Készült: 2024.04.27.19:08:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  79-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bősz Anett képviselő asszony, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „MIÉRT BÍZNÁNK ABBAN, HOGY A KORMÁNY MEGBIRKÓZIK A KORONAVÍRUS - FERTŐZÉSSEL?” címmel. Bősz Anett képviselő asszonyé a szó, Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Bizonyára egyetértünk abban, hogy az emberélet nem játék, és amennyiben baj van, menteni kell, úgy nincs fontosabb annál, hogy az embereknek álle bizalma a mindenkori kormányzatban, jelenleg az önök kormányában. Ennek a bizalomnak most javarészt híján van ez az ország. A miniszterelnök úr szavai szerint a járvány elleni védekezéshez mind a személyi, mind a tárgyi, mind a jogi feltételrendszer rendelkezésre áll. A jogi feltételrendszerben nincs okunk kételkedni, hiszen láttuk, hogy a kétharmad nagyon gyorsan tud jogszabályi környezetet módosítani, ezt most is megtette. Hogyan lehetne viszont elhinni, hogy megvannak a személyi feltételek, amikor tudjuk, hogy a betegágyak mellől a szakértők szerint már egy évvel ezelőtt is 26 ezer szakdolgozó hiányzott; amikor egyre több egészségügyi dolgozó fog karanténba kerülni; amikor az ő pótlásukra mind több nyugdíjast hívnak vissza úgy, hogy tudjuk, hogy a nyugdíjas korosztály a leginkább veszélyeztetett korosztály a vírus következményei szempontjából?

Önök azt állítják, tisztelt államtitkár úr, hogy a tárgyi feltételek adottak a védekezéshez, de éppen ezek hiánya miatt emel szót az Orvosi Kamara. Alig végeznek itthon vírustesztet. Nagyon kevés a védőfelszerelés. Elmondta a Magyar Orvosi Kamara több vezetője is, hogy a teljes védőfelszerelés nagyon kevés egészségügyi intézményben áll rendelkezésre, ha egyáltalán. Egy nemrégiben Olaszországból visszatért férfi kifejezetten kérte, hogy végezzenek el rajta tesztet, majd amikor ezt megtagadták tőle, később megfertőzte az itthon élő idős szülőket. A vírus okozta tüdőgyulladás kivédésére és kezelésére nagyon fontos lenne, hogy mihamarabb elegendő számú lélegeztetőgép álljon rendelkezésre.

Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, hogy ezen tényezők fennállása mellett hogyan higgyenek a magyar polgárok abban, hogy a kormány képes megfelelő módon fékezni a vírust. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha ön körbenéz nemcsak a környező országokban, hanem a teljes világban, az Amerikai Egyesült Államoktól Olaszországig, Svédországtól Franciaországig, Németországtól Spanyolországig, Kínáig, akkor azt láthatja, hogy minden ország esetében egy teljesen újfajta védekezés az, amit megkövetel ez a koronavírus-járvány, és vannak olyan országok, amelyek tudják ezt lassítani, vannak, amelyek kevésbé. Látjuk, hogy Olaszországban sokan arra számítottak, hogy ennyi nap után már csökkenni fog a fertőzötteknek és a betegeknek a száma, és tovább emelkedik; tehát olyan helyzetben vagyunk, amelyben a világ legerősebb és leggazdagabb országai, a nálunk erősebb és gazdagabb országok sem tudják úgy megfékezni ennek a vírusnak a terjedését, mint ahogy azt mindnyájan szeretnénk. Minden ország a világban védőfelszerelést szeretne venni, maszkokat szeretne venni. Mivel ezeknek a jelenlegi kínálata erősen korlátos, és minden más egészségügyi berendezésnek is, ezért döntött úgy a kormány, hogy itthon a büntetés-végrehajtást állítja át arra, hogy napról napra húszezer új védőmaszkot tudjon előállítani a meglévő 1,1 milliós készletek mellé.

(14.20)

Azért, hogy minden orvosnak, a háziorvosoknak is rendelkezésére álljanak a megfelelő védőfelszerelések, ezért az állami készletekből juttatjuk őket hozzá, jóllehet magához a működési feltételekhez is szükség lenne bizonyos védőfelszerelésekre. Már elvittek  a múlt hétvégi állások szerint  3900 doboznyi maszkot a háziorvosok, de még mindig a megyei mentőállomás-központokon 1700 maszk továbbra is elvihető. Ha több orvos összefog, és meghatalmazzák az egyik kollégát, akkor egy kolléga elviheti a többiek maszkjait is.

Mától kezdve, második körben 3 darab speciális maszkot vihetnek el, szintén ingyenesen, szintén a mentőállomások megyei központjaiból a háziorvosok, hogy ők is rendelkezzenek kellő számú védőfelszereléssel, hiszen amúgy is a protokollok azt indítványozzák, hogy minél kevesebb orvos-beteg találkozás legyen, de ha mégis előfordul egy ilyen, legyen védőfelszerelés, azért, pontosan, amire ön is utalt, hogy ne betegedjenek meg az orvosok, az egészségügyi dolgozók. Az egész világon ezek óriási és új feladatok, igyekszünk a lehető legjobban megfelelni ennek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.) Elnök úr, köszönöm a türelmét.




Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai