. A parlament előtt fekvő megállapodás erősíti a macedón és magyar rendőri szervek közötti együttműködést, amelynek elsődleges célja a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni közös fellépés összehangolása. Ilyen típusú megállapodás megkötésére már számos környező országgal sor került, például Ausztriával, Szlovákiával, Szlovéniával, Romániával és Szerbiával is. Az egyezmény alapján, annak elfogadása esetén lehetővé válik, hogy a két állam hatóságai tapasztalatokat és információkat cseréljenek egymással, elsősorban a tervezett terrorcselekmények megelőzésével, az elkövetett terrorcselekmények és a kapcsolódó más bűncselekmények során használt módszerekkel és technikai eszközökkel kapcsolatban. A felek hatóságai tájékoztatást és adatszolgáltatást nyújtanak a szervezett bűnözés területén elkövetett bűncselekményekről és azok elkövetőiről. A megállapodás végrehajtása során a két ország hatóságai kölcsönösen megosztják egymással információikat, tapasztalataikat és adataikat az illegális bevándorlás, az emberkereskedelem és embercsempészet elleni küzdelem területén is.

Tisztelt Országgyűlés! A tisztelt Országgyűlés előtt fekvő jelen megállapodás helyes célokat szolgál, megfelel Magyarország nemzeti érdekeinek és a magyar emberek biztonságát tartja szem előtt. Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot vitassa meg és fogadja el. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. Elsőként megadom a szót Fenyvesi Zoltán képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

FENYVESI ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 2015-ben kezdődött migrációs hullám az illegális határátlépésen túl számos egyéb kockázati tényezőt is magával hozott. Az illegális migrációval kapcsolatos kockázatok, veszélyek nem csupán abból állnak, hogy nem tudjuk, kik lépnek be az adott országba, milyen háttérrel vagy milyen szándékkal. Az átlépésnek komoly ára van, amit ilyen vagy olyan módon, de behajtanak a határon átkelni vágyó emberektől, és az embercsempészek ezen a téren is könyörtelenek. A balkáni útvonal lezárását követően jelentősen visszaesett az illegális határátlépő személyek száma, de az ehhez kapcsolódó veszélyek nem szűntek meg. Ott, ahol nincs fenntartva a rend, bűnözői csoportok kezdik kiterjeszteni tevékenységüket. Kábítószer-kereskedelem, embercsempészet, vagyon elleni bűncselekmények  csak hogy néhány olyan problémát említsek, amelyek ellen együttesen kell küzdenünk.

Macedóniával már több éve kiváló az együttműködés a biztonság területén. Idén már nyolcadszorra teljesítettek szolgálatot a macedón határon a magyar rendőrök, akik macedón kollégáikat a jogellenes határ-átlépések felderítésében, az embercsempészek előállításában és az illegális bevándorlók feltartóztatásában támogatták. A Macedón Köztársaság belügyminisztere 2017. augusztus 24-én Magyarországra látogatott, és egy kormányközi, rendőri együttműködést érintő megállapodást tett.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar és a macedón kormány elkötelezett a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése iránt annak érdekében, hogy fenntartsák a közrendet, hogy együtt hatékonyan léphessenek fel a terrorizmus, a szervezett bűnözés, valamint az illegális határátlépésekkel kapcsolatos egyéb bűncselekmények elleni küzdelemben. Ez a közös fellépés egyebek mellett tartalmazza a kölcsönös segítségnyújtást, az eltűnt személyek keresését, az ellopott tárgyak vagy gépjárművek felkutatását vagy éppen az információ- és tapasztalatcserét a két fél közötti megállapodásban szereplő elvek és adatvédelmi szempontok figyelembevétele mellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a megállapodás tovább javítja a remek magyar-macedón együttműködést, és hatékonyabbá teszi a közös fellépést az előbb említett bűncselekmények visszaszorítása érdekében. Az előbb elmondottak fényében kérem, támogassák a megállapodást. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fenyvesi Zoltán képviselő úr. Most megadom a szót Bana Tibor képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha már a migrációról propagandisztikus jelleggel ismét szó esett itt a Ház falai között, akkor arról is érdemes említést tenni, hogy ha mellévesszük a letelepedési kötvények rendszerét, valamint az illedelmesen kopogtató migránsokat, akkor már messze nem olyan pozitív az a kép, amit államtitkár úr és fideszes képviselőtársam, Fenyvesi Zoltán is igyekezett felvázolni. De kimondottan az előttünk fekvő javaslat, megállapodás vonatkozásában valóban beszélhetünk pozitívumokról, és a Jobbik természetesen minden olyan egyezményt üdvözölni tud, amely elősegíti azt, hogy a megállapodásban felsorolt bűncselekmények körében más országokkal, így ebben az esetben Macedóniával együtt tudjunk működni azért, hogy a bűncselekményeket mielőbb fel lehessen deríteni, a további bűncselekmények elkövetésétől meg lehessen óvni hazánkat és a magyarokat.

Ezen egyezmény nélkül is mód lett volna azonban arra az elmúlt három évben, hogy a kormány a balkáni térség országainak bűnüldözési szerveivel együttműködve segítsen felderíteni azokat az embercsempész hálózatokat, amelyek nem vitásan segítették a migránsok határainkhoz történő eljutását. Különösen igaz ez az előttünk fekvő egyezmény egyik tárgya, országa, a Macedón Köztársaság esetében, amely az egyik fő migrációs útvonalon fekszik. Konstruktívan tehát jelezném államtitkár úr felé, így a kormány irányába, hogy e téren mindenképpen lenne még teendője Magyarországnak, hiszen a rengeteg Ázsiából és Afrikából érkezett bevándorló magyar határhoz jutásában közre kellett működniük olyan jól szervezett társaságoknak, amelyek a kiindulási ponttól a végcélig kísérték ezeket az embereket. Sajnos, nem hallunk tömegesen embercsempészek elleni büntetőeljárásokról sem hazánkban, sem a környező országokban.

(12.30)

Ezért szeretnénk elérni, hogy a különböző, a bevándorlási útvonalakkal érintett országokkal ne csak egyezményeket kössünk, ezek nagyon fontosak, és természetesen elengedhetetlen, hogy rögzítsük azokat a pilléreket, amelyek mentén a bevándorlás témájában együtt tudunk működni velük, hanem a mindennapokban a folyamatosan jelen lévő bűncselekmények felderítésében is hatékonnyá váljon az országok együttműködése, legyen szó szintén európai uniós tagállamokról vagy éppen tagjelölt országokról, mint esetünkben is.

Ne csak egyezmények jelezzék az államok szándékát arra, hogy polgáraikat megvédik a migránstömegek szervezett bűnbandák segítségével történő áthaladásától, hanem ténylegesen meg is valósuljon ez a tevékenység. Ilyen rendőri együttműködések, mint az elhangzott az expozéban, már más, tőlünk délre fekvő országokkal és nyugatra fekvő államokkal is léteznek, mégsem látjuk érdemi eredményét annak, hogy ezek fennállnak, és mind a megelőzés, mind a megtorlás vonatkozásában az országok hatóságai hathatósan közreműködtek volna.

Természetesen az egy jó példa, ami elhangzott itt Macedónia vonatkozásában, ahol éppen egy névváltoztatás zajlik, és úgy tűnik, hogy az Európai Unióhoz történő csatlakozási szándékuk ilyenformán felgyorsulhat, és most már úgy tűnik, hogy belátható időn belül valósággá válhat, legalábbis az, hogy a tárgyalások érdemben folytatódni tudnak, hiszen a görögökkel fennállt ez a komoly névvita; de most Észak-Macedónia tekintetében sikerült megegyezni, és most már a másik térfélen pattog elsősorban a labda. Fontos lenne tehát, hogy azok a bizonyos együttműködések, amelyekre utalás már elhangzott, a gyakorlatban is érdemi eredményt tudjanak hozni.

Tehát azt kéri a Jobbik Magyarországért Mozgalom képviselőcsoportja, hogy a hasonló egyezmények támogatható megkötése mellett, hiszen fel sem merült az részünkről, hogy ne igennel szavaznánk ennek a megállapodásnak a kihirdetésére, érdemben lépjen fel a kormány az embercsempészek és más bűnözők ellen, hiszen ezzel nagyban hozzájárulnának a migrációs nyomás enyhítéséhez. A nagyarányú felderítés és a szigorú büntetés jelentős mértékben eltántorítaná azokat, akik így próbálnak profitra szert tenni.

Ezzel a témakörrel tehát érdemben kezdeni kell valamit, ezekkel a jelzésekkel, kérésekkel fordulva a kormányhoz tudjuk támogatni az egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Dr. Staudt Gábor tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bana Tibor képviselő úr. Most megadom a szót Molnár Gyula képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Helyes célokat szolgál, és megfelel a magyar emberek érdekeinek  milyen egyszerű lenne a világ, ha minden egyes ügyben ezzel a mondattal fel tudnánk állni, és azt tudnánk mondani, hogy igen, igaza van, és mehetnénk is tovább. A probléma az, hogy a politika nem ilyen egyszerű dolog, mindig vannak apró részletek, amelyekbe ha belemélyedünk, akkor azt látjuk, hogy mást gondolunk ugyanarról. De ez nem az a pont lesz, ezt csak azért mondtam el, mert ezzel fejezte be, és nagyon megragadott ez a gondolat.Nagyon sajátos helyzetben vagyunk. Nyilván itt, a vezérszónoki körben az a helyes, ha megpróbáljuk valamilyen formában azokat a tételeket bemutatni, amelyekben vitánk van. Én magam is abban a vonulatban szeretnék hozzászólni, hogy tulajdonképpen egy helyes és jó irányról van szó, szükségesek ezek a kétoldalú kapcsolatok. Egy fura okfejtést külügyi bizottsági tagként szeretnék önöknek elmondani. Mindig dilemmáztam azon, hogy miért van az, hogy az ENSZ-ben Macedón Volt Jugoszláv Köztársaságként szerepel Macedónia. Mi elfogadtuk a Macedón Köztársaság kifejezést.

Most mit fogunk csinálni? Jobbikos képviselőtársam kezdte ezt feszegetni, hogy mi van, ha tényleg át tudják tolni a macedón parlamenten? Bár jelzem, hogy a macedón elnök egyelőre vétózza a döntést. Tehát ha Észak-Macedónia lesz, akkor nem kelle majd újra tárgyalnunk. Az előbb nem volt itt államtitkár úr, egy Ipoly-hídról volt szó, ami azért pörög itt a parlamentben most már nem tudom, mióta, mert 12 tonnásról 3,5 tonnásra csökkentik az átengedőképességét. Nehogy úgy járjunk ezzel, hogy ez egy kiváló egyezmény, és utána csak azért, mert nevet változtat adott esetben a Macedón Köztársaság, újra vissza kell ehhez térnünk.

Én magam is azt szeretném mondani, hogy egy izgalmas térség, izgalmas világ, és akkor járna jól Európa, akkor járna jól a Dél-Balkán, ha a lehető leggyorsabban a térség tagállamai tagjai lennének az Európai Uniónak és a NATO-nak, mert az ad garanciát mindarra, hogy amit itt ön elmondott, ami szerepel az egyezményben, valósággá válhat.

Nekem az a kérdés motoszkált a fejemben, hogy vajon a macedón rendőrségnél és a magyar rendőrségnél, a belügyi szerveknél vagy az egyéb ilyen illetékes szerveknél, így fogalmaz az egyezmény többször, van egy külön magyar referens a néhány ezer rendőr között, nem tudom, hány lehet Macedóniában, de nyilván nem lehet egy rendkívül erős hadserege és rendőrsége, ott van egy külön ember, aki minden reggel felkel és azt mondja magának, hogy ez a magyarokra tartozik, vagy nem tartozik a magyarokra  hogyan tud ez az életben működni? Itt is igaz az, az elmúlt napokban, ha jól látom, a nagypolitikai viták lényege az, hogy ha van egy 12 pontból álló jelentés, abból az egyik pontot kiragadjuk és arra kommunikációs technikákat fűzünk fel; itt is 16 pontban fogalmazzuk meg az együttműködés lényegét, de jól láthatóan itt mindenki, aki itt hozzászólt, csak és kizárólag az illegális migrációról beszélt.

De summa summarum, nem akarom ezt a fejtegetést tovább folytatni, csak és kizárólag kértem, kértünk szót, hogy jelezzük, az ilyen típusú megállapodásokat fontosnak tartjuk, az ilyen típusú kétoldalú megállapodások különösen a szomszédságközeli állapotban rendkívül fontossá teszik azt, hogy azokban az aprónak tűnő, ámbár az emberek életét jelentősen meghatározó bűncselekményekben a hangulatot javítsák. Úgyhogy, államtitkár úr, azt szeretném itt önnek és a tisztelt Háznak mondani, hogy a Szocialista Párt frakciója támogatni fogja a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Molnár Gyula képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétperces felszólalásra és további képviselői felszólalásra senki nem jelentkezett.Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom, és megkérdezem az előterjesztőt, államtitkár urat, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. Jelzi, hogy igen. Kontrát Károly államtitkár úré a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Könnyű dolgom van, hiszen a megszólaló képviselőtársaim a frakcióik nevében támogatásukról biztosították a törvényjavaslatot; így Fenyvesi Zoltán a Fidesz képviseletében, köszönöm, képviselő úr.Bana Tibor képviselő úr a Jobbik képviselőcsoportja nevében szólt hozzá, és az embercsempészet elleni küzdelmet kérte számon. Szeretném tájékoztatni önöket, hogy Magyarország Kormánya jelentős mértékben segíti a macedón határvédelmet, hiszen rendőreink rendszeresen segítik a macedónok határvédelmét, rendszeresen jelen vannak a határ védelme érdekében. Úgy gondolom, köszönet illeti ezért rendőreink szolgálatát, hiszen így nemcsak a macedónokat, Macedóniát, hanem a mi biztonságunkat is védik.

Ami pedig az embercsempészet elleni küzdelmet jelenti, tisztelt képviselő úr, szeretném elmondani, hogy a magyar rendőrség megerősített erőkkel vesz részt ebben a küzdelemben. Nagyon fontos feladatának tartja az embercsempészek elleni küzdelmet. Rendszeresek az elfogások, rendszeresek a kísérletek, kezdjem ott. Hiszen a balkáni, a nyugat-balkáni útvonal jelenleg is él, jelenleg is veszélyt jelent. A magyar határon a hármas védelem, az élőerős védelem, a kerítés, illetve a jogi védelem egysége bizonyítja és biztosítja azt a helyzetet, hogy a jelenlegi biztonságos helyzet fönnáll. Ennek ellenére az embercsempészek valóban mindig próbálkoznak, és mi, a rendőrség mindent megtesz annak érdekében, hogy ezeket meghiúsítsa, ezeket elfogja. Fontos a felderítés is, ahogy ön mondta, és mi azt gondoljuk, hogy mindig többet kell tenni, mindennap többet kell tenni a biztonság érdekében, az embercsempészet elleni küzdelemben, a határok megvédése érdekében, mint amit tegnap tettünk.

Tehát, ezt egy olyan tevékenységnek, olyan értéknek tartjuk, amire vigyázni kell, amire áldozni kell, amelynek forrásait, feltételeit biztosítani kell. Úgyhogy ezt tudom mondani, képviselő úr, hogy a magyar rendőrség mindent megtesz az embercsempészet elleni küzdelemben. A bíróság feladata pedig az ítéletek kiszabása. Az, ugye, külön hatalmi ág, azzal én most nem kívánok foglalkozni.

Molnár Gyula MSZP-s képviselő úr támogató nyilatkozatát köszönjük. Azt vetette föl, hogy Macedónia névváltoztatása esetén újra kellenee tárgyalni. Nem kell újratárgyalni, mert már aláírták, akkor Macedón Köztársaság volt a neve, ahogy az egyezményben is olvashatja. Egyébként most is ez a neve, ezért a nemzetközi jog szabályainak megfelelően nem kell újratárgyalni.

(12.40)

Ezt az információt kaptam a munkatársaimtól, amit én most megosztottam önnel. Biztos vagyok benne, hogy ez helytálló információ. Köszönöm a támogatását. Valóban, arra is szeretnék reagálni, hogy az egyezmény hiányában is sok mindent meg lehetett tenni, eddig is megtettünk. Azt vetette fel képviselő úr, hogy vane olyan kvázi magyar referens, illetőleg macedón referens az adott szerződő felek tekintetében. Azt gondolom, eddig elmondtam, hogy nagyon sok országgal kötöttünk már hasonló megállapodást, és ennek egy kialakult nemzetközi gyakorlata van, amely a szerződésekben részes országokkal is működik, így Macedóniával kapcsolatban is működni fog.

Úgy gondolom, hogy ennek a szerződésnek az elfogadása is egy fontos lépés a biztonság tekintetében, úgyhogy köszönöm a hozzászólásokat, és arra kérem a tisztelt képviselőtársaimat és a frakciókat, hogy a javaslatot fogadják el. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   57-76   77-86   87-94      Ülésnap adatai